«Այս պահին ամենաշատը կուզեի լինել աշակերտներիս և ընտանիքիս կողքին». ուսուցիչը չի կարողանում վերադառնալ Արցախ
Աշոտ Գաբրիելյանը «Դասավանդի՛ր, Հայաստան» ծրագրի ուսուցիչ-առաջնորդներից է։ 1.5 տարի է՝ դասավանդում է Արցախի Մարտունու շրջանի Կոլխոզաշեն գյուղի դպրոցում։ Աշոտը Արցախի մեկ այլ քաղաքից է՝ Ասկերանից, ծրագրին մասնակցելու համար այնտեղից տեղափոխվել է Կոլխոզաշեն և սկսել դասավանդել անգլերեն և հասարակագիտություն։ Նա նաև 12-րդ դասարանի դասղեկն է։
2022 թվականի դեկտեմբերի 10-ին Աշոտը Երևան էր եկել։ Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհի փակվելու պատճառով նա մնացել է Երևանում և չի կարողանում Արցախ վերադառնալ։ Այնտեղ են նրա ծնողները, հարազատները, աշակերտները։ Երևանում Աշոտը ժամանակավորապես ընկերոջ տանն է բնակվում։
2021 թվականի սեպտեմբերից ընդունվել է աշխատանքի՝ Կոլխոզաշենի դպրոցում։
«Որոշումս մասամբ էմոցիոնալ ֆոնի վրա էր, բայց որոշել էի, որ պետք է հետագայում աշխատեմ ու ապրեմ Արցախում։ Այս ծրագրի հետաքրքիր կողմերից մեկն էլ այն է, որ մինչև վերջին պահը չես իմանա, թե որտեղ կհայտնվես։ Ինձ բաժին հասավ Կոլխոզաշենը։ Միշտ ասում եմ, որ իմ գյուղն ամենալավն է, ամենասիրունը, շատ եմ սիրում գյուղս, աշակերտներիս, կոլեգաներիս»,- ասում է Աշոտը։
Աշոտ Գաբրիելյանին հանդիպեցինք Երևանում՝ «Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ի գրասենյակում։ Ճանապարհի փակվելու պատճառով նա աշակերտների հետ դասերն օնլայն ռեժիմով է անցկացնում։ Օնլայն դասերի անցկացումն էլ իր դժվարություններն ունի․ Արցախում պարբերաբար անջատում են ինտերնետ կապն ու էլեկտրաէներգիան։
Աշոտի հետ պայմանավորվել էինք նկարահանել դասապրոցեսը, սակայն նախորդ հինգշաբթի՝ հունվարի 12-ին, պարզվեց, որ ադրբեջանցիները դիտավորյալ կտրել են Արցախ գնացող հաղորդակցության լարերը։
Մեր հանդիպումը հետաձգվեց մինչև ուրբաթ։ Հունվարի 13-ին՝ ուրբաթ երեկոյան, վերականգնվեց Արցախի ինտերնետ կապը։ Մինչ այդ մենք Աշոտի հետ արդեն զրուցել էինք։ Քանի որ հեռախոսակապն ու ինտերնետի հասանելիությունը վերականգնվել էին, Աշոտ Գաբրիելյանի դասապրոցեսը նկարահանեցինք երկուշաբթի՝ հունվարի 16-ին։
Աշոտն այս ընթացքում Կոլխոզաշենի դպրոցի տնօրինության օգնությամբ հեռահար կիսամյակային գրավոր աշխատանքներ է անցկացրել, ստուգել դրանք։
«Շատ եմ ափսոսում, որ այս պահին դասարանիս կողքին չեմ, մենք պետք է արդեն վերջին զանգին պատրաստվեինք, ես պիտի այս պահին իմ աշակերտների կողքին լինեի, բայց ունենք այն, ինչ ունենք»,-պատմում է նա։
Աշակերտները կարոտում են Աշոտին, դասի ընթացքում պատմություններ պատմում, օրեր առաջ գնացել են Աշոտի տան մոտ, տեսանյութ նկարել ու ուղարկել ուսուցչին։ Աշոտը հպարտությամբ նշում է, որ իր աշակերտներն ունեն առաջնորդի հմտություններ։ Համատեղ ուժերով հիմնել են «ՋանԷ» երիտասարդական կենտրոնը։ Հիմա՝ քանի դեռ Աշոտն Արցախում չէ, կենտրոնի կազմակերպչական բոլոր հարցերով զբաղվում են աշակերտները։

“Сейчас мне больше всего хочется быть рядом со своими учениками, рядом со своей семьей…”: учитель не может вернуться в Арцах
Ашот Габриелян – один из учителей-лидеров программы “Преподавай, Армения!”. Полтора года назад он начал работать в школе села Колхозашен Мартунинского района Арцаха. Ашот родом из арцахского города Аскеран. Для участия в программе он переехал в Колхозашен, где преподает в школе английский язык и обществоведение, а также является классным руководителем 12-го класса.
10 декабря 2022 г. Ашот Габриелян приехал в Ереван, однако из-за блокирования азербайджанцами единственной дороги, соединяющей Арцах с Арменией, не смог вернуться обратно. В Арцахе у него остались родители, родственники, ученики. В Ереване Ашот временно поселился в доме своего друга.
Работать в школе Колхозашена он начал с сентября 2021 г. “Решение частично было принято на эмоциональном фоне, но я решил, что в дальнейшем должен работать и жить в Арцахе. Одной из интересных сторон этой программы является то, что ты до последнего момента не знаешь, где окажешься. Мне достался Колхозашен. Я всегда говорю, что мое село – самое лучшее, самое красивое. Я очень люблю свое село, своих учеников, коллег”,- говорит Ашот.
Мы встретились с ним в ереванском офисе программы “Преподавай, Армения!”. Из-за блокирования дороги уроки с учениками он проводит в онлайн-режиме. Дистанционное преподавание имеет свои трудности – в Арцахе периодически отключается электричество, а значит и Интернет.
Мы договорились с Ашотом, что снимем учебный процесс, однако 12 января стало известно, что азербайджанцы умышленно перерезали идущий в Арцах коммуникационный кабель. Пришлось перенести нашу встречу на пятницу. Вечером 13 января интернет-связь в Арцахе восстановилась. До этого мы уже успели побеседовать с Ашотом. Поскольку телефон и интернет в Арцахе уже действовали, урок, который вел Ашот Габриелян, мы сняли в понедельник, 16 января.
За это время Ашот с помощью дирекции школы Колхозашена провел по видеосвязи письменную работу и даже успел проверить, как дети выполнили задание. “Я очень жалею, что не могу сейчас находиться рядом со своим классом. Мы должны были начать готовиться к последнему звонку. Сейчас мне нужно было находиться рядом со своими учениками, но – имеем то, что имеем”,- сказал Ашот.
Ученики скучают по своему учителю. Во время урока они рассказывают различные истории. А несколько дней назад ребята пришли к дому Ашота, сняли видео и отправили ему. Ашот с гордостью говорит, что у его учеников есть навыки лидеров.
Совместными усилиями учитель и ученики основали молодежный центр “Джанэ”. И поскольку Ашот пока находится в Армении, все организационные вопросы центра решают его ученики.