Փողերի լվացման մեջ հայերի ներգրավվածության մասին «Հետքի» հոդվածը Դատախազությունն ուղարկել է իրավասու մարմին
Գլխավոր դատախազությունից տեղեկացնում են, որ այս տարվա մարտի 28-ին «Հետքի» հրապարակած «Հայաստանի քաղաքացիները արտերկրում ներքաշվել են փողերի լվացման սխեմաներում. օլիգարխները նրանց օգտագործել են» հոդվածն ուղարկվել է համապատասխան իրավասու մարմին՝ «Օպերատիվ-հետախուզական գործունեության մասին» ՀՀ օրենքով սահմանված կարգով ստուգելու նպատակով։ Գլխավոր դատախազության պատասխան նամակում չի մասնավորեցվում, թե որ իրավասու մարմնի մասին է խոսքը։
Նախորդ ամիս «Հետքը» և Forensic News-ը համատեղ հետաքննությամբ պարզել էին, որ Հայաստանի շուրջ 100 քաղաքացիներ արտերկրում ներգրավվել են փողերի լվացման սխեմաներում։ Այս մարդիկ տարբեր տարիների ընթացքում մեկնել են եվրոպական մի շարք երկրներ, որտեղ իրենց անուններով բացել են բանկային հաշիվներ և գրանցել ընկերություններ։ Այդ ընկերությունները հետագայում կատարել են բազմաթիվ կասկածելի գործարքներ, մասնավորապես՝ խոշոր չափի գումարներ են փոխանցել այնպիսի քաղաքական գործիչների քարոզչություն հովանավորելու նպատակներով, ինչպիսին է Յուլիա Տիմոշենկոն։
Այս սխեմաներում ներքաշված Հայաստանի քաղաքացիներից շատերը թեև տեղյակ են եղել, որ իրենց անուններով ընկերություններ են գրանցվում, սակայն թե ինչով էին զբաղվելու այդ ընկերությունները հետագայում, այնքան էլ լավ չէին պատկերացնում։ Մեզ հետ հանդիպումների ժամանակ այդ մարդկանցից ոմանք հերքեցին, որ երբևէ կապ են ունեցել նման ընկերությունների հետ, ոմանք էլ պատմեցին, որ ընկերների, ծանոթների խնդրանքով են գնացել արտերկիր և բացել բանկային հաշիվներ ու գրանցել ընկերություններ։

Прокуратура направила в компетентный орган статью Hetq.am о вовлечении армян в схемы отмывания денег
Опубликованную 28 марта статью Hetq.am “Граждане Армении были вовлечены в схемы отмывания денег за границей: их использовали олигархи” Генпрокуратура направила в соответствующий компетентный орган для проведения проверки в соответствии с законом РА “Об оперативно-розыскной деятельности”. В ответном письме Генпрокуратуры не уточнялось, о каком компетентном органе идет речь.
В прошлом месяце Hetq.am и Forensic News провели совместное расследование, в ходе которого установили, что около 100 граждан Армении были вовлечены за рубежом в схемы отмывания денег. В разные годы эти люди, приезжая в ту или иную европейскую страну, открывали на свое имя банковские счета и регистрировали компании. Последние в дальнейшем заключали многочисленные сомнительные сделки – в частности, выделяли крупные суммы на спонсирование предвыборных кампаний политических деятелей, например, Юлии Тимошенко.
Многие из втянутых в эти схемы граждан Армении хотя и знали о том, что на их имена регистрируются компании, однако не имели полного представления об их дальнейшей деятельности. Во время встреч с нами некоторые из этих людей отрицали связь с подобными компаниями, другие рассказали, что отправились за границу по просьбе друзей, знакомых, открыли там банковские счета и зарегистрировали компании.