Բրյուսելը պատմական է անվանում Արարատ Միրզոյանի այցը Թուրքիա
Հարավային Կովկասի և Վրաստանի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը կարծում է, որ ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի Թուրքիա կատարած այցը պատմական է։ Այդ մասին եվրոպացի գործիչը գրառում է արել թվիթերյան իր միկրոբլոգում։
«Սա պատմական այց է այն բանից հետո, երբ Հայաստանը որոշում կայացրեց աջակցել կարիքի մեջ գտնվող հարևանին: Հուսանք, որ հայ-թուրքական հարաբերություններում սպասվող զարգացումների նախանշան կլինի»,- թվիթերյան իր միկրոբլոգում գրել է Կլաարը։
Հիշեցնենք, որ այսօր Անկարա է այցելել Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը։ ԱԳՆ տարածած հաղորդագրության համաձայն՝ Անկարայի օդանավակայանում հայկական պատվիրակությանը դիմավորել է Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում Թուրքիայի հատուկ ներկայացուցիչ Սերդար Քըլըչը:
Այնուհետև, տեղի է ունեցել Հայաստանի և Թուրքիայի ԱԳ նախարարների առանձնազրույցը, որին հաջորդել է ընդլայնված կազմով հանդիպումը:
Սա արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնում Արարատ Միրզոյանի երկրորդ այցն է Թուրքիա։ 2022 թվականի մարտին Անթալիայում նա մասնակցել էր Անթալիայի դիվանագիտական ֆորումին։

Toivo Klaar, the EU’s Special Representative for the South Caucasus and the crisis in Georgia has welcomed Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan’s visit to Turkey, describing it as “historic”.
This is a historic visit following 🇦🇲 decision to support its neighbour in need. Hopefully a harbinger of developments to come in the 🇹🇷-🇦🇲relationship. https://t.co/q4h3yRoLpr
— Toivo Klaar (@ToivoKlaar) February 14, 2023
According to Mirzoyan’s office, he and his delegation touched down in Ankara today and was greeted Serdar Kılıç, who represents Turkey in normalization talks with Armenia.
Mirzoyan and Turkish Foreign Minister Mevlüt Çavuşoğlu then met for a private conversation, followed by an extended meeting.
Mirzoyan is scheduled to meet with Armenian earthquake rescue workers in the Turkish city of Adıyaman .
This is the second visit of Mirzoyan to Turkey as Armenian Foreign Minister. In March 2022, he participated in the Antalya Diplomatic Forum in Antalya.