Արցախի նախագահի առաջարկով խորհրդակցություններ են լինելու Սամվել Բաբայանի պահանջի հարցով
Արցախի ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանի միջնորդությամբ Սամվել Բաբայանի կազմակերպած հանրահավաքի մասնակիցներն իրենց մտահոգություններն ու պահանջն են ներկայացրել Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանին։ Արդյունքում նախագահն առաջարկել է քաղաքական բոլոր ուժերի հետ խորհրդակցություն-քննարկումներ սկսել, որին Սամվել Բաբայանը ընդառաջել է ցնցումներից խուսափելու նպատակով։ Այսպես է արձագանքել Բաբայանի մամուլի ծառայությունը՝ «Հետքի» այն հարցին, թե ինչ են պատրաստվում անել նա և իր աջակիցները հետագա օրերին։
«Ակնալիքները, բնականաբար, համընկնում են հանրահավաքի ընթացքում և նրա անունից իշխանություններին փոխանցված հայտարարության բովանդակությունից, այն է՝ Սամվել Բաբայանին իր ներկայացրած ծրագերին համարժեք լիազորություններով նշանակել պետական նախարարի պաշտոնում։ Ի դեպ, վերջինիս նշանակումը լեգիտիմ է ոչ միայն հանրային աջակցության, այլև նրա՝ քաղաքական երկրորդ ուժը գլխավորած լինելու հանգամանքով։
Այսօրվանից մեկնարկում են քաղաքական խորհրդակցությունները, որոնց արդյունքների և հետագա քայլերի մասին հանրությունն անպայման տեղեկացված կլինի։ Իսկ հետագա քայլերն ու դրանց բնույթը լինելու են բանակցային փուլում ձեռք բերված հնարավոր համաձայնությունների հետևանքը և արձագանքը»,- ասվում է Բաբայանի մամուլի ծառայության հաղորդագրությունում։
Հիշեցնենք՝ մայիսի 15-ին, Արցախի անվտանգության խորհրդի նախկին քարտուղար, ՊԲ նախկին հրամանատար Սամվել Բաբայանն ու իր աջակիցները Ստեփանակերտում հանրահավաք էին կազմակերպել՝ պահանջելով Բաբայանին նշանակել Արցախի Հանրապետության պետնախարար։

Президент Арцаха предложил обсудить требование Самвела Бабаяна
При содействии председателя Национального Собрания Артура Товмасяна вчера в Степанакерте прошел митинг, организованный бывшим секретарем Совета безопасности Арцаха, бывшим командующим Армией обороны Самвелом Бабаяном. Участники митинга выразили обеспокоенность и выдвинули президенту Арцаха Араику Арутюняну требование назначить Бабаяна госминистром.
В ответ президент предложил начать консультации и обсуждения с участием всех политических сил. Самвел Бабаян во избежание потрясений дал согласие на это предложение. Об этом сообщила его пресс-служба в ответ на вопрос Hetq.am, что в последующие дни собираются делать С.Бабаян и его сторонники.
“Ожидания, естественно, совпадают с содержанием обнародованного на митинге и переданного властям от его имени заявления, а именно: назначить Самвела Бабаяна госминистром, наделив его полномочиями, соответствующими представленным им программам. Кстати, назначение Бабаяна легитимно не только с точки зрения общественной поддержки, но и тем обстоятельством, что он возглавляет вторую по величине политическую силу.
С сегодняшнего дня стартуют политические консультации, о результатах которых и дальнейших шагах общественность обязательно будет проинформирована. А дальнейшие шаги и их характер станут следствием и откликом на возможные соглашения, которые будут достигнуты в процессе переговоров”,- говорится в сообщении пресс-службы Бабаяна.