Հայաստանը դիմել է Միջպետական ավիացիոն կոմիտեին՝ վերջին ավիաաղետը հետաքննելու համար
Դեկտեմբերի 1-ին Կոտայքի մարզի Ջրաբեր գյուղի մոտ աղետի ենթարկված եւ 2 հոգու մահվան պատճառ դարձած օդանավի պատահարի հետաքննությանը ներգրավվել է Միջպետական ավիացիոն կոմիտեն (ՄԱԿ): Վերջինս ստեղծվել է 1991-ի դեկտեմբերին հետխորհրդային երկրների միջեւ ստորագրված համաձայնագրով: Կոմիտեի գլխավոր գործառույթներից մեկը ավիացիոն պատահարների հետաքննությունն է կամ դրան մասնակցելը:
Հիշեցնենք, որ ամսի 1-ին Երեւան-Աստրախան ուղղությամբ թռչող «Beechcraft 95-B55 Baron» տիպի ինքնաթիռն ընկել է Կոտայքի մարզի Ջրաբեր գյուղի մոտ, այրվել ու ավերվել, 2 օդաչուները՝ ՌԴ քաղաքացիներ Ալեքսեյ Վալերիի Պրոցենկոն (1979 թ.) ու Վիտալի Վասիլիի Ռոգատկինը (1983 թ.) զոհվել են, հայտնաբերվել են նրանց մոխրացած դիերը:
Քննչական կոմիտեն հայտնել է, որ դեպքի առթիվ դեկտեմբերի 1-ին ՔՕ 341-րդ հոդվածի 3-րդ մասով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ, որի շրջանակներում իրականացվում են քննչական եւ վարութային գործողություններ՝ աղետի հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ: Քրեական վարույթի նախաքննության շրջանակներում նշանակվել է դիակների դատաբժշկական փորձաքննություն, ստեղծվել է քննչական խումբ:
Նշված օրենսդրական դրույթը սահմանում է. «Օդային տրանսպորտի երթեւեկության անվտանգության ապահովմանն ուղղված պահանջ կամ երթեւեկության կամ շահագործման անվտանգությունն ապահովող կանոն խախտելն այն անձի կողմից, որը, ըստ պայմանագրի կամ ծառայողական դիրքի, պարտավոր էր պահպանել այդ պահանջը կամ կանոնը, եթե այդ արարքը անզգուշությամբ առաջացրել է երկու կամ ավելի մարդու մահ, պատժվում է ազատազրկմամբ՝ 4-8 տարի ժամկետով»:
Բացի քրեական վարույթից՝ սկսվել է նաեւ աղետի մասնագիտական քննություն:
ՀՀ կառավարության 2003 թ. որոշման համաձայն՝ ՀՀ տարածքում քաղաքացիական օդանավերի հետ տեղի ունեցած պատահարի դեպքում մասնագիտական քննությունն անհապաղ կազմակերպում եւ վարում է ՀՀ վարչապետի կողմից նշանակված հանձնաժողովը:
Դեկտեմբերի 5-ին վարչապետ Փաշինյանի որոշմամբ նշանակվել է հանձնաժողով, որի նախագահը ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանն է, հանձնաժողովի նախագահի տեղակալը՝ ՏԿԵ փոխնախարար Արմեն Սիմոնյանը, ընդգրկված են նաեւ արտակարգ իրավիճակների, առողջապահության, պաշտպանության փոխնախարարները, ԱԱԾ տնօրենի տեղակալը, փոխոստիկանապետը, ՏԿԵՆ երկաթուղային, ջրային եւ օդային տրանսպորտի քաղաքականության վարչության փորձագետը, որը հանձնաժողովի քարտուղարն է:
Վարչապետը հանձնաժողովի նախագահ Գ. Սանոսյանին հանձնարարել է ըստ անհրաժեշտության աշխատանքներին ներգրավել համապատասխան մասնագետների: Վերջիններիս կարիքը վստահաբար լինելու է, քանի որ կառավարության 2003 թ. որոշումը մասնագիտական քննության մասին է, այնինչ հանձնաժողովի անդամ վերոնշյալ անձինք ավիացիայի մասնագետներ չեն: Փաշինյանը Սանոսյանին նաեւ հանձնարարել է քննության արդյունքների մասին հաշվետվությունը ներկայացնել իրեն:
Կառավարության 2003 թ. որոշումը սահմանում է, որ հանձնաժողովը մասնագիտական քննությունը կազմակերպում ու վարում է համապատասխան շահագրգիռ օտարերկրյա պետությունների եւ, անհրաժեշտության դեպքում, Միջպետական ավիացիոն կոմիտեի մասնակցությամբ՝ միջկառավարական համաձայնագրին համապատասխան՝ ղեկավարվելով ՀՀ կառավարության 2003 թ. որոշմամբ սահմանված կարգով:
ՄԱԿ-ի պաշտոնական կայքի համաձայն՝ 1991 թ. միջպետական համաձայնագրի հիման վրա եւ ՀՀ կառավարության խնդրանքով կոմիտեն ձեւավորել է դեկտեմբերի 1-ի ավիացիոն պատահարի հետաքննության հանձնաժողով, որն արդեն սկսել է իր աշխատանքները:
Ինչպես արդեն գրել ենք, աղետի ենթարկվածը Սլովակիայում որպես OM-KVV գրանցված ամերիկյան «Beechcraft 95-B55 Baron» ինքնաթիռն էր, որն արտադրվել է 1969-ին ու բազավորվում էր Չեխիայի Պրշիբրամ քաղաքի օդանավակայանում: OM-KVV-ի սեփականատերը, համաձայն Սլովակիայի օդանավերի ռեգիստրի, Վադիմ Կորոլն էր (Vadym Korol), իսկ շահագործողը՝ «Enlever Foundation»-ը, որը, ըստ համացանցի բաց աղբյուրների, գրանցված է Սլովակիայի Հլոհովեց քաղաքում:
Այս տարվա օգոստոսի 7-ի դրությամբ օդանավը վաճառվում էր 156.800 եվրոյով (գումարած ԱԱՀ-ն՝ 189.728 եվրո): Թռիչքներին առցանց հետեւող կայքերի տվյալների համաձայն՝ նոյեմբերի 27-ի առավոտյան OM-KVV-ն չեխական Պրշիբրամից թռել է Սլովակիայի մայրաքաղաք Բրատիսլավա, այստեղից էլ՝ բուլղարական Բուրգաս: Նոյեմբերի 28-ի առավոտյան ինքնաթիռը նկատվել է Թուրքիայի երկնքում. այն Բուրգասից, ըստ էության, գալիս էր Հայաստան, որպեսզի հետո մեկնի Ռուսաստան:
Համացանցի բաց աղբյուրներում զոհված օդաչուների անունների որոնումը ցույց է տալիս, որ Ալեքսեյ Վալերիի Պրոցենկոյի անվանական տվյալներով գրանցված է 3 կազմակերպություն (չենք պնդում, որ սա հենց զոհված օդաչուն է, բայց շատ հավանական է, որ այդպես է): Երեքն էլ կապ ունեն ավիացիայի հետ:
2017 թ. օգոստոսին Մոսկվայի մարզի Սերպուխով քաղաքային օկրուգում գրանցվել է «Полетаем Авиэшен» ՍՊԸ-ն, որի գործունեության գլխավոր տեսակը օդանավերի եւ ավիացիոն սարքավորանքի վարձույթն ու լիզինգն է: Ընկերության միակ սեփականատերն ու գլխավոր տնօրենը Ա. Պրոցենկոն է:
Ընկերությունն իր պաշտոնական կայքում առաջարկում է թռիչքի կազմակերպում բոլոր ցանկացողների եւ օդանավի վարձակալություն՝ օդաչուի վկայական ունեցողների համար: Ըստ կայքի՝ ընկերությունն ունի արտասահմանյան արտադրության 6 թեթեւ ինքնաթիռ: Միաժամանակ այն առաջարկում է անդամագրվել իր ավիաակումբին:
Բանն այն է, որ 2021 թ. մայիսին «Полетаем Авиэшен»-ի հասցեում գրանցվել է «Авиаклуб “Полетаем”» ասոցիացիան, որի տնօրենը Ալեքսեյ Պրոցենկոն է:
2022 թ. հունվարին էլ Մոսկվայի Վնուկովո շրջանում՝ «Վնուկովո» միջազգային օդանավակայանի հարեւանությամբ, գրանցվել է «Полетаем Техникс» ՍՊԸ-ն, որի գործունեության գլխավոր տեսակը թռչող ապարատների նորոգումն ու տեխնիկական սպասարկումն է: Ընկերության գլխավոր տնօրենը Ա. Պրոցենկոն է, ով նաեւ դրա 50 տոկոսի սեփականատերն է, իսկ մյուս փայատերը Կոնստանտին Մաքսիմովն է, որը եւս ներգրավված է ավիացիայի ոլորտում:
Չի բացառվում, որ չեխական Պրշիբրամից Ռուսաստան մեկնող «Beechcraft 95-B55»-ը գնում էր համալրելու «Полетаем Авиэшен»-ի ավիապարկը:

МАК расследует авиакатастрофу в Армении
Межгосударственный авиационный комитет (МАК) примет участие в расследовании крушения самолета, произошедшее 1 декабря близ села Джрабер в Котайкской области и унесшее жизни двух человек. МАК был создан в декабре 1991 г. на основе соглашения, подписанного постсоветскими странами. Одной из главных функций комитета является расследование или участие в расследовании авиакатастроф.
Напомним, что 1 декабря самолет “Beechcraft 95-B55 Baron”, летевший по маршруту Ереван-Астрахань, упал недалеко от села Джрабер Котайкской области и сразу загорелся. На месте катастрофы были найдены обгоревшие тела двух погибших летчиков – граждан РФ Алексея Проценко (1979 г.р.) и Виталия Рогаткина (1983 г.).
В тот же день Следственный комитет РА возбудил уголовное производство по ч.3 ст.341 УК РА, в рамках которого в настоящее время проводятся следственные действия по выяснению обстоятельств авиакатастрофы, назначена судмедэкспертиза тел погибших, создана следственная группа.
Отметим, что вышеупомянутая статья УК устанавливает: “Нарушение правил безопасности движения и эксплуатации воздушного транспорта лицом, которое в силу выполняемой работы или занимаемой должности было обязано соблюдать эти правила, если это деяние причинило по неосторожности смерть двух и более лиц, наказывается лишением свободы на срок от 4 до 8 лет”.
Помимо уголовного производства, расследование обстоятельств гибели самолета проводят специалисты.
В соответствии с решением правительства РА от 2003 г. в случае, если инциденты с гражданскими самолетами происходят на территории Армении, расследование с участием экспертов немедленно организует и проводит комиссия, назначенная премьер-министром РА.
5 декабря решением премьера Никола Пашиняна была назначена комиссия, председателем которой стал министр территориального управления и инфраструктур Гнел Саносян, его заместителем – замминистра ТУИ Армен Симонян. В комиссию также вошли заместители министров чрезвычайных ситуаций, здравоохранения, замдиректора Службы национальной безопасности, замначальника полиции.
Премьер поручил председателю комиссии Г.Саносяну при необходимости привлечь к работе соответствующих специалистов, а также представить ему отчет о результатах следствия.
Решение правительства от 2003 г. устанавливает, что комиссия организует и проводит следствие с соответствующими заинтересованными иностранными государствами, а в случае необходимости – с участием Межгосударственного авиационного комитета.
Согласно официальному сайту МАК, по просьбе правительства Армении и на основе межгосударственного соглашения комитет сформировал комиссию по расследованию произошедшей 1 декабря авиакатастрофы, которая уже приступила к работе.
Потерпевший крушение самолет – это зарегистриованный в Словакии как OM-KVV американский “Beechcraft 95-B55 Baron”, который был произведен в 1969 г. и базировался на аэродроме города Пршибрам в Чехии. По данным реестра самолетов Словакии, владельцем OM-KVV является Вадим Король (Vadym Korol), эксплуатантом – компания “Enlever Foundation”, которая, согласно открытым источникам Сети, зарегистрирована в словацком городе Глоговец.
По положению на 7 августа этого года самолет был выставлен на продажу за 156.800 евро (плюс НДС в размере 189.728 евро).
Согласно данным сайтов, отслеживающих полеты в онлайн-режиме, утром 27 ноября OM-KVV вылетел из Пршибрама в столицу Словакии Братиславу, откуда направился в болгарский город Бургас. Утром 28 ноября самолет был замечен в небе над Турцией. По всей видимости, он летел из Бургаса в Армению, чтобы оттуда направиться в Россию.
Поиск в открытых источниках Сети имен погибших летчиков показал, что на имя Алексея Проценко зарегистрированы три организации (мы не настаиваем на том, что это именно погибший пилот, но вполне возможно, что речь идет именно о нем). Все три организации имеют отношение к авиации.
В августе 2017 г. в городском округе Серпухов Московской области было зарегистрировано ООО “Полетаем Авиэшен”, главным видом деятельности которого являются аренда и лизинг самолетов и авиаоборудования. Единственный собственник и гендиректор компании – А.Проценко.
Компания на своем официальном сайте предлагает организацию авиаполетов для всех желающих и аренду самолета для имеющих свидетельство пилота. Согласно сайту, компания имеет шесть легких самолетов иностранного производства. Вместе с тем она предлагает стать членом ее авиаклуба.
Дело в том, что в мае 2021 г. по адресу “Полетаем Авиэшен” была зарегистрирована ассоциация “Авиаклуб “Полетаем”, директор которой Алексей Проценко.
В январе 2022 г. во Внуковском районе Москвы, рядом с международным аэропортом “Внуково”, было зарегистрировано ООО “Полетаем Техникс”, главным видом деятельности которого являются ремонт и техническое обслуживание летательных аппаратов. Гендиректор ООО – А.Проценко, который также является собственником 50 процентов компании. Второй собственник – Константин Максимов, который тоже работает в сфере авиации.
Не исключено, что летевший из Пршибрама в Россию “Beechcraft 95-B55” должен был пополнить авиапарк “Полетаем Авиэшен”.