ՔՊ-ն տապալեց Ադրբեջանի խորհրդարանի հայտարարության կապակցությամբ ԱԺ հայտարարության քվեարկությունը
Ազգային ժողովը 31 կողմ, 0 դեմ, 0 ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ չընդունեց ընդդիմադիր «Հայաստան» խմբակցության ներկայացրած «Ազգային ժողովի հայտարարությունը Ադրբեջանի խորհրդարանի 2022թ. նոյեմբերի 8-ի հայտարարության կապակցությամբ» նախագիծը։
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորները չմասնակցեցին քվեարկությանը:
Հայտարարության նախագիծը ներկայացնող պատգամավոր Անդրանիկ Թևանյանը քննարկման ժամանակ հայտարարեց, որ իշխանությունները դեմ են «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն» կամ «Արցախի Հանրապետություն» ձևակերպումներին և հայտարարության տեքստից ջնջել են այդ բառերն, ինչն իրենց համար ընդունելի չէ:
Թևանյանը ներկայացրել էր հայտարարությամբ մի քանի սկզբունքային կետ:
Առաջինն այն է, որ հստակ արձանագրվում է՝ Ադրբեջանը, իր դաշնակից Թուրքիայի, մյուս երկրների վարձկան ահաբեկիչների միջոցով 2020թ. սեպտեմբերի 27-ին հարձակվել է իր իսկ պատմական տարածքում ինքնորոշված Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության վրա: Այդ հարձակումով խախտվել է ղարաբաղյան հակամարտության միջնորդական առաքելություն ունեցող Մինսկի խմբի երեք համանախագահների կողմից առաջարկված սկզբունքը, որը վերաբերում է ուժի չկիրառմանը, խախտվել է Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի սկզբունքներից մեկը, որը դարձյալ վերաբերում է ուժի չկիրառմանը: Խախտվել է այն համաձայնությունը, որը 1990-ականներին ստորագրվել էր Հայաստանի, Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարների և Լեռնային Ղարաբաղի պաշտպանության բանակի հրամանատարի կողմից, համաձայնություն, ըստ որի բոլոր ռազմական գործողությունները պետք է դադարեցվեն:
Երկրորդը՝ Ադրբեջանը 2020թ. նոյեմբերի 9-ից հետո բազմիցս խախտել է իր իսկ ստանձնած պարտավորությունները և իր նպատակադրումները, Արցախի և Հայաստանի մասով ամրագրել է մեզ համար անընդունելի «Շուշիի հռչակագրի» մեջ:
«Մենք Շուշիի հռչակագրի հետ կապված ժամանակին ներկայացրել էինք բանաձև, որը, ցավոք սրտի, չընդունվեց Հայաստանի խորհրդարանի կողմից: 2021թ. ամռանը Շուշիում Ալիևի և Էրդողանի կողմից ստորագրված համաձայնագրով կրկին անընդունելի պահանջներ են ներկայացվել Հայաստանին, խոսվել է «Զանգեզուրի» միջանցքի մասին»,- նշեց Անդրանիկ Թևանյանը՝ թվարկելով նաև այլ անընդունելի պահանջները:
Պատգամավորն ասաց, որ 2020թ. նոյեմբերի 9-ից հետո, երբ պատերազմական գործողությունները դադարեցնելու հայտարարություն ստորագրվեց Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի ղեկավարների կողմից, ունեցել ենք բազմաթիվ զոհեր և տարածքային կորուստներ:
Անդրանիկ Թևանյանը նշեց, որ հայտարարության ձևակերպումներով կողմ ենք խաղաղության պայմանագրին, կոմունիկացիաների բացմանը, բայց դա չպետք է լինի Հայաստանի ինքնիշխան տարածքով միջանցքի միջոցով, շանտաժի, ուլտիմատումների, ուժի կիրառման միջոցով: Բացի այդ, կարևոր շեշտադրում կա Արցախի ինքնորոշման վերաբերյալ: Նշվել է, որ Ղարաբաղը չի կարող լինել Ադրբեջանի կազմում:

Фракция “Гражданский договор” провалила голосование по проекту заявления НС
Национальное Собрание не приняло представленный оппозиционной фракцией “Айастан” проект заявления в связи с заявлением парламента Азербайджана от 8 ноября 2022 г. Голосование по документу провалилось, так как властные депутаты не приняли в нем участия.
Во время обсуждения представлявший проект депутат Андраник Теванян заявил, что власти выступили против использования формулировок “Нагорно-Карабахская Республика” или “Республика Арцах” и вычеркнули их из текста заявления.
Теванян привел несколько имеющих принципиальное значение пунктов заявления. Во-первых, четко констатируется, что 27 сентября 2020 г. Азербайджан вместе со своим союзником Турцией и террористами-наемниками напал на самоопределившуюся на своей исторической территории Нагорно-Карабахскую Республику. В результате этого нападения был нарушен предложенный тремя сопредседателями Минской группы, осуществляющей посредническую миссию по урегулированию карабахского конфликта, принцип неприменения силы, один из принципов Хельсинкского заключительного акта, который тоже предусматривает неприменение силы. Кроме того, нарушено подписанное в 1990-х годах министрами обороны Армении, Азербайджана и командующим Армией обороны Нагорного Карабаха соглашение, по которому все военные действия должны быть прекращены.
Во-вторых, после 9 ноября 2020 г. Азербайджан неоднократно нарушал взятые им обязательства и прописал в неприемлемой для нас Шушинской декларации свои цели в отношении Арцаха и Армении. “В соглашении, подписанном Алиевым и Эрдоганом летом 2021 г. в Шуши, Армении вновь были выдвинуты неприемлемые требования, говорилось о “Зангезурском” коридоре”,- заявил Андраник Теванян.
По словам оппозиционера, после 9 ноября 2020 г., когда руководители Армении, Азербайджана и России подписали заявление о прекращении военных действий, армянская сторона продолжала нести потери – как человеческие, так и территориальные.
А.Теванян отметил, что они поддерживают договор о мире, открытие коммуникаций, но это не должно достигаться путем создания коридора через суверенную территорию Армении, шантажа, ультиматумов, применения силы. Подчеркивается также, что Нагорный Карабах не может быть в составе Азербайджана.