Հատիսը կառուցապատվում է առանց հնագիտական ու երկրաբանական հետազոտությունների եւ սեյսմիկ վտանգի գնահատման
«Հատիս լեռան տարածքում առկա և պատմության ու մշակույթի անշարժ հուշարձանների պետական ցուցակում ընդգրկված հուշարձանները պահպանվում են օրենքով սահմանված կարգով»,- «Հետքը» այս պատասխանն օրերս ստացել է Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի (ԿԳՄՍ) նախարարությունից:
ԿԳՄՍ-ում, թերևս, չեն դիտել հուլիսի 14-ին «Հետք»-ի հրապարակած տեսանյութը, որը պատմում է Հատիս լեռան գագաթ տանող նոր կառուցվող ճանապարհների, էլեկտրական լարերի համար սյուներ տեղադրելու մասին։ Հատիսի համայնքապետարանը լեռան գագաթին ջրագիծ կառուցելու շինթույլտվություն է տվել «Գագիկ Ծառուկյան» բարեգործական հիմնադրամին։ Հիմնադրամն արդեն հանրությանը ներկայացրել է «Հիսուս Քրիստոսի մոնումենտալ արձան-համալիր» նախագծի անիմացիոն տարբերակը, ըստ որի՝ կառուցապատումն ընդգրկելու է լեռան ողջ տարածքը։
Հատիս լեռան գագաթին Քրիստոսի արձանը տեղադրելու առիթով ԿԳՄՍ նախարարությունը նույնպես հայտարարություն էր տարածել, որտեղ նշել էր, որ լեռան լանջերին գտնվում են տարբեր դարաշրջաններով թվագրվող շուրջ 20 հուշարձաններ:
Իր հերթին ԳԱԱ Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտը (ՀԱԻ) տեղեկացրել էր, որ հայ-իտալական արշավախումբը 2019թ.-ից ուսումնասիրություններ է իրականացրել «Հատիսի ամրոց» հնավայրի տարածքում: Մ.թ.ա. 2-1-ին հազարամյակներին վերագրվող ամրոցը ժողովրդի մեջ հայտնի է Շամիրամի կամ Քյոռօղլու բերդ անվանումներով: Լեռան գագաթին գտնվող բրոնզ-երկաթեդարյան ամրոցը և օժանդակ շինությունները ներկա պահին դեռևս գրանցված չեն հուշարձանների պետական ցուցակում, քանի որ համարվում են նորահայտ հուշարձաններ:
ՀԱԻ գիտխորհուրդը հուլիսի 14-ին ընդունած հայտարարության մեջ նկարագրել էր, որ հնավայրի տարածքում արձանի տեղադրման նպատակով կատարված շինարարական աշխատանքների արդյունքում անդառնալիորեն աղճատվել է հնավայրի հատկապես կենտրոնական հատվածը, այստեղ առկա կառույցները և արևելյան պարսպապատի մի հատվածը։
«Հողաշերտի հեռացման արդյունքում արևելյան պարսպապատի խաթարված հատվածը հնարավոր է վերականգնել, մինչդեռ դա այլևս անհնար է կենտրոնական մասում առկա կառույցների պարագայում, քանի որ դրանք ենթարկվել են ծանր տեխնիկայով քանդման, ինչից հետո նոր հող է կուտակվել այդ հատվածում ապագայում նախատեսված արձանի հիմքի համար։ Հնավայրի արևմտյան հատվածի պարսպապատը չի վնասվել, անդառնալիորեն ավերվել են նրան կից կառույցները, ինչը նույնպես հողալիցքի հեռացնելուց հետո հնարավոր չէ մաքրել և վերականգնել»,- ասվում էր հայտարարության մեջ։
ՀԱԻ ինստիտուտի գիտխորհուրդը հուշարձանների պահպանության համար պատասխանատու ԿԳՄՍ նախարարությանը հիշեցրել էր օրենքի պահանջը․ «Եթե նշված աշխատանքները կարող են վտանգել այդ տարածքներում գտնվող հուշարձանների պահպանությունն ու անվթարությունը, նախապես՝ աշխատանքների պատվիրատուի միջոցներով իրագործվում են հուշարձանների պահպանությունն ու անվթարությունն ապահովող միջոցառումներ` հետախուզություն, պեղումներ, վերականգնման աշխատանքներ, բացառիկ դեպքերում` տեղափոխում և լիազորված մարմնի կողմից առաջարկվող այլ աշխատանքներ»:
Հատիս լեռան վրա շինարարությունը վաղուց իրողություն է, «Շամիրամ ամրոց» հուշարձանն՝ արդեն վնասված։ Մնում էր պարզել, թե լեռան լանջերին գտնվող պատմության հուշարձանների պահպանության երաշխավոր ԿԳՄՍ նախարարությունը «Գագիկ Ծառուկյան» բարեգործական հիմնադրամին շինարարական աշխատանքները սկսելուց առաջ հնագիտական աշխատանքները ֆինանսավորելու պահանջ ներկայացրե՞լ է։
«Հատիս լեռան տարածքում շինարարական աշխատանքներ իրականացնելու վերաբերյալ պաշտոնական գրություն չենք ստացել։ Հատիս լեռան գագաթին առկա բրոնզ-երկաթեդարյան ամրոցը դեռևս որևէ կարգավիճակ չունի։ Ուսումնասիրման աշխատանքներն ընթացքի մեջ են, ավարտից հետո փորձագիտական հանձնաժողովը կքննարկի ամրոցի կարգավիճակի հարցը»,- «Հետք»-ին հայտնում է ԿԳՄՍ նախարարությունը։
Շեշտենք՝ նախարարությունում քննարկելու են այն ամրոցի կարգավիճակի հարցը, որի մասին ՀԱԻ գիտխորհուրդը մոտ երկու ամիս առաջ հայտնել է, որ հայտնի օլիգարխի իրականացրած շինարարական աշխատանքների արդյունքում «անդառնալի վնաս է պատճառվել»։
Նախարարությունը չի պատասխանել մեր այն հարցին, թե առհասարակ, Հատիս լեռան տարածքում հնագիտական աշխատանքներ կատարելու անհրաժեշտություն տեսնո՞ւմ է, ինչպե՞ս է տնօրինելու 20 հուշարձանների ճակատագիրը։ Խոստանում են իրենց դիրքորոշումը հայտնել փաստաթղթերը ներկայացնելուց հետո։
Հիսուսի արձանը տեղադրելու փաստաթղթերը չեն ներկայացվել շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության փորձաքննության
Հատիս լեռը նաև բնության հուշարձան է, այն գրանցվել է 2008-ին՝ «Հատիս հրաբուխ» անվանումով։ Ըստ այդմ՝ բնության հուշարձանի տարածքում արգելվում է ցանկացած գործունեություն, որը սպառնում է դրա պահպանությանը»): Բնության հուշարձանի տարածքում ցանկացած գործողություն նախապես պետք է ստանար Շրջական միջավայրի նախարարության թույլտվությունը:
«Հատիս հրաբուխ» անվանումով բնության հուշարձանի պահպանության համար պատասխանատու Շրջակա միջավայրի նախարարությունից հետաքրքրվել ենք, թե մասնագիտական եզրակացություն տվե՞լ են կառուցապատման վերաբերյալ։ «Հատիս լեռան վրա Հիսուսի արձանի տեղադրման նախատեսվող գործունեության փաստաթղթերը չեն ներկայացվել շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության փորձաքննության»,- հավաստիացնում է նախարարությունը։
«Առանց փորձաքննության դրական եզրակացության արգելվում է նախատեսվող գործունեության իրականացումը»,- հայտնել է ՇՄ նախարարի տեղակալ Տիգրան Գաբրիելյանը։
Պաշտոնական գրություն չստանալն, իհարկե, չի նշանակում, որ այնտեղ շինարարական աշխատանքներ չեն կատարվում։ Ավելին, ԿԳՄՍ և շրջակա միջավայրի նախարարությունների գրությունները փաստում են, որ Հատիս լեռան վրա կատարվող շինարարական աշխատանքներն իրականացվում են օրենքով սահմանված բոլոր ընթացակարգերը շրջանցելով։
ԳԱԱ Երկրաբանական գիտությունների ինստիտուտը Հատիս լեռան գագաթին Հիսուս Քրիստոսի արձանի շինարարության վերաբերյալ իր տեսակետը ներկայացրել էր դեռևս հուլիսի 12-ին։ Գիտական ինստիտուտի ներկայացրած տեսակետը կարող ենք դիտարկել փորձաքննության բացասական գնահատական։
«Հատիս հրաբուխը, որի բարձրությունը ծովի մակարդակից 2529 մ է, Հայաստանի տարածքի չորրորդական հասակի 14 ռիոլիտային գմբեթաձև հրաբուխներից մեկն է։ Հատիս հրաբխի լանջերին առկա են հրաբխային ապակու (օբսիդիանի կամ վանակատի) բազմաթիվ ելքեր և լավային հոսքեր։ ՀՀ օրենսդրությամբ ցանկացած շինարարական աշխատանքների իրականացման համար անհրաժեշտ են թույտվություն, մանրակրկիտ ինժեներաերկրաբանական հետազոտություններ, խոշոր և կարևոր կառույցների դեպքում՝ նաև հատուկ սեյսմիկ վտանգի գնահատում»,- ասվում է հայտարարության մեջ։
Ընդգծենք, որ այստեղ նաև ինժեներաերկրաբանական հետազոտություններ չեն արվում, սեյսմիկ անվտանգությունը չեն գնահատում։ Մինչդեռ, Քրիստոսի արձանի նախագծի անիմացիոն տարբերակը փաստում է, որ բազմաթիվ ենթակառուցվածքներով խոշոր զբոսաշրջային կառույց է լինելու և նախատեսված է մարդկանց մեծ քանակի հոսք ապահովելու համար։
Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտը Հատիս լեռը կառուցապատելու հարցին անդրադարձել է նաև զբոսաշրջային տեսանկյունից։ «Հատիս լեռը բազմաթիվ արշավախմբերի համար սիրված և տարբեր զբոսաշրջային երթուղիներում ներառված վայրերից է։ Նման զբոսաշրջությունը, որը հաշվի է առնում լեռան բնապատմական միջավայրն անխաթար պահելու պայմանը, այսօր առավել նախընտրելի և զբոսաշրջության առավել զարգացած տեսակներից է։ Այն ոչ միայն էկոտուրիզմի մեջ տեղավորվող տեսակներից է, այլև սոցիալական արդարության՝ լեռան հասանելիությունն ու հավասար մատչելիությունն ապահովող մոտեցումներից։ Չկա որևէ հիմնավորում, թե ինչու պետք է փոխել զբոսաշրջիկների տեսակն ու սոցիալական կազմը՝ ժամանցային ծառայություններից օգտվող զբոսաշրջիկով»,- ասվում էր հայտարարության մեջ։

Строительство на горе Атис ведется без археологических, геологических исследований и оценки сейсмоопасности
“Имеющиеся на горе Атис памятники, которые включены в государственный список недвижимых памятников истории и культуры, охраняются в установленном законом порядке”,- говорится в полученном Hetq.am ответе министерства образования, науки, культуры и спорта (ОНКС).
В министерстве, по всей видимости, не видели опубликованный 14 июля на сайте Hetq.am видеоматериал, рассказывающий о строительстве дорог, ведущих к вершине Атиса, об установке опор линий электропередач. Администрация общины Атис выдала благотворительному фонду “Гагик Царукян” разрешение на проведение водовода на территории горы. Фонд уже представил общественности анимационный вариант проекта установки на вершине Атиса монументальной статуи Иисуса Христа, согласно которому застройка должна охватить всю территорию горы.
В связи с этим министерство ОНКС выступило с заявлением, в котором отмечалось, что на склонах горы имеется около 20 памятников различных эпох.
В свою очередь Институт археологии и этнографии Национальной Академии наук РА сообщил, что начиная с 2019 г. армяно-итальянская экспедиция проводила на территории древней крепости раскопки. Этот памятник, который датируется 2-1 тысячелетием до н.э., в народе называют крепостью Шамирам. На данный момент находящиеся на вершине горы крепость бронзового железного века и примыкающие к ней постройки не включены в государственный список памятников истории и культуры, поскольку считаются новоявленными.
Научный совет НАН в своем заявлении от 14 июля сообщил, что в результате строительных работ, проведенных с целью установки статуи Христа на территории древнего памятника, необратимо исказились центральная часть древнейшего поселения, имеющиеся здесь строения и часть восточной стены.
“Часть восточной стены, поврежденную в результате удаления слоя почвы, восстановить можно. А вот постройки в центральной части, которые были разрушены тяжелой техникой, уже не подлежат восстановлению, поскольку туда уже доставлена новая земля для создания фундамента под будущую статую. Западная стена не повреждена, однако безвозвратно разрушены примыкающие к ней постройки, которые после удаления слоя почвы невозможно расчистить и восстановить”,- говорится в заявлении.
Научный совет Института археологии и этнографии НАН напомнил ответственному за сохранение памятников министерству ОНКС требование закона: если указанные работы ставят под угрозу сохранность и безопасность находящихся на этих территориях памятников, то предварительно на средства заказчика проводятся мероприятия по защите памятников.
Строительство на горе Атис давно стало реальностью, а древний памятник – крепость Шамирам – уже поврежден. Остается выяснить, выдвинуло ли министерство ОНКС, являющееся гарантом сохранения памятников истории на склонах горы Атис, благотворительному фонду “Гагик Царукян” требование профинансировать археологические раскопки до того, как начнутся строительные работы. “Мы не получали официальной записки о проведении строительных работ на территории горы Атис. Находящаяся на вершине горы крепость бронзового железного века пока не имеет статуса. Исследовательские работы продолжаются. По их завершении экспертная комиссия обсудит вопрос статуса крепости”,- сообщило МОНКС.
Подчеркнем, что в министерстве собираются обсудить вопрос статуса крепости, которой, как сообщил два месяца назад научный совет Института АЭ, “причинен необратимый ущерб” в результате строительных работ, осуществляемых известным олигархом.
Министерство не ответило на наш вопрос о том, видит ли необходимость проведения археологических работ на территории горы Атис и как намерено распорядиться судьбой 20 памятников. Ведомство пообещало изложить свою позицию после представления документов.
Документы на проведение работ по установке статуи Христа не представлены в МОС для оценки воздействия на окружающую среду
Гора Атис является также памятником природы – в 2008 году она была зарегистрирована как “Вулкан Атис”. В соответствии с этим на территории памятника природы запрещается любая деятельность, угрожающая ее сохранности. Для осуществления любой деятельности на территории памятника природы нужно было заранее получить разрешение министерства окружающей среды. Мы поинтересовались, выдало ли МОС экспертное заключение по строительным работам. В полученном ответе говорилось: “Документы на проведение работ по установке статуи Христа на горе Атис не представлены для проведения экспертизы воздействия на окружающую среду”.
“Без положительного заключения экспертизы осуществление предусмотренной деятельности запрещено”,- сообщил замминистра ОС Тигран Габриелян.
Отсутствие официальной записки, разумеется, не означает, что строительные работы не выполняются. Более того, записки министерств ОНКС и окружающей среды свидетельствуют о том, что строительство на горе Атис ведется в обход всем установленным законом регламентам.
Институт геологии НАН высказал свое мнение об установке статуи Иисуса Христа на горе Атис еще 12 июля. И это мнение можно рассматривать как отрицательную оценку.
Подчеркнем, что на Атисе не проводятся также инженерно-геологические исследования, не оценивается сейсмобезопасность. Между тем анимационный вариант проекта статуи Христа свидетельствует о том, что предусматривается построить крупное туристическое сооружение с многочисленными инфраструктурами, предусмотренное для обеспечения большого потока людей.
Институт археологии и этнографии коснулся вопроса застройки горы Атис также с точки зрения туризма. “Атис включена во многие излюбленные маршруты пеших туристических походов. Такой туризм, который учитывает сохранение природно-исторической среды горы Атис, сегодня наиболее предпочтителен и развит. Он соответствует не только экотуризму, но и социальной справедливости с точки зрения обеспечения доступности горы. Нет никаких обоснований, почему этот социальный состав туристов нужно заменить туристами, предпочитающими развлечения”,- говорится в заявлении.