Արցախում ցույցերը շարունակվում են Շուշի տանող ճանապարհին
«Ո՛չ Արցախի էթնիկ զտմանը» խորագրով շարժման նախաձեռնողներն ու մասնակիցները մայիսի 3-ին կազմակերպել էին խաղաղ ցույց՝ Ստեփանակերտից Շուշի տանող ճանապարհի վրա գտնվող «Զառին բաղ» կոչվող տեղամասում։
Շարժման նախաձեռնողներից Դավիթ Բաղրյանի խոսքով՝ իրենց ձայնն ամբողջ աշխարհին լսելի դարձնելու համար են հավաքվել։ Նա հայտարարեց, որ Հակարի կամրջի վրա ադրբեջանական անցակետի տեղադրումը կարմիր գիծ է, և ցույցի պահանջն է հեռացնել ադրբեջանական անցակետը։
«Մեր միակ թշնամին սահմանից այն կողմ է։ Կոչ ենք անում քաղաքական, ոչ քաղաքական բոլոր ուժերին, հասարակական կազմակերպություններին, բոլոր նրանց, ովքեր ի վիճակի են ներդրում ունենալ Արցախ աշխարհը պահելու մեջ, գալ ու միանալ մեր նախաձեռնությանը։ Եթե մինչև հիմա Ադրբեջանի քայլերն ինչ-որ չափով մարսվել են, այս մեկը չի կարող մարսվել»,- իր ելույթի ընթացքում ասաց Դավիթ Բաղրյանը։
Շարժման նախաձեռնողները մայիսի 1-ից վրան են դրել «Զառին բաղ» վայրում և ամբողջ օրն այդտեղ են անցկացնում։ Դավիթ Բաղրյանն ասում է, որ ստորագրահավաքին ու ցույցին զուգահեռ կազմակերպվելու են նաև հանրային քննարկումներ։ «Արցախի յուրաքանչյուր քաղաքացու գաղափարներն ու մտահղացումները կարևոր են մեզ համար»,- ասաց նա։
Շարժման նախաձեռնողներից Հայկ Ավանեսյանը ասում է, որ Արցախի հայերը երկու ճանապարհ ունեն՝ կա՛մ պետք է համակերպվեն, կա՛մ սկսեն պայքարել։
«Մենք պետք է հասնենք նրան, որ անցակետն այլևս այնտեղ չլինի։ Որոշ մարդկանց մոտ հարմարվելու նշաններ են նկատվում։ Նրանք ասում են՝ դե երեխաներս կգնան, ես էլ մեծ մարդ եմ, կմնամ այստեղ։ Մենք կարող ենք նստել տանը, խոսել «Ֆեյսբուք»-ում, բայց կարող ենք նաև գալ ու միանալ, համախմբել։ Երբևիցե նման պայմանների մենք չպետք է հարմարվենք։ Նահանջը տանելու է Արցախի վերջնական կործանման։ Մենք կործանման եզրին ենք։ Մենք հիմա Կիլիկյան Հայաստանի մասին երգեր ենք լսում, իսկ եթե ոչինչ չանենք, մի օր էլ Արցախը կորցնելու մասին ենք երգեր լսելու։ Ամբողջ աշխարհի հայերը մեզնից՝ Արցախում ապրող հայերից պետք է օրինակ վերցնեն»,- ասում է Հայկ Ավանեսյանը։
Շարժման նախաձեռնողներից Սամվել Մնացականյանը ասում է՝ պետք է սպանել մարդկանց մեջ անտարբերությունը։
«Մարդկանց պետք է հասկացնենք, որ անտարբեր չի կարելի լինել։ Միշտ ռուսներից ենք բողոքում, իսկ մենք ի՞նչ ենք անում, որ մի հատ էլ ռուսներից ենք ինչ-որ բան պահանջում։ Մեր պետությունը, մենք որպես ժողովուրդ, ի՞նչ ենք անում։ Հարմարված ամեն ինչի հետ՝ ապրում ենք։ Էլ ի՞նչ պետք է լինի, որ ասենք՝ վերջ, դանակը հասել է ոսկորին»,- ասում է Սամվել Մնացականյանը։

Арцахские активисты организовали пикет на дороге из Степанакерта в Шуши
3 мая инициаторы движения “Нет этнической чистке Арцаха!” организовали пикет на участке Зарин баг, который находится на дороге из Степанакерта в Шуши.
По словам инициатора движения Давида Багряна, они собрались, чтобы донести свой голос до всего мира. Давид подчеркнул, что установка азербайджанского контрольно-пропускного пункта на мосту через реку Акари стала красной линией, поэтому участники пикета требуют убрать его.
“Наш единственный враг находится по другую сторону границы. Мы призываем все политические и неполитические силы, общественные организации, всех, кто может внести свой вклад в дело сохранения Арцаха, присоединиться к нашей инициативе. Если до сих пор шаги Азербайджана в какой-то степени сходили ему с рук, то этот шаг уже не может остаться безнаказанным”,- заявил в своем выступлении Давид Багрян.
1 мая инициаторы движения установили на участке Зарин баг палатку, где находились в течение всего дня.
По словам Давида, параллельно сбору подписей и проведению пикету будут организованы общественные обсуждения. “Для нас важны идеи и подходы любого гражданина Арцаха”,- сказал он.
Другой инициатор движения, Айк Аванесян, считает,что у армян Арцаха два пути – или смириться, или начать борьбу.
“Мы должны добиться того, чтобы КПП здесь больше не было. Некоторые уже проявляют признаки приспособления. Они говорят: “Ну, дети уедут, а я уже в возрасте, я останусь здесь”. Мы можем сидеть дома, общаться в Фейсбуке, но мы также можем прийти сюда и объединиться. Мы никогда не должны мириться с подобными условиями. Отступление приведет к окончательной гибели Арцаха. Мы сейчас на краю гибели. Сегодня мы поем песни о Киликийской Армении, но если мы ничего не будем делать, то когда-нибудь услышим песни о потере Арцаха. Армяне всего мира должны брать пример с нас, живущих в Арцахе армян”,- подчеркнул Айк Аванесян.
Его единомышленник Самвел Мнацаканян добавил, что люди должны избавиться от безразличия. “Им нужно объяснить, что нельзя быть равнодушным. Мы всегда выражаем недовольство русскими, а сами что-нибудь делаем, чтобы еще что-то требовать от русских? Что делает наше государство, что делаем мы как народ? Живем, смирившись со всем. Что еще должно произойти, чтобы мы сказали: все, хватит, чаша терпения переполнена!”,- сказал С.Мнацаканян.
Инициативная группа в течение всего дня остается в палатке. Молодые люди говорят, что пикеты будут продолжаться до тех пор, пока они не добьются своей цели.