«ՍԱՍ»-ի Արտակի մասին «Հետքի» նյութի հիման վրա նախաձեռնված քրեական վարույթը շարունակվում է. մեղադրյալներ չկան
ԱԺ նախկին պատգամավոր, գործարար, «ՍԱՍ»-ի Արտակ անունով հայտնի Արտակ Սարգսյանի վերաբերյալ «Հետքի» հրապարակումից հետո նախաձեռնված քրեական վարույթը շարունակվում է:
Հիշեցնենք՝ 2022 թ. ապրիլին «Հետքը» հետաքննություն էր հրապարակել Արտակ Սարգսյանի եւ նրա որոշ բիզնեսների մասին՝ հիմնվելով ամբողջ աշխարհում մեծ աղմուկ հանած «Պանդորայի փաստաթղթերի» վրա:
Պարզել էինք, որ Սարգսյանն ու նրա եղբայրը՝ Արամ Սարգսյանը, «ՍԱՍ» սուպերմարկետների ցանցի գործունեությանն աջակցելու համար ընկերություններ են հիմնել Կիպրոսում եւ օֆշորային Բրիտանական Վիրջինյան Կղզիներում (ԲՎԿ): Կիպրական «SDA Trade Chain Group Limited»-ի սեփականատեր էր գրանցվել վիրջինյան «SADA Holding and Investment Inc.»-ը, որի հիմնադիրներն էլ 50-50 համամասնությամբ Սարգսյան եղբայրներն էին։ Սակայն Արտակ Սարգսյանն իր հայտարարագրերում չի ներկայացրել օֆշորային ընկերությունում ունեցած բաժնեմասը։
Նա չի հայտարարագրել նաեւ ամերիկյան «SAS USA LLC»-ում ունեցած 50 տոկոսը (մնացած 50 տոկոսը պատկանում է եղբորը)։ Ընդ որում՝ 2012-ի ԱԺ ընտրություններից առաջ պատգամավորության թեկնածու Արտակ Սարգսյանը ՀՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովին ներկայացրած հայտարարագրում նշել էր, որ 50 տոկոս բաժնեմաս ունի ամերիկյան այս ընկերությունում, բայց հետո ՀՀ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովին (ներկայում՝ ՀՀ կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողով) ներկայացրած փաստաթղթերում «SAS USA»-ի անունը բացակայում է։
Մեր հրապարակումը գլխավոր դատախազությունն ուղարկել էր ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտե՝ նյութեր նախապատրաստելու հանձնարարությամբ: Արդյունքում 2022 թ. մայիսի 15-ին ՀԿԿ-ում քրեական վարույթ էր նախաձեռնվել նախկին (2003-2021 թթ.) Քրեական օրենսգրքի 314.3-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով: Այժմ էլ քրեական վարույթը շարունակվում է այս նույն հոդվածի հատկանիշներով: Բանն այն է, որ Արտակ Սարգսյանն իր հայտարարագրերը, որոնցում չի հայտարարագրել վերոնշյալ տվյալները, ներկայացրել է նախկին Քր.օր.-ի գործելու տարիներին:
Նախկին ՔՕ 314.3-րդ հոդվածի 2-րդ մասը սահմանում է, որ հայտարարագրերում կեղծ տվյալ ներկայացնելը կամ հայտարարագրման ենթակա տվյալը թաքցնելը, որը հանգեցրել է առանձնապես խոշոր չափերով (1 մլն դրամը գերազանցող) գույքի կամ եկամտի չհայտարարագրմանը, պատժվում է 2-4 տարի ազատազրկմամբ՝ որոշակի պաշտոններ զբաղեցնելու կամ որոշակի գործունեությամբ զբաղվելու իրավունքից առավելագույնը 3 տարով զրկելով կամ առանց դրա:
Հակակոռուպցիոն կոմիտեից «Հետքին» հայտնել են, որ քրեական վարույթի շրջանակներում մեղադրյալի դատավարական կարգավիճակ ունեցող անձինք ներկայում չկան:

Продолжается уголовное производство, возбужденное на основе статьи Hetq.am о владельце сети супермаркетов “САС”
После публикации электронным изданием Hetq.am статьи о бывшем депутате Национального Собрания, предпринимателе Артаке Саргсяном, известном по прозвищу “САСи” Артак, было возбуждено уголовное производство, которое продолжается до сих пор.
Напомним, что в апреле 2022 г. Hetq.am, основываясь на документах скандально известного “Архива Пандоры”, опубликовал расследовательскую статью об Артаке Саргсяне и принадлежащих ему бизнесах.
Мы выяснили, что Артак Саргсян и его брат Арам Саргсян с целью поддержки деятельности сети супермаркетов “САС” основали компании на Кипре и офшорных Британских Виргинских островах (БВО). Собственником кипрской компании «SDA Trade Chain Group Limited» была зарегистрирована виргинская компания «SADA Holding and Investment Inc.», которую в соотношении 50-50 учредили братья Саргсяны. Однако Артак Саргсян в своей декларации не указал принадлежащую ему долю в офшорной компании.
Он также не задекларировал принадлежащие ему 50% американской компании «SAS USA LLC» (остальные 50% принадлежат Араму Саргсяну). При этом до парламентских выборов 2012 г. кандидат в депутаты Артак Саргсян в представленной в Центризбирком декларации записал принадлежащие ему 50% американской компании. В дальнейшем, однако, в документах, переданных в Комиссию по этике высокопоставленных должностных лиц (ныне Комиссия по предупреждению коррупции РА) название «SAS USA» отсутствовало.
Статью Hetq.am Генпрокуратура направила в Антикоррупционный комитет РА для подготовки материалов. 15 мая 2022 г. в АКК было возбуждено уголовное производство по признакам ч.2 ст. 314.3 предыдущего Уголовного кодекса (2003-2021 гг.). Уголовное производство и сегодня осуществляется по данной статье, поскольку декларации, в которых вышеупомянутые данные не были указаны, Артак Саргсян представил в период действия старого УК.
Согласно ч.2 ст. 314.3 предыдущего Уголовного кодекса, представление в декларации ложных данных или сокрытие подлежащих декларированию данных, приведшее к недекларированию имущества или дохода в особо крупном размере (более 1 млн драмов), наказывается лишением свободы от двух до четырех лет с лишением или без лишения права занимать определенные должности, либо заниматься определенной деятельностью в течение трех лет.
Антикоррупционный комитет в ответ на запрос Hetq.am сообщил, что на данный момент в рамках уголовного производства нет лиц со статусом обвиняемого.