Ստեփան Սաֆարյան. «Ռազմական արկածախնդրությանը ռազմական քայլերով պատասխանելը քիչ է»
Ստեփան Սաֆարյան. «ԱՄՆ պետքարտուղարներն ընդհանրապես չէին այցելում Հայաստան: 2010-ից հետո այս դեպքը երկրորդն է, նշանակում է դրա անհրաժեշտությունը կա, բայց ԱՄՆ-ի համար մե՞նք ենք հետաքրքրության առարկան, թե՞ մեր աշխարհագրական դիրքը: Չէ՞ որ Հայաստանը ստրատեգիական կարևորություն ունի Իրանի հետ կապված ցանկացած խնդրի դեպքում»:
«Եվրատեսիլից մինչև դիվերսիաներ Ադրբեջանը հոգեբանական խնդիր է փորձում լուծել` սեփական ժողովրդին ինչ-որ կերպ ապացուցելու համար, որ իրենք տարածաշրջանում կարող են ինչ-որ բան անել, որ իրենք ուժ ունեն»,- այսօր հրավիրված ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց «Ժառանգություն» կուսակցության քարտուղար Ստեփան Սաֆարյանը: Նրա կարծիքով՝ Ադրբեջանը միաժամանակ ստուգում է նաև միջազգային հանրության ռեակցիան, տեսնելու համար, թե ինչպես աշխարհը կարձագանքի իր «փոքրիկ արկածախնդրություններին»:
Սաֆարյանը համոզված է, որ մեր կողմից տրվող սիմետրիկ պատասխանները` 3 սպանված զինվորի փոխարեն 5 սպանված զինվոր, կարող են կոտրել ադրբեջանցիների քաղաքական կամքը, սակայն դա հարցի լուծում չէ: Ռազմական արկածախնդրությանը ռազմական քայլերով պատասխանելը քիչ է. անհրաժեշտ է մշակել ռազմաքաղաքական հստակ պատասխանի ծրագիր, օգտագործել միջազգային բոլոր հնարավոր լծակները:
Ստեփան Սաֆարյանը կարծում է, որ երբ ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնի ներկայությունը տարածաշրջանում չի սթափեցնում մեր անկառավարելի հարևանին, ապա այդ իրողությանը երկու բացատրություն կարելի է տալ: Կամ Իլհամ Ալիևն իրոք թքած ունի Արևուտքի վրա, կամ Արևմուտքին Մերձավոր Արևելքում տեղի ունեցող իրադարձություների համայնապատկերում այնքան էլ չի հուզում, թե մեր տարածաշրջանում կոնֆլիկտի հետևանքով ինչ իրավիճակում կհայտնվեն կողմերը:

Stepan Safaryan - "Is the U.S. interested in Armenians or our strategic position in the region"
Former Heritage Party MP Stepan Safaryan sounded a note of suspicion when commenting on the recent one day visit of U.S. Secretary of State Hillary Clinton to Armenia.
“This is the second visit of a U.S. Secretary of State to Armenia since 2010. Before that it none did. We have to ask ourselves whether the U.S. is interested in us or our geographic position.”
Safaryan added that on this point Armenia presents a strategic importance in any Iran related matter.
“Azerbaijan has recently been trying to resolve a psychological problem, i.e. to show its people that the country is able to do things regionally and that it has power,” Safaryan said at a press conference today.
The Heritage Party secretary said that Azerbaijan has also trying to gauge the reaction of the international community to its recent military adventures.
Safaryan is convinced that the systematic Armenian responses to Azerbaijani military moves (killing 5 of their soldiers to our 3 killed) might break their resolve but that it’s not a solution.
It’s not enough, he said, to answer military adventurism with military moves and that what is needed is to craft a definite geo-political response strategy and to utilize all possible international levers.
Safaryan concluded that if the presence of Hillary Clinton in the region cannot serve to reign in the actions of Baku, then it means that either Ilham Aliyev doesn’t give a damn about the West or that the West itself isn’t all that concerned about how the sides to the conflict will emerge as a result against the backdrop of developments in the wider Middle East picture.