Արտահանողները վնասներ են կրում Լարսի կուտակումների հետևանքով, բայց իշխանությունները դիտորդի կարգավիճակում են
Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարության, կառավարության, Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության պաշտոնական կայքերում և սոցցանցերի էջերում այս օրերին կարելի է տեսնել նյութեր ու հաղորդագրություններ տնտեսական երկնիշ աճի ու տարատեսակ միջոցառումների մասին։ Բայց ոչ մի խոսք չկա այն մասին, որ արդեն երեք շաբաթ է՝ արտահանող հայկական ընկերությունների բեռնատարները կուտակվել են վրացական կողմում՝ Լարսի ճանապարհին, չկարողանալով հատել սահմանն ու Ռուսաստան հասնել։ Հերթերը ձգվում են կիլոմետրերով: Ռուսական կողմը խստացրել է վերահսկողությունը հայկական բեռնատարների նկատմամբ։
Բեռնափոխադրմամբ զբաղվող Դավիթ Կուռոյանը արդեն 15-օրն է՝ Վրաստանում է, որևէ կերպ չի կարողանում մոտենալ Վերին Լարսի անցակետին: Սև սալոր և մրգային ջեմեր է փորձում հասցնել Ռուսաստան: Սալորը արդեն փչանալու վտանգի առաջ է:
«Մեզ ոչ ոք ոչ մի տեղեկություն չի տալիս: Տեսնելով, որ էլ ելք չկա, ինքս զանգել եմ նախարարություններ, բայց ոչ մի պատասխան: «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանի հետ եմ կապ հաստատել օրեր առաջ: Նա օգնականի միջոցով ասել է, որ մեզ հետ կզանգեն, բայց էլի չեն արձագանքել: Նաև ԱԺ ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Գևորգ Պապոյանին եմ գրել, ասել է, որ Հայաստանում չէ, վերադառնա, կարձագանքի, բայց վերադարձել է և ոչ մի արձագանք»,- «Հետք»-ի հետ զրույցում պատմեց Դավիթը Կուռոյանը:
Արտահանողները տարբեր խողովակներով փորձում են բարձրաձայնել հարցը՝ շեշտելով, որ հարվածի տակ է հատկապես գյուղմթերքի արտահանումը։
Սակայն պաշտոնական կողմից կամ արձագանք չեն ստանում կամ լավագույն դեպքում, ինչպես Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունը, պնդում են, որ խնդիրը իրենց իրավասության շրջանակներից դուրս է։
Լարսի ճանապարհին առաջացած կուտակումների վտանգների մասին է ահազանգում նաև «Սպայկա» ընկերությունը, որը գյուղամթերք է արտադրում և արտահանում:
«Գյուղմթերքի արտահանումը հերթական անգամ վտանգված է: ՀՀ-ից դեպի ՌԴ արտահանվող թարմ պտուղ բանջարեղենով բեռնված մեքենաները ավելի քան 17 օր շարունակում են կանգնած մնալ Լարսի անցակետի վրացական կողմում 10-նյակ կիլոմետրանոց հերթի մեջ։ 2022 թ․ ընթացքում արտահանող ընկերությունները շարունակում են կրել մեծ վնասներ, որոնք այս պահին անհաշվելի են»,- դեռևս հինգ օր առաջ ահանազանգել է ընկերությունը՝ սոցցանցերում հրապարակելով կուտակումների մասին տեսանյութեր:
Ընկերության բեռնատարների մեծ մասը դեռևս կուտակումների մեջ են:
Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունը համարում է, որ անելիք չունի, իսկ Էկոնոմիկայի նախարարությունը լռում է
Մեր նախորդ հոդվածից հետո արտահանմամբ զբաղվող բազմաթիվ ընկերություններ են արձագանքել, որոնցից և ոչ մեկին չի հաջողվել պատասխան ստանալ հայկական իշխանություններից, թե ինչու է ռուսական կողմը խստացրել հայկական բեռնատարների նկատմամբ վերահսկողությունը․ պատճառները քաղաքակա՞ն են, տնտեսակա՞ն, թե՝ անվտանգությանն առնչվող:
Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունից մեզ արդեն պատասխանել են, որ տեղյակ են Լարսի կուտակումների մասին, սակայն համարում են, որ իրենք այս պահին ոչինչ անել չեն կարող: «Խնդիրը պայմանավորված է նրանով, որ ռուսական կողմը շատ խստացրել է անցակետերում հսկողությունը: Այդ իսկ պատճառով նման մեծ խցանումներ են: Բայց խնդիրը մեր նախարարության իրավասության շրջանակներից դուրս է»,- մեզ հետ զրույցում ասել է ՏԿԵ նախարարի մամուլի քարտուղար Սոնա Հարությունյանը:
Իսկ Էկոնոմիայի նախարարությունը առհասարակ լռում է այս թեմայով: Արդեն երկրորդ օրն է՝ մենք փորձում ենք նախարարի խոսնակ Լիլիթ Հակոբյանի միջոցով հասկանալ՝ արդյոք նախարարությունը որևէ գործողություն նախաձեռնե՞լ է Լարսում առաջացած կուտակումների թեմայով: Մինչև հոդվածը հրապարակելու պահը մեզ այդպես էլ մեկնաբանություն չեն տվել Էկոնոմիկայի նախարարությունից:
Փոխարենը թե՛ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը, թե՛ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը տնտեսական աճի մասին չեն մոռանում խոսել: «Այսօր Հայաստանի Հանրապետության տնտեսությունը, ըստ էության, բում է ապրում»,- այսօր Ազգային ժողովում հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը: Նա համարում է, որ Հայաստանը հաղթահարել է պատերազմի ու համավարակի տնտեսական դժվարությունները:
Ռուսաստանում Հայաստանի դեսպանությանը կից մաքսային կցորդի հետ ևս արտահանողները չեն կարողանում կապ հաստատել
Մոտ երկու շաբաթ առաջ, երբ Լարսի ճանապարհին արդեն իսկ հայկական բեռնատարների կուտակումներ էին, կառավարությունը Ռուսաստանի Դաշնությունում Հայաստանի դեսպանությանը կից մաքսային նոր կցորդ է նշանակում Վահան Հակոբյանին: Հակոբյանը այդ պաշտոնին է նշանակվել երեք տարի ժամկետով: Մինչև այդ՝ այս պաշտոնին Արամ Թանանյանն էր:
«Մաքսային կցորդի նշանակումը կնպաստի Ռուսաստանի դաշնային մաքսային ծառայության համապատասխան ստորաբաժանումների հետ ամենօրյա աշխատանքների կազմակերպմանը, Ռուսաստանի Դաշնությունում, այդ թվում՝ Վերին Լարսի անցակետում ծագող՝ մաքսային ոլորտին առնչվող խնդիրների արագ բացահայտմանն ու օպերատիվ արձագանքմանը, Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության միջև, մասնավորապես՝ Վերին Լարսի անցակետում մաքսային գործընթացների մասով ակտիվ և փոխշահավետ համագործակցության ապահովմանը»,- նշված է Պետական եկամուտների կոմիտեի կայքում տեղադրված հայտարարության մեջ:
Այսպիսով, մաքսային կցորդի գլխավոր առաքելությունը Վերին Լարսի անցակետում առաջացող խնդիրներին արագ արձագենքելն է, սակայն արտահանողներն այսօր նույնիսկ հեռախոսահամար չեն կարողանում գտնել նրա հետ կապ հաստատելու համար:
Հեռախոսահամարը, որը մեզ տրամադրեցին Մաքսային ծառայության թեժ գծից, չի գործում: Պետական եկամուտների կոմիտեից ևս առայժմ չեն պատասխանել մեր հարցերին՝ արդյոք Վահան Հակոբյանը աշխատանքի անցե՞լ է և ի՞նչ քայլեր է պատրաստվում ձեռնարկել:
Թարմացում (18:30)
Մեր ստացած տեղեկություններով մաքսային կցորդ Վահան Հակոբյանը դեռևս Հայաստանում է։ Մինչև Մոկսվա հասնելը, կա որոշակի ընթացակարգ, որը դեռևս պետք է անցնի։ Թե երբ նա կմեկնի Մոսկվա, հայտնի չէ։

Из-за скоплений в Ларсе армянские экспортеры несут убытки. Власти не вмешиваются в ситуацию
В эти дни на официальных интернет-сайтах министерств экономики, территориального управления и инфраструктур, правительства Армении, а также в соцсетях можно увидеть многочисленные материалы и сообщения о двузначном экономическом росте в нашей стране, но при этом ничего не говорится о том, что уже две недели на границе с Ларсом с грузинской стороны скопилось большое число большегрузных автомобилей армянских экспортирующих компаний, которые не могут пересечь границу и направиться в Россию. Очередь растянулась на несколько километров. Российская сторона ужесточила контроль за армянскими фурами.
Занимающийся грузоперевозками Давид Куроян уже 15 дней находится в Грузии, так как не может подъехать к пропускному пункту в Верхнем Ларсе. Курояну нужно доставить в Россию чернослив и фруктовые джемы. По его словам, чернослив уже начал портиться.
“Нам никто не предоставляет информацию. Видя, что другого выхода нет, я сам начал звонить в министерства, но мне нигде не ответили. Я связался также с руководителем парламентской фракции “Гражданский договор” Айком Коджояном. Он через своего помощника передал, что позвонит нам, но так и не позвонил. Написал я и председателю парламентской комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам Геворку Папояну. Он сообщил, что отсутствует из страны и по приезде сразу займется этим вопросом. Папоян вернулся, но так и не отреагировал на эту ситуацию”,- рассказал нам Давид Куроян.
Экспортеры пытаются по различным каналам поднимать эту проблему, подчеркивают, что под ударом в первую очередь оказался экспорт сельхозпродукции. Однако официальная сторона или не реагирует, или в лучшем случае утверждает, что проблема не в их компетенции, как это делает министерство территориального управления и инфраструктур.
Об опасности скопления фур на границе с Ларсом предупреждает и компания “Спайка”, занимающаяся производством и экспортом сельхозпродукции.
“Экспорт сельхозпродукции в очередной раз оказался под угрозой. Грузовики с экспортируемыми из Армении в РФ свежими фруктами и овощами больше 17 дней стоят в десятикилометровой очереди у пропускного пункта в Ларсе. В 2022 году компании-экспортеры продолжают нести убытки, которые на данный момент невозможно подсчитать”,- написала пять дней назад в социальной сети компания, выложившая также видео о скоплении армянских фур. Большая часть грузовых автомобилей этой компании до сих пор стоит в очереди.
Министерство территориального управления и инфраструктур считает, что вопрос вне их компетенции, а министерство экономики молчит
На нашу предыдущую публикацию откликнулись многие компании-экспортеры, однако ни одной из них не удалось добиться ответа от армянских властей на вопрос, почему российская сторона ужесточила контроль за армянскими фурами – по политическим, экономическим причинам или из соображений безопасности.
В Министерстве управления и инфраструктур нам сказали, что знают о скоплениях в Ларсе, однако на данный момент ничего сделать не могут. “Проблема обусловлена тем, что российская сторона ужесточила контроль за пропускными пунктами, поэтому и возникли заторы. Однако проблема находится вне компетенции нашего министерства”,- сказала в беседе с нами пресс-секретарь министерства ТУИ Сона Арутюнян.
А Министерство экономики вообще молчит по этому вопросу. Уже второй день мы пытаемся узнать у пресс-секретаря министра Лилит Акопян, предприняло ли ведомство какие-либо действия в связи со скоплениями армянских грузовиков в Ларсе. На момент публикации статьи мы так и не получили комментарий Минэкономики.
Зато руководитель этого ведомства Ваан Керобян и премьер-министр Никол Пашинян не забывают говорить об экономическом росте. “Сегодня экономика Республики Армения фактически переживает бум”,- заявил премьер в Национальном Собрании.
Пашинян считает, что Армения преодолела трудности, вызванные последней войной и пандемией.
Экспортеры не могут связаться и с таможенным атташе при посольстве Армении в РФ
Недели две назад, когда на границе с Ларсом уже возникли скопления армянских большегрузных автомобилей, правительство назначило Ваана Акопяна новым таможенным атташе при посольстве Армении в России. Акопян назначен на эту должность сроком на три года. До этого эти обязанности выполнял Арам Тананян.
“Назначение таможенного атташе будет способствовать организации каждодневной работы соответствующих подразделений Таможенной службы РФ, быстрому преодолению проблем в таможенной сфере, возникающих на пропускном пункте в Верхнем Ларсе, обеспечению активного и взаимовыгодного сотрудничества между Республикой Армения и Российской Федерацией – в частности в вопросе таможенных процессов на пропускном пункте в Верхнем Ларсе”,- говорится в заявлении, размещенном на сайте Комитета госдоходов.
Таким образом, главной миссией таможенного атташе является быстрое реагирование на проблемы, возникающие на пропускном пункте в Верхнем Ларсе. Однако сегодня экспортеры не могут найти номер телефона таможенного атташе, чтобы связаться с ним.
Номер, который предоставили на горячей линии Таможенной службы, не действует. В Комитете госдоходов тоже пока не ответили на наши вопросы о том, приступил ли к работе Ваан Акопян и какие шаги он собирается предпринять.
Обновлено в 18:30
По нашим сведениям, таможенный атташе Ваан Акопян пока находится в Армении. До отъезда в Москву он должен пройти определенную процедуру, поэтому на данный момент неизвестно, когда В.Акопян приступит к выполнению своих обязанностей.