Ռուբեն Սաֆրաստյան. «Թուրքիան սկզբունքորեն չի փոխի իր քաղաքականությունը Հայաստանի նկատմամբ»
Թուրքագետ, ակադեմիկոս Ռուբեն Սաֆրաստյանը «Հետքի» հետ զրույցում նշում է, որ վերջին ավերիչ երկրաշարժերից հետո Թուրքիայում աստիճանաբար ի հայտ է գալիս քաղաքական պայքարի իրավիճակ: Մայիսին տեղի ունենալիք նախագահական եւ խորհրդարանական ընտրությունների նախընտրական քարոզարշավն սկսվել է, ինչն աստիճանաբար դառնում է Թուրքիայի քաղաքական եւ հասարակական կյանքի հիմնական թեման:
Թուրքագետի փոխանցմամբ՝ երկրաշարժերի հետեւանքների վերացման թեման երկրորդ պլան է մղվում, ինչը ձեռնտու է Էրդողանի իշխանությանը: Այդուհանդերձ, ավերվածությունները բավականին մեծ են, եւ դրանց վերացման ուղղությամբ կառավարությունը բացթողումներ, որոշ դեպքերում՝ հանցավոր բացթողումներ է թույլ տվել:
«Էրդողանը՝ որպես քաղաքական գործիչ, մեծ թվով հետեւորդներ ունի»
Հարցին, թե ստեղծված իրավիճակը որքանով է կազդի ընտրությունների արդյունքների վրա՝ նկատի ունենալով կառավարող քաղաքական ուժի վարկանիշը, ակադեմիկոսը պատասխանում է, որ չնայած երկրաշարժի գոտու շինարարական, փրկարարական աշխատանքների մասով իշխանությունների բացթողումները երեւում են, ու մարդիկ դրանք տեսնում են, իրականում դժվար է ասել, թե այդ ամենը որքանով կազդի ընտրությունների արդյունքների վրա:
«Եթե զուտ տրամաբանորեն մոտենայինք այդ հարցին, ապա ակնհայտ է, որ իշխանությունները շատ հանցավոր սխալներ են գործել իմ նշած բնագավառներում եւ, կարծես թե, պետք է համոզված լինեին, որ կպարտվեն, բայց Թուրքիայում այնպիսի իրավիճակ է, որը մեծապես կապված է այն հանգամանքի հետ, ըստ որի՝ Էրդողանը՝ որպես քաղաքական գործիչ, ունի մեծ թվով հետեւորդներ: Նրանք, անկախ ամեն ինչից, նույնիսկ եթե աշխարհը քանդվի, ձայնը տալու են Էրդողանին: Դա է խնդիրը: Իսկ այդ հետեւորդները մեծ թիվ են կազմում, որոշ գնահատականներով՝ ընտրողների գուցե 1/4-ը կամ 1/3-ը: Դա մեծ ռեսուրս է Էրդողանի համար»,- մեկնաբանում է ակադեմիկոս Սաֆրաստյանը:
Երկրորդ հանգամանքը, ըստ նրա, այն է, որ Թուրքիայում ընդդիմությունը չի կարողանում առաջ քաշել այլընտրանքային մոտեցումներ եւ մաս է կազմում գործող քաղաքական համակարգի: Այժմ Թուրքիայում սկզբունքորեն նոր մոտեցումներ ձեւակերպելու եւ քաղաքականացնելու անհրաժեշտություն կա:
«Այն բացասական երեւույթները, որոնք ի հայտ եկան նաեւ երկրաշարժի հետեւանքով, տասնամյակներ են կուտակվել: Հիմա ուղղակի բացահայտ երեւում է: Այնպես որ սա էլ կարեւոր նշանակություն ունի, իմ կարծիքով, եւ դեռեւս չենք կարող ասել, որ երկրաշարժը կունենա կարեւոր եւ սկզբունքային նշանակություն ընտրությունների արդյունքների վրա: Մանավանդ, հարցումները քաղաքականացված են Թուրքիայում, եւ տարբեր քաղաքական ուժեր պատվիրում են հարցումներ, որոնց արդյունքներն իրենց ձեռնտու է»,- ասում է թուրքագետը:
Նրա խոսքով՝մինչեւ ընտրություններ դեռ բավական ժամանակ կա, եւ որեւիցե՝ քիչ թե շատ իրականությանը մոտ գնահատական տալը վաղ է:
Հարցին, թե ինչ են խոսում Թուրքիայի փորձագիտական շրջանակները, ինչպես են գնահատում Էրդողանի եւ նրա ընդդիմադիր մրցակցի հաղթելու շանսերը, զրուցակիցս պատասխանում է, որ կառավարող ուժն իր հետեւորդներն ունի, եւ, սա հաշվի առնելով, ընդդիմությունն էլ իր ռեսուրսները պետք է ստեղծի, առանց որոնց ընդդիմությունը դժվար է հաջողության հասնելու հույս ունենա:
Քրդամետ ուժի հետ համագործակցությունը երկու կողմ ունի
«Առաջին անգամ Թուրքիայում ընդդիմությունը (Թուրքիայում վերջին տարիների բոլոր ընտրությունները համեմատեք) փորձում է ներգրավել քրդամետ Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցությանը, որը Թուրքիայում ստանում է ձայների 10-15 տոկոսը: Կարծես թե, համագործակցություն է նշմարվում ընդդիմության հիմնական ուժի՝ Ժողովրդահանրապետական կուսակցության եւ մնացած կուսակցությունների միջեւ: Սա կարող է փոխել իրադրությունը եւ որոշ չափով հակակշիռ դառնալ Էրդողանի ունեցած ռեսուրսին»,- ասում է ակադեմիկոսը, ապա ավելացնում, որ երկու հանգամանք պետք է հաշվի առնել: Առաջինն այն է, որ եթե բացահայտ դաշինք ստեղծվի նշված քրդամետ ուժի եւ Էրդողանի դեմ մրցակից առաջադրած ընդդիմության միջեւ, ապա ընտրողների մի ստվար զանգված իրեն հեռու կպահի ընդդիմությունից՝ պայմանավորված Թուրքիայում առկա ազգայնամոլական, հակաքրդական տրամադրություններով: Դա է պատճառը, որ ընդդիմությունը փորձում է առանց պաշտոնական դաշինք կնքելու համագործակցել քրդամետ կուսակցության հետ:
Երկրորդ հանգամանքն այն է, որ Էրդողանը հասկանում է, որ դա կարող է լրացուցիչ ռեսուրս լինել ընդդիմության համար, եւ հետեւաբար նրա քաղաքական ուժն էլ փորձում է համագործակցել քրդամետ կուսակության հետ՝ փորձելով ստանալ քրդերի ձայների մի մասը:
«Թուրքիայի ընդդիմությունը ստացել եւ ստանում է Արեւմուտքի աջակցությունը»
Հարցին, թե Էրդողանի կամ ընդդիմության թեկնածուի հաղթելու դեպքում ինչ հնարավոր փոփոխություններ կարող են լինել այդ երկրի արտաքին քաղաքականության մեջ «փլուզվող աշխարհի» ներկա պայմաններում, ակադեմիկոս Սաֆրաստյանը պատասխանում է. «Այս ընտրությունները բացի ներքին քաղաքական նշանակությունից, ունեն նաեւ աշխարհաքաղաքական նշանակություն: Հիմա կարող ենք բավական հստակությամբ նշել, որ ընդդիմությունը ստացել եւ ստանում է Արեւմուտքի աջակցությունը: Եթե ընդդիմությունը կարողանա հաղթել, կնշանակի, որ Թուրքիայի արտաքին քաղաքականության մեջ տեղի կունենան որոշակի փոփոխություններ: Իհարկե, դա կբերի նրան, որ Թուրքիայի համագործակցությունը Ռուսաստանի հետ կթուլանա: Թուրքիան կփորձի որոշ չափով հեռանալ Ռուսաստանից, կփորձի ավելի արեւմտամետ քաղաքականություն վարել, ինչպես օրինակ Շվեդիայի՝ ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու, ՌԴ-ի դեմ պատժամիոցների հարցում:
Ինչ վերաբերում է Էրդողանի եւ իր քաղաքական ուժի հնարավոր հաղթանակին, ապա այստեղ որոշակի խնդիրներ կան: Համաձայն որոշ տվյալների՝ ամերիկյան քաղաքական վերնախավը մոտավորապես հետեւյալ մոտեցումն է որդեգրել. եթե Էրդողանը հաղթի, պետք է որոշակի գին վճարի այն քաղաքականության համար, որ մինչեւ հիմա անցկացրել է Ռուսաստանի հետ՝ փորձելով նստել երկու աթոռի, այսինքն՝ որոշ դեպքերում սկզբունքորեն մնալով արեւմտյան ճամբարում, որոշ դեպքերում փորձելով Արեւմուտքից հեռանալ: Իսկ դա կարեւոր կլինի Թուրքիայի համար, որովհետեւ ակնհայտ է, որ այս մեծ կորուստները, որ այդ երկիրն ունեցավ երկրաշարժի հետեւանքով, վերականգնել չի կարող իր սեփական ուժերով: Դրա համար անհրաժեշտ կլինեն կապիտալ մեծ ներդրումներ, օգնություն Արեւմուտքից: Իսկ դա կնշանակի, որ Արեւմուտքը, առաջին հերթին՝ ԱՄՆ-ն, կստանա որոշակի նոր լծակներ Թուրքիայի վրա ազդելու համար: Այս դեպքում էլ, եթե նույնիսկ Էրդողանը հաղթի, կարծում եմ, որոշակիորեն կփոխվի՝ դառնալով ավելի կառավարելի ԱՄՆ-ի համար»:
Հայաստանի հանդեպ թուրքական քաղաքականության վերաբերմունքը չի փոխվի
Ռուբեն Սաֆրաստյանի դիտարկմամբ՝ Թուրքիայի քաղաքականության մեջ Հայաստանի հանդեպ սկզբունքային փոփոխություններ սպասելի չեն: Հայաստանի նկատմամբ տարվող քաղաքականությունը 30 տարվա քաղաքականություն է, եւ սկզբունքային առումով նորություն չկա այստեղ: Թուրքական քաղաքական վերնախավը՝ լինի իշխանություն թե ընդդիմություն, հավատարիմ է այդ քաղաքականությանը: Ընդդիմությունն էլ ունի գրեթե նույն մոտեցումները, ինչ իշխանությունը: Թուրքագետը հիշեցնում է երկու ամիս առաջ ընդդիմության կարկառուն ներկայացուցչների մեկի՝ նախկին վարչապետ, արտգործնախարար Ահմեդ Դավութօղլուի հայտարարությունը, թե հիմա Հայաստանին ճնշելու եւ զիջումներ ստանալու հարմար ժամանակն է:
«Չեմ կարծում, թե սկզբունքային փոփոխություններ կլինեն, բայց ավելի ճկուն քաղաքականություն կլինի Թուրքիայի կողմից [ընդդիմության հաղթանակի դեպքում]: Եթե նույնիսկ Էրդողանը մնա, ավելի կառավարելի կլինի Արեւմուտքի համար, իսկ դա նշանակում է, որ ԱՄՆ-ն, որ տասնամյակներ շարունակ կողմ է հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանը, ավելի մեծ ճնշում կգործադրի Թուրքիայի վրա, որը ստիպված կլինի ավելի մեղմացնել մոտեցումը Հայաստանի նկատմամբ :
Իսկ եթե ընդդիմությունը գա իշխանության, ապա որոշակի մեղմացում կլինի Հայաստանի նկատմամբ քաղաքականության մեջ, բայց այն սկզբունքորեն չի փոխվի: Թուրքիայի վերնախավը, ինչքան կարող եմ հենվել իմ վերլուծությունների եւ դիտարկումների, նաեւ հանդիպումների արդյունքների վրա, հետեւյալ մոտեցումն ունի, որ Հայաստանն ավելի շատ է շահագրգռված հարաբերություններ հաստատել բաց սահմանով, քան Թուրքիան: Դրա համար Հայաստանը պետք է գին վճարի, իսկ դա արդեն գիտենք, թե ինչ է»:

Рубен Сафрастян: “Турция не внесет принципиальные изменения в свою политику в отношении Армении”
После последнего разрушительного землетрясения в Турции постепенно формируется ситуация политической борьбы. Об этом в беседе с Hetq.am сказал тюрколог, академик Национальной Академии наук РА Рубен Сафрастян. Начавшаяся уже предвыборная агитация в рамках предстоящих в мае президентских и парламентских выборов постепенно становится основной темой политической и общественной жизни Турции.
Тема устранения последствий землетрясения отодвигается на второй план, что выгодно власти Эрдогана. Вместе с тем разрушения довольно масштабные, и в деле их устранения правительство допустило упущения, в некоторых случаях – преступные, отмечает Р.Сафрастян.
“Эрдоган как политический деятель имеет многочисленных последователей”
На вопрос, повлияет ли создавшаяся ситуация на результаты предстоящих выборов, учитывая рейтинг правящей политической силы, академик ответил, что, несмотря на очевидные упущения власти при выполнении строительных и спасательных работ в зоне землетрясения, трудно сказать, как это может повлиять на исход выборов.
“Если подходить к этому вопросу чисто логически, то очевидно, что в указанных мной сферах власти допустили многочисленные преступные ошибки и должны были быть уверены в том, что потерпят поражение. Однако ситуация в Турции в значительной мере связана с тем обстоятельством, что Эрдоган как политический деятель имеет многочисленных последователей, которые, несмотря ни на что, проголосуют за него. Проблема в этом. А последователи Эрдогана составляют большое число – по некоторым оценкам четверть или треть избирателей. Для Эрдогана это большой ресурс”,- сказал Рубен Сафрастян.
Второе обстоятельство состоит в том, что в Турции оппозиция не может выдвигать альтернативные подходы, она составляет часть действующей политической системы. В настоящее время в Турции существует необходимость формирования и политизации принципиально новых подходов.
“Те негативные явления, которые проявились в том числе вследствие землетрясения, копились на протяжении десятилетий. Просто сейчас они проявляются уже открыто, и я думаю, что это тоже имеет важное значение. Поэтому мы пока не можем утверждать, что землетрясение будет иметь принципиальное важное значение для результатов выборов. Тем более, что опросы в Турции политизированы, и различные политические силы заказывают такие опросы, результаты которых выгодны им”,- отметил тюрколог.
По словам Сафрастяна, до выборов еще есть достаточно времени, и пока рано давать более или менее близкие к реальности оценки.
На вопрос, как экспертные круги Турции оценивают шансы Эрдогана и его оппозиционных соперников, мой собеседник сказал, что правящая сила имеет своих последователей, и с учетом данного обстоятельства оппозиция должна создать свои ресурсы, без которых ей не следует надеяться на успех.
“Сотрудничество с прокурдскими силами имеет две стороны”
“Впервые в Турции оппозиция по сравнению с проводившимися в последние годы выборами пытается привлечь Демократическую партию прокурдских народов, которая получает в стране 10-15% голосов. Можно сказать, что намечается сотрудничество между основной оппозиционной силой – Республиканской народной партией – и остальными партиями. Это может изменить ситуацию и стать определенным противовесом ресурсу Эрдогана”,- считает наш собеседник. Вместе с тем Рубен Сафрастян добавил, что следует учитывать два обстоятельства. Во-первых, в случае создания блока с участием упомянутой выше прокурдской силы и выдвинутого оппозицией соперника Эрдогана довольно большая часть избирателей воздержится от участия в выборах из-за существующих в Турции националистических, антикурдских настроений. Вот почему оппозиция пытается сотрудничать с прокурдскими партиями без заключения с ними официального союза.
Второе обстоятельство состоит в следующем: Эрдоган понимает, что для оппозиции это может стать дополнительным ресурсом, поэтому его политическая сила тоже пытается сотрудничать с прокурдской партией, чтобы получить часть голосов курдов.
“Турецкая оппозиция получала и получает поддержку Запада”
Какие возможные перемены в нынешних условиях “разрушающегося мира” могут произойти во внешней политике этой страны в случае победы Эрдогана или оппозиционного кандидата? “Эти выборы, помимо внутриполитического значения, имеют также геополитическое значение. Сейчас мы можем довольно четко говорить о том, что оппозиция получала и получает поддержку Запада. Если оппозиции удастся одержать победу, то во внешней политике Турции произойдут определенные изменения. Конечно, это приведет к ослаблению сотрудничества Турции с Россией. Турция попытается в какой-то степени отойти от России, вести более прозападную политику, скажем, в вопросе членства Швеции в НАТО или санкций против РФ.
Что касается возможной победы Эрдогана и его политической силы, то здесь есть определенные проблемы. По некоторым данным, американская политическая элита придерживается примерно следующего подхода: если Эрдоган победит, он должен заплатить определенную цену за ту политику, которую до сих пор проводил в отношении России, пытаясь усидеть на двух стульях, а именно: в каких-то случаях принципиально оставаться в западном лагере, а в других – пытаясь отойти от Запада. А это будет важно для Турции, поскольку очевидно, что тот огромный ущерб, который страна понесла вследствие землетрясения, она не сможет устранить собственными силами. Для этого потребуются огромные инвестиции, помощь Запада. А это будет означать, что Запад и в первую очередь США получат определенные рычаги воздействия на Турцию.
В этом случае также, даже в случае победы Эрдогана, страна, на мой взгляд, претерпит определенные изменения, став более управляемой для США”,- сказал наш собеседник.
Турецкая политика в отношении Армении не претерпит изменений
По мнению Рубена Сафрастяна, в политике Турции в отношении Армении не следует ждать принципиальных изменений. Политика в отношении Армении проводилась на протяжении 30 лет, и в принципе ничего нового в ней нет. Турецкая политическая элита, будь то власть или оппозиция, остается верна этой политике.
Оппозиция проявляет почти те же подходы, что и власть. Наш собеседник напомнил сделанное два месяца назад заявление одного из видных представителей оппозиции - бывшего премьер-министра и бывшего министра иностранных дел Ахмеда Давутоглу о том, что сейчас удобное время оказать давление на Армению и добиться от нее уступок.
“Не думаю, что могут быть принципиальные изменения, но в случае победы оппозиции Турция будет проводить более гибкую политику. Если даже Эрдоган останется, страна станет более управляемой для Запада, а это значит, что США, которые на протяжении десятилетий выступают за урегулирование армяно-турецких отношений, начнут оказывать более сильное давление на Турцию, которая будет вынуждена смягчить свой подход к нашей стране. А если к власти придет оппозиция, то политика в отношении Армении станет мягче, но принципиально не изменится. Турецкая элита, согласно результатам моих аналитических исследований и наблюдений, а также проведенных встреч, придерживается следующего подхода: Армения заинтересована в установлении отношений с открытой границей больше, чем Турция, поэтому Армения должна заплатить цену. А мы знаем, какова эта цена”.