Ըստ փաստաբանի՝ Հայկ Ալոյանը «Լիդիան Արմենիա»-ում սեփականատեր չէ
«Լիդիան Արմենիա» ընկերության փաստաբան Արմեն Մելքումյանը այսօր «Հետք»-ին տեղեկացրեց, որ ընկերության գործադիր տնօրեն Հայկ Ալոյանը սեփականատեր չէ ոչ «Լիդիան Արմենիա»-ում, ոչ էլ՝ այն ընկերություններում, որոնց պատկանում է այն:
Ինչպես ավելի վաղ գրել ենք, ընկերության 100% բաժնետերն է կանադա-ամերիկյան «Լիդիան Կանադա Վենչուրս» ՓԲԸ-ն, որը պատկանում է ամերիկյան Orion Mine Finance և կանադական Osisko Gold Royalties ընկերություններին: Թե ով որքան մասնաբաժին ունի, չի մանրամասնվում:
Սակայն պետական ռեգիստրում հրապարակված իրական շահառուների մասին հայտարարագրում չորս անձ ներկայացվել են «Իրական սեփականատերեր» տողի ներքո:
Նրանք են ընկերության գործադիր տնօրեն Հայկ Ալոյանը, ընկերության խորհրդի անդամներ Կանադայի քաղաքացի Մայքլ Դեյվիդ Սեյնոր Սպենսեռը, Մեծ Բրիտանիայի քաղաքացի Ջեֆֆրեյ Էդմունդ Քոուչը, Ամերիկայի քաղաքացի Վիկտոր Ֆլոռեսը:
«Լիդիան Արմենիա» ընկերությունից պարզաբանում են, որ խոսքն իրականում ոչ թե սեփականատերերի մասին է, այլ՝ շահառուների: Հայկ Ալոյանը որպես իրական շահառու է ներկայացվել գործադիր մարմնի ղեկավար լինելու հիմքով, մյուս երեք անձինք՝ որպես խորհրդի անդամներ:
Ըստ նրա՝ Orion Mine Finance և կանադական Osisko Gold Royalties ընկերություններում, որոնց պատկանում է «Լիդիան Արմենիա» ընկերությունը, որևէ ֆիզիական անձ չունի 10 % և ավելի բաժնեմաս, հետևաբար՝ որպես իրական շահառուներ ներկայացվել են ընթացիկ ղեկավարումը իրանացնող անձինք:
Մեզ հետ զրույցում ընկերության փաստաբան Արմեն Մելքումյանն ասաց, որ ռեգիստրային այս փաստաթուղթը չհղկված է:
Ընդ որում, օրեր առաջ երկու փաստաթուղթ էր հրապարակված ռեգիստրում: Այսօր երկրորդ փաստաթուղթը ռեգիստրից մի պահ անհետացավ: Քիչ անց հայտնվեց երկրորդ փաստաթուղթը, որն ըստ ռեգիստրի՝ ներկայացնում է «Լիդիան Արմենիա»-ի իրական շահառուներին՝ այս տարվա փետրվարի 13-ի դրությամբ:
Հայկ Ալոյանին վերաբերող հատվածում հետևյալ տողի դիմաց՝ «ուղղակի կամ անուղղակի կերպով տիրապետում է տվյալ իրավաբանական անձի՝ ձայնի իրավունք տվող բաժնեմասերի (բաժնետոմսեր, փայեր) 10 և ավելի տոկոսին կամ ուղղակի կամ անուղղակի կերպով ունի 10 և ավելի տոկոս մասնակցություն իրավաբանական անձի կապիտալում», նշված է՝ «այո»: Ու թեև մասնակցության չափը նշված է 0, սակայն, անմիջապես, ներքևի տողում նշված է՝ «անուղղակի մասնակցություն»:
Ընկերության փաստաբանը վստահեցնում է, որ Հայկ Ալոյանը սեփականատեր չէ նաև «Լիդիան Արմենիա»-ի որևէ բաժնետեր ընկերությունում:

Айк Алоян не является собственником “Лидиан Армения” - адвокат
Исполнительный директор добывающей компании “Лидиан Армения” Айк Алоян не является собственником ни “Лидиан Армения”, ни аффилированных с ней компаний. Об этом Hetq.am сообщил сегодня адвокат компании Армен Мелкумян.
Ранее мы писали о том, что 100-процентным акционером “Лидиан Армения” является канадско-американское ЗАО “Лидиан Канада Венчурс”, принадлежащее американской компании Orion Mine Finance и канадской Osisko Gold Royalties. Доли этих двух компаний не указаны.
Однако в размещенной в госреестре декларации о реальных бенефициарах, в разделе “Реальные собственники”, указаны четыре лица: исполнительный директор компании Айк Алоян, члены совета компании, гражданин Канады Майкл Дейвид Сеньор Спенсер, гражданин Великобритании Джеффрей Эдмунд Коуч и гражданин США Виктор Флорес.
В “Лидиан Армения” пояснили, что в действительности речь идет не о собственниках, а о бенефициарах. А.Алоян представлен реальным бенефициаром как руководитель исполнительного органа, остальные трое – как члены совета. По словам адвоката, в американской компании Orion Mine Finance и канадской Osisko Gold Royalties, которым принадлежит “Лидиан Армения”, никто из физических лиц не владеет долей более 10%, следовательно в качестве реальных бенефициаров указаны лица, осуществляющие текущее руководство.
В беседе с нами Армен Мелкумян отметил, что в реестре представлен неотредактированный документ. Отметим, что несколько дней назад можно было увидеть два документа. Сегодня один из них на какое-то время исчез, а потом появился документ, который, согласно реестру, представляет реальных бенефициаров “Лидиан Армения” по состоянию на 13 февраля с.г.
В разделе касательно Айка Алояна напротив строки “Прямо или косвенно обладает правом голоса данного юридического лица в отношении долей (акций, паев) в размере 10 и более процентов, либо имеет прямое или косвенное участие в капитале юридического лица в размере 10 и более процентов” написано “Да”. И хотя напротив участия указано “0”, непосредственно в нижней строке записано “Непрямое участие”.
Адвокат также заверил, что Айк Алоян не является собственником и в компаниях-акционерах “Лидиан Армения”.