Դատախազությունը ԱՕԿՍ-ի շենքի մասնավորեցման պետական գրանցումն անվավեր ճանաչելու պահանջ է ներկայացրել
Գլխավոր դատախազությունը հայցադիմում է ներկայացրել Կադաստրի կոմիտեի դեմ` Երևան քաղաքի Աբովյան 3 հասցեում գտնվող Արտասահմանյան երկրների հետ մշակութային կապի և համագործակցության հայկական ընկերություն (ԱՕԿՍ) ՀԿ-ի, ինչպես նաև «ԱՕԿՍ» ՍՊԸ-ի անվամբ իրավունքի պետական գրանցումներն անվավեր ճանաչելու պահանջով:
Հայցադիմումը վարչական դատարան ներկայացվել է երեկ` նոյեմբերի 22-ին: Գլխավոր դատախազի հիմնական պահանջն այն է, որ դատարանը ճանաչի Հայաստանի Հանրապետության և Արտասահմանյան երկրների հետ մշակութային կապի և համագործակցության հայկական ընկերության միջև Երևան քաղաքի Աբովյան փողոց 3 հասցեի անշարժ գույքի օտարման իրավահարաբերության բացակայությունը: Իսկ որպես հետևանք` անվավեր ճանաչվեն գույքի պետական գրանցումը և սեղանամատյանի գրառումները:
«Արտասահմանյան երկրների հետ մշակութային համագործակցության հայկական ընկերություն» ՀԿ-ն, նույն անվամբ գրանցված ՍՊԸ-ն, իտալական «Օշըն Փըսիֆիք Գլոբըլ Փրոփըրթիզ Լիմիթիդ» ընկերությունը ներգրավված են որպես երրորդ անձ:
«Հետք»-ը դեռևս 2015թ․-ին հետաքննություն էր հրապարակել պատմության հուշարձան հանդիսացող ԱՕԿՍ-ի շենքի մասնավորեցման մասին: Շենքն ընգրկված է Հայաստանի պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձանների պետական ցուցակում։ Սակայն, պետական սեփականություն չէ, ինչն էլ նշանակում է, որ այն մասնավորեցվել է:
Պարզել էինք, որ այդ պետական հուշարձանը դեռևս 2001թ․-ին սեփականաշնորհել են արտակարգ և լիազոր դեսպան, այնուհետև Հայաստանի նախագահի միջազգային մշակութային-հումանիտար համագործակցության հարցերով խորհրդական Արմեն Սմբատյանը և մշակույթի արդեն նախկին նախարար Հասմիկ Պողոսյանը:
«Արտասահմանյան երկրների հետ մշակութային կապի և համագործակցության հայկական ընկերություն» ՀԿ-ն հիմնադրվել է 2005թ. հունիսի 5-ին։ ՀԿ-ի հիմնադիրները Արմեն Սմբատյանն ու Հասմիկ Պողոսյանն են։ 2011թ. սեպտեմբերի 27-ին «Արտասահմանյան երկրների հետ մշակութային կապի և համագործակցության հայկական ընկերություն» ՀԿ-ն հիմնադրել է «ԱՕԿՍ» ՍՊԸ-ն՝ 50 հազար դրամ կապիտալով։ Այսինքն՝ «ԱՕԿՍ» ՍՊԸ-ի հիմնադիրները նույնպես նրանք են` Արմեն Սմբատյանը և Հասմիկ Պողոսյանը։ 2011թ. դեկտեմբերի 2-ին «ԱՕԿՍ» ՍՊԸ-ի հիմնադիր կապիտալը փոխվել է և դարձել 201 մլն դրամ։
2012թ. օգոստոսի 1-ին «ԱՕԿՍ» ՍՊԸ-ի հիմնադիրը փոխվել է, և 100 տոկոսանոց բաժնետեր է դարձել օֆշորում գրանցված «Օշըն փըսիֆիք գլոբըլ փրոփըրթիզ լիմիթիդ» ԲՎԿ ընկերությունը։
Ուշագրավն այն է, որ «Հետք»-ի հրապարակումից հետո Գլխավոր դատախազությունն այդ ժամանակ որևէ իրավախախտում չէր տեսել մշակույթի նախկին նախարար Հասմիկ Պողոսյանի և նախկինում բարձրաստիճան մի շարք պաշտոններ զբաղեցրած Արմեն Սմբատյանի կողմից մշակութային հուշարձանը յուրացնելու վերաբերյալ հրապարակման մեջ: Քրեական գործ չէր հարուցվել, իսկ հոդվածում տեղ գտած փաստերը որակել էր հանցագործության հատկանիշներ չպարունակող «ընդհանրական բնույթի հանգամանքներ», «հոդվածագրի դատողություններ և եզրահանգումներ»:
Նշենք, որ քրեական գործ հարուցվեց իշխանափոխությունից հետո: Մեղադրանք է առաջադրվել Հասմիկ Պողոսյանին և Արմեն Սմբատյանին:

Прокуратура требует признать недействительной госрегистрацию права собственности на здание “АОКС”
Генпрокуратура подала иск против Комитета кадастра, которым требует признать недействительной госрегистрацию прав общественной организации “Армянское общество культурных связей с зарубежными странами”, располагающееся в историческом здании в Ереване (Абовяна, 3), и ООО “АОКС”.
Иск был подан в административный суд вчера, 22 ноября. Основное требование генпрокурора состоит в том, чтобы суд признал отсутствующим правоотношение между Республикой Армения и “Армянским обществом культурных связей с зарубежными странами” в вопросе отчуждения недвижимости на улице Абовяна и, как последствие, признал недействительной ее госрегистрацию.
В качестве третьих сторон к делу привлечены общественная организация “АОКС”, зарегистрированное под тем же названием ООО и итальянская компания “Ошен Пасифик Глобал Пропертиз Лимитид”.
Hetq.am еще в 2015 г. опубликовал расследовательскую статью об истории приватизации здания АОКС, которое включено в государственный список памятников истории и культуры Армении. Вместе с тем здание не является государственной собственностью, а это значит, что оно приватизировано.
Мы выяснили, что еще в 2001 г. этот историко-культурный памятник был приватизирован Чрезвычайным и Полномочным послом Арменом Смбатяном, ставшим затем советником президента Армении по международным культурным и гуманитарным вопросам, и бывшим министром культуры Асмик Погосян.
Общественная организация “АОКС” была основана 5 июня 2005 г. Ее учредителями стали Армен Смбатян и Асмик Погосян. 27 сентября 2011 г. организация основала ООО “АОКС” с капиталом 50 тысяч драмов. Иными словами, учредителями данной компании стали опять-таки Армен Смбатян и Асмик Погосян.
2 декабря 2011 г. учредительный капитал ООО “АОКС” резко увеличился, составив уже 201 млн драмов.
1 августа 2012 г. произошла смена учредителя ООО: его 100-процентным акционером стала зарегистрированная в офшоре компания “Ошен Пасифик Глобал Пропертиз Лимитид”.
Примечательно, что после появления статьи Hetq.am Генпрокуратура не квалифицировала присвоение историко-культурного памятника бывшим министром культуры Асмик Погосян и занимавшего в прошлом ряд высоких должностей Арменом Смбатяном как правонарушение. Уголовное дело не было возбуждено, а изложенные в статье факты были расценены как “не содержащие признаки преступления”, “обстоятельства обобщенного характера”, “суждения и выводы автора статьи”.
Отметим, что уголовное дело было возбуждено после смены власти в стране. Асмик Погосян и Армену Смбатяну предъявлено обвинение.