Երթ Մարսելում եւ Փարիզում՝ ընդդեմ Արցախի շրջափակման
Հունվարի 15-ին՝ կիրակի օրը, Ֆրանսիայի Մարսել քաղաքում համերաշխության երթ է տեղի ունեցել՝ ի պաշտպանություն Արցախի, որին մասնակցել է 300 մարդ՝ ըստ «Նուվել դ’Աղմենի» պարբերականի։
Խաղաղ երթը մեկնարկել է Միսաք Մանուշյանի անվան հրապարակից եւ ավարտվել Պրադոյի հայկական տաճարի մոտ՝ անցնելով նաեւ Թուրքիայի հյուպատոսության մոտով։
Երթը գլխավորած Պասկալ Շամասյանը եւ Ժերար Գրիգորյանը, որոնք «Վազել՝ հանուն հիշողության» ասոցիացիայի հիմնադիրներն են, ամբողջ քայլերթի ընթացքում դատապարտել են Արցախի շրջափակումը Ադրբեջանի կողմից։
7կմ-անոց ճանապարհի ընթացքում նրանք ներկաներին տեղեկացրել են տարածաշրջանում տագնապալի իրավիճակի մասին եւ կոչ արել միջազգային հանրությանը՝ գործելու Լաչինի միջանցքի բացման ուղղությամբ։
Լաչինի միջանցքի շրջափակման դեմ նմանատիպ հավաք տեղի կունենա նաեւ Փարիզում՝ հունվարի 17-ին, ժամը 18։30-ին, Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի դիմաց։ Այն նախաձեռնել է Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների համակարգման խորհուրդը։

В Марселе состоялось шествие против азербайджанской блокады Арцаха
В воскресенье, 15 января, во французском городе Марселе состоялось шествие в поддержку Арцаха. Согласно изданию “Нувель д'Армени”, в нем приняли участие 300 человек.
Мирное шествие стартовало с площади имени Мисака Манушяна и завершилось у армянской церкви на проспекте Прадо. Отметим, что 7-километровый маршрут пролегал мимо здания консульства Турции.
Акцию организовали учредители ассоциации “Бег во имя памяти” Паскаль Шамасян и Жерар Григорян, которые на протяжении всего шествия выступали с заявлениями против блокады Арцаха со стороны Азербайджана.
Организаторы также информировали о создавшейся в регионе тревожной ситуации и призывали международную общественность предпринять шаги по разблокированию Лачинского коридора.
Акция против перекрытия Азербайджаном единственной дороги, соединяющей Арцах с Арменией, состоится также в Париже 17 января в 18։30. Ее инициировал Координационный совет армянских организаций Франции.