Հատիս լեռան գագաթ տանող ճանապարհներ են կառուցվում, էլեկտրալարերի սյուներ տեղադրվում
Կոտայքի մարզի Ակունք խոշորացված համայնքի գյուղերից դեպի Հատիս լեռան գագաթ տանող ճանապարհներ են կառուցվում։ «Հետք»-ի նկարահանող խումբը հուլիսի 13-ին արձանագրել է, որ Հատիս լեռան վրա նոր ճանապարհների ակտիվ կառուցման աշխատանքներ են ընթանում։
Ճանապարհներից մեկը սկիզբ է առնում Ակունք խոշորացված համայնքի կազմում ընդգրկված Կոտայք գյուղից Կապուտան գյուղ տանող ճանապարհի 1-ին կիլոմետրից և բարձրանում է մինչև Հատիս լեռան գագաթ։ Սա նույն այն ճանապարհն է, որով օրեր առաջ բարձրացել էին գործարար Գագիկ Ծառուկյանը, էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը և այլք։ Հուլիսի 9-ին Հատիսի գագաթին Հիսուս Քրիստոսի արձանի կառուցման նախաձեռնության մեկնարկի վերաբերյալ տեղի էր ունեցել հանդիսավոր միջոցառում։ Ակունք համայնքի ղեկավար Հունան Ռուբենյանը «Հետք»-ի հետ զրույցում ասել էր, որ ճանապարհն ուղղակի հարթեցվել է, ոչ թե նոր ճանապարհ է կառուցվել։
Մեր տեսախցիկն արձանագրել է, որ ոչ թե ճանապարհի հարթեցման աշխատանքներ են ընթանում, այլ բոլորովին նոր ճանապարհ է կառուցվել և շարունակում է կառուցվել։ Բացի ճանապարհի կառուցումից, ճանապարհին զուգահեռ էլեկտրական լարերի համար սյուներ են տեղադրվում։ Դեպի լեռան գագաթ տանող մոտ 1.5 կմ երկարությամբ հատվածում սյուներն ամրացված են և շարունակում են տեղադրվել։ Հատիս լեռան գագաթ հասնելու համար մյուս ճանապարհը կառուցվում է Զովաշեն գյուղի սկզբնամասից։ Այս հատվածում ևս ֆիքսել ենք ճանապարհ կառուցող ծանր տեխնիկայի աշխատանքը։
Արբանյակից արված լուսանկարների՝ Google Earth ծրագրի միջոցով տեսնում ենք, որ 2019 թ.-ի դրությամբ Հատիս լեռան գագաթ տանող ավտոճանապարհ որպես այդպիսին գոյություն չունի։ Կա ճանապարհի նմանվող ուղի, որն առաջացել է մեքենաներով սարը բարձրանալու հետևանքով, այլ ոչ թե հատուկ կառուցվել է։
Հարկ է նկատել, որ ԿԳՄՍ նախարարությունը պահանջում էր դադարեցնել ցանկացած գործունեություն Հատիս լեռան տարածքում, մինչ սահմանված կարգով նախագծի ներկայացումը, իսկ շրջակա միջավայրի նախարարությունը հայտարարում էր, թե Հիսուս Քրիստոսի արձանի վերաբերյալ դեռ պետք է մասնագիտական կարծիք հայտնի ու նշել էր, որ կասեցվել է արձանի կառուցման աշխատանքները։
Ակունք համայնքի ղեկավար Հունան Ռուբենյանի հետ զրուցելու մեր փորձերն ապարդյուն անցան, քանի որ նա հրաժարվեց և՛ հեռախոսով խոսելուց, և՛ հանդիպելուց թեև օրեր առաջ ծավալուն հարցազրույց էր տվել մեզ։ «Ես այսուհետ լրագրողների հետ հեռախոսով չեմ խոսում»,- նշեց Հունան Ռուբենյանը։
ԲՀԿ նախագահ, ԱԺ նախկին պատգամավոր, գործարար Գագիկ Ծառույանը 2022 թ.-ի հունվարին ազդարարել էր Հայաստանում Հիսուս Քրիստոսի արձանի կառուցման իր մտադրության մասին։ Դրանից հետո «Գագիկ Ծառուկյան» բարեգործական հիմնադրամը արձանի նախագծի մրցույթ հայտարարեց, ապա ընտրեց կառուցվելիք արձանի վերջնական տեսքը։ Թեև Հայ Առաքելական եկեղեցին դեմ արտահայտվեց Հիսուս Քրիստոսի արձանը կանգնեցնելու նախաձեռնությանը, ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հուլիսի 7-ին դրական գնահատեց արձանի կառուցման նախաձեռնությունը։ Դրան էլ հետևեց Հատիս լեռան գագաթին տեղի ուենցած հանդիսավոր միջոցառումը։

Строятся дороги к вершине горы Атис, устанавливаются столбы ЛЭП
Продолжается строительство дорог, ведущих от сел укрупненной общины Акунк Котайкской области к вершине горы Атис. 13 июля съемочная группа Hetq.am зафиксировала активные работы по прокладке новых дорог на горе Атис. Одна из них начинается у первого километра дороги, которая ведет от села Котайк, входящего в общину Акунк, до села Капутан, а затем поднимается к вершине горы Атис. Это та самая дорога, по которой несколько дней назад поднялись на вершину предприниматель Гагик Царукян, министр экономики Ваан Керобян и другие лица.
9 июля состоялась торжественная церемония начала строительных работ по установке монументальной статуи Иисуса Христа на вершине Атиса. Руководитель общины Акунк Унан Рубенян в интервью Hetq.am заверил, что новая дорога не строится, всего лишь выравнивается старая.
Однако наша видеокамера зафиксировала именно строительство новой дороги. Параллельно этим работам вдоль дороги устанавливаются столбы линии электропередач. На полуторакилометровом участке дороги к вершине Атиса столбы уже закреплены. Вторая дорога к вершине горы строится от начала села Зовашен. Здесь также мы зафиксировали наличие специальной дорожно-строительной техники.
Снимки со спутника, сделанные с помощью программы Google Earth, свидетельствуют о том, что по состоянию на 2019 год автодороги к вершине Атиса как таковой не существовало. Есть напоминающая дорогу тропа, которая образовалась вследствие подъема на гору автомобилей.
Следует отметить, что министерство образования, науки, культуры и спорта потребовало прекратить любую деятельность на территории горы Атис до представления в установленном порядке проекта, а министерство окружающей среды заявило, что должно высказать профессионалное мнение об установке статуи Иисуса Христа, и сообщило о прекращении строительных работ.
Все наши попытки поговорить с руководитель общины Акунк Унаном Рубеняном оказались безрезультатными – он отказался как от телефонного разговора, так и от встречи с нами, хотя несколько дней назад дал нам пространное интервью. “Я больше не буду разговаривать с журналистами по телефону”,- заявил Рубенян.
Председатель партии “Процветающая Армения”, бывший депутат Национального Собрания, предприниматель Гагик Царукян в январе 2022 года заявил о намерении установить в Армении статую Иисуса Христа. После этого благотворительный фонд “Гагик Царукян” объявил конкурс на проект статуи, по результатам которого выбрал ее окончательный вариант. И хотя Армянская Апостольская церковь высказалась против этой инициативы, премьер-министр Никол Пашинян на заседании правительства 7 июля дал ей положительную оценку. За этим последовала торжественная церемония на вершине горы Атис.