Ո՞ւր է անհետացել Վահան Քերոբյանի խոստացած լաստանավը
Հայաստանից Ռուսաստան հասնելու միակ ցամաքային ուղին անցնում է Վրաստանով՝ Ստեփանծմինդա-Լարս ավտոճանապարհով։ Անբարենպաստ եղանակային պայմանները, ստուգումների խստացումները, քաղաքական ու տնտեսական պատճառները պարբերաբար փաստի առաջ են կանգնեցնում հայ արտահանողներին. Լարսի ճանապարհը փակվում է, կուտակումներ են առաջանում, վարորդները ստիպված են լինում բեռնված բեռնատարներով շաբաթներով մնալ ճանապարհներին, ապրանքներն են փչանում և այլն։
Տարիներով ձգվող այս խնդրին Հայաստանի կառավարությունը մեկ այլընտրանք է տեսնում՝ բեռների արտահանում ծովային ճանապարհով՝ լաստանավով։ Բայց առայժմ միայն մտածում է։
Ներքևում նշված ժամանակագրությունում Կառավարության և մասնավորապես Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանի հայտարարություններից մի քանիսն ենք ընդամենը առանձնացրել.
Կփոխհատուցվեն լաստանավով բեռնափոխադրումների տեղափոխման ծախսերը։
Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյան. «2022թ․-ի հունիսի 15-ից Սև ծովի «Փոթի» և «Կավկազ» նավահանգիստների միջև շաբաթական երկու անգամ կգործարկվի երկկողմանի լաստանավային հաղորդակցություն»։
Վահան Քերոբյան. «Ռուսաստանին ուղղված պատժամիջոցները խոչընդոտում են հայկական լաստանավի գործարկմանը»։
Վահան Քերոբյան․ «ՀՀ-ն բանակցում է հոլանդական APM-ի հետ, որ հայկական լաստանավի նկատմամբ սանկցիաներ չկիրառվեն»։
Վահան Քերոբյան. «Լաստանավի գործարկման ժամկետ չեմ կարող նշել»։
Վահան Քերոբյան. «Լաստանավի գործարկումը օրերի հարց է։ Շուտով կհրապարակվի չվացուցակը»։
Արտահանողները վնասներ են կրում Լարսի կուտակումների հետևանքով, բայց իշխանությունները դիտորդի կարգավիճակում են։
Ամեն ինչ մոտ էր թվում հանգուցալուծմանը, երբ այս տարվա օգոստոսի 11-ին Քերոբյանը հայտարարեց՝ լաստանավի գործարկումը օրերի հարց է։ Խոստացավ, որ չվացուցակը շուտով կհրապարակվի։
Երեք ամիս անց. «Ձգձգումը մեծապես պայմանավորված է Ռուսաստանի Դաշնության դեմ սահմանված պատժամիջոցներով»
Օգոստոսի 11-ից, երբ Քերոբյանը խոստացել էր չվացուցակ հրապարակել, անցել է գրեթե երեք ամիս, սակայն պարզվում է, որ լաստանավի համար Կառավարության կողմից հատկացված գումարն անգամ չի ծախսվել։ Այդ մասին «Հետք»-ի հարցմանն ի պատասխան նշել են Էկոնոմիկայի նախարարությունից։ Պատասխանից ենթադրվում է, որ լաստանավ ոչ ձեռք է բերվել, ոչ էլ՝ վարձակալվել:
Հարցման պատասխանում, որով Վահան Քերոբյանից հետաքրքրվել էինք, թե ինչ փուլում է լաստանավի ձեռքբերումը, ինչու չի գործարկվում, նախարարությունից կցկտուր պատասխաններ են տվել։ Եթե հակիրճ ամփոփենք պատասխանը, ապա Էկոնոմիկայի նախարարությունը լաստանավի գործարկման վերաբերյալ ոչ մի հստակ տեղեկություն չունի։
«Լաստանավի գործարկման ժամկետների ձգձգումը մեծապես պայմանավորված է Ռուսաստանի Դաշնության դեմ սահմանված պատժամիջոցներով։ Առաջացած բարդությունները հաղթահարելու և Հայաստանի Հանրապետության տարածքից արտահանման և (կամ) Հայաստանի Հանրապետության տարածք ներմուծման նպատակով բեռների՝ լաստանավով (լաստանավերով) տեղափոխման դեպքում առաջացած լրացուցիչ ծախսերի նվազեցմանն ուղղված միջոցառումը հնարավորինս արագ գործարկելու նպատակով շարունակվում են անհրաժեշտ աշխատանքները»,- նշել են նախարարությունից։
Գերատեսչությունում չգիտեն՝ երբ կգործարկվի լաստանավը. «ՀՀ կառավարությունն աշխատանքներ է իրականացնում բոլոր կողմերի հետ՝ միջոցառումը հնարավորինս սեղմ ժամկետում մեկնարկելու նպատակով»:
Նախարարությունում նաև չգիտեն լաստանավի անունը, դրոշն ու գրանցման հասցեն:
Իսկ հարցին, թե ո՞ր ընկերությունն է շահագործելու լաստանավը, նշել են, որ տեղեկությունը կտրամադրվի առաջիկայում՝ միջոցառման գործարկմանը զուգահեռ:
Մինչդեռ, ավելի վաղ լաստանավի թեման այնքան առարկայական էր դարձել, որ օպերատոր էր ընտրվել Փոթի-Կավկազ նավահանգիստների միջև լաստանավային բեռնափոխադրումների համար: Խոսքը «Սի ընդ էմ ինթերնեյշնլ» ՍՊԸ-ի մասին է:
Ըստ պետական ռեգիստրի՝ այս ընկերությունը հիմնադրվել է 2022 թվականի ապրիլին: Սեփականատերը մեկ այլ ընկերություն է՝ «Արմ շիփփինգ քամփնի» անունով: Վերջինս փակ բաժնետիրական ընկերություն է, հետևաբար՝ սեփականատերերի մասին տվյալները բացակայում են: Միայն հայտնի է, որ «Սի ընդ էմ ինթերնեյշնլ»-ի և «Արմ շիփփինգ քամփնի»-ի տնօրենը նույն մարդն է՝ Դավիթ Իլոյանը, որը որևէ այլ ընկերությունում գրանցված չէ:
«Արմ շիփփինգ քամփնի»-ի էլեկտրոնային փոստով ռուսական բազաներում գրանցված այլ ընկերություններ ու անձինք կան: Նրանց թվում է անհատ ձեռնարկատեր Քրիստինա Հենրիկի Մալերյանը: Վերջինս Հայաստանում գրանցված «Ռիբեկ» ընկերության սեփականատերն է:
Այն, որ Քրիստինա Մալերյանը ուղղակի կամ անուղղակի կապ ունի «Սի ընդ էմ ինթերնեյշնլ» ընկերության հետ ապացուցում է այն փաստը, որ նրա գրանցման հասցեն նույնն է, ինչ «Սի ընդ էմ ինթերնեյշնլ» ընկերությանը: Երկուն էլ Երևանի Քաջազնունու փողոցի նույն հասցեում են:
Քրիստինա Մալերյանն, ըստ բաց աղբյուրների, գործունեություն է ծավալում հագուստի արտադրության ոլորտում: Նրան պատկանող «Ռիբեկ» ընկերությունը գործում է թեթև արդյունաբերության բնագավառում:
Սակայն, հատկանշական է այն, որ Քրիստինա Մալերյանը ժամանակին «Ռուսական երկաթուղիներ» ընկերությունում աշխատել է որպես երկաթուղու պետի տեղակալ (Октябрьская железная дорога): Սա կարող է նշանակել, որ «Սի ընդ էմ ինթերնեյշնլ»-ը կապ ունի «Ռուսական երկաթուղիներ» ընկերության հետ:
Թե ինչու հարցման պատասխաններում նախարարությունը որևէ կերպ չի հիշատակել «Սի ընդ էմ ինթերնեյշնլ» անունը, հայտնի չէ: Սակայն, մայիսի 5-ին տեղի ունեցած Կառավարության նիստի ժամանակ Վահան Քերոբյանը ընդգծել է, որ նշված ընկերությունը պետք է կնքի համապատասխան պայմանագրեր «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ի և «Ռուսական երկաթուղիներ» ԲԲԸ-ի հետ: «Այդ ընկերությունը «Սի ընդ էմ ինթերնեյշնլ» ընկերությունն է, որն ունի համապատասխան պայմանագրային բազան երկու ընկերության հետ և պատրաստ է ձեռնամուխ լինել լաստանավային կանոնավոր հաղորդակցությանը: «Ըստ մեր պլանի՝ Փոթի և Կավկազ նավահանգիստների միջև ամենաուշը հունիսի 15-ից պետք է գործարկվի շաբաթական երկու անգամ ամեն ուղղությամբ ընթացող կանոնավոր լաստանավային հաղորդակցություն»,- ասել էր նախարարը:
Խոստացված լաստանավը պետք է կանոնավոր հաղորդակցություն ապահովեր վրացական Փոթի ու ռուսական Կավկազ նավահանգիստների միջև։ Դեռևս ամիսներ առաջ, Կառավարությունը որոշել էր սկզբնական շրջանում լաստանավից օգտվելու ծախսերի փոխհատուցում կատարել արտահանողներին՝ հաշվի առնելով, որ վերոնշյալ ցամաքային ուղուն որպես այլընտրանք դիտարկվող լաստանավի օգտագործումը առավել թանկ է բեռնափոխադրողների համար, և կարող է նվազեցնել հայկական արտադրանքի մրցունակությունն արտաքին շուկաներում։
Լաստանավով բեռնափոխադրումներ կազմակերպելու մասին խոսում է ոչ միայն ներկա կառավարությունը, այլև՝ նախորդ։ Սակայն, դա այդպես էլ «երազանք» է մնում հայ արտահանողների համար:

Куда исчез обещанный Вааном Керобяном паром?
Единственный сухопутный путь из Армении в Россию проходит через Грузию, по дороге Степанцминда-Ларс. Однако неблагоприятные погодные условия, ужесточение досмотра, политические и экономические причины периодически ставят армянских экспортеров перед фактом закрытия дороги через Ларс, создают скопления грузовиков. В результате водителям фур приходится неделями простаивать на дорогах, а сельскохозпродукты, которые они везут в РФ, портятся.
Решение этой проблемы, которая существует уже много лет, правительство Армении видит в экспорте грузов морским путем – паромом. Однако это решение до сих пор остается намерением.
В представленной ниже хронологии мы приводим несколько заявлений правительства и в частности министра экономики Ваана Керобяна.
Расходы на перевозку грузов паромом будут компенсированы.
Министр экономики Ваан Керобян: “С 15 июня 2022 года между черноморскими портами Поти и Кавказ дважды в неделю будет действовать двустороннее паромное сообщение”.
В.Керобян: “Введенные против России санкции препятствуют задействованию армянского парома”.
В.Керобян: “Республика Армения ведет переговоры с голландской АРМ с тем, чтобы в отношении армянского парома санкции не применялись”.
В.Керобян: “Я не могу назвать срок задействования парома”.
В.Керобян: “Задействование парома вопрос нескольких дней. Очень скоро будет опубликовано расписание движения парома”.
Из-за скоплений в Ларсе экспортеры несут убытки, однако власти остаются в роли наблюдателя.
Когда 11 августа этого года Ваан Керобян заявил, что задействование парома –вопрос нескольких дней, показалось, что проблема близка к решению. Он пообещал, что очень скоро будет опубликовано расписание движения парома.
Через три месяца: “Затягивание обусловлено главным образом введенными против РФ санкциями”
С 11 августа, когда В.Керобян пообещал опубликовать расписание движения парома, прошло три месяца. Выяснилось, однако, что сумма, выделенная правительством на задействование парома, даже не потрачена. Об этом в ответ на запрос Hetq.am сообщили в Министерстве экономики. Из ответа следовало, что паром не приобретен и не арендован.
В запросе мы интересовались у г-на Керобяна, на каком этапе находится покупка парома и почему он используется. Если вкратце изложить содержание полученного нами ответа, то он сводится к следующему: Минэкономики не располагает какой-либо конкретной информацией о задействовании парома.
“Затягивание сроков задействования парома обусловлено главным образом санкциями, введенными против Российской Федерации. Продолжаются работы по скорейшему осуществлению мероприятия, направленного на сокращение дополнительных расходов, которые возникнут при перевозке грузов паромом (паромами) с целью экспорта грузов с территории Республики Армения и (или) их импорта в Республику Армения”,- отметило ведомство.
В МЭ не знают, когда будет задействован паром: “Правительство РА проводит работу со всеми сторонами с целью начала осуществления мероприятия в максимально сжатые сроки”.
В министерстве также не располагают данными о названии, флаге и адресе регистрации парома.
На вопрос, какая компания будет эксплуатировать паром, нам пообещали предоставить информацию в ближайшее время, параллельно осуществлению мероприятия.
Однако в прошлом тема парома была настолько предметной, что даже был выбран оператор для осуществления грузоперевозок между портами Поти и Кавказ. Речь идет об ООО “Си энд Эм Интернейшнл”.
Согласно госреестру, данная компания была основана в апреле 2022 г. Ее владельцем является другая компания – “Арм шиппинг кампни”. Поскольку это закрытое акционерное общество, то данные о его владельцах отсутствуют. Известно лишь, что директором “Си энд Эм Интернейшнл” и “Арм шиппинг кампни” является один и тот же человек – Давид Илоян, который не зарегистрирован ни в одной другой компании.
В российских базах зарегистрированы и другие компании и лица с электронной почтой “Арм шиппинг кампни”. Среди них и Кристина Генриковна Малерян, владелица зарегистрированной в Армении компании “Рибек”.
То, что К.Малерян прямо или косвенно связана с компанией “Си энд Эм Интернейшнл”, доказывает тот факт, что адрес их регистрации в Ереване один и тот же.
Согласно данным открытых источников, Кристина Малерян занимается производством одежды. Принадлежащая ей компания “Рибек” действует в сфере легкой промышленности. Примечательно, однако, что в свое время г-жа Малерян работала в компании “Российские железные дороги”, где занимала должность заместителя начальника ЖД (Октябрьская железная дорога). Это может означать, что “Си энд Эм Интернейшнл” связана с компании “РЖД”.
Нам неизвестно, почему в ответе на наш запрос Минэкономики не упомянуло название “Си энд Эм Интернейшнл”. Однако на заседании правительства 5 мая Ваан Керобян подчеркнул, что указанная компания должна заключить соответствующие договоры с ЗАО “Южно-Кавказская железная дорога” и ОАО “Российские железные дороги”. “Си энд Эм Интернейшнл” имеет соответствующую договорную базу с обеими компаниями и готова приступить к регулярному паромному сообщению. “Согласно нашему плану, регулярное двустороннее паромное сообщение между портами Поти и Кавказ должно быть установлено не позднее 15 июня”,- заявил министр.
Обещанный паром должен был обеспечить регулярное сообщение между грузинским портом Поти и российским портом Кавказ. Еще несколько месяцев назад правительство решило в начальный период компенсировать экспортерам расходы на использование парома, учитывая, что такой способ грузоперевозок обходится дороже и может снизить конкурентоспособность армянских товаров на внешних рынках.
Об организации грузоперевозок посредством парома говорило и предыдущее правительство. Однако этот вариант решения проблемы так и остался “мечтой” для армянских экспортеров.