«Կասկած չի կարող հարուցել այն փաստը, որ տվյալ սադրանքը պատվիրել էր անձամբ նախագահ Ալիևը»
Հայաստանի քաղաքական գիտության ասոցիացիայի ատենապետ, քաղաքական գիտությունների դոկտոր Հայկ Քոթանջյանը հրապարակել է ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնին և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության անդամ-պետություններին ուղղված ՀՔԳԱ-ի հետևյալ դիմումը.
Հայաստանի քաղաքական գիտության ասոցիացիայի դիմումը ԱՄՆ-ի պետքարտուղար նորին գերազանցություն տ-ն Հիլարի Քլինթոնին և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության գծով նրա մեծարգո գործընկերներին
Քարտուղար Քլինթոնի այցի հետ միաժամանակված ռազմական սադրանքի մասին
Քաղաքական գիտության ասոցիացիան 2012 թ. մայիսին արված իր հայտարարության մեջ միջազգային հանրության ուշադրությունը հրավիրեց այն հանգամանքին, որ Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի մի պաշտոնյա, կատարելով ադրբեջանական պետության ղեկավարի կարգադրությունը, Ռուսաստանից, ԱՄՆ-ից և Ֆրանսիայից ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների 2012 թվականի մայիսի 11-ին Բաքու կատարվելիք այցին միաժամանակեց Հայաստանի Հանրապետության տարածքի նկատմամբ ոտնձգությունների հրապարակումը:
Իլհամ Ալիևի վարչակարգի կողմից Ադրբեջանի պետական և քաղաքական հաստատությունների նկատմամբ հանրահայտ համատարած վերահսկողության պայմաններում կասկած չի կարող հարուցել այն փաստը, որ տվյալ սադրանքը պատվիրել էր անձամբ նախագահ Ալիևը:
Երեկ` ԱՄՆ-ի պետքարտուղարի տարածաշրջան ժամանելու օրը, Ադրբեջանի Հանրապետության ԶՈւ-ի դիվերսիոն խումբը նախագահ Ալիևի կարգադրությամբ իրագործեց Հայաստանի Հանրապետության տարածքում երեք հայ զինծառայողի սպանություն:
Ղարաբաղյան հակամարտության գոտում միջազգային հանրության կողմից չվերահսկվող սպառազինությունների մրցավազքի պայմաններում Հայաստանի Հանրապետության տարածքում նրա քաղաքացիների դավադրական սպանության միաժամանակեցումը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներից մեկի` ԱՄՆ-ի բարձրաստիճան պաշտոնյայի Հարավային Կովկաս այցելությանը ցինիկ մարտահրավեր է` նետված Հարավային Կովկասում և շրջակա տարածաշրջանում խաղաղությանն ու անվտանգությանը:
Հայաստանի քաղաքական գիտության ասոցիացիան կոչ է անում Մինսկի խմբի համանախագահ մեծարգո պետություններին խստագույնս դատապարտելու Ադրբեջանի սադրիչ գործողությունները և Ալիևի վարչակարգի վրա ազդեցություն գործելու` կողմերի շփման գծում կրակի դադարեցման ռեժիմի պահպանման համար իր վրա վերցված պարտավորությունները անվերապահորեն կատարելու նպատակով:

“Не вызывает сомнений факт, что данная провокация была заказана лично президентом Алиевым”
Президент Ассоциации политической науки Армении, доктор политических наук Гайк Котанджян опубликовал следующее обращение АПНА к госсекретарю США Хилари Клинтон и к министрам иностранных дел государств-членов Сопредседательства Минской группы ОБСЕ:
Обращение Ассоциации политической науки Армении к госсекретарю США ее превосходительству г-же Хиллари Клинтон и ее многоуважаемым коллегам по Сопредседательству Минской группы ОБСЕ
О военной провокации, приуроченной к визиту госсекретаря США Клинтон
В своем заявлении в мае 2012 г. Ассоциация политической науки обратилa внимание международного сообщества на то, что чиновник аппарата президента Азербайджанской Республики, выполняя распоряжение главы азербайджанского государства, приурочил к приезду 11 мая 2012 года в Баку Сопредседателей Минской группы ОБСЕ из России, США и Франции оглашение посягательства на территорию Республики Армения.
При общеизвестной тотальной контролируемости режимом Ильхама Алиева государственных и политических институтов Азербайджана не вызывает сомнений факт, что данная провокация была заказана лично президентом Алиевым.
Вчера в день приезда в регион Госсекретаря США диверсионной группой ВС Азербайджанской Республики по распоряжению президента Алиева осуществлено убийство трех армянских военнослужащих на территории Республики Армения.
В условиях неконтролируемой со стороны международного сообщества гонки вооружений в зоне Карабахского конфликта приуроченность вероломного убийства граждан Республики Армения на ее территории к приезду на Южный Кавказ высокопоставленного должностного лица США – одного из государств-сопредседателей Минской группы ОБСЕ является циничным вызовом миру и безопасности на Южном Кавказе и в окружающем регионе.
Ассоциация политической науки Армении призывает многоуважаемые государства-сопредседатели Минской группы строго осудить провокационные действия Азербайджана и оказать воздействие на режим Алиева с целью беспрекословного осуществления взятых на себя обязательств по соблюдению режима прекращения огня на линии соприкосновения сторон.