Ռուբիկ Հակոբյանի կինը չի պատրաստվում ապօրինի սեփականաշնորհած անտառը վերադարձնել պետությանը
Ազգային ժողովի նախկին պատգամավոր Ռուբիկ Հակոբյանի կինը չի պատրաստվում պետությանը վերադարձնել 2007 թ-ին Ծաղկաձորում ապօրինի սեփականաշնորհած անտառը։
Հակակոռուպցիոն դատարանում դատախազությունը վիճարկում է Կոտայքի մարզպետի 2007 թ-ի որոշումները, որոնցով պետական սեփականություն հանդիսացած անտառները վաճառվել են մի շարք պաշտոնյաների։
«Հետքը» 2018 թ-ին բացահայտել էր Ծաղկաձորում մի շարք բարձրաստիճան պաշտոնյաների կողմից անտառների սեփականաշնորհման պատմությունը։ Մեր հրապարակումից հետո քրեական գործ հարուցվեց, որը Հատուկ քննչական ծառայությունում քննվելուց հետո կարճվեց վաղեմության հիմքով։ Այդուհանդերձ, քրեական գործով հաստատվեց, որ պաշտոնյաները ապօրինի են սեփականաշնորհել անտառները։
Վիճարկվող որոշումներից մեկով Ծաղկաձոր քաղաքի սկզբնամասում գտնվող 1.9 հա անտառապատ հողամասը նախ աճուրդով գնել է «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Մարտուն Մաթևոսյանը, ապա այն փոխանցել է Ռուբիկ Հակոբյանի կոնջը՝ Աիդա Մուխայելի Սամսոնյանին։ Մաթևոսյանը «Հետքին» ասել էր, որ աճուրդին մասնակցել է ընկերոջ՝ Ռուբիկ Հակոբյանի խնդրանքով։
Այսօրվա դատական նիստին չէր ներկայացել պատասխանող Մարտուն Մաթևոսյանը։ Նիստին մասնակցում էր Ռուբիկ Հակոբյանի կնոջ ներկայացուցիչը՝ Լուիզա Հովհաննիսյանը։ Վերջինս դատարանին միջնորդեց հայցային վաղեմություն կիրառել։ Այս և նմանօրինակ մեկ այլ միջնորդության քննությունը կշարունակվի հաջորդ դատական նիստին։
Բացի այդ, Գլխավոր դատախազությունը հակակոռուպցիոն դատարանից պահանջում է անվավեր ճանաչել մի շարք այլ աճուրդների որոշումներ, որոնցով անտառապատ հողատարածքներն օտարվել են ԱԺ պատգամավոր Աղվան Վարդանյանի եղբորը (Վարդանյանի եղբայրը հողամասը հետագայում նվիրել է Ծաղկաձոր համայնքին), գործարար Սամվել Մայրապետյանին և այլ անձանց։

Жена Р.Акопяна не собирается возвращать государству незаконно приватизированный лесной участок
Жена бывшего депутата Национального Собрания Рубика Акопяна не собирается возвращать государству незаконно приватизированный в 2007 году лесной участок в Цахкадзоре.
Прокуратура оспаривает в Антикоррупционном суде решения губернатора Котайкской области от 2007 года, которыми ряду должностных лиц были проданы являющиеся государственной собственностью участки леса.
В 2018 г. Hetq.am опубликовал расследовательскую статью о приватизации несколькими высокопоставленными должностными лицами лесов в Цахкадзоре. На основании нашей публикации было возбуждено уголовное дело, которое после расследования в Специальной следственной службе было прекращено за  истечением срока давности. Тем не менее, в рамках уголовного дела было подтверждено, что чиновники приватизировали леса незаконно.
Одним из оспариваемых решений директор ГНКО “Айантар” (“Армлес”) Мартун Матевосян приобрел на аукционе лесной участок площадью 1,9 га, расположенный у въезда в город Цахкадзор, который затем передал жене Рубика Акопяна Аиде Самсонян. Матевосян сообщил Hetq.am, что участвовал в аукционе по просьбе своего друга Рубика Акопяна.
Ответчик Мартун Матевосян на явился на последнее судебное заседание. В нем участвовала представитель жены Р.Акопяна Луиза Ованнисян. Последняя ходатайствовала перед судом о применении правила истечения исковой давности. Рассмотрение этого и другого аналогичного ходатайства будет продолжено на следующем заседании суда.
Кроме того, Генпрокуратура требует от Антикоррупционного суда признать недействительными решения ряда аукционов, которыми лесные участки были отчуждены брату депутата Национального Собрания Агвана Ваданяна (в дальнейшем он подарил этот участок общине Цахкадзор), предпринимателю Самвелу Майрапетяну и другим лицам.