Գեներալի գնած հողամասի տեղում Նիկոլ Փաշինյանը 6 տարի առաջ զբոսայգի էր պատկերացնում
Երեկ «Հետքը» հրապարակեց մի պատմություն, որտեղ ներկայացրեց ՊՆ-ին պատկանած 0.5 հա հողատարածքի սեփականաշնորհման կասկածելի գործարքը։
Այսօր մեր ընթերցողներից մեկից՝ հեռախոսազանգ, ապա նամակ ստացանք։ Զանգահարող քաղաքացին մեզ ուղարկեց մի տեսանյութ, որը նկարահանվել է 2017 թ․-ի մայիսի 4-ին ՊՆ-ին պատկանած այդ հողամասում։ Այդ ժամանակ Նիկոլ Փաշինյանը գլխավորում էր Երևանի ավագանու ընտրություններին մասնակցող «Ելք» դաշինքի ցուցակը (դաշինքի քաղաքապետի թեկնածուն էր)։
Տեսանյութում Նիկոլ Փաշինյանը ներկայացնում է Նոր Նորք վարչական շրջանի աղբահանության վատ վիճակը և, որպես օրինակ, մանրամասն ցուցադրում աղբանոցի վերածված Թևոսյան 4/1 հասցեի հողամասը։ Այն նույն հողամասը, որը 2013-ին 25 միլիոն դրամով ՊՆ-ից գնել է Գլխավոր շտաբի սպառազինության վարչության նախկին պետ, ԳՇ պետի ներկայիս օգնական, գեներալ Պողոս Պողոսյանը, ապա վաճառել ԱԺ պատգամավոր Իշխան Զաքարյանի որդու ընկերոջը։
Նիկոլ Փաշինյանը, խոսելով հողատարածքի նպատակային օգտագործման մասին, այդ ժամանակ ասել էր․ «Էս տարածքը, որ ուղղակի կանաչ տարածք է, և այստեղ զբոսայգի լինելու բոլոր պոտենցիալը կա։ Ես նույնիսկ չգիտեմ, կապ չունի՝ էս մասնավոր տարածք է, թե հանրային տարածք է»։
Ի դեպ, ինչպես 6 տարի առաջ, այնպես էլ մեր նկարահանման ժամանակ տարածքն աղբանոցի էր վերածված, որը երևում է նաև մեր տեսանյութում։

Шесть лет назад Н.Пашинян представлял парк на месте купленного генералом земельного участка
Вчера Hetq.am опубликовал статью, в которой рассказывалось о сомнительной сделке по приватизации принадлежащего Министерству обороны земельного участка площадью 0,5 га.
Сегодня один из наших читателей прислал нам видео, которое было снято 4 мая 2017 г. на принадлежащем МО этом участке. Тогда Никол Пашинян возглавлял список участвующего в выборах в совет старейшин Еревана блок “Елк” в качестве кандидата на должность мэра столицы.
В видео Пашинян рассказывает о неудовлетворительной ситуации с вывозом мусора и приводит в пример превратившийся в мусорную свалку участок по адресу Тевосяна, 4/1. Это тот самый земельный участок, который в 2013 г. бывший начальник Управления по вооружениям Генштаба, ныне помощник начальника ГШ, генерал Погос Погосян купил у Минобороны за 25 млн драмов, а затем продал другу сына депутата парламента Ишхана Закаряна.
Тогда Никол Пашинян, говоря о целевом использовании земельного участка, заявил: “Эта территория, являющаяся просто зеленой зоной, имеет большой потенциал стать парком. Я даже считаю, что не имеет значения, это частная или общественная территория”.
Кстати, сегодня, как и шесть лет назад, территория во время наших съемок представляла собой мусорную свалку, что можно увидеть и в нашем видеоматериале.