Փաշինյանն ու Ալիևը շաբաթվա վերջին կհանդիպեն Բրյուսելում. Financial Times
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը առաջիկա կիրակի օրը՝ մայիսի 14-ին, Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի միջնորդությամբ, կհանդիպեն Բրյուսելում՝ անցկացնելու երկու երկրների առաջնորդների միջև բանակցությունների հերթական փուլը։ Այդ մասին գրում է The Financial Times-ը՝ հղում անելով նախապատրաստական աշխատանքներին ծանոթ երեք պաշտոնյայի։
Պարբերականի աղբյուրներից մեկը նշել է, որ բրյուսելյան այս հանդիպումը «առաջընթացի կարևոր նշան կլինի»՝ հավելելով, որ Եվրամիության և Միացյալ Նահանգների ջանքերը միմյանց փոխլրացնող գործընթացներ են։
Financial Times-ի փոխանցմամբ՝ երեք առաջնորդները հունիսի 1-ին ևս մեկ հանդիպում կունենան Մոլդովայում՝ Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի և Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի մասնակցությամբ։ Այն կկայանա Եվրոպական քաղաքական համայնքի II գագաթնաժողովի շրջանակներում։
Պարբերականը նշում է, որ Շառլ Միշելի ու Իլհամ Ալիևի խոսնակները հրաժարվել են հնարավոր հանդիպման մասին լուրը մեկնաբանելուց , իսկ ՀՀ կառավարության մամուլի ծառայությունը անպատասխան է թողել այն։
Վերջին անգամ Հայաստանի և Ադրբեջանի առաջնորդները հանդիպել էին այս տարվա փետրվարին Մյունխենի անվտանգության գագաթնաժողովի շրջանակներում, իսկ արդեն նախորդ շաբաթ արտաքին գործերի նախարարներ Արարատ Միրզոյանն ու Ջեյհուն Բայրամովը քառօրյա բանակցություններ էին վարում ԱՄՆ Վիրջինիա նահանգում։

Pashinyan, Aliyev to Meet in Brussels on May 14
Armenian PM Nikol Pashinyan and Azerbaijani President Ilham Aliyev will meet in Brussels on May 14, with the mediation of European Council President Charles Michel, to hold the next round of normalization talks, this according to The Financial Times.
One of the newspaper's sources noted that this meeting in Brussels "will be an important sign of progress", adding that the efforts of the European Union and the United States are complementary processes.
The newspaper reports the three leaders will have another meeting in Moldova on June 1, with the participation of German Chancellor Olaf Scholz and French President Emmanuel Macron. It will take place within the II Summit of the European Political Community.
The newspaper notes that the spokespersons of Charles Michel and Ilham Aliyev refused to comment on the news about the possible meeting, and the Armenian government’s press service had nothing to say on the matter.