Ստեփան Սաֆարյան. «Ռազմական արկածախնդրությանը ռազմական քայլերով պատասխանելը քիչ է»
Ստեփան Սաֆարյան. «ԱՄՆ պետքարտուղարներն ընդհանրապես չէին այցելում Հայաստան: 2010-ից հետո այս դեպքը երկրորդն է, նշանակում է դրա անհրաժեշտությունը կա, բայց ԱՄՆ-ի համար մե՞նք ենք հետաքրքրության առարկան, թե՞ մեր աշխարհագրական դիրքը: Չէ՞ որ Հայաստանը ստրատեգիական կարևորություն ունի Իրանի հետ կապված ցանկացած խնդրի դեպքում»:
«Եվրատեսիլից մինչև դիվերսիաներ Ադրբեջանը հոգեբանական խնդիր է փորձում լուծել` սեփական ժողովրդին ինչ-որ կերպ ապացուցելու համար, որ իրենք տարածաշրջանում կարող են ինչ-որ բան անել, որ իրենք ուժ ունեն»,- այսօր հրավիրված ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց «Ժառանգություն» կուսակցության քարտուղար Ստեփան Սաֆարյանը: Նրա կարծիքով՝ Ադրբեջանը միաժամանակ ստուգում է նաև միջազգային հանրության ռեակցիան, տեսնելու համար, թե ինչպես աշխարհը կարձագանքի իր «փոքրիկ արկածախնդրություններին»:
Սաֆարյանը համոզված է, որ մեր կողմից տրվող սիմետրիկ պատասխանները` 3 սպանված զինվորի փոխարեն 5 սպանված զինվոր, կարող են կոտրել ադրբեջանցիների քաղաքական կամքը, սակայն դա հարցի լուծում չէ: Ռազմական արկածախնդրությանը ռազմական քայլերով պատասխանելը քիչ է. անհրաժեշտ է մշակել ռազմաքաղաքական հստակ պատասխանի ծրագիր, օգտագործել միջազգային բոլոր հնարավոր լծակները:
Ստեփան Սաֆարյանը կարծում է, որ երբ ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնի ներկայությունը տարածաշրջանում չի սթափեցնում մեր անկառավարելի հարևանին, ապա այդ իրողությանը երկու բացատրություն կարելի է տալ: Կամ Իլհամ Ալիևն իրոք թքած ունի Արևուտքի վրա, կամ Արևմուտքին Մերձավոր Արևելքում տեղի ունեցող իրադարձություների համայնապատկերում այնքան էլ չի հուզում, թե մեր տարածաշրջանում կոնֆլիկտի հետևանքով ինչ իրավիճակում կհայտնվեն կողմերը:

Степан Сафарян: “Отвечать на военную авантюру военными действиями мало”
Степан Сафарян: “Госсекретари США обычно не посещали Армению. После 2010 года это второй случай, следовательно в этом есть необходимость. Но что является предметом интереса для США – мы или наше географическое положение? Ведь в случае любой проблемы, связанной с Ираном, Армения будеть представлять стратегическую важность”.
“Начиная с “Евровидения” и кончая диверсиямии, Азербайджан пытается решить психологическую проблему – убедить собственный народ в том, что они могут что-то сделать в регионе, что они сильны”,- заявил сегодня на пресс-конференции секретарь партии “Наследие” Степан Сафарян, добавив, что одновременно Азербайджан проверяет реакцию международного сообщества, чтобы посмотреть, как мир отреагирует на “его маленькие авантюры”.
Сафарян убежден, что симметричные ответы Армении – 5 убитых азербайджанских солдат вместо трех армянских – могут сломить политическую волю азербайджанцев, но проблему не решат. Отвечать на военную авантюру военными действиями мало, необходимо разработать четкую военно-политическую программу ответа, использовать все возможные международные рычаги.
По мнению представителя “Наследия”, если присутствие в регионе госсекретаря США Хиллари Клинтон не отрезвляет наших неуправляемых соседей, то этому можно дать два объяснения: или Ильхаму Алиеву действительно наплевать на Запад, или Запад на фоне происходящих на Ближнем Востоке событий не слишком волнует, в какой ситуации окажутся стороны вследствие конфликта в нашем регионе.