2022-ի երկօրյա պատերազմի հետևանքով համայնքներին ու բնակիչներին պատճառված վնասներն ու կորուստները
2022թ․ դեկտեմբերի վերջին Գեղարքունիքի, Սյունիքի և Վայոց Ձորի մարզպետները փոխհատուցում տրամադրեցին սեպտեմբերի 13-14-ին Հայաստանի Հանրապետության դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած լայնամասշտաբ պատերազմի հետևանքով վնասներ կրած բնակիչներին։ Մարզպետների կայացրած որոշումներով՝ բնակելի տներին հասցված վնասների գնահատված արժեքի 50%-ը բնակիչներին տրամադրվել էր վերականգնման աշխատանքներ սկսելու համար, իսկ մնացած մասը տրամադրվել է աշխատանքների ընթացքն ուսումնասիրելուց հետո։
Երկօրյա պատերազմի ժամանակ կրակի տակ հայտնվեցին նշված երեք մարզի մի շարք բնակավայրեր․ Գեղարքունիքի մարզում՝ Վարդենիս համայնքի Սոթք, Կութ և Վերին Շորժա գյուղերը, Վայոց Ձորի մարզում՝ Ջերմուկ առողջարանային քաղաքը, Սյունիքի մարզում՝ Գորիս համայնքի Ակներ, Վերիշեն գյուղերը, Տեղ համայնքի Քարաշեն գյուղը և Սիսիան համայնքի Աղիտու ու Վաղատուր գյուղերը։
Ըստ Քննչական կոմիտեի տվյալների՝ սեպտեմբերյան ագրեսիայի հետևանքով հայկական կողմն ունեցել է 224 զոհ, այդ թվում 4 քաղաքացիական անձ, առնվազն 20 ռազմագերի, կորցրել է շուրջ 140 քառ. կմ տարածք։ Գեղարքունիքի, Սյունիքի և Վայոց Ձորի մարզերից տեղահանվել է առնվազն 7600 մարդ, որոնց մի մասը մինչ օրս չի վերադարձել իրենց բնակավայրեր։
Գեղարքունիքի մարզպետարանից տեղեկացնում են, որ Վարդենիս համայնքի հանձնաժողովը հաշվառել է բնակավայրերի անհատական բնակելի տներին պատճառված վնասները՝ համաձայն որի Սոթք գյուղում վնասի չափը կազմում է 229 մլն 371 894 հազար դրամ, իսկ Կութ գյուղում՝ մոտ 5 մլն 90 հազար դրամ։
Հրետակոծվելու հետևանքով Սոթք գյուղում վնասվել է 151 անհատական բնակելի տուն (լուսանկարները՝ այստեղ), որից 147-ը ենթակա է վերականգնման։ Ամբողջությամբ քանդվել կամ քանդման ենթակա է դարձել 4 անհատական բնակելի տուն, որոնց բնակիչները ժամանակավոր կացարաններում են ապրում։ Մարզպետարանը տեղեկացնում է, որ վնասված տների բոլոր բնակիչներին փոխհատուցում է տրվել՝ բացառությամբ Սոթք բնակավայրի 2 բնակելի տան բնակիչների, որոնք գտնվում են Ռուսաստանի Դաշնությունում։
Վնասներ են կրել նաև Սոթք բնակավայրի դպրոցը, վարչական ղեկավարի նստավայրը և բուժամբուլատորիան, որը վարչական շենքում է գտնվում։ Սոթքի բնակիչներից տեղեկացանք, որ «Տաշիր» բարեգործական հիմնադրամն իր միջոցներով փոխում է վթարված տների տանիքները։
Կութ գյուղում վնասվել էր 10 բնակելի տուն, գյուղի վարչական շենքը, դպրոցը, բուժկետը, 1 ավտոմեքենա, 2 անասնագոմ։ Պատճառված վնասներն, ըստ մարզպետարանի, ամբողջությամբ վերականգնել են։
Վերին Շորժա գյուղում վնասվել է՝ 8 բնակելի տուն, հրդեհվել է՝ 5 բնակչի պատկանող 40 հա խոտհարք, 10 հա գարու և 70 հա ցորենի տարածք։ Այս գյուղի բնակչությանը փոխհատուցում չի տրամադրվել։ Նշենք նաև, որ գյուղի բնակչությունն ամբողջությամբ տարհանվել է, և ներկայում բնակիչներ չկան այնտեղ։
Գեղարքունիքի մարզպետի որոշումներով գումար է հատկացվել սեպտեմբերի 13-14-ին զոհված զինծառայողների ընտանիքներին՝ յուրաքանչյուրին 200 000 դրամ։ Մարզպետի 2022թ․ հոկտեմբերին կայացրած երկու որոշումներից պարզ է դառնում, որ հայկական կողմի ունեցած 224 զոհերից 42-ը Գեղարքունիքի մարզի բնակիչ է։
Սյունիքի մարզում վնասներ է կրել 5 գյուղ
Սյունիքի մարզպետարանից ստացված տեղեկատվության համաձայն՝ սեպտեմբերի 13-ի ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով տուժել են մարզի Աղիտու, Ակներ, Վերիշեն, Քարաշեն և Վաղատուր բնակավայրերը։
Սիսիան համայնքի Վաղատուր գյուղում վնասվել է 9 տուն և վարչական շենքի տանիքը, Աղիտու գյուղում՝ 3 տուն, Գորիս համայնքի Ակներ գյուղում՝ 1 տուն, Վերիշենում՝ 4 տուն և 1 անասնաշենք, Տեղ համայնքի Քարաշեն գյուղի հանդիսությունների սրահը։
Սյունիքի մարզի համայնքներում շենքերի, շինությունների վնասների գնահատման արդյունքում դրանց սեփականատերերին կամ բնակիչներին հատուցման ենթակա վնասի չափը հաշվարկվել է 8 674 990 դրամ։ Սյունիքի մարզպետի 386-Լ որոշումով վնասներ կրած բոլոր քաղաքացիներին տրամադրվել է ֆինանսական աջակցություն։
Վայոց Ձորի մարզպետարանը թաքցնում է Ջերմուկ համայնքին պատճառված վնասների բնույթը
Վայոց Ձորի մարզպետի տեղեկացմամբ՝ մարզի համայնքներում տուժած ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց, որպես փոխհատուցում, 2022թ․-ին տրամադրվել է ընդհանուր 45 մլն 705 000 դրամ։
Մարզպետարանը հրաժարվեց տեղեկություն տրամադրել, թե ինչ վնասներ են պատճառվել համայնքի բնակիչներին, իրավաբանական անձանց և համայնքային ենթակառուցվածքներին։ Դեռևս սեպտեմբեր ամսվա պաշտոնական տվյալներով Ջերմուկ համայնքում վնասվել են՝ 3 հյուրատուն, 1 առողջարան և ճոպանուղին (լուսանկարները՝ այստեղ)։

Ущерб и потери общин и жителей в результате двухдневной войны 2022 года
В конце декабря 2022 г. губернаторы областей Гегаркуник, Сюник и Вайоц дзор выплатили местным жителям компенсацию за ущерб, причиненный им вследствие развязанной Азербайджаном 13-14 сентября широкомасштабной войны против Республики Армения.
Согласно принятым решениям, 50% от оцененного ущерба жители пострадавших жилых домов получили для начала восстановительных работ, остальная сумма была выплачена после изучения хода работ.
Во время двухдневной войны под огнем оказался ряд населенных пунктов в трех указанных областях: села Сотк, Кут и Верин Шоржа в общине Варденис Гегаркуникской области, курортный город Джермук в области Вайоц дзор, села Акнер, Веришен в общине Горис, село Карашен в общине Тех, села Агиту и Вагатур в общине Сисиан Сюникской области.
По данным Следственного комитета, вследствие сентябрьской агрессии Азербайджана с армянской стороны погибли 224 человека, в том числе четыре гражданских лица, в плен было взято как минимум 20 человек, потеряна территория площадью около 140 кв.километров. Из областей Гегаркуник, Сюник и Вайоц дзор было эвакуировано по меньшей мере 7600 человек. Часть из них до сих пор не вернулась в свои населенные пункты.
В администрации Гегаркуника нам сообщили, что комиссия общины Варденис подсчитала ущерб, причиненный частным жилым домам. В селе Сотк размер ущерба составил 229 млн 371 894 тыс.драмов, в селе Кут – около 5 млн 90 тыс. драмов.
В результате обстрела Сотка был поврежден 151 жилой дом (фото см.здесь). Из них восстановлению подлежат 147 домов. Полностью разрушены или подлежат сносу 4 частных дома, жильцам которых предоставлено временное жилье. В областной администрации сообщили, что компенсация выплачена всем владельцам пострадавших домов, за исключением жителей двух домов, которые находятся в Российской Федерации.
В Сотке повреждены здания школы, офиса административного руководителя и амбулатории. По словам местных жителей, благотворительный фонд “Ташир” на свои средства меняет крыши поврежденных домов.
В селе Кут повреждены 10 жилых домов, здания администрации, школы, медпункта, один автомобиль, два хлева. Причиненный ущерб полностью возмещен.
В селе Верин Шоржа повреждены 8 жилых домов, сгорело 40 гектаров земли под сенокошение, принадлежащих пяти местным жителям, посевы ячменя на 10 га и посевы зерна на 70 га. В этом селе компенсация пострадавшим жителям не выплачена. Отметим также, что все местное население было перемещено, и в настоящее время жителей там нет.
По решениям губернатора Гегаркуника, семьям погибших 13-14 сентября военнослужащих была оказана финансовая помощь в размере 200 000 драмов каждой семье. Из принятых в октябре 2022 г. двух решений губернатора следует, что из 224 погибших с армянской стороны 42 были жителями Гегаркуникской области.
В Сюникской области пострадали пять сел
По сведениям, предоставленным областной администрацией Сюника, вследствие начавшейся 13 сентября азербайджанской агрессии пострадали населенные пункты Агиту, Акнер, Веришен, Карашен и Вагатур.
В Вагатуре повреждено 9 домов и крыша административного здания, в селе Агиту – три дома, в селе Акнер общины Горис - один дом, в Веришене – 4 дома и хлев, в селе Карашен общины Тох – зал торжеств.
По результатам оценки ущерба, причиненного зданиям и строениям общин Сюникской области размер ущерба, который должен быть выплачен их владельцам или жителям, составляет 8 674 990 драмов. Решением губернатора области всем пострадавшим оказана финансовая помощь.
Администрация области Вайоц дзор скрывает характер ущерба, причиненного общине Джермук
По словам губернатора Вайоц дзора, в 2022 г. пострадавшим в общинах области физическим и юридическим лицам выделено в общей сложности 45 млн 705 000 драмов.
В администрации отказались предоставить информацию о характере ущерба, причиненного жителям, юридическим лицам и инфраструктурам общины. Еще в сентябре, согласно официальным данным, в общине Джермук было повреждены три гостиницы, одна здравница и канатная дорога (фото см.здесь).