ՀԲ. 2022-ին Հայաստանում 7% տնտեսական աճ կգրանցվի
Համաշխարհային բանկի նոր կանխատեսումներով 2022-ին Հայաստանում տնտեսական աճը կկազմի 7%։ Կառույցը հրապարակել է Եվրոպա և Կենտրոնական Ասիա (ԵԿԱ) տարածաշրջանի տնտեսական զարգացումների զեկույցը (աշուն, 2022):
Հունիսին Համաշխարհային բանկը 2022 թվականին Հայաստանի համար 3.5% տնտեսական աճ էր կանխատեսում։ Այդպիսով, նոր գնահատականներով այն 3.5 տոկոսային կետով բարձրացել է։
Ինչպես նշված է զեկույցում, Հայաստանում տնտեսական աճին նպաստել են Ռուսաստանից դրամական փոխանցումներն ու այցելությունները։
Իսկ որպես տնտեսության վրա ազդող բացասական և ռիսկային գործոններ նշվում են սահմանային լարվածությունն ու գնաճային ճնշումները։
Գնահատվում է, որ Հայաստանի տնտեսությունը տարվա սկզբում սպասվածից ավելի լավ միտումներ է գրանցել։ Սպասվում էր, որ այս տարվա փետրվարից սկսված ռուս-ուկրաինական պատերազմը բացասաբար կազդի Հայաստանի տնտեսության վրա՝ հաշվի առնելով Հայաստանի ամուր տնտեսական կապերը Ռուսաստանի հետ։ Սակայն, ռուսաստանցիների հոսքը դեպի Հայաստան և Ռուսաստանից տրանսֆերտները նպաստել են, որ տնտեսությունն աճի։ Թե որքան դա կշարունակվի, չի կանխատեսվում։
Պաշտոնական տվյալներով՝ 2022 թվականի առաջին կիսամյակում Հայաստանի տնտեսական աճը կազմել է 11%, որը պայմանավորված է ծառայությունների և մասնավորապես՝ զբոսաշրջության, ֆինանսների և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտներում գրանցված աճով։
Համաշխարհային բանկը կանխատեսում է, որ արդեն 2023 թվականից տնտեսական աճը կդանդաղի ու կկազմի 4.3%, հաջորդող տարում՝ 5.2%։

В 2022 году экономический рост в Армении составит 7% - ВБ
Согласно новым прогнозам Всемирного банка, в 2022 году экономический рост в Армении составит 7%. ВБ опубликовал доклад об экономических процессах в Европейском и Центрально-Азиатском регионах (осень 2022 г.).
Для 2022 года Всемирный банк в июне спрогнозировал для Армении рост экономики на 3.5%. Таким образом, по новым оценкам этот показатель вырос на 3.5 пункта.
Как указано в докладе, росту армянской экономики способствовали трансферты из России и приезд российских граждан.
В качестве факторов, усиливающих риски и оказывающих негативное воздействие на экономику, указаны пограничная напряженность и ценовое давление. Ожидалось, что начавшаяся в феврале этого года российско-украинская война отрицательно скажется на экономике Армении, учитывая прочные экономические связи нашей страны с Россией. Однако поток россиян в Армению и отправляемые из РФ трансферты способствовали росту экономики. Прогноз сроков сохранения этой ситуации в докладе не приведен.
По официальным данным, в первом полугодии 2022 года экономический рост в Армении составил 11%, что было обусловлено ростом в сферах туризма, финансов и информационных технологий.
Всемирный банк прогнозирует, что с 2023 года экономический рост в Армении замедлится, составив 4.3%, а в следующем году – 5.2%.