Գայանե Առուստամյան. «Հուսով եմ, որ գոնե Մարգարիտ Եսայանի օգնությամբ մի քանի օրենքներ սխալներից զերծ կլինեն»
«Հետքի» հարցերին պատասխանում է լրագրող, ՀԱԿ անդամ Գայանե Առուստամյանը, ով խորհրդարանական ընտրություններին մեծամասնական ընտրակարգով առաջադրված էր թիվ 1 ընտրատարածքում:
Ինչպիսի՞ն է լինելու Ձեր հետագա գործունեությունը. լրագրողակա՞ն, թե՞ քաղաքական:
Միշտ ակտիվ եմ եղել ու ակտիվ մնալու եմ: Ես ցանկացած պրոցեսի մանասկացելու եմ նախ որպես քաղաքացի: Չգիտեմ՝ կոնկրետ ինչ եմ անելու, որովհետև ես գործազուրկ եմ: Ինձ աշխատանքից հանել են` խախտելով իմ սահմանադրական և աշխատանքային իրավունքը, դա միայն ներքին կանոնակարգային որոշում է եղել: «Ա1+»-ն ինձ հանել է գործից, հենց առաջադրվել եմ: Մարդուն աշխատանքից չեն հանում իր սահմանադրական իրավունքն իրացնելու համար: Բայց Հայաստանում ամեն ինչ պատահում է: Շարունակում եմ մնալ ՀԱԿ անդամ, շարունակելու եմ պայքարել ՀԱԿ-ի շարքերում իմ դիքերից, որպես քաղաքացի շարունակում եմ մասնակցել դիմադրությանը: Հետագայում կյանքը ցույց կտա: Եթե այլևս իմ անձնական պայքարը հասնի այն գագաթնակետին, որ ես որոշեմ, որ այլևս անհնար է բան փոխել, ես կգնամ Հայաստանից:
Իսկ ո՞րն է պայքարի Ձեր ճանապարհը:
Ես միշտ ցանկացել եմ, որ Հայաստանում գրանցվեն նախադեպեր: Ցավոք սրտի, իմ քայլերը դեռևս նախադեպեր չեն դարձել. միայն ակցիաներ: Իմ առաջադրվելու վերջին քայլը նույնպես ակցիա էր: Դա զուտ քաղաքական քայլ չէր, որովհետև քաղաքականության մեջ մենակ չեն մտնում: Ես ընդամենը իրացնում էի իմ սահմանադրական իրավունքը` ընտվելու իրավունքը: Դիմդարությունը ցուցաբերվում է շատ տարբեր ոլորտներում: Իմ ոլորտը հանրային ոլորտ է: Հանրային ոլորտները փակ են, դրանցում արտահայտվելու հնարավորություն գրեթե չկա, որովհետև Հայաստանում ֆաշիստական ռեժիմ է, իսկ ֆաշիստական ռեժիմը փակում է բոլորի բերանը: Ես շարունակելու եմ պայքարել, եթե մի տեղ գտնվի հնարավորություն արտահայտվելու և մատնացույց անելու ռեժիմի արատը, ես դա անելու եմ իմ հնարավորության սահմաններում: Եթե փակվեն բոլոր հանրային ոլորտները, ես կագնելու եմ փողոցում ու գոռամ, որ այս թագավորը մերկ է:
Ինչպե՞ս կգնահատեք Ձեր նախընտրական պայքարը, քանի որ միակ կին թեկնածուն էիք այդ ընտրատարածքում (առաջադրված էին Ռուբեն Հայրապետյանը և Ստյոպա Սաֆարյանը):
Դա նույնպես պետք է որպես նախադեպ գրանցվեր: Ես շատ զարմացած եմ, որ գրանտակերությամբ զբաղվող ՀԿ-ները, որոնք զբաղվում են կանանց իրավունքների պաշտպանությամբ, որևէ կերպ չարձագանքեցին, երբ իմ նկատմամաբ դրսևորվեց սեքսիզմ. Ռ. Հայարապետյանը հայտարարեց, որ կնոջ հետ չի բանավիճի: Կանանց իրավունքներով զբաղվողները, սևեռված լինելով իրենց գրանտակերության վրա, խորապես թքած ունեն այն իրականության վրա, որը շրջապատում է նրանց: Դժվար էր շատ, բայց Ավանում վախի մթնոլորտ ջարդվեց: Ես 10 հազար բնակարանի դուռ եմ ծեծել, ու այդ դռները բացվել են, շատերը դժվարությամբ, բայց բացվել են: Ես խոսել եմ մարդկանց հետ, ու ստացել այն 5 հազար ձայնը, ավելի ճիշտ այն 6 հազար ձայնը, որովհետև իմ քվեաթերթիկների մեջ անվավերները շատ են եղել:
Ինչպե՞ս եք գնահատում այն միտումը, որ լրագրողները, որոնք քիչ թե շատ կայացել են լրատվական դաշտում, տեղափոխվում են քաղաքական դաշտ:
Շատ նորմալ ընթացք է լրագրության համար: Առանձին լրագրողներ կայացան, և եթե քաղաքականության հարթությունում աշխատող լրագրող է, հատկապես ԱԺ-ում աշխատող լրագրող, բնական եմ համարում, որ այդ լրագրողը ի վերջո իր հասունության որոշակի շրջանի հասնելուց հետո կցանկանա տեղափոխվել այդ հարթություն: Պարտադիր է նույնիսկ, որ լրագրողը տեղափոխվի այդ հարթություն, որովհետև լրագրողն այդ արատները շատ ավելի լավ գիտի, քան շատ կուսակցականներ, ԱԺ աշախատանքը շատ ավելի լավ է պատկերացնում, և լրագրողն ունի օրենսդիր շախատանքին մասնակցելու անուղղակի փորձ:
Ըստ Ձեզ` Մարգարիտ Եսայանն ինչ-որ բան կանի՞ ԱԺ-ում:
Չեմ կարծում, թե Մարգարիտ Եսայանն ինչ-որ բան կանի, որովհետև Մարգարիտ Եսայանն ազատ չի լինի, այլ կլինի կուսակցության երկաթե օղակով սեղմված: Իր փորձն ու գիտելքիները կօգտագործեն, բայց դա շատ լոկալ հարց կլուծի: Հուսով եմ, որ գոնե Մարգարիտ Եսայանի օգնությամբ մի քանի օրենքներ ուղղագրական, կետադրական, քերականական, ոճական սխալներից զերծ կլինեն:
Ըստ Ձեզ` նորմալ է, որ որոշ մարդիկ լքում են ՀԱԿ-ի շարքերը, բայց արդյո՞ք դա չի թուլացնում պայքարը:
Չեմ կարծում, ընդհակառակը` բյուրեղացնում է: Եթե կան կասկածողներ, ավելի լավ է չլինեն: ՀԱԿ-ի համար հանրային ոլորտները փակ են, ՀԱԿ-ը չի կարողանում ամբողջական ներկայանալ հանրությանը, իր խոսքն անընդատ կոնտեքստներից կտրվում է, եթե անգամ արտահայտվելու հնարավորություններ են ընձեռվում: Բայց ՀԱԿ-ը չունի այդ տրիբունան:
Բայց կան ԶՄԼ, որ ընդդիմադիր են և լուսաբանում են ՀԱԿ-ի գործունեությունը:
Հանրության համար ամենահասանելի ու ամենամատչելի լրատվամիջոցը էլեկտրոնային լրատվամիջոցն է, հեռուստատեսությունն է: Հանրության գիտակցության վրա հեռուստատեսությամբ են ազդում, իսկ ռեժիմը օկուպացրել է էլեկտրոնային լրատավամիջոցները և արդուկում է հանրության գլուխը:

Гаяне Арустамян: “Надеюсь, что хотя бы с помощью Маргарит Есаян в некоторых законах ошибки будут исключены”
На вопросы “Hetq”-а отвечает журналист, член Армянского национального конгресса Гаяне Арустамян, баллотировавшаяся в парламент в 1-ом одномандатном избирательном округе
Какой будет Ваша дальнейшая журналистская и политическая деятельность?
Я буду продолжать проявлять активность. В любом процессе я участвую прежде всего как гражданин. Не знаю конкретно, чем я буду заниматься, поскольку на данный момент я безработная – меня уволили, нарушив мое конституционное право на труд. Как только я решила баллотироваться в парламент, меня уволили из “А1+”. Человека нельзя лишать работы за то, что он реализует свое конституционное право. Однако в Армении все возможно. Я остаюсь членом Армянского национального конгресса и буду продолжать участвовать в сопротивлении. А дальше жизнь покажет. Если моя личная борьба дойдет до такой точки, когда я пойму, что уже невозможно что-то изменить, я уеду из Армении.
А какой путь борьбы Вы выбрали?
Мне всегда хотелось, чтобы в Армении были прецеденты. К сожалению, мои шаги пока не стали прецедентом, это только акции. Мое выдвижение кандидатом в депутаты тоже было акцией, а не сугубо политическим шагом. Я всего лишь реализовала свое конституционное право быть избранной. Сопротивление оказывается в различных сферах. Я занимаюсь общественной сферой, а общественные сферы закрыты, в них практически невозможно высказаться, поскольку в Армении действует фашистский режим. Я буду продолжать свою борьбу, и если появится возможность высказаться и указать на пороки режима, я это сделаю в рамках своих возможностей. Если закроются все общественные сферы, то я выйду на улицу и буду кричать, что король голый.
Как Вы оцениваете Вашу предвыборную борьбу, ведь в 1-ом избирательном округе Вы были единственной женщиной-кандидатом (там же баллотировались Рубен Айрапетян и Степа Сафарян. – авт.)?
Я очень удивлена тем, что проедающие гранты общественные организации, которые занимаются защитой прав женщин, никак не отреагировали на проявление сексизма в отношении меня – в частности, Рубен Айрапетян заявил, что не будет вести дебаты с женщиной. Тем, кто занимается правами женщин, но при этом сконцентрирован лишь на грантоедстве, глубоко наплевать на то, какие реалии их окружают. Я постучалась в 10 тысяч квартир, многие с трудом открывали мне дверь. Я беседовала с людьми, получила 5 тысяч голосов. Точнее, 6 тысяч, потому что в моем случае недействительных бюллетеней было много.
Как Вы расцениваете тенденцию к тому, что более или менее состоявшиеся журналисты решили перейти в политическое поле?
Для журналистики это нормальный процесс. Если журналист работает в политической сфере, в частности в Национальном Собрании, то я считаю естественным, что в конце концов у него появляется желание перейти в эту плоскость. Такой переход даже обязателен, поскольку существующие недостатки журналист знает лучше, чем представители партий, он лучше представляет работу Национального Собрания и имеет опосредованный опыт законодательной работы.
Как Вы думаете, Маргарит Есаян может что-то изменить в Национальном Собрании?
Не думаю, потому что у Маргарит Есаян не будет свободы, она будет зажата в железных тисках партии. Ее опыт и знания будут использоваться, но это лишь позволит решать локальные вопросы. Тем не менее я надеюсь, что с помощью Маргарит Есаян в некоторых законах будут исключены хотя бы орфографические, пунктуационные и стилистические ошибки.
На Ваш взгляд, это нормально, что некоторые люди покидают ряды АНК? Не ослабляет ли это борьбу?
Не думаю. Наоборот, это приводит к кристаллизации. Для АНК общественные сферы закрыты, конгресс не может полноценно представать перед общественностью, высказывания членов АНК постоянно вырываются из контекста.
Но ведь есть оппозиционные СМИ, которые освещают деятельность АНК?
Для общественности самым доступным информационным средством являются электронные СМИ, телевидение. На общественное сознание воздействуют посредством телевидения, между тем режим оккупировал электронные СМИ и промывает людям мозги.