Շրջափակված Արցախում ծնվել է 26 երեխա
Այն ընթացքում, երբ Արցախը Ադրբեջանի կողմից շրջափակվել է, Արցախի առողջապահության նախարարության բուժհաստատություններում ծնվել է 26 երեխա՝ 13 աղջիկ և 13 տղա։ Այս մասին հայտնում է Արցախի տեղեկատվական շտաբը։
Հիշեցնենք, որ դեկտեմբերի 12-ից Ադրբեջանը փակել է Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը: Արցախի 120 հազարանոց բնակչությունը շրջափակման մեջ է։ 1100 արցախցի, որից 270-ը անչափահաս, տուն վերադառնալու հնարավորություն չունի:
Արցախում 21 բուժառու գտնվում է ռեանիմացիոն բաժանմունքում, որից 5-ը գտնվում են ծայրահեղ ծանր վիճակում, նրանցից մեկը երեխա է։ Արցախի բժիշկները անհրաժեշտ բուժօգնությունը ցուցաբերում են՝ առցանց կապով խորհրդակցելով ՀՀ մասնագետների հետ: Երկուշաբթի օրը ծայրահեղ ծանր վիճակում գտնվող հիվանդերից մեկը մահացավ։
Նշենք նաև, որ Արցախից սրտային պաթոլոգիայով բուժառուներից մեկին դեկտեմբերի 19-ին հնարավոր է եղել Կարմիր խաչի ուղեկցությամբ տեղափոխել են Երևան, իսկ ծայրահեղ ծանր վիճակում գտնվող 4 ամսական երեխային չեն կարողանում տեղափոխել։

В заблокированном Арцахе родилось 26 детей
За все время блокирования Азербайджаном единственной дороги, связывающей Арцах с внешими миром, в медучреждениях республики родилось 26 детей – 13 мальчиков и 13 девочек. Об этом сообщает Информационный штаб Арцаха.
Напомним, что с 12 декабря Азербайджан перекрывает Лачинский коридор, через который осуществляется связь Арцаха с Арменией. 120 тысяч человек находятся в блокаде. 1100 арцахцев, в том числе 270 детей, не могут вернуться домой.
В реанимационных отделениях арцахских больниц находится 21 пациент. Состояние пятерых, в том числе одного ребенка, крайне тяжелое. Врачи оказывают им необходимую медицинскую помощь, консультируясь по видеосвязи со специалистами из Армении. В понедельник скончался один из тяжебольных пациентов.
Отметим, что 19 декабря мужчину с сердечной патологией удалось в сопровождении представителей Красного Креста транспортировать из Арцаха в Армению. А вот находящегося в критическом состоянии 4-месячного ребенка не получается привезти в Ереван.