Հայաստանն Արցախին կապող նոր ճանապարհի հետ մեկտեղ նոր էլեկտրագիծ է կառուցվում
Տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների (ՏԿԵ) նախարարությունից «Հետքին» հայտնել են, որ Հայաստանն Արցախին կապող նոր ճանապարհի ՀՀ-ի հատվածը, որն անցյալ տարվանից կառուցվում է, նախատեսվում է երթեւեկելի դարձնել ապրիլի 1-ից:
Խոսքը 11,8 կմ երկարությամբ ճանապարհահատվածի մասին է, որն սկսվում է Մ-12 (Գորիս-Տեղ-Բերձոր-Ստեփանակերտ) միջպետական ճանապարհի Տեղ գյուղի հատվածից, անցնում Կոռնիձոր գյուղով եւ ավարտվում պետական սահմանի մոտ՝ Հագարի գետի ափին: Սահմանային հանգույց է գետի վրա կառուցված նոր կամուրջը, որի մոտ՝ գետի մյուս ափին, տեղակայված են ՌԴ խաղաղապահները:
Կարմիրով - Տեղ-Կոռնիձոր-ՀՀ սահման կառուցվող ճանապարհը
Կապույտով - ժամանակավոր ճանապարհ, որը Գորիս-Բերձոր-Ստեփանակերտ ճանապարհից տանում է դեպի Հագարիի սահմանային կամուրջ
Կանաչով - Գորիս-Բերձոր-Ստեփանակերտ (Մ-12) ճանապարհը. ներկայում երթեւեկության համար բաց է մինչեւ ժամանակավոր ճանապարհ հասնող հատվածը
2022 թ. օգոստոսի 4-ին ՀՀ կառավարության նիստում ՏԿԵ նախարար Գնել Սանոսյանը հայտարարեց, որ Տեղ-Կոռնիձոր-սահման հատվածը պատրաստ կլինի 2023-ի գարնանը, եւ աշխատանքներն արդեն ընթացքի մեջ են։
Անցյալ տարվա հոկտեմբերին գրել էինք, որ Տեղից մինչեւ սահմանային կամուրջ շինարարությունն իրականացնում է ճանապարհաշինական 3 կազմակերպություն, որոնց հետ ՏԿԵՆ-ը պայմանագրեր է կնքել:
Աշխատանքները նախատեսված էին 2022-2023 թթ.: Ըստ կողմերի միջեւ ստորագրված համաձայնագրերի՝ ասֆալտապատումը պիտի արվի այս տարի: Ասֆալտի տակ լինելու է 20 սմ-ոց խճավազային հիմք, դրա տակ՝ 10 սմ հաստությամբ ավազակոպիճ: Իր հերթին 16 սմ հաստությամբ ասֆալտը լինելու է եռաշերտ. երկու շերտը՝ խոշորահատիկ, վերին շերտը՝ մանրահատիկ:
Ըստ ՏԿԵ նախարարի տեղակալ Քրիստինե Ղալեչյանի՝ չնայած նոր ճանապարհի երթեւեկելիությունը նախատեսված է ապրիլի 1-ից, շինարարական աշխատանքները կշարունակվեն, եւ ճանապարհն ամբողջովին՝ եռաշերտ ասֆալտապատված ու ճանապարհային նշաններով կահավորված կլինի ամռանը:
Բաքվի ռեժիմի վերահսկողության տակ գտնվող, բայց «էկոակտիվիստ» ձեւացող ադրբեջանցիները դեկտեմբերի 12-ից փակ են պահում Գորիս-Ստեփանակերտ ավտոճանապարհը, մյուս կողմից՝ նույն ռեժիմի հրահանգով պարբերաբար արգելափակվում է Հայաստանից Արցախ գնացող գազատարը, որի մի մասը գտնվում է թշնամու վերահսկողության տակ:
Բացի դրանից՝ հունվարի 9-ին՝ 14:35-ին, արձանագրվել է Հայաստանից Արցախ գնացող բարձրավոլտ էլեկտրագծի վթար Աղավնո-Բերձոր հատվածում, որը եւս 2022-ի օգոստոսի վերջից թշնամու վերահսկողության տակ է: Ադրբեջանցիները մինչ օրս խոչընդոտում են հայ մասնագետների մուտքն այդ տարածք, ինչը հերթական անգամ ցույց է տալիս Արցախը նաեւ էներգետիկ բլոկադայի ենթարկելու նրանց անթաքույց նպատակը: Այս ֆոնին Արցախում էլեկտրաէներգիայի մատակարարումը կատարվում է միայն ներքին սահմանափակ ռեսուրսների հաշվին, ինչը, բնականաբար, մեծացնում է համակարգի ծանրաբեռնվածությունը:
Բացի վերոնշյալից, ինչպես հայտնել է Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը, հունվարի 12-ին՝ 15:30-ի սահմաններում, ադրբեջանական կողմը Շուշիի հատվածում (շրջափակման վայր) դիտավորյալ կտրել էր ՀՀ-ից Արցախ գնացող հաղորդակցության լարերը՝ Արցախի ամբողջ տարածքում խաթարելով հեռահաղորդակցության եւ ֆիքսված համացանցի հասանելիությունը։ Հունվարի 13-ին, սակայն, ՌԴ խաղաղապահների միջոցով վարած բանակցությունների շնորհիվ «Ղարաբաղ Տելեկոմ» ՓԲԸ-ի տեխնիկական մասնագետները կարողացել են մեկնել վթարման վայր ու տեղում համապատասխան աշխատանքներ իրականացնել մալուխի վնասված մասը վերականգնելու ուղղությամբ, ինչի արդյունքում ինտերնետային կապն Արցախում վերականգնվել է։
Հաշվի առնելով վերը նշված փաստերը՝ ՀՀ կառավարությանը հարցրել էինք, թե արդյոք նոր ճանապարհի շինարարությանը զուգահեռ կառուցվում են դեպի Արցախ էլեկտրաէներգիայի, գազի եւ ինտերնետի մատակարարման նոր ենթակառուցվածքներ: ՏԿԵ նախարար տեղակալ Ք. Ղալեչյանը պատասխանել է, որ թե՛ էլեկտրամատակարարումը, թե՛ գազամատակարարումը ներկայում իրականացվում է գործող ենթակառուցվածքներով, որոնք անցնում են Տեղ-Բերձոր հատվածով: Միաժամանակ ավարտին են մոտենում ադրբեջանցիների վերահսկողության տակ անցած Բերձոր քաղաքը շրջանցող եւ Տեղ-Կոռնիձոր-ՀՀ պետական սահման ուղղությամբ անցնող նոր էլեկտրահաղորդման գծի կառուցման աշխատանքները: Գծի երկարությունը շուրջ 12 կմ է: Ինչ վերաբերում է նոր գազատարի կառուցմանը, ըստ Քրիստինե Ղալեչյանի՝ նման աշխատանքներ նախատեսված չեն: Իսկ ինտերնետի նոր հաղորդալարերի մասին հարցին փոխնախարարը չի պատասխանել:
Հավելենք, որ «Հետքը» հարցեր է ուղղել նաեւ ԼՂՀ կառավարությանը, որոնք վերաբերում են Արցախի հատվածում նոր ենթակառուցվածքների ստեղծմանը: Առայժմ սպասում ենք մեր հարցման պատասխանին:
Առաջին լուսանկարում՝ ադրբեջանցիները տեխնիկական աշխատանքներ են կատարում Գորիս-Ստեփանակերտ մայրուղուն զուգահեռ անցնող էլեկտրամատակարարման գծերի վրա իրենց վերահսկողության տակ անցած Շուշի-Քարին Տակ խաչմերուկից ոչ հեռու, 2021 թ. փետրվար (հեղ.՝ Սարո Բաղդասարյան)

Строительство новой дороги Армения-Арцах сопровождается строительством новой ЛЭП
Строительство в Республике Армения новой дороги, ведущей в Арцах, предусматривается завершить к 1 апреля. Об этом Hetq.am сообщило Министерство территориального управления и инфраструктур РА.
Речь идет о дорожном участке протяженностью 11,8 км, который берет начало от участка села Тех на межгосударственной дороге М-12 (Горис-Тех-Бердзор-Степанакерт), проходит через село Корнидзор и доходит до государственной границы, до реки Агари. Построенный через реку новый мост служит пограничным переходом. На другом берегу реки размещены российские миротворцы.
Красным обозначена строящаяся дорога Тех-Корнидзор-граница РА, синим – временная дорога, ведущая от автомагистрали Горис-Бердзор-Степанакерт к пограничному мосту через Агари, зеленым – автомагистраль Горис-Бердзор-Степанакерт (М-12) (в настоящее время для движения открыт участок до временной дороги)
На заседании правительства Армении 4 августа 2022 г. министр территориального управления и инфраструктур Гнел Саносян заявил, что участок Тех-Корнидзор-граница будет готов весной 2023 г., работы уже ведутся.
В октябре прошлого года мы сообщили о том, что строительство дороги от Теха до пограничного моста ведут три организации с которыми Министерство ТУИ заключило договоры. Строительные работы предусмотрено выполнить в 2022-2023 гг. Как отметила замминистра ТУИ Кристине Галечян, несмотря на то, что новая магистраль будет сдана в эксплуатацию 1 апреля, строительство будет продолжено. Окончательно дорога будет готова летом.
С 12 декабря азербайджанцы, которые выдают себя за “экоактивистов”, но в действительности находятся под контролем бакинского режима, блокировали автотрассу Горис-Степанакерт. По того же режима периодически перекрывается подача газа по газопроводу Армения-Арцах, один из участков которого находится под контролем врага.
Кроме того, 9 января на подконтрольном азербайджанцам участке Агавно-Бердзор высоковольтной линии электропередач, по которой электроэнергия поступает из Армении в Арцах, произошла авария. Азербайджанцы до сих пор препятствуют входу специалистов на эту территорию, что в очередной раз свидетельствует об их цели подвергать Арцах также энергетической блокаде. В этих условиях энергоснабжение в Арцахе осуществляется только за счет ограниченных внутренних ресурсов, что, естественно, увеличивает нагрузку на систему.
Помимо вышеизложенного, 12 января, как сообщил Защитник прав человека Арцаха Гегам Степанян, азербайджанская сторона умышленно перерезала на Шушинском участке (место перекрытия Лачинского коридора) идущие из Армении в Арцах линии телекоммуникационной и фиксированной сети. Однако 13 января в результате переговоров, которые велись с участием российских миротворцев, технические специалисты ЗАО “Карабах Телеком” смогли выехать на место повреждения кабеля и устранить неполадки, благодаря чему интернет-связь в Арцахе была восстановлена.
Учитывая вышеуказанные факты, мы поинтересовались у правительства РА, строятся ли параллельно новой дороге в Арцах новые инфраструктуры для электро- и газоснабжения, проводится ли сетевой кабель. В ответе замминистра ТУИ Кристине Галечян отмечалось, что в настоящее время подача электроэнергии и газа осуществляется по действующим инфраструктурам, которые проходят через участок Тех-Бердзор. В то же время близятся к завершению работы по строительству новой ЛЭП, которая пройдет в обход находящегося под контролем азербайджанцев города Бердзор, вдоль границы Тех-Корнидзор-РА. Протяженность ЛЭП 12 км. Что касается строительства нового газопровода, то, по словам замминистра, такие работы не предусмотрены. На вопрос о прокладке нового сетевого кабеля К.Галечян не ответила.
Добавим, что запросы о создании новых инфраструктур на арцахском участке Hetq.am направил также правительству НКР. Сейчас ждем ответов на наши вопросы.
На первом снимке: азербайджанцы выполняют технические работы на ЛЭП, проходящей параллельно автомагистрали Горис-Степанакерт, недалеко от подконтрольного им перекрестка Шуши-Карин-Так, февраль 2021 г. (авт.: Саро Багдасарян)