Դատարանում վիճարկվում է Հատիսի հողերը «Ծառուկյան» հիմնադրամին օտարելու որոշումը
Վարչական դատարանում մուտք է եղել Հատիս լեռան գագաթի և լանջերի հողերի օտարման որոշումը վիճարկող դատական հայց։ Հատիսի գագաթի հողերի մեծ մասը և լանջերից որոշ հողատարածքներ «Գագիկ Ծառուկյան» բարեգործական հիմնադրամին էին օտարվել այս տարի, որի մասին «Հետքը» գրել էր։
Լեռան գագաթի օտարման պատմությունն ի հայտ գալուց հետո «Հատիս» անունով քաղաքացիական նախաձեռնություն ձևավորվեց, որը պայքարում է լեռան ներկայիս տեսքը պահպանելու համար։ Լեռան գագաթին նախկին պատգամավոր Գագիկ Ծառուկյանը ցանկանում է Հիսուս Քրիստոսի արձանը կառուցել։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն էլ նախնական դրական է գնահատել գործարարի գաղափարը։
Հողերի օտարման որոշումը վիճարկող հայցը վարչական դատարան մուտք է արել «Կանաչ Հայաստան բնապահպանական, կրթական» ՀԿ-ն։ Դատական տեղեկատվական համակարգում առկա տվյալների համաձայն՝ հայցվորը պահանջում է առոչինչ ճանաչել Ակունք խոշորացված համայնքի ավագնու 2022 թ.-ի ապրիլի 29-ի թիվ 40 որոշման այն մասը, որը վերաբերում է «Ծառուկյան» հիմնադրամին օտարված հողերին։ Նշված որոշմամբ աճուրդի էին դրվել մի շարք հողատարածքներ, որոնց մեջ ներառված էր նաև հիմնադրամին օտարված հողատարածքները։ Հայցը մակագրվել է դատավոր Դանիել Դանիելյանին։
«Հատիս» նախաձեռնության անդամ Գարեգին Միսկարյանից տեղեկացանք, որ նմանատիպ հայցերով վիճարկելու են նաև Հատիս լեռան վրա այլ սուբյեկտներին հողեր օտարելու որոշումները։
«Հետքը» նախորդ շաբաթ ներկայացրեց լեռան մյուս խոշոր սեփականատիրոջ պատմությունը։ «Գագիկ Ծառուկյան» հիմնադրամից բացի, լեռան վրա հսկայական հողեր տարիներ առաջ և այս տարի դարձել են գործարար Նորիկ Պետրոսյանի մերձավորների սեփականությունը։

В суде оспаривается решение об отчуждении фонду “Царукян” земельных участков на горе Атис
В административный суд подан иск, оспаривающий решение об отчуждении земель на вершине и склонах горы Атис. Большая часть участков на вершине горы и некоторые участки на ее склонах в этом году были отчуждены благотворительному фонду “Гагик Царукян”, о чем Hetq.am уже писал.
После того, как об этом стало известно, сформировалась гражданская инициатива “Атис”, которая ведет борьбу за сохранение горы в ее нынешнем виде. Бывший депутат Национального Собрания, крупный предприниматель Гагик Царукян хочет установить на вершине Атиса монументальную статую Иисуса Христа. Премьер-министр Никол Пашинян предварительно дал положительную оценку инициативе бизнесмена.
С иском, оспаривающим решение об отчуждении земель, в административный суд обратилась экологическая образовательная общественная организация “Зеленая Армения”. По данным судебной информационной системы истец требует отменить ту часть решения совета старейшин укрупненной общины Акунк от 29 апреля 2022 г., которая касается отчуждения земель фонду “Царукян”.
Член инициативы “Атис” Гарегин Мискарян сообщил, что аналогичными исками будут оспорены решения об отчуждении земель на Атисе и другим субъектам.
За последние несколько лет, помимо фонда “Гагик Царукян”, огромные земельные участки стали собственностью родственников предпринимателя из России Норика Петросяна.