Ուկրաինայի 213 քաղաքացի Հայաստանում ապաստանի հայց է ներկայացրել
2022 թվականի առաջին վեց ամիսների ընթացքում Հայաստանում ապաստանի հայց են ներկայացրել 320 անձ, որոնցից 213-ը՝ Ուկրաինայի քաղաքացիներ։ Այս մասին նշված է ՀՀ-ում փախստական ճանաչված անձանց բնակարանային ապահովության ծրագիրը հաստատելու մասին կառավարության որոշման նախագծում, որը Միգրացիոն ծառայությունը ներկայացրել է իրավական ակտերի նախագծերի հրապարակման միասնական կայքում։
Ինչպես ասվում է նախագծում, Հայաստանում տարեկան միջին հաշվով փախստական են ճանաչվում և ապաստան են ստանում շուրջ 150 անձինք: Հայաստանում ապաստան ստացած և փախստական ճանաչված անձինք հանդիսանում են ինտեգրման քաղաքականության նպատակային հիմնական խմբերից մեկը: Նրանց ինտեգրման տեսանկյունից ամենակարևորը, ըստ Միգրացիոն ծառայության՝ Հայաստանում ժամանակավոր բնակության համար կացարանի խնդրի լուծումն է, քանի որ այդ անձինք փախստական ճանաչվելուց հետո հնարավորություն չունեն ինքնուրույն լուծել իրենց կացարանի հարցը։
Ներկայացված նախագծով՝ փոխհատուցումը կտրամադրվի Հայաստանում փախստական ճանաչված անձանց ժամանակավոր կացարանով ապահովման խնդրի լուծման նպատակով` 6 ամիս ժամկետով: Այդ ժամկետով աջակցության տրամադրման նպատակն է հնարավորություն տալ Հայաստանում փախստական ճանաչված անձանց 6 ամիսների ընթացքում սովորել լեզուն, լուծել իրենց զբաղվածության հետ կապված հարցերը՝ ժամկետի լրանալուց հետո կացարանի խնդիրն ինքնուրույն լուծելու նպատակով։
Փոխհատուցման տրամադրման շահառուների ընտրության հայտանիշներն են՝
- Հայաստանի Հանրապետությունում փախստական ճանաչված լինելը,
- ընտանիքի անդամներից առնվազն մեկի ինքնասպասարկման ունակություն ունենալը,
- սեփականության իրավունքով բնակելի տարածություն չունենալը, և վերջին տասը տարում ՀՀ-ում բնակելի տարածություն օտարած չլինելը,
- ընտանիքների սոցիալական գնահատման համակարգում հաշվառված լինելը և անապահովության 0-ից բարձր միավոր ունենալը,
- ստանալու պահին կացարանով ապահովման որևէ պետական ծրագրում, ինչպես նաև միջազգային և հասարակական կազմակերպությունների կողմից կացարանով ապահովման որևէ ծրագրում ընդգրկված չլինելը:

213 граждан Украины подали заявки на получение убежища в Армении
За первое полугодие 2022 года заявки на получение убежища в Армении подали 320 человек. 213 из них – граждане Украины. Об этом говорится в проекте решения правительства об утверждении программы обеспечения жильем граждан, признанных в РА беженцами. Документ размещен на едином сайте публикации проектов правовых актов.
Согласно проекту решения, в год в Армении признаются беженцами и получают убежище в среднем около 150 человек.
В рамках политики интегрирования одну из основных целевых групп составляют лица, которые получили в Армении убежище и были признаны беженцами. Самой важной задачей с точки зрения интеграции указанных лиц является обеспечение их жильем с целью временного проживания в Армении, поскольку после признания этих людей беженцами они не смогут самостоятельно решать жилищный вопрос, считают в Миграционной службе.
В соответствии с представленным проектом лицам, признанным в Армении беженцами, в течение шести месяцев будет выплачиваться компенсация с целью временного обеспечения их жильем. Цель этой помощи – дать возможность лицам, получившим в Армении статус беженца, выучить за полгода язык, решить вопрос занятости, чтобы по истечении указанного срока самостоятельно обеспечить себя жильем.