ՀԱՊԿ-ը Լաչինի միջանցքը իր պատասխանատվության գոտին չի համարում
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունը համարում է, որ Լաչինի միջանցքի հարցի լուծումը, որը միջազգային մակարդակով բարձրացնում է Երևանը, կազմակերպության պատասխանատվությունից դուրս է։ Այդ մասին РИА Новости-ին հայտարարել է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասը։
«Այդպիսի դիմումներ (խմբ. Հայաստանի կողմից Լաչինի միջանցքի հարցով) չեն եղել, մենք ելնում ենք նրանից, որ դա ՀԱՊԿ պատասխանատվության գոտուց դուրս է»,- ասել է Զասը։
Արդեն 8-րդ օրն է, ինչ քաղաքացիական հագուստով մի քանի հարյուր ադրբեջանցիներ Շուշիի հատվածում փակել են Գորիս-Ստեփանակերտ ավտոճանապարհը` Արցախի բնակչությանը պահելով շրջափակման մեջ։
Նրանք, իբր, բողոքում են «հայերի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի բնական պաշարների ապօրինի օգտահանման դեմ»։ Ռուսական ուժերը հատուկ տեխնիկա են բերել Շուշիի մոտ և տեղադրել մոդուլային զորանոցներ։ Ռուս խաղաղապահներին մինչ այժմ չի հաջողվել ադրբեջանցիներին համոզել բացել ճանապարհը։
ՀՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն Ազգային ժողովում այսօր հայտարարել է, որ Լաչինի միջանցքի պատասխանատուն Ռուսաստանի Դաշնությունն է, իսկ Արտաքին գործերի նախարարությունից էլ հայտնել են, որ Լաչինի միջանցքի հարցը կքննարկվի ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդում։

CSTO Not Responsible for Lachin Corridor, Says Alliance Head
CSTO Secretary General Stanislav Zas, commenting on the week-long closure of the Lachin Corridor linking Armenia and Artsakh, said that the issue does not fall within the purview of the Russian-backed military alliance.
Zas, according to the Russian RIA Novosti news site, said Armenia, a CSTO member, has not filed any requests with the alliance on the Lachin matter.
Russian peacekeepers in Karabakh have been negotiating with the so-called Azerbaijan eco-activists, who have blocked the road for the past week, to reopen the roadway. To date, their efforts have been unsuccessful.
Armenia Security Council Secretary Armen Grigoryan today declared that Russia is responsible for the Lachin Corridor based on the November 9, 2020 tripartite statement that ended the 2020 Artsakh war.