FLYONE ARMENIA ավիաընկերությանը թույլ չի տրվել վայրէջք կատարել Դուբայում․ ուղևորները 6 ժամ սպասել են ինքնաթիռում
Կարենի կինը՝ Շուշաննա Սայադյանը, մինչ երեկո չի կարողացել խոսել ամուսնու հետ։ Կեսօրին՝ 14:30-ին, ամուսնու հեռախոսահամարից մի քանի զանգ է ստացել, բայց խոսել չի հաջողվել, կինն ավելի է անհանգստացել, այդ ընթացքում զուգահեռաբար փորձել է կապ հաստատել նաև ավիաընկերության հետ, բայց՝ անօգուտ։
Երեկոյան ժամը 20։00-ից հետո, երբ Կարեն Գասպարյանը հասել է հյուրանոց, պատմել է կնոջը, որ դեռ չհասած Դուբայի օդային սահման՝ ինքնաթիռը հետադարձ է արել ու վայրէջք կատարել Իրանում՝ «Շիրազ» օդանավակայանում։
«Իրենք 6 ժամ սպասել են ինքնաթիռում, քանի որ չեն թողել Դուբայ մտնել, հետո ես մտա օնլայն նայեցի ու տեսա, որ այն ինքնաթիռը, որը մեկնել է «FLYONE ARMENIA» ավիաընկերության անունից, նույն ինքնաթիռը փոխել է անունն ու չվերթի համարը և թռել արդեն որպես «Mongolian airways», այդպես նրանց մուտքը Դուբայ չի արգելվել»,- պատմում է Շուշաննան։
Կարենը կնոջն ասել է, որ ինքնաթիռում նրանց անվճար սնունդ չեն տվել, վաճառել են ինքնաթիռում եղած սնունդը՝ չնայած որ ավիաընկերության պատճառով է եղել չնախատեսված վայրէջքը Իրանում, իսկ ուղևորներին ինքնաթիռից դուրս գալ չեն թույլատրել, Կարենն էլ կնոջ հետ խոսել չի կարողացել, մինչդեռ ավիաընկերության հրապարակման մեջ նշվում է, որ կանգառի ժամանակ «FLYONE ARMENIA» ընկերության օդանավի անձնակազմը ուղևորներին ապահովել է սննդով և արել հնարավորը՝ ապահովելու ուղևորների կապը հարազատների հետ։
Ըստ Կարենի՝ նրանք 3 ժամ սպասել են, մինչև Հայաստանից գումար փոխանցեն, որ ինքնաթիռը կարողանան լիցքավորել։
Թռիչքից առաջ ավիաընկերությունը (այս դեպքում` «FLYONE ARMENIA»-ն) դրա թույլտվության համար դիմում է իր երկրի ավիացիոն իշխանություններին, իսկ դրանից հետո նաև այն երկրներին, որոնց երկինք մտնելու է օդանավը թռիչքի ընթացքում։ Այսինքն, կարգի համաձայն, թռիչքից առաջ ավիաընկերությունը նախապես պետք է ունենա այն երկրների համաձայնությունը, որոնց օդային տարածք մտնելու է։ Իրան-Դուբայ չվերթը «FLYONE ARMENIA» ավիաընկերության ինքնաթիռով ձևակերպվել ու Դուբայ է հասել մոլդովական ավիաընկերության անվան տակ։
«Հետքը» դիմել է «FLYONE ARMENIA» ավիաընկերության տնօրենների խորհրդի նախագահ Արամ Անանյանին, վերջինս պատասխանել է գրավոր, ապա գրավոր նամակը ստանալուց հետո, նույն պատասխանը՝ որպես ավիաընկերության կողմից կատարվածի վերաբերյալ մեկնաբանություն, տարածվել է մամուլում։
Ավիաընկերության մեկնաբանությունը ներկայացնում ենք ստորև։
Սոցիալական ցանցում որոշակի արձագանք է ստացել ս․թ․ մայիսի 7-ին FLYONE ARMENIA ընկերության Երևան-Դուբայ-Երևան չվերթի՝ Շիրազում վայրէջք կատարելու վերաբերյալ տեղեկությունը։
FLYONE ARMENIA ընկերության ինքնաթիռը ս․թ․ մայիսի 7-ին իրականացրել է Երևան-Դուբայ-Երևան չվերթը։ Դեռևս լրացուցիչ պարզաբանման կարիք ունեցող հիմնավորմամբ՝ Դուբայի օդային երթևեկության կարգավարները թույլ չեն տվել ավիաընկերության օդանավին մուտք գործել Դուբայի օդային տարածք։ Օդանավի հրամանատարը որոշում է ընդունել վայրէջք կատարել Շիրազի օդանավակայանում, մինչև խնդրի պարզաբանումը։
Կանգառի ժամանակ FLYONE ARMENIA ընկերության օդանավի անձնակազմը ուղևորներին ապահովել է սննդով և արել հնարավորը՝ ապահովելու ուղևորների կապը հարազատների հետ։ Մենք շնորհակալ ենք մեր ուղևորներին համբերատարության ու օդանավի անձնակազմի հետ դրական համագործակցության համար։
Քանի որ FLYONE ARMENIA ավիաընկերությունը դեռևս չի իրականացնում չվերթեր դեպի Իրանի Իսլամական Հանրապետություն, և պայմանավորված ոչ աշխատանքային օրով, չվերթի շարունակության փաստաթղթային աշխատանքները պահանջել են փոքր-ինչ երկար ժամանակ։ Բոլոր թույլտվությունները թարմացնելուց ու ստանալուց հետո օդանավը շարունակել է թռիչքը և վայրէջք է կատարել Դուբայի օդանավակայանում։

Авиакомпании “FLYONE ARMENIA” не разрешили совершить посадку в Дубае: пассажирам пришлось шесть часов оставаться в самолете
До этого времени жене Карена Шушанне Саядян так и не удалось поговорить с мужем. Днем в 14:30 женщине поступило несколько звонков с телефона мужа, но поговорить с ним ей не удалось. Это еще больше обеспокоило Шушанну. Все это время она безуспешно пыталась связаться с авиакомпанией.
Вечером, после 20։00, когда Карен Гаспарян добрался до гостиницы, он позвонил жене и сообщил, что их самолет, не долетев до воздушного пространства Дубая, повернул обратно и приземлился в иранском аэропорту “Шираз”.
“Они шесть часов оставались в самолете, поскольку им не разрешили посадку в Дубае. Потом я нашла в Интернете информацию о том, что самолет, который выполнял полет от авиакомпании “FLYONE ARMENIA”, изменил название, номер рейса и вылетел как борт «Mongolian airways». Поэтому их прилет в Дубай не был запрещен”,- рассказала Шушанна.
Карен сообщил жене, что пассажиров не кормили бесплатно, имевшуюся в самолете еду им продавали, хотя непредусмотренная посадка в Иране произошла по вине авиакомпании, кроме того, пассажирам не разрешили покидать воздушное судно.
Карену не удалось поговорить с женой, между тем в публикации авиакомпании отмечается, что во время остановки экипаж самолета авиакомпании «FLYONE ARMENIA» обеспечил пассажиров питанием и сделал все возможное, чтобы они связались с родными.
По словам Карена, им пришлось ждать три часа, пока из Армении поступили деньги на заправку борта.
До начала полета авиакомпания (в данном случае «FLYONE ARMENIA») должна обратиться к авиационным властям страны для получения разрешения на вылет, после чего необходимо обратиться к тем странам, в чье воздушное пространство самолет должен заходить во время полета. То есть, согласно действующему порядку, авиакомпании нужно заранее получить согласие тех стран, в чье воздушное пространство должен заходить ее борт.
Hetq.am обратился за комментариями к председателю совета директоров «FLYONE ARMENIA» Араму Ананяну. Последний прислал письменный ответ, после чего распространил этот комментарий в СМИ.
Ниже представляем текст письма авиакомпании:
“7 мая с.г. самолет компании “FLYONE ARMENIA” совершил рейс Ереван-Дубай-Ереван. Согласно требующему дополнительных разъяснений обоснованию, дубайские диспетчеры не разрешили самолету авиакомпании зайти в воздушное пространство Дубая. Командир экипажа принял решение до урегулирования ситуации сделать посадку в аэропорту “Шираз”. Во время остановки экипаж самолета авиакомпании “FLYONE ARMENIA” обеспечил пассажиров питанием и сделал все возможное для обеспечения их связи с родственниками. Мы благодарны нашим пассажирам за терпение и положительное сотрудничество с экипажем воздушного судна.
Поскольку авиакомпания “FLYONE ARMENIA” пока не выполняет рейсы в Исламскую Республику Иран, а также в связи с нерабочим днем на оформление документов для продолжения полета потребовалось чуть больше времени. После получения всех разрешений самолет продолжил полет, совершив посадку в аэропорту Дубая”.