Դատարանի վճռով պետությանը կվերադարձվի 4.4 հա ապօրինի սեփականաշնորհված անտառային տարածք
Հակակոռուպցիոն դատարանի վճիռներով պետությանը կվերադարձվի Կոտայքի մարզում ապօրինի սեփականաշնորհված 4.4 հեկտար մակերես ունեցող անտառային տարածք։
Դրանք 16 տարի առաջ ապօրինի սեփականաշնորհել էին այդ ժամանակվա իշխանությունների աջակցությունը վայելող գործարար Սամվել Մայրապետյանը և Կոտայքի նախկին մարզպետ Կավալենկո Շահգալդյանի խորհրդական, նախկին ՀՀԿ-ական, այժմ Քննչական Կոմիտեի գլխավոր քարտուղար Կարեն Մարգարյանը։
Իրավական այս գործընթացը տեղի ունեցավ Ծաղկաձորում պաշտոնյաների կողմից անտառային հողերի սեփականաշնորհման մասին «Հետքի» 2018 թ․-ի հետաքննությունից հետո։ Մենք այդ ժամանակ գրել էինք Ծաղկաձորի անտառային հողերից 50 հեկտարի սեփականաշնորհման մասին, որից հետո քրեական գործ հարուցվեց։ Նախաքննության ժամանակ ապօրինի սեփականաշնորհված տարածքների մակերեսն աճեց՝ ընգրկելով նոր համայնքներ։ Թեև քրեական գործը վաղեմության ժամկետն անցած լինելու հիմքով կարճվեց, բայց դատախազությունը պետական շահերի պաշտպանության գործընթաց սկսեց։ Այդ գործերով դատարանում պետության շահերը ներկայացնում է Գխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության ավագ դատախազ Աղավնի Մադոյանը։
Մի քանի տարի տևած դատաքննությունից հետո Հակակոռուպցիոն դատարանի դատավորներ Կարապետ Բալայանի և Աշխեն Ղարլսյանի վճիռներով անվավեր են ճանաչվել Կոտայքի մարզի Արտավազ բնակավայրի վարչական տարածքում գտնվող անտառային հողերի աճուրդների որոշումները։ Այդ որոշումները կայացրել է նախկին մարզպետ Կավալենկո Շահգալդյանը։
Մարմարիկ ջրամբարի հարևանությամբ գտնվող անտառային հողի սեփականատեր դառնալուց հետո Սամվել Մայրապետյանը տարածքում կառուցապատում չի իրականացրել։ Դատարանի վճռով հողի նկատմամբ գործարարի սեփականության իրավունքը ևս անվավեր է ճանաչվել։
Ի տարբերություն գործարարի՝ Քննչական կոմիտեի գլխավոր քարտուղար Կարեն Մարգարյանն անտառային հողի սեփականատեր դառնալուց հետո այն փոխանցել է Չարենցավանի քաղաքապետ Հակոբ Շահգալդյանին՝ Կոտայքի նախկին մարզպետ Կավալենկո Շահգալդյանի որդուն։ Հակոբ Շահգալդյանը նույնպես անտառային հողում կառուցապատում չի իրականացրել։ Դատարանի երկու վճիռն էլ կարող են բողոքարկվել վերադաս ատյան։
Հիշեցնենք, որ 2022 թ․-ին Կոտայքի մարզի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի նմանատիպ վճռով անվավեր էր ճանաչվել Հրազդանի նախկին քաղաքապետ Արամ Դանիելյանի կնոջն օտարված անտառային հողի աճուրդը։

Решением суда государству будет возвращен незаконно приватизированный участок леса
Решениями Антикоррупционного суда государству будет возвращен незаконно приватизированный участок леса площадью 4,4 га в Котайкской области.
16 лет назад эта территория была незаконно приватизирована пользовавшимися поддержкой прежних властей предпринимателем Самвелом Майрапетяном и советником бывшего губернатора Котайка Коваленко Шахгалдяна, бывшим членом Республиканской партии, ныне генеральным секретарем Следственного комитета Кареном Маргаряном.
Правовой процесс по этим фактам начался после публикации в 2018 г. расследовательской статьи Hetq.am о приватизации лесных участков в Цахкадзоре бывшими должностными лицами. Тогда мы рассказали о приватизации 50 гектаров леса в Цахкадзоре, после чего было возбуждено уголовное дело.
В ходе предварительного следствия площадь  приватизированных участков увеличилась за счет новых общин. И хотя дело закрыто за давностью срока, прокуратура инициировала процесс защиты государственных интересов. В суде интересы государства защищает старший прокурор управления по защите госинтересов Генпрокуратуры Агавни Мадоян.
В результате длившегося несколько лет судебного разбирательства судьи Антикоррупционного суда Карапет Балаян и Ашхен Карслян признали недействительными принятые бывшим губернатором Котайкской области Коваленко Шахгалдяном решения об аукционной продаже лесных земель на административной территории населенного пункта Артаваз.
Самвел Майрапетян, став собственников лесных участков по соседству с Мармарикским водохранилищем, не застроил эту территорию.
В отличие от предпринимателя генеральный секретарь Следственного комитета Карен Маргарян, став собственником лесного массива, передал его мэру Чаренцавана Акопу Шахгалдяну, сыну бывшего губернатора Котайка Коваленко Шахгалдяна. А.Шахгалдян также не осуществил застройку на приобретенном лесном участке. Оба решения суда могут быть обжалованы в вышестоящей инстанции.
Напомним, что в 2022 г. аналогичным решением суда Котайкской области была признана  недействительной аукционная продажа лесных участков жене бывшего мэра города Раздан Арама Даниеляна,.