Փակ շուկայի սեփականատերը պարտավորագիր չի ստորագրել
«Ամիսը մեկ Երևանի հասարակությունը ցնցվում է ինչ-որ մի տեղ մի բան կառուցելուց կամ քանդելուց: Արդեն աննկատ Երևանում հնարավոր չի լինի ինչ-որ բան քանդել»,- այսօր հայտարարեց Հանրային խորհրդի նախագահ Վազգեն Մանուկյանը: Քննարկումը վերաբերում էր Փակ շուկային:
Մշակույթի նախարարության և քաքաղաքապետարանի համատեղ հանձնաժողովը, որը ստեղծվել է Փակ շուկայի խնդրի արդյունքում, ղեկավարում է Հայաստանի ճարտարապետների միության նախագահ Մկրտիչ Մինասյանը: Նրա խոսքերով` պետությունն աչքի լույսի պես պետք է պահի այդ հուշարձանները, սակայն երբ կառույցները վնասվում են, մարդիկ բողոքում են, ստացվում է, որ հասարակությունը պայքարում է պետության դեմ: Փակ շուկան մտնում է պետության կողմից պահպանվող հուշարձանների ցուցակի մեջ, որի հեղինակը Գրիգորի Աղաբաբյանն է:
Մկրտիչ Մինասյանը նշեց, որ շենքի վաճառքի ժամանակ սեփականատիրոջ հետ պետք է կնքվի պարտավորագիր, ըստ որի` սեփականտերն իրավունք չունի փոփոխություններ կատարել շենքի ներսում, իսկ հնարավոր փոփոխությունները պետք է համաձայնեցվեն մշակույթի նախարարության հետ: Սակայն տվյալ դեպքում նման պարտավորագիր չի ստորգրվել:
Մ. Մինասյանի խոսքերով` տպավորությունն այնպիսին է, որ պահպանում են Մաշտոցի պողտայի կողմից արտաքին տեսքը, սակայն հետևի մասում կատարում են իրենց ուզած փոփոխությունները: Իսկ այդ փոփոխությունների դեպքում սեփականտերը պետք է պատասխանատվության ենթարկվի:
«Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայության» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Վլադիմիր Պողոսյանը տեղեկացրեց, որ այժմ պահպանվող հուշարձանների ցանկում կա 25 հազար հուշարձան, որից շուրջ 19 հազարը չօտարվող են, այսինքն` օգտագործման, վաճառքի ենթակա չեն: Իսկ Փակ շուկան այդ ցանկի մեջ չի մտնում: Նա նշեց, որ Փակ շուկայի հարցում կարգը խախտվել է:
Իրավաբան Արմեն Տեր-Տաճատյանը նշեց, որ այդ 6 հազար օտարման ենթակա հուշարձաններից և ոչ մեկի դեպքում չկա համապատասխան պարտավորագիր: Պետք է հաշվել Փակ շուկայի դեպքում կատարված վնասները և ներկայացնել սեփականտիրոջը:
Հանրային խորհուրդը որոշեց, որ պետք է հարցը ստանա իրավական կարգավորում` ներկայացվի պարտավորագիր, սեփականտերը վերականգնի հուշարձանի նախկին տեսքը, եւ միակ բանը, որ պետք է շուկայի պարագայում ավելացվի, ավտոկայանտեղին է: Ըստ Հանրայի խորհրդի՝ մյուս հուշարձանների դեպքում եւս պետք է լուծում ստանա պարտավորագրի հարցը:

Владелец Крытого рынка не подписывал обязательство
“Каждый месяц общественность столицы испытывает шок от того, что где-то что-то строят или разрушают. Но сейчас в Ереване уже нельзя незаметно что-либо разрушить”,- заявил сегодня во время обсуждения в Общественном совете председатель ОС Вазген Манукян. Обсуждение было посвящено вопросу Крытого рынка.
Совместную комиссию министерства культуры и мэрии Еревана, созданную в связи с возникшей проблемой Крытого рынка, возглавляет председатель Союза архитекторов Мкртич Минасян. Последний отметил, что государство должно охранять эти памятники как зеницу ока, но когда сооружениям причиняется ущерб, и люди начинают выражать протест, получается, что общество ведет борьбу против государства. Крытый рынок входит в список памятников, охраняемых государством. Автором этого сооружения является Григорий Агабабян.
Мкртич Минасян отметил, что при продаже здания с владельцем должно было быть заключено обязательство, согласно которому владелец не имеет права осуществлять изменения внутри здания, а те изменения, которые возможны, должны быть согласованы с министерством культуры. Но в данном случае такое обязательство не было подписано.
По словам М.Минасяна, складывается впечатление, что фасад здания сохраняется, но на задней части осуществляют нужные им изменения, а в этом случае владелец должен быть привлечен к ответственности.
Директор ГНКО “Служба охраны историко-культурных заповедников-музеев и исторической среды” Владимир Погосян сообщил, что в настоящее время в списке охраняемых памятников имеется 25 тысяч сооружений, из них 19 тысяч не подлежат отчуждению. Крытый рынок в этот список не входит. По словам В.Погосяна, в вопросе Крытого рынка установленный порядок нарушен.
Юрист Армен Тер-Тачатян отметил, что имеется 6 тысяч подлежащих отчуждению памятников, но ни в одном случае соответствующее обязательство не было составлено. По словам Тер-Тачатяна, необходимо подсчитать причиненный зданию Крытого рынка ущерб и предъявить счет владельцу.
Общественный совет принял решение, согласно которому вопрос должен быть урегулирован в правовом порядке: должно быть представлено обязательство, а владелец обязан восстановить прежний вид памятника. Единственное, что в этом случае может быть построено, это автостоянка. Общественный совет подчеркнул, что вопрос подписания обязательства должен получить решение и в случае с другими памятниками.