Արման Մելիքյան․ «ՀՀ գործող իշխանությունը Արցախի խնդրում չի ունեցել եւ չունի ռազմավարություն»
«Հետքի» հարցերին պատասխանում է ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան, Արցախի նախկին արտգործնախարար Արման Մելիքյանը
-Պարոն Մելիքյան, Պրահայում ձեռք բերված պայմանավորվածությունը Փաշինյանն ու նրա թիմը դրական են գնահատել։ Դուք ի՞նչ գնահատական կտաք նշված հայտարարությանը։ Այն բխո՞ւմ է Հայաստանի շահերից, թեկուզ մասամբ։
-Հայաստանն ինքնիշխանությունից զուրկ կազմավորում է, որն ինքնուրույն քաղաքականություն մշակելու եւ վարելու կարողականություն չունի: Սա նշանակում է, որ միջազգային հարթակներում Հայաստանի հետ կապված որոշումներն ընդունելիս մեր երկրի արմատական շահերը ստորադասված են այլ դերակատարների շահերին: Բնական է, որ ՀՀ գործող իշխանությունները պետք է հավանության արժանացնեն ու արդարացնեն ուրիշների կողմից փոխհամաձայնեցված ու իրենց վավերացմանը հրամցված որոշումները: Հայաստանի շահերին դրանց համապատասխանությունն անհնար է պարզել, սակայն ՀՀ գործող իշխանությունների կորպորատիվ շահերը համապատասխանեցվում ու ներդաշնակեցվում են այդ որոշումներին: Դա ՀՀ գործող վարչակազմի համար ապահովում է արտաքին աջակցություն:
-Օրեր առաջ ֆեյսբուք Ձեր գրառման մեջ անդրադարձել եք Հայաստան-Արցախ խզմանը՝ նշելով, որ դա արվում է ֆիզիկական ու քաղաքական տարանջատման գործընթացն առավել դյուրամարս դարձնելու եւ կատարվածի մեղքը միմյանց վրա բարդելու նպատակով։ Արդյոք սա կատարվում է հայկական երկու իշխանությունների կողմից, որոնց մեջ, կարծես թե, իսկապես խզում կա։
-Մեծ հաշվով պաշտոնական Երեւանն ու Ստեփանակերտն ոչինչ չարեցին՝ այս խզումը գործնականում կանխելու եւ զարգացումներն այլ հունով տանելու համար: Այս խնդրին նվիրված առաջին գրառում-նախազգուշացումը մեր վերնախավերին էի հասցեագրել դեռեւս 2019-ի սեպտեմբերին՝ նախքան 44-օրյա պատերազմը: Գործողությունների բովանդակության եւ դրանց արդյունքների վերլուծությունը թույլ է տալիս եզրակացնել, որ պաշտոնական Երեւանն ու Ստեփաակերտը ներդաշնակեցրել են իրենց գործողությունները: Չեմ բացառում սակայն, որ այդ ներդաշնակեցումը երրորդ կողմի կամ կողմերի ջանքերով է իրականացվել:
-Մի կողմից՝ Հայաստանը փորձում է Արցախի հարցը տեղափոխել Ստեփանակերտ-Բաքու քննարկումների, բանակցությունների տիրույթ, մյուս կողմից՝ Ադրբեջանն ընդհանրապես չի էլ ուզում լսել այդ մասին։ Այստեղ ի՞նչ դեր կարող են ունենալ խոշոր խաղացողները, ինչպիսին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրներն են։
-Մինսկի խմբի համանախագահ պետություններն այս փուլում միեւնույն դիրքերից հանդես չեն գալիս եւ միասնաբար չեն էլ գործում: Այն, ինչ ընդունելի է Ֆրանսիայի ու ԱՄՆ-ի համար, մերժվում ու քննադտվում է Ռուսաստանի կողմից: Հայ-ադրբեջանական սահմանագոտում եւ Արցախում է երեւալու, թե համանախագահների իրական ազդեցությունը հակամարտության կողմերի վրա որքանով է ներգործուն: Շատ բան կախված կլինի նրանից, թե արդյոք ԱՄՆ-ի քաղաքական եւ դիվանագիտական ներգրավվածությունն ու ԵՄ դիտորդերի ներկայությունը հայ-ադրբեջանական սահմանին կկանխեն ադրբեջանական նոր ագրեսիան, ու նաեւ նրանից, թե որքանով ռուս խաղաղապահներն Արցախում կկարողանան զսպել պաշտոնական Բաքվի չարամիտ նկրտումներն ընդդեմ արցախահայության:
-Փաշինյանի վերջին հարցազրույցում նրա միտքը Արցախի չճանաչված լինելու մասին արդյոք ակնարկ է առ այն, որ երեք տարի առաջ Ստեփանակերտում «Արցախը Հայաստան է եւ վերջ» բացականչող Փաշինյանն ու նրա թիմը ձեռքերը լվացել են Արցախից, եւ այս պարագայում ի՞նչ պետք է անեն Արցախի իշխանություններն ու Հայաստանի ոչ իշխանական օղակներն ու հասարակությունը։
-ՀՀ գործող իշխանությունը Արցախի խնդրում չի ունեցել եւ չունի ռազմավարություն: Երբ չկա ռազմավարություն, դրա արժեքը չգիտակցող մարդիկ ապավինում են ճկուն, ճարպիկ, պահի թելադրաքով ընտրված մարտավարական հնարքներին, ինչը պետության, ազգի մասշտաբով աղետաբեր հետեւանքների է հանգեցում, որպես կանոն: Ստեղծված իրավիճակից կարելի է դուրս գալ, սակայն դրա համար շատ սպեցիֆիկ քայլեր պետք է նախաձեռնվեն: Փող, որոշ ժամանակ ու մասնագիտական աշխատանք է հարկավոր իրավիճակը շտկելու եւ ազգային գործունակության անհրաժեշտ մակարդակն ապահովելու համար:
-Ռուսաստանը խրված է ուկրաինական ճակատում, ՀԱՊԿ-ն բացարձակ հետաքրքրված չէ իր անդամ երկրի անվտանգության պաշտպանությամբ, Ադրբեջանը մեծացրել է ձմռան նախապատրաստվող Եվրոպայի գազամատակարարման ծավալները, Թուրքիան էլ շարունակում է ռուս-ուկրաինական հակամարտության դադարեցման միջնորդի դեր ստանձնելու փորձերը, ինչը որոշ դրական արձագանքներ է ստացել։ Այս ֆոնին Ադրբեջանը բացահայտ հայատյաց եւ ֆաշիստական գործելաոճով ռազմական ագրեսիա է հրահրում ՀՀ սուվերեն տարածքի նկատմամբ եւ առանց վախի տարածում գերիներին գնդակահարելու ռազմական հանցագործության կադրեր։ Այս ամենին հետեւում են միայն քննադատություններ եւ կոչեր։ Ի՞նչ պետք է անի Հայաստանը՝ թեկուզ հասցեական կոչերից այն կողմ արդյունք ստանալու համար։
-Գործող իշխանությունը չի կարողանում պետական մակարդակում համարժեք հակազդեցություն ապահովել Ադրբեջանի կողմից մեր դեմ ուղղված գործողություններին, այդ թվում՝ նաեւ անձամբ նախագահ Ալիեւի կողմից քաջալերվող վայրագությունների գովազդման միջոցով մեր հասարակության վրա հոգեբանական ճնշումերի դեմ: Այդուհանդերձ, եթե համապատասխան խնդիրը ձեւակերպվի եւ անհրաժեշտ ռեսուրսները տրամադրվեն, հնարավոր կլինի այս ուղղությամբ դրական արդյունք ունենալ:

Арман Меликян: “Действующая власть РА не имела и не имеет стратегии в вопросе Арцаха”
На вопросы Hetq.am отвечает Чрезвычайный и Полномочный посол Республики Армения, бывший министр иностранных дел Арцаха Арман Меликян
Господин Меликян, Пашинян и его команда положительно оценили достигнутую в Праге договоренность. Как Вы оцениваете указанное заявление? Вытекает ли оно из интересов Армении, пусть даже частично?
Армения – лишенное суверенитета формирование, которое не в состоянии разрабатывать и вести самостоятельную политику. Это означает, что при принятии на международных платформах решений по Армении коренные интересы нашей страны подчиняются интересам других акторов. Естественно, что действующие власти РА должны одобрять и оправдывать решения, взаимосогласованные и преподнесенные для ратификации другими. Установить соответствие этих решений интересам Армении невозможно, однако они приводятся в соответствие и унифицируются с корпоративными интересами действующих властей РА. Это обеспечивает внешнюю поддержку для действующей администрации Армении.
На днях Вы написали в Фейсбуке, что разрыв между Арменией и Арцахом происходит с целью максимального упрощения процесса физического и политического разграничения и перекладывания вины за произошедшее друг на друга. Это делается обеими армянскими властями, между которыми, кажется, действительно произошел разрыв?
По большому счету официальный Ереван и Степанакерт ничего не сделали для предотвращения на деле этого разрыва и направления событий в другое русло. Первую запись-предупреждение по этому вопросу я адресовал нашим элитам еще в сентябре 2019 года, до 44-дневной войны. Анализ содержания и результатов этих действий позволяет придти к выводу, что официальный Ереван и Степанакерт гармонизировали свои действия. Я не исключаю, что эта гармонизация была осуществлена усилиями третьей стороны или сторон.
С одной стороны Армения пытается перенести вопрос Арцаха в плоскость обсуждений и переговоров Степанакерт-Баку, с другой – Азербайджан вообще не хочет слышать об этом. Какую роль в данной ситуации могут сыграть крупные акторы, в частности страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ?
На этом этапе государства-сопредседатели Минской группы не выступают с одинаковых позиций и не действуют едино.То, что приемлемо для Франции и США, отклоняется и критикуется Россией. Степень реального воздействия сопредседателей на стороны конфликта проявится в зоне армяно-азербайджанской границы и Арцахе. Многое будет зависеть от того, предотвратит ли политическая и дипломатическая вовлеченность США и присутствие наблюдателей ЕС новую азербайджанскую агрессию на армяно-азербайджанской границе, а также от того, в какой мере российские миротворцы смогут сдержать притязания официального Баку в отношении армянства Арцаха.
Является ли высказанная Пашиняном в его последнем интервью мысль о непризнанности Арцаха намеком на то, что Пашинян, который три года назад заявил в Степанакерте: “Арцах – это Армения и точка”, и его команда умыли руки в вопросе Арцаха? И что в этом случае должны делать власти Арцаха, невластные звенья и общественность Армении?
Действующая власть РА не имела и не имеет стратегии в вопросе Арцаха. А когда нет стратегии, то не осознающие ее ценность люди уповают на гибкую, ловкую, избираемую под влиянием момента тактику, что, как правило, приводит к катастрофическим по своим масштабам последствиям для государства и народа. Выйти из создавшейся ситуации можно, но для этого должны быть инициированы очень специфические шаги. Для исправления ситуации и обеспечения необходимого уровня национальной дееспособности нужны деньги и профессиональная работа в течение определенного времени.
Россия увязла на украинском фронте, ОДКБ абсолютно не заинтересована в защите безопасности страны-члена, Азербайджан увеличил поставки газа готовящейся к зиме Европе, Турция продолжает попытки играть роль посредника в вопросе прекращения российско-украинского конфликта, что удостоилось определенных положительных откликов. На этом фоне Азербайджан провоцирует откровенно арменофобскую, фашистскую военную агрессию в отношении суверенной территории Армении и без малейшего страха распространяет видеокадры совершения им военных преступлений – расстрелов армянских военнопленных. В ответ на это звучат лишь критика и призывы. Что должна делать Армения, чтобы добиться более ощутимых результатов?
Действующая власть не может обеспечить на государственном уровне эквивалентное противодействие направленным против нас действиям Азербайджана, в том числе психологическому давлению, которое оказывается на наше общество путем рекламы зверств, поощряемых лично президентом Алиевым. Тем не менее, если будет сформулирована соответствующая задача и будут выделены необходимые ресурсы, то можно добиться положительного результата на этом направлении.