«Ապրում ենք` հույսով, որ ճանապարհն օր առաջ կբացվի»,- ասում է Մոխրաթաղի ուսուցչուհի Աստղիկ Քեշիշյանը
Աստղիկ Քեշիշյանը Արցախի Մարտակերտի շրջանի Մոխրաթաղ գյուղի դպրոցում «Դասավանդի'ր, Հայաստան» ծրագրով արդեն երկրորդ տարին է՝ ուսուցչություն է անում։ Դպրոցում դասավանդում է հայոց լեզու և գրականություն, տանը նաև անգլերենի մասնավոր պարապմունքներ է անցկացնում։
Լաչինի միջանցքի փակվելուց մեկ օր առաջ նա Հայաստանում էր։ Երբ իմացել է ճանապարհի փակվելու լուրը, ուրախացել է, որ հասցրել է վերադառնալ Արցախ։ Պատմում է, որ հիմա էլ Մոխրաթաղում բոլորն ապրում են իրենց բնականոն կյանքով։ Տագնապ ու խուճապ, կարծես թե, չկա։ Այսօր աշակերտների հետ քննարկել են դասասենյակներն Ամանորին զարդարելու հարցը։ Աշակերտների հետ աշխատում են այդ թեմայով չխոսել, չեն ուզում նրանց մեջ տագնապ առաջացնել։ Ուսուցչանոցում, սակայն, քննարկման առաջին թեման Ստեփանակերտ-Գորիս փակված ճանապարհն է։
«Օրեր առաջ էլ է եղել դեպք, երբ ճանապարհը փակվել է մի քանի ժամով, բայց այսքան երկար չէր տևել, բնականաբար անհանգստացնող, ավելի շատ՝ նյարդայնացնող է այս իրավիճակը»,-ասում է ուսուցչուհին։
Մոխրաթաղի դպրոցում 67 աշակերտ է սովորում։ Նրանց թիվը Արցախյան 44-օրյա պատերազմից հետո աճել է Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած գյուղերից ու քաղաքներից Մոխրաթաղ տեղափոխված աշակերտների շնորհիվ։
Աստղիկը Արարատի մարզի Վեդի համայնքի Լուսառատ բնակավայրից է։ Ավարտել է ԵՊՀ ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետը։ Պատերազմից հետո՝ 2021 թվականի սեպտեմբերից է տեղափոխվել Մոխրաթաղ՝ ապրելու և դասավանդելու։
«Արցախ տեղափոխվելու պատճառներս տարբեր ու բազմաբնույթ էին, բայց հիմնական ազդակը, այո, հենց պատերազմն է եղել։ Ես գիտեի, որ չեմ կարող և չեմ ուզում շարունակել ապրել նախկինի պես։ Արցախում դասավանդելու որոշումը լավագույնն էր թվում այդ շրջանում։ Եվ հիմա էլ, չնայած ամենօրյա դժվարություններին, չեմ զղջում, որովհետև ունեմ սիրելի աշխատանք ու շրջապատված եմ սիրելի մարդկանցով»,-ասում է Աստղիկ Քեշիշյանը։
Աստղիկի ընտանիքը Արցախ տեղափոխվելու նրա որոշմանը դեմ չի եղել, չնայած անհանգստություն կար։ «Այստեղ ինձնից բացի 120 000 մարդ է ապրում, ինչպես բոլորը, այնպես՝ ես»,-ասում է նա։
Խոսելով առկա եւ գալիք վտանգների մասին՝ Աստղիկն ասում է, որ Արցախի ապագան վտանգված էր 2020-ի պատերազմից ի վեր և դրանից առաջ։
«Բոլորս էլ պատկերացնում էինք, որ ընդամենը մի օր, մի պահ, ու ադրբեջանցիները հեշտությամբ կարող են փակել միակ ճանապարհն ու Արցախը թողնել շրջափակման մեջ, բայց միշտ էլ, ինչպես լինում է նման դեպքերում, կար հույսը, որ այդպես չի լինի։ Եվ հիմա էլ կա հույս, որ ճանապարհը օր առաջ կբացվի, և Արցախում հումանիտար լայնամասշտաբ աղետ չի լինի»,-նշում է Աստղիկը։
Հոդվածը պատրաստ էր հրապարակման, երբ Արցախի տեղեկատվական շտաբը հայտնեց, որ Ադրբեջանը խափանել է Արցախի Հանրապետության գազամատակարարումը:

“Живем надеждой, что дорога очень скоро откроется” - учительница из Мохратага
Астхик Кешинян второй год работает в рамках программы “Преподавай, Армения!” в школе села Мохратах Мартакертского района Арцаха. Астхик преподает армянский язык и литературу, а дома дает частные уроки английского языка. Тревоги и паники в Мохратахе, пожалуй, нет. Сегодня Астхик обсуждала с ученикам, как украсить классы к Новому году. Она старается не говорить с детьми о блокировании дороги, чтобы не вызывать у них тревогу. Однако в учительской основной темой обсуждения является блокада трассы Степанакерт-Горис.
“Дорога была перекрыта и несколько дней назад, но на несколько часов. Естественно, эта ситуация беспокоит, нервирует”,- признается Астхик.
В местной школе учатся 67 учеников. После 44-дневной арцахской войны их число выросло за счет детей, переехавших в Мохратах из оказавшихся под контролем Азербайджана сел и городов.
Астхик родом из села Лусарат общины Веди в Араратской области. Она окончила факультет журналистики Ереванского государственного университета. После войны, в сентябре 2021 года, переехала в Мохратах жить и преподавать.
“У меня были разные причины переезда в Арцах, но основной была война. Я знала, что не могу и не хочу продолжать жить так, как прежде. В тот период решение работать школьным учителем в Арцахе было для меня лучшим. Да и сегодня, несмотря на каждодневные трудности, я не жалею, потому что у меня любимая работа, я окружена любимыми людьми”,- говорит Астхик Кешишян.
Семья была не против ее решения переехать в Арцах, хотя и очень беспокоилась за нее. Но Астхик настроена решительно: “Здесь, кроме меня, живет 120 тысяч человек. И как они, так и я”.
Говоря о существующих и возможных угрозах, наша собеседница отмечает, что будущее Арцаха находилось под угрозом как до, так и после войны 2020 года.
“Все мы знали, что в какой-то день, в какой-то момент азербайджанцы могут с легкостью перекрыть единственную дорогу и оставить Арцах в блокаде. Но, как обычно бывает в таких ситуациях, всегда остается надежда, что это не произойдет. Да и сейчас мы надеемся, что дорога очень скоро откроется, и широкомасштабной гуманитарной катастрофы в Арцахе не будет”,- говорит Астхик.
Стать уже готова была к публикации, когда стало известно, что Азербайджан перекрыл газоснабжение Республики Арцах.