«Հետք»-ի հոդվածի հիման վրա քրեական վարույթ է նախաձեռնվել՝ հայտարարագրում կեղծ տվյալներ ներկայացնելու կամ թաքցնելու հատկանիշներով
«Հետք»-ի՝ «Արսեն Թորոսյանի ընտանիքի ձկնաբուծական նոր բիզնեսը» հոդվածի հիման վրա, Հակակոռուպցիոն կոմիտեում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ: Ինչպես հայտնում են Գլխավոր դատախազությունից, հրապարակումը հոկտեմբերի 28-ին ուղարկվել է Հակակոռուպցիոն կոմիտե՝ քրեական վարույթ նախաձեռնելու հարցը լուծելու համար:
Հակակոռուպցիոն կոմիտեում նոյեմբերի 4-ին Քրեական օրենսգրքի 444-րդ հոդվածի հատկանիշներով (հայտարարագիր ներկայացնելու պարտականություն ունեցող անձի կողմից հայտարարագրում կեղծ տվյալներ ներկայացնելը, հայտարարագրման ենթակա տվյալները թաքցնելը կամ հայտարարագիր չներկայացնելը) նախաձեռնվել է քրեական վարույթ: Կատարվում է նախաքննություն:
Գրել էինք, որ Առողջապահության նախկին նախարար, այժմ ԱԺ պատգամավոր Արսեն Թորոսյանի ընտանիքը ձկնաբուծական բիզնես է սկսել Արագածոտնի մարզի Ղազարավան գյուղում: «Ֆիշ Ֆարմ Մենեջմենթ» ՍՊԸ-ի բաժնետերերից մեկը թեև պաշտոնյայի հայրն է՝ գյուղում ձկնաբուծարանն ավելի հայտնի է որպես «Արսեն Թորոսյանի ձկնաբուծարան»:
«Ֆիշ Ֆարմ Մենեջմենթ» ՍՊԸ-ն ստեղծվել է 2021թ. մայիսի 27-ին: Ընկերության հիմնադիրը եղել է Շավարշ Գրիգորյանը և նրա կինը՝ Էդիտա Գուրօղլյանը: Գրիգորյանը Արսեն Թորոսյանի նախարար աշխատած ժամանակահատվածում զբաղեցրել է առողջապահության նախարարի տեղակալի պաշտոնը:
Սակայն հիմնադրումից ամիսներ անց «Ֆիշ Ֆարմ Մենեջմենթ» ՍՊԸ-ի բաժնետերերը փոխվել են: 2021թ. հոկտեմբերի 19-ից ընկերության 80% բաժնեմասը պատկանում է Արսեն Թորոսյանի հորը՝ Գևորգ Թորոսյանին: Իսկ 20%-ի սեփականատերը Արագածոտնի մարզպետի խորհրդական Ռազմիկ Թադևոսյանի հայրն է՝ Սարգիս Թադևոսյանը:
Երբ Արսեն Թորոսյանն Առողջապահության նախարար էր, Ռազմիկ Թադևոսյանը եղել է նրա վարորդը: Այնուհետև դարձել է Թորոսյանի օգնականը, երբ վերջինս ընտրվել է ԱԺ պատգամավոր: Ռազմիկ Թադևոսյանը Ազգային ժողովից էլ «գործուղվել» է Արագածոտնի մարզպետարան՝ ավելի մոտ գտնվելով երկու ընտանիքների համատեղ բիզնեսին:
Արսեն Թորոսյանը, հոր՝ Գևորգ Թորոսյանի և Սարգիս Թադևոսյանի՝ «Ֆիշ Ֆարմ Մենեջմենթ» ՍՊԸ-ում բաժնետեր դառնալու հաջորդ օրը՝ 2021թ. հոկտեմբերի 20-ին, երկու միավոր հողատարածք է գնել Արագածոտնի մարզի Փարպի գյուղում: Այս տեղեկատվությունը նշված է պաշտոնյայի 2021թ. գույքի, եկամուտների, շահերի տարեկան հայտարարագրում:
Թորոսյանը հողատարածքները գնել է ընտանիքի նոր բիզնես գործընկերոջ՝ Սարգիս Թադևոսյանի կնոջից՝ Աննա Թադևոսյանից՝ համապատասխանաբար վճարելով 3 մլն 700 և 1 մլն 300 հազար դրամ:
«Ֆիշ Ֆարմ Մենեջմենթ» ՍՊԸ-ն ձկնաբուծությամբ զբաղվելու նպատակով ջրօգտագործման թույլտվություն ստացել է 2022թ. մարտի 10-ին, 3 տարի ժամկետով: ՍՊԸ-ն «անանուն աղբյուրից» (այդպես է նշված տվյալներում) վայրկյանում ստանալու է 60 լիտր ջուր:

Антикоррупционный комитет возбудил уголовное производство на основании статьи Hetq.am
В Антикоррупционном комитете РА возбуждено уголовное производство на основании статьи Hetq.am “Рыбоводческий бизнес семьи Арсена Торосяна”. Согласно информации Генпрокуратуры, 28 октября статья была направлена в Антикоррупционный комитет, который 4 ноября завел уголовное производство по признакам статьи 444 Уголовного кодекса РА (представление в декларации ложных данных, сокрытие подлежащих декларированию данных или непредставление декларации лицом, обязанным представлять декларацию). В настоящее время проводится предварительное следствие.
В статье сообщалось о том, что семья бывшего министра здравоохранения, ныне депутата Национального Собрания Арсена Торосяна основала рыбоводческий бизнес в селе Казараван Арагацотнской области.
И хотя одним из акционеров ООО “Фиш Фарм Менджмент” является отец депутата, в селе все знают, что рыбоводческое хозяйство принадлежит именно ему.
Компания была создана 27 мая 2021 г. Шаваршем Григоряном и его женой Эдитой Гуроглян. В период пребывания Арсена Торосяна в должности главы Минздрава Ш.Григорян был его заместителем. Однако через несколько месяцев после учреждения компании произошла смена ее акционеров.
Начиная с 19 октября 2021 г. 80% ООО “Фиш Фарм Менеджмент” принадлежат отцу Арсена Торосяна Геворку Торосяну, а 20% - отцу советника губернатора Арагацотнской области Саргису Тадевосяну.
Когда А.Торосян занимал пост министра здравоохранения, Размик Тадевосян работал у него водителем. Став депутатом, Торосян взял его к себе помощником. А уже из Национального Собрания Размик Тадевосян был “командирован” в администрацию Арагацотнской области – по всей видимости, чтобы быть ближе к совместному бизнесу двух семей.
20 октября 2021 г., то есть на следующий день после того, как Геворк Торосян и Саргис Тадевосян стали собственниками ООО “Фиш Фарм Менеджмент”, Арсен Торосян приобрел два земельных участка в селе Парпи Арагацотнской области. Эта информация указана в его декларации об имуществе и доходах 2021 года.
Земельные участки депутат купил у Анны Тадевосян, жены нового бизнес-партнера своей семьи Саргиса Тадевосяна, заплатив за них 3 млн 700 тысяч и 1 млн 300 тысяч драмов.
10 марта 2022 г. компания “Фиш Фарм Менджмент” получила разрешение на водопользование сроком на три года. Как указано в документе, ООО будет получать из “анонимного источника” 60 литров воды в секунду.