Դատախազությունը Տարոն Մարգարյանի գույքի մի մասը չի հայտնաբերել․ ցանկ
Երևանի նախկին քաղաքապետ, այժմ Ազգային ժողովի պատգամավոր Տարոն Մարգարյանի ունեցվածքի վերաբերյալ դատարանում մեկ գործ կա։ Տարոն Մարգարյանի ունեցվածի ծագումն ուսումնասիրել է Ազգային անվտանգության ծառայությունը։ Հանցակազմի բացակայության հիմքով քրեական հետապնդում չի իրականացվել։ Դատախազությունը ապօրինի ծագում ունեցող գույքերի բռնագանձման հայցով դատարան է դիմել, որպեսզի նախկին քաղաքապետից և նրա ընտանիքի անդամներից բռնագանձվի 11 անշարժ գույք։ Այդ թվում՝ առանձնատներ։
«Հետքն» ուսումնասիրել է Ավան վարչական շրջանի միայն մեկ փողոցում գտնվող անշարժ գույքերը, դրանց ձեռք բերման հիմքերը և սեփականատերերին։ Պարզել ենք, որ իրավապահները Տարոն Մարգարյանի և նրան փոխկապակցված անձանց գույքի ընդամենը մի մասն են հայտնաբերել։ Դատախազության՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքերի բռնագանձման հայցադիմումի մեջ բացակայում է Ավանի Խուդյակովի փողոցում Տարոն Մարգարյանի քույրերին, սանիկին և այլ փոխկապակցված անձանց պատկանող 5 անշարժ գույք։ Ավելին, իրավապահները չեն հայտնաբերել նաև Մարգարյանի սանիկի անունով գրանցված Երևան քաղաքում գտնվող 10-ից ավելի անշարժ գույքերը։
2018 թ.-ի հունիսին «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի «FACT TV» էջում, ապա «Յութուբի» համանուն ալիքում Տարոն Մարգարյանի ունեցվածքի մասին տեսանյութ հրապարակվեց։ Լրագրողական այդ նախագծի հեղինակը հրապարակման ժամանակ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ կոռուպցիայի դեմ պայքարի գծով օգնական Արեն Մկրտչյանն էր (այժմ՝ ԱԺ ՔՊ խմբակցութայն պատգամավոր)։ Ըստ Մկրտչյանի, լրագրողական այդ հետաքննությունը սկսվել էր ավելի վաղ, քան ինքը կդառնար վարչապետի օգնական։
«Հաղորդման նյութերը ողջ ծավալով փոխանցված են Ազգային անվտանգության ծառայությանը։ Ինչպես գիտեք, «Երևան» հիմնադրամի գործով հարուցված է քրեական գործ։ Գործն ընթացքի մեջ է, իսկ փոխանցված նյութերը կկցվեն գործին։ Հետաքննող ողջ թիմը պատրաստ է ներգրավվել քրգործում և որպես վկա կանչվել հարցաքննության»,- այս հայտարարությունը տեղադրվել էր միայն Տարոն Մարգարյանի ունեցվածքն ուսումնասիրած «FACT TV»-ի ֆեյսբուքյան էջում։
Ազգային անվտանգության ծառայության ղեկավարից հետաքրքրվեցինք, թե որ փուլում է այդ տեսանյութի մեջ տեղ գտած հանգամանքների ուսումնասիրությունը։ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտի քննիչ Վ․ Բալայանը գրավոր հայտնեց, որ «Երևան» հիմնադրամի գործով նախաքննությունը շարունակվում է։ Մեր լրացուցիչ հարցմանը, որ ԱԱԾ-ի պատասխանից հասկանալի չէ, թե կոնկրետ տեսանյութի գործով նախաքննությունը որ փուլում է, ԱԱԾ մամուլի կենտրոնից հայտնել են, որ այդ գործով Տարոն Մարգարյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցվել է դեռևս 2018 թ.-ի նոյեմբերի 28-ին։
«ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում իրականացվող թիվ 58212318 քրեական վարույթով քննության առարկա են դարձվել նաև «armtimes.com» համացանցային կայքում 25.06.2018 թ. «Տարոն Մարգարյանի գործունեության և հարստացման հետ կապված մի շարք մանրամասներ (տեսանյութ)» վերտառությամբ հրապարակմամբ նշված տեղեկությունները, ինչի արդյունքում 2018 թ.-ի նոյեմբերի 28-ին որոշում է կայացվել Տարոն Մարգարյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում չիրականացնել՝ վերջինիս արարքներում հանցակազմի բացակայության հիմքով»,- ասված է ԱԱԾ մամուլի կենտրոնի ներկայացուցիչ Ս․ Գևորգյանի գրությունում։
«Տարոն Մարգարյանի ապօրինի ծագում ունեցող գույքերն՝ ըստ Գլխավոր դատախազության»
2023 թ.-ի մարտի 6-ին Հակակոռուպցիոն դատարանում սկսվեց դատախազության հայցի քննությունը։ Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքերի բռնագանձման գործերով վարչության հայցով Տարոն Մարգարյանից և նրա ընտանիքի անդամներից պահանջվում է բռնագանձել Երևանի Ավան վարչական շրջանի Բաբաջանյան փողոցում գտնվող 3 բնակելի տուն, 1 անշարժ գույք, Նվեր Սաֆարյան փողոցում գտնվող 3 բնակելի տուն, Ավանի Սայաթ-Նովա թաղամասում գտնվող 2 ավտոտնակ, Ավանում գտնվող 1 հասարակական նշանակության տարածք, Ջերմուկ քաղաքում գտնվող 1 ամառանոց։
Ըստ դատախազության, Տարոն Մարգարյանի հետ փոխկապակցված անձինք են՝ կինը՝ Գոհար Սարգսյանը, որդիները՝ Անդրանիկ և Նահապետ Մարգարյանները և նրանց կանայք՝ Կարինե Մարգարյանը և Աստղիկ Մարգարյանը (Ուլիխանյան), ինչպես նաև նախկին քաղաքապետի մայրը՝ Սուսաննա Մարգարյանը։
Դատախազության չհայտնաբերած գույքերը
«Հետք»-ն ուսումնասիրել է Երևանի Ավան վարչական շրջանի Մարշալ Խուդյակովի փողոցում գտնվող հասարակական տարածքների սեփականատերերին և պարզել, որ մոտ 100 մետրի վրա գտնվում են գույքեր, որոնք պատկանում են Տարոն Մարգարյանի քույրերին՝ Անի և Հայկանուշ Մարգարյաններին, սանիկին՝ Արա Ճորուխյանին, Տարոն Մարգարյանի վստահելի անձանցից՝ Սերոբ Կարապետյանին։ Գույքերի մի մասը Մարգարյանի ընտանիքի անդամներին է փոխանցել նրա մտերիմ, քաղաքապետի պաշտոնում նրա օգնական Արմեն Բունիաթյանը։ Այդ գույքերից ոչ մեկը դատախազության հայցադիմումում չկա։
Խուդյակովի փողոց 169/1 հասցեի երկհարկանի անշարժ գույքը պատկանում է Անի Անդրանիկի Մարգարյանին՝ Տարոն Մարգարյանի քրոջը։ Գույքի նկատմամբ, որի միայն հողամասը 80 քմ է, Անի Մարգարյանի սեփականության իրավունքը գրանցվել է 2015 թ.-ին։ Կադաստրի կոմիտեից ստացված տվյալների համաձայն, Անի Մարգարյանը գույքը գնել է Հովիկ Վարդանյանից, որը նշված գույքի առաջին սեփականատերն է։ Վերջինս համայնքային հողի վրա 14.քմ ապօրինի կառուցապատում է իրականացրել, ապա 2014 թ.-ին օրինականցրել է Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի որոշմամբ։ Բացի այդ, կրկին Տարոն Մարգարյանի որոշմամբ Երևան համայնքից ընդամենը 155 հազար դրամով գնել է ինքնակամ շինության հարևանությամբ գտնվող 34 քմ հողամասը։ Մեկ տարի անց՝ 2015 թ.-ին, նշված երկու գույքերը և սեփականության իրավունքով իրեն պատկանող ևս երկու գույք Հովիկ Վարդանյանը միավորել է, ստացել է միասնական մեկ հասցե՝ Խուդյակովի փողոց 169/1 և վաճառքի պայմանագրով փոխանցել է Անի Մարգարյանին։ Տարոն Մարգարյանի քույրը հասարակական տարածքի մի մասը վարձակալության է տվել «Մոբայլ սենտր» ՍՊԸ-ին, մյուս մասը՝ Կարեն Քալաշյանին։
Խուդյակովի փողոց 220/5 հասցեի հասարակական տարածքը նույնպես պատկանում է Անի Մարգարյանին։ Այս գույքը 66 քմ է (65.99 քմ), որի նկատմամբ Անի Մարգարյանի սեփականության իրավունքը գրանցվել է 2018 թ.-ին։ Տարոն Մարգարյանի քույրը այն նվեր է ստացել Տարոն Մարգարյանի մտերիմ, Երևանի քաղաքապետարանում քաղաքապետի օգնական Արմեն Բունիաթյանից։ Մինչ Բունիաթյանին անցնելը, Երևան համայնքի սեփականությունը համարվող հողամասի վրա քաղաքացի Հունան Վատիկյանը ապօրին կառուցապատում է կատարել, ապա Երևանի քաղաքապետ Երվանդ Զախարյանի որոշմամբ՝ 2003 թ.-ին օրինականացրել է 66 քմ հողամասի վրա կատարված ինքնակամ կառույցը, իսկ հողամասը 5 տարի վարձակալությամբ հատկացվել է նույն անձին։ Հետագայում և՛ հողամասը, և՛ վրայի շինությունը դարձել է Արմեն Բունիաթյանի սեփականությունը, ապա փոխանցվել Անի Մարգարյանին։ Նա էլ արդեն սեփականության իրավունքով իրեն պատկանող գույքը 2018 թ.-ին վարձակալությամբ տրամադրել է «Օրանժ Արմենի» ՓԲԸ-ին («Յուքոմ» ընկերությանը)։
Խուդյակովի փողոց 212/3 հասցեի հասարակական տարածքը պատկանում է Երևանի ավագանու 2013 թ.-ի ընտրություններին ՀՀԿ-ի ավագանու ցուցակում ներկայացված, Ավանի ավագանու նախկին անդամ Սերոբ Կարապետյանին։ Կարապետյանը եղել է նաև Ավանի Դուրյան թաղամասում գտնվող թիվ 177 դպրոցի կառավարման խորհրդի անդամ՝ ներկայացնելով Ավան վարչական շրջանը։ Խուդյակովի փողոց 212/3 հասցեի 71 քմ անշարժ գույքը Սերոբ Կարապետյանը կրկին նվեր է ստացել Արմեն Բունիաթյանից՝ Տարոն Մարգարյանի օգնականից։ Երևանի քաղաքապետի 2004 թ-ի որոշմամբ նշված հասցեի հողամասը 5 տարի ժամկետով վարձակալության իրավունքով հատկացվել է Արմեն Բունիաթյանին։ Վարձակալության պայմանագրով սահմանվել է վարձակվճար գույքի կադաստրային արժեքի 1 %-ի չափով՝ տարեկան 3217 դրամ(Պայմանագիր՝ 1, 2)։ Մեկ տարի անց Երևանի քաղաքապետ Երվանդ Զախարյանի որոշմամբ հողամասը գնման նախապատվության իրավունքով կադաստրային արժեքով օտարվել է Արմեն Բունիաթյանին։ Նա էլ արդեն 2018 թ.-ին գույքը նվիրել է Սերոբ Կարապետյանին։ Այսօր Խուդյակովի փողոց 212/3 հասցեի հասարակական տարածքը վարձակալության իրավունքով տրվել է «ՄՏՍ Հայաստան» ՓԲԸ-ին։
Խուդյակովի փողոց 212/4 հասցեի անշարժ գույքը 2018 թ։-ից պատկանում է Հայկանուշ Մարգարյանին՝ Տարոն Մարգարյանի մյուս քրոջը։ 102 քմ տարածք զբաղեցնող այս գույքը ժամանակին կրկին պատկանել է Տարոն Մարգարյանի օգնական Արմեն Բունիաթյանին։ Բունիաթյանն այս դեպքում ևս գույքը նվիրել է Մարգարյանի քրոջը։
Արմեն Բունիաթյանը 2002 թ.-ին Երևան համայնքից տարեկան ընդամենը 20 հազար դրամով վարձակալել է 80 քմ հողամաս (այդ պահին կադաստրային արժեքի 30%- ով)։ Մինչ այդ՝ 1999 թ.-ին, 20 քմ համայնքային հողամասի վրա Ավանի թաղապետի թույլտվությամբ կրպարկ էր կառուցել, որից հետո ընդլայնել է հողամասը։ Արդեն 2003 թ.-ին Արմեն Բունիաթյանը դիմել է Երևանի քաղաքապետարան, և Երվանդ Զախարյանի որոշմամբ նրան տրվել է 80 քմ հողամասի գնման նախապատվության իրավունք, ապա հողամասը սեփականաշնորհել է կադաստրային արժեքով։ Կադաստրային և արխիվային փաստաթղթերի ուսումնասիրությունից պարզ չի դառնում, թե ինչպես է 80 քմ-ը դառնում 102 քմ։
Ի դեպ, Արմեն Բունիաթյանը Երևանի քաղաքապետի օգնականի պաշտոնը զբաղեցրել է 2010-2018 թվականներին, նրաաշխատավարձը սկզբում 180 հազար դրամ էր, հետագայում դարձել է 230 հազար դրամ, իսկ 2017 թ.-ից՝ 298 հազար դրամ։
Խուդյակովի փողոց 165/2 հասցեի անշարժ գույքի սեփականատերն այժմ Արա Ճորուխյանն է՝ Տարոն Մարգարյանի սանիկը։ Անշարժ գույքի նկատմամբ սեփականության իրավունքի վերջին գրանցումը կատարվել է 2011 թ.-ին՝ Արա Ճորուխյանի անվամբ, դրանից առաջ այն Երևանի սեփականությունն էր։ Կադաստրի կոմիտեից ստացված տվյալների համաձայն, նշված հասցեի 52 քմ (51.95 քմ) հողամասն ուղիղ վաճառքով է փոխանցվել Արա Ճորուխյանին, որի համար հիմք է հանդիսացել Երևանի քաղաքապետ Կարեն Կարապետյանի 2011 թ.-ի ապրիլի 15-ի 1344-Ա որոշումը։ Ուսումնասիրելով հիշյալ որոշումը, պարզեցինք, որ Արա Ճորուխյանը համայնքային հողի վրա ապօրինի կառուցապատում է իրականացրել այն ժամանակ, երբ Տարոն Մարգարյանը Երևանի քաղաքապետի առաջին տեղակալն էր։ Ուշագրավ է, որ ինքնակամ կառույցն օրինականացնելու և այն Արա Ճորուխյանին ուղղակի վաճառելու որոշման փաթեթում առկա փաստաթղթերից մեկի վրա հատուկ ընդգծված է Տարոն Մարգարյանի սանիկի անուն, ազգանունը (հավանաբար նրա համար, որ փաստաթղթերին առնչվողներն իմանան, թե ում հետ գործ ունեն)։ Ինքնակամ կառույցն օրինականացնելուց հետո այն երկու շաբաթ անց՝ 2011 թ.-ի մայիսի 5-ին վաճառվել է Արա Ճորուխյանին։ Այսօր տարածքը նա վարձակալությամբ տրամադրել է «Նատալի ֆարմ դեղատուն» ՍՊԸ-ին։
Արա Ճորուխյանը 2009-2011 թթ. զբաղեցրել է Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի արտաքին ձևավորման և գովազդի վարչության գլխավոր մասնագետի պաշտոնը, իսկ նրա աշխատավարձն այդ ժամանակ կազմել է ընդամենը 140 հազար դրամ։ 2011-2017 թթ. Ճորուխյանը զբաղեցրել է քաղաքապետարանի աշխատակազմի հասարակական կարգի պահպանության ծառայության տարածքային երրորդ բաժնի պետի (աշխատավարձը նախ՝ 225 հազար դրամ, հետո՝ 253 հազար դրամ), ապա 2017-2018 թթ.` հասարակական կարգի ծառայության պետի պաշտոնը (346 հազար դրամ)։
Հենց այդ տարիներին նա հասցրել է դառնալ Երևան քաղաքում գտնվող 10-ից ավելի այլ գույքերի սեփականատեր։ Այդ գույքերի հիմնական մասն Ավան վարչական շրջանում է` Ծարավ Աղբյուր, Բաբաջանյան, Աճառյան, Սաֆարյան փողոցներում, Թումանյան թաղամասում։ 2018 թ.-ից հետո գույքերի մի մասը Տարոն Մարգարյանի սանիկը անխոչընդոտ վաճառել է, մի քանիսը՝ նվեր տվել Տարոն Մարգարյանի հետ փոխկապակցված այլ անձանց։
Ի դեպ, Արա Ճորուխյանի ձեռքբերած գույքերից մեկի վերաբերյալ քննված քրեական գործը դատարանում է, որով մեղադրյալի կարգավիճակ ունի նաև Տարոն Մարգարյանը։ Այդ գործով անցնում են քաղաքապետարանի մի շարք պաշտոնյաներ։ Ըստ մեղադրանքի, Ավան վարչական շրջանում գտնվող համայնքային ենթակայության դպրոցներից մեկի տարածքը փոքրացվել է և օտարվել։ Գործարքի արդյունքում հողամասերից մեկը 2012 թ.-ին դարձել է Արա Ճորուխյանի սեփականությունը։ Իրավապահները կարող էին հենց այդ գործի քննության փուլում հետաքրքրվել Ճորուխյանի գույքերով, սակայն դա, ինչպես տեսնում ենք, նրանց չի հետաքրքրել։

Прокуратура не нашла часть имущества Тарона Маргаряна
В суде рассматривается дело об имуществе бывшего мэра Еревана, ныне депутата Национального Собрания Тарона Маргаряна. Происхождение его имущества изучала Служба национальной безопасности, однако за отсутствием состава преступления уголовное преследование не было возбуждено. Прокуратура обратилась в суд с иском о конфискации имущества, имеющего незаконное происхождение. Согласно иску, у бывшего мэра и членов его семьи должно быть конфисковано 11 единиц недвижимости, в том числе особняки.
Hetq.am изучил основания приобретения помещений общественного назначения, расположенных только на одной улице в ереванском административном округе Аван, установил их собственников. Мы выяснили, что правоохранители обнаружили лишь часть имущества, принадлежащего Тарону Маргаряну и аффилированным с ним лицам. В иске прокуратуры о конфискации имущества, имеющего незаконное происхождение, отсутствуют пять единиц недвижимости, принадлежащих сестрам, крестнику Тарона Маргаряна и другим взаимосвязанным с ним лицам. Более того, правоохранителям не удалось также найти более 10 единиц недвижимости, зарегистрированных в Ереване на имя крестника экс-мэра.
В июне 2018 г. на странице “FACT TV” в социальной сети Фейсбук, а также одноименном Ютуб-канале был опубликован видеоматериал об имуществе Тарона Маргаряна. Автором этого журналистского проекта на момент размещения видеоролика был помощник премьер-министра Никола Пашиняна по линии борьбы с коррупцией Арсен Мкртчян (в настоящее время он является депутатом властной фракции “Гражданский договор” Национального Собрания). По словам Мкртчяна, это журналистское расследование началось до того, как он стал помощником премьера.
На фейсбуковской странице “FACT TV”, изучившей имущество Тарона Маргаряна,  было размещено следующее заявление: “Материалы в полном объеме переданы Службе национальной безопасности. Как вы знаете, против фонда “Ереван” возбуждено уголовное дело. Вся команда расследователей готова принять участие в уголовном деле и дать показания в качестве свидетелей”.
Мы поинтересовались у руководителя СНБ, на каком этапе находится исследование обстоятельств, представленных в упомянутом видеоматериале. Следователь следственного департамента СНБ В.Балаян сообщил нам, что предварительное следствие по делу фонда “Ереван” продолжается. На наш дополнительный запрос о том, что из ответа СНБ нельзя понять, на каком этапе находится предварительное следствие по конкретному видеоматериалу, из пресс-центра СНБ сообщили, что по этому делу уголовное преследование в отношении Тарона Маргаряна прекращено еще 28 ноября 2018 г. на основании отсутствия в его поступках состава преступления.
“Имущество Тарона Маргаряна, имеющее, согласно Генпрокуратуре, незаконное происхождение”
6 марта 2023 года в Антикоррупционном суде началось рассмотрение иска прокуратуры. Этим иском Управление по делам конфискации имущества, имеющего неазконное происхождение, Генпрокуратуры требует конфисковать у Тарона Маргаряна и членов его семьи три жилых дома и одну единицу недвижимости на улице Бабаджаняна в ереванском административном округе Аван, два гаража и помещение общественного назначения в том же квартале, а также дачу в городе Джермук.
Согласно прокуратуре, аффилированными с Тароном Маргаряном лицами являются его жена Гоар Саргсян, сыновья Андраник и Наапет Маргаряны, их жены Карине Маргарян и Астхик Маргарян (Улиханян), а также мать бывшего градоначальника Сусанна Маргарян.
Имущество, которое прокуратура не обнаружила
Hetq.am, изучив собственников помещений общественного назначения на улице маршала Худякова в административном округе Аван города Еревана, выяснил, что они принадлежат сестрам бывшего мэра – Ани и Айкануш Маргарян, его крестнику Ара Чорухяну, доверенному человеку Т.Маргаряна Серобу Карапетяну. Часть имущества передал членам семьи Маргаряна один из его близких людей, бывший помощник экс-мэра Армен Буниатян. Ни одна из этих единиц недвижимости в иске прокуратуры не указана.
Двухэтажная недвижимость по адресу ул.Худякова, 169/1 принадлежит сестре Тарона Маргаряна Ани Маргарян. Ее прав собственности на эту недвижимость, один только земельный участок которой составляет 80 кв.м, было зарегистрировано в 2015 г. По данным Комитета кадастра, эту недвижимость Ани Маргарян приобрела у Овика Варданяна, ее первого владельца. Варданян незаконно застроил 14 кв.метров общинной земли. В 2014 году решением мэра Еревана Тарона Маргаряна незаконная постройка была узаконена. Кроме того – опять-таки решением бывшего мэра – Варданян всего за 155 тысяч драмов купил по соседству с самовольным строением 34 кв.метра земли. Через год, в 2015-ом, Овик Варданян объединил эти участки с принадлежащими ему на правах собственности двумя другими земельными участками, получив для них единый адрес – Худякова, 169/1, после чего договором продажи передал это имущество Ани Маргарян. Часть помещения общественного назначения сестра бывшего мэра сдала в аренду ООО “Мобайл сентр”, другую часть арендует Карен Калашян.
Ани Маргарян принадлежит также общественное помещение по адресу ул.Худякова, 220/5. Ее право собственности на эту недвижимость площадью 66 кв.м было зарегистрировано в 2018 г. Сестра Тарона Маргаряна получила ее в дар от близкого человека брата Армена Буниатяна, который был помощником экс-мэра. До того, как принадлежавший общине Ереван этот земельный участок перешел к Буниатяну, незаконное строительство там было осуществлено неким Унаном Ватикяном. В 2003 году решением мэра столицы Ерванда Захаряна самовольная постройка на 66 кв.метрах была узаконена, а сам участок сдан в аренду на пять лет тому же лицу. В дальнейшем и участок, и возведенное на нем строение стали собственностью Армена Буниатяна, а потом переданы Ани Маргарян. В 2018 году она сдала в аренду эту недвижимость, принадлежащую ей уже на правах  собственности, ЗАО “Оранж Армения” (сейчас компания “Юком”).
Общественное помещение по адресу Худякова, 212/3 принадлежит бывшему члену совета старейшин административного округа Аван Серобу Карапетяну, который в 2013 году был избран в этот орган по пропорциональному списку Республиканской партии Армении.
Карапетян был членом совета правления школы номер 177 в аванском квартале Дурян. Недвижимость площадью 71 кв.м по адресу Худякова, 212/3 С.Карапетян получил в дар опять-таки от Армена Буниатяна. Решением мэра Еревана от 2004 г. земельный участок по указанном адресу был сдан в аренду сроком на пять лет Армену Буниатяну. Арендная плата составила 1% от кадастровой стоимости недвижимости – 3217 драмов в год. Спустя год решением мэра Еревана Ерванда Захаряна земельный участок был отчужден по кадастровой стоимости Армену Буниатяну, который в 2018 году подарил его Серобу Карапетяну. Сегодня помещение общественного назначения по адресу Худякова, 212/3 сдано в аренду ЗАО “МТС Армения”.
Недвижимость по адресу ул.Худякова, 212/4 с 2018 г. принадлежит другой сестре Тарона Маргаряна Айкануш Маргарян. Помещение площадью 102 кв.м в свое время принадлежало опять-таки помощнику Т.Маргаряна Армену Буниатяну. Он и эту недвижимость подарил сестре своего шефа Тарона Маргаряна.
В 2002 году Буниатян арендовал земельный участок у общины Ереван всего за 20 тысяч драмов (на тот момент это составляло 30% от кадастровой стоимости). Ранее, в 1990 г., на принадлежащих общине 20 кв.метрах Буниатян по разрешению главы округа Аван установил ларек, после чего расширил участок. Уже в 2003-ем А.Буниатян обратился к мэру Еревана Е.Захаряну, который разрешил ему приобрести 80 кв.м земли. После этого бывший помощник Тарона Маргаряна приватизировал участок по кадастровой цене. Из кадастровых и архивных документов нельзя понять, каким образом участок площадью 80 кв.м увеличился до 102 кв.м.
Отметим, что должность помощника мэра Еревана Армен Буниатян занимал в 2010-2018 гг. Сперва его зарплата составляла 180 тысяч драмов, потом увеличилась до 230 тысяч, а с 2017 года Буниатян получал 298 тысяч драмов.
В настоящее время собственником недвижимости по адресу Худякова, 165/2 является крестник Тарона Маргаряна Ара Чорухян. Последняя регистрация права собственности на недвижимость была произведена в 2011 г. на имя Чорухяна. До этого земельный участок являлся собственностью Еревана. По данным Комитета кадастра, находящийся по указанному адресу участок площадью 52 кв.м путем продажи был передан Ара Чорухяну на основании принятого мэром Еревана Кареном Карапетяном решения 1344-А от 15 апреля 2011 г. Изучив это решение, мы установили, что незаконное строительство на общинной земле Ара Чорухян осуществил в период, когда Тарон Маргарян занимал должность первого заместителя мэра. Примечательно, что на одном из документов по узакониванию самовольной постройки и ее прямой продаже А.Чорухяну имя и фамилия крестника Т.Маргаряна специально подчеркнуты (по всей видимости, чтобы занимавшиеся этим вопросом лица знали, с кем имеют дело). 5 мая 2011 г., спустя две недели после узаконивания незаконного строения, оно было продано Ара Чорухяну. Сегодня он сдает это помещение в аренду ООО “Аптека “Натали Фарм”.
В 2009-2011 гг. Чорухян был главным специалистом управления внешнего оформления и рекламы администрации мэрии Еревана. Тогда его зарплата составляла всего 140 тысяч драмов. В 2011-2017 гг. Чорухян занимал должность начальника третьего отдела службы охраны общественного порядка администрации мэрии с зарплатой сперва 225 тысяч, затем 253 тысячи драмов. В дальнейшем, в 2017-2018 гг., он был назначена начальником службы охраны общественного порядка с зарплатой 346 тысяч драмов.
Именно в те годы Ара Чорухян успел стать владельцем более 10 единиц недвижимости в Ереване. Основная часть этого имущества находится в административном округе Аван – на улицах Царав Ахбюр, Бабаджаняна, Ачаряна, Сафаряна, в квартале Туманян. После 2018 г. часть имущества крестник Тарона Маргаряна беспрепятственно продал, часть подарил аффилированным с его бывшим шефом лицам.
Отметим, что в суде рассматривается одно из дел о приобретенных А.Чорухяном единицах недвижимости, в рамках которого Тарон Маргарян имеет статус обвиняемого. По этому делу проходит также ряд должностных лиц столичной мэрии. Согласно обвинению, территория одной из общинных школ в административном округе Аван была сокращена и отчуждена. В результате сделки в 2012 году один из земельных участков стал собственностью Чорухяна. Правоохранители могли поинтересоваться его имуществом в ходе расследования именно данного дела, но, как видим, их это не интересовало.