«Միշելի հայտարարությունն արցախահայերի իրավունքների և անվտանգության հարցերից շատ հեռու էր»․ Գուրգեն Ներսիսյան
Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը վաղուց ճանաչել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրները, որոնք այդ ամենի հետ մեկտեղ տասնամյակներ շարունակ բանակցություններ են վարել Հայաստանի ու Ադրբեջանի հետ՝ ճանաչելով նաև Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը: Փաշինյանի և Ալիևի բրյուսելյան բանակցությունների վերաբերյալ «Հետքի» հարցին այսպես է արձագանքել Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Գուրգեն Ներսիսյանը։
Հիշեցնենք՝ այդ հանդիպումից հետո Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը հայտարարել էր, թե Հայաստանը և Ադրբեջանը հաստատել են փոխադարձ տարածքային ամբողջականության ճանաչումը։
«Պետք է հասկանանք, որ Արցախի վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության ցանկացած հայտարարություն Արցախի ժողովրդի կողմից ընկալվում և գնահատվում է՝ մնացած բոլոր երկրների հայտարարությունների համեմատությամբ առավել զգացմունքային և առավել սուր։ Կարծում եմ դրա պատճառները պարզաբանելու կարիք չկա»,- ասում է Ներսիսյանը։
Արցախի պետնախարարի խոսքով՝ Շառլ Միշելի հայտարարությունն Արցախում ապրող հայերի իրավունքների և անվտանգության հարցերից ու քննարկման ենթակա թեմաներից շատ հեռու է, և կային առավել կարևոր հարցեր, որոնք պետք է ուղղվեին Ադրբեջանի նախագահին։
«Օրինակ՝ ինչպե՞ս է Ադրբեջանը կարողանում իրեն թույլ տալ ոչ միայն չկատարել Հաագայի դատարանի՝ Լաչինի միջանցքն ապաշրջափակելու պահանջը, այլև դրանից հետո էլ ավելի խորացնել հումանիտար ճգնաժամն ու Արցախի ժողովրդի շրջափակումը։ Կամ ինչպե՞ս տեղադրվեց անցակետ Լաչինի միջանցքում, երբ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության մեջ նման գործողություն նախատեսված չէ։ Ինչպե՞ս է Ադրբեջանը ներկայություն հաստատել Լաչինի 5 կիլոմետր լայնություն ունեցող միջանցքում, երբ այդ 5 կիլոմետրը նրա համար էր, որ արցախցիների անվտանգությունից ելնելով՝ այդտեղ ադրբեջանական ներկայություն չլիներ։ Ինչու՞ են Արցախում քաղաքացիական անձինք կամ ոստիկանության ծառայողներ սպանվում, ինչու՞ են շփման գծին մոտ բնակավայրերի խաղաղ բնակիչները անընդհատ հնչող կրակոցների տակ զբաղվում գյուղատնտեսությամբ»։
Ըստ Գուրգեն Ներսիսյանի՝ եթե քննարկվեին այսպիսի հարցեր, ապա իրենց մոտ համոզմունք կառաջանար, որ կան միջազգային դերակատարներ, որոնք տիրապետում են իրավիճակին և փորձում են լուծումներ գտնել։

“Заявление Мишеля далеко от вопросов прав и безопасности армян Арцаха” – Г.Нерсисян
Страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ давно признали территориальную целостность Азербайджана. Вместе с тем они на протяжении нескольких десятилетий вели переговоры с Арменией и Азербайджаном, признавая также право народа Арцаха на самоопределение. Об этом сказал государственный министр Республики Арцах Гурген Нерсисян, отвечая на вопрос Hetq.am о прошедших в Брюсселе переговорах Пашиняна и Алиева.
Напомним, что после этой встречи председатель Европейского совета Шарль Мишель заявил, что Армения и Азербайджан подтвердили признание территориальной целостности друг друга.
“Необходимо понять, что любое заявление Республики Армения об Арцахе по сравнению с заявлениями других стран воспринимается и оценивается арцахским народом более эмоционально и остро. Думаю, не надо разъяснить причины такого отношения”,- сказал Г.Нерсисян.
По словам госминистра Арцаха, заявление Шарля Мишеля очень далеко от вопросов прав и безопасности живущих в Арцахе армян и подлежащих обсуждению тем. Есть куда более важные вопросы, которые следовало адресовать президенту Азербайджана, считает Гурген Нерсисян.
“Например, как Азербайджан позволяет себе не только не выполнять требование Гаагского суда о разблокировании Лачинского коридора, но и после этого еще больше углубляет гуманитарный кризис и ужесточает блокаду народа Арцаха? Каким образом в Лачинском коридоре был установлен контрольно-пропускной пункт, если трехсторонним заявлением от 9 ноября 2020 г. такое действие не предусмотрено? Как Азербайджан утвердился в Лачинском коридоре шириной 5 километров, если эти 5 километров предусмотрены для того, чтобы обеспечить безопасность арцахцев путем исключения там азербайджанского присутствия? Почему в Арцахе убивают гражданских лиц и сотрудников полиции? Почему мирные жители населенных пунктов, находящихся рядом с линией соприкосновения, занимаются сельским хозяйством в условиях постоянной стрельбы?”
Если бы были обсуждены эти вопросы, в Арцахе бы убедились, что есть международные акторы, которые владеют ситуацией и пытаются найти решения, отметил Гурген Нерсисян.