Շրջափակման պատճառով դանդաղում է Հայաստան-Արցախ նոր բարձրավոլտ էլեկտրագծի կառուցումն Արցախի հատվածում
Հայաստանի ՏԿԵ նախարարությունը նախորդ շաբաթ «Հետքին» հայտնել էր, թե ավարտին են մոտենում ադրբեջանցիների վերահսկողության տակ անցած Բերձոր քաղաքը շրջանցող եւ Տեղ-Կոռնիձոր-ՀՀ պետական սահման ուղղությամբ անցնող նոր էլեկտրահաղորդման գծի կառուցման աշխատանքները: Այս աշխատանքներն ընթանում են նոր ճանապարհի կառուցմանը զուգահեռ, որը նախատեսվում է ավարտել ապրիլի 1-ին։
Սակայն էլեկտրահաղորդման գծի շինարարությունն Արցախի հատվածում բարդությունների առաջ է կանգնել: Արցախի ՏԿԵ նախարարությունը «Հետքին» փոխանցել է, որ հնարավոր են նախագծված պլանից որոշակի շեղումներ՝ կապված բարդ ռելիեֆային գոտու եւ շրջափակման հետ։ «Շրջափակմամբ պայմանավորված՝ այդ աշխատանքների կազմակերպումը գրեթե դադարեցված է, քանի որ այն ենթադրում է ՀՀ եւ ԱՀ համապատասխան կառույցների փոխհամաձայնեցված աշխատանք»,- նշված է նախարար Սուրեն Գալստյանի՝ «Հետքին» ուղարկած գրության մեջ։
Բացի այդ, ըստ նախարարի, բարձրավոլտի եւ մյուս ենթակառուցվածքների կառուցման համար անհրաժեշտ է ավարտին հասցնել Արցախը Հայաստանին կապող ճանապարհի՝ Սյունիքի մարզի հատվածի հողային աշխատանքները, քանի որ ենթակառուցվածքներն անցնելու են ճանապարհին հարակից հատվածով։
Հիշեցնենք, որ Արցախը Հայաստանից սնուցող միակ բարձրավոլտ էլեկտրագիծը, որը վթարվել էր հունվարի 9-ին, դեռեւս չի վերականգնվել։ Արցախի ՏԿԵ նախարարությունը հայտնում է, որ այս հարցով բանակցություններ է վարել ռուսական կողմը, սակայն առայսօր չկա որեւէ դրական լուծում։
Արցախի Հանրապետության կառավարությանը հարց էինք ուղղել նաեւ Հայաստան-Արցախ՝ Շուշին շրջանցող ճանապարհի կառուցման մասին։ Տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարությունից «Հետքին» հայտնել են, որ Արցախի հատվածում Շուշին շրջանցող ճանապարհ չի կառուցվում, քանի որ ադրբեջանական կողմը դեռեւս համաձայնություն չի տալիս։ «Բանակցությունները Ադրբեջանի հետ վարել է ռուսական կողմը։ Շուշին շրջանցող ճանապարհի կառուցման համար անհրաժեշտ է լինելու կատարել որոշ դիրքային փոփոխություններ, որն անհնար կլինի անել առանց ադրբեջանական կողմի համաձայնության»,- հայտնել է Արցախի Հանրապետության տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Գալստյանը։

Из-за блокады на арцахском участке замедлились темпы строительства новой высоковольтной ЛЭП Армения-Арцах
На минувшей неделе Министерство территориального управления и инфраструктур сообщило Hetq.am, что близится к завершению строительство новой высоковольтной линии электропередач Тех-Корнидзор-государственная граница РА, которая обойдет находящийся под контролем азербайджанцев город Бердзор. Эти работы ведутся параллельно со строительством новой дороги, которое предусмотрено завершить 1 апреля. Однако на арцахском участке строительства ЛЭП возникли проблемы. Как сообщило Hetq.am Министерство территориального управления и инфраструктур Арцаха, в связи со сложностью рельефа и блокадой возможны некоторые отклонения от проектного плана. “Из-за блокады организация этих работ почти прекращена, поскольку предполагает взаимосогласованную работу соответствующих структур Республики Армения и Республики Арцах”,- говорится в адресованной Hetq.am записке министра Сурена Галстяна.
Кроме того, по словам Галстяна, для строительства высоковольтной ЛЭП и других инфраструктур необходимо завершить на сюникском участке земляные работы для строительства дороги, связывающей Арцах с Арменией.
Напомним, что 9 января на единственной высоковольтной ЛЭП, питающей Арцах электроэнергией из Армении, произошла авария, которую до сих пор не удается устранить. По сообщению Министерства ТУИ Арцаха, по этому вопросу российская сторона вела переговоры с азербайджанской стороной, однако никакого положительного решения до сих пор нет.
Мы также направили правительству Арцаха запрос относительно строительства обходящей Шуши дороги Армения-Арцах. В ответе Министерства территориального управления и инфраструктур сообщалось, что на арцахском участке такая дорога не строится, поскольку азербайджанская сторона пока не дала согласия. “Переговоры с Азербайджаном вела российская сторона. Для строительства дороги, обходящей Шуши, необходимо осуществить некоторые позиционные изменения, что невозможно без согласия азербайджанской стороны”,- отметил министр ТУИ Арцаха Сурен Галстян.