«Ադրբեջանն այն երկիրը չէ, որի հետ այս պահին հնարավոր է խաղաղության պայմանագիր կնքել»․ Արցախի ԱԺ պատգամավոր
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի «Միասնական Հայրենիք» խմբակցության ղեկավար Մարսել Պետրոսյանը ասում է, որ Փաշինյանի և Ալիևի հանդիպումները ինչ-որ հույսեր են առաջացնում մարդկանց մոտ, սակայն վերջնարդյունքում դրանք չեն արդարանում։
Հիշեցնենք՝ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ու Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի նախաձեռնությամբ մայիսի 14-ին հանդիպել էին Բրյուսելում և հաստատել փոխադարձ տարածքային ամբողջականության ճանաչումը։
«44-օրյա պատերազմից հետո մենք համոզվել ենք, որ Ադրբեջանն այն երկիրը չէ, որի հետ կարելի է այս պահի դրությամբ խաղաղության պայմանագիր կնքել։ Ադրբեջանն այսօր հայտարարում է մի բան, հաջորդ օրը գործողություններով հակասում դրան։ Նոյեմբերի 9-ի պայմանավորվածություններից և ոչ մեկը Ադրբեջանը չի իրականացրել։ Դա չանելու համար Ադրբեջանը դեռևս պատասխանատվության չի ենթարկվել։ Եթե այդ պայմանավորվածությունները մնացել են օդում կախված, ինչ պայմանագրի մասին կարող ենք խոսել Ադրբեջանի հետ։ Կարող ենք խոսել Ադրբեջանի հետ միայն այն դեպքում, եթե կատարվեն նոյեմբերի 9-ի բոլոր պայմանավորվածությունները։ Միայն այդ դեպքում երկու կողմերի միջև փոխվստահության մեջ դրական քայլ կարվի»,- ասում է Մարսել Պետրոսյանը։
Նա հավելեց, որ Արցախն իր անկախությունը հաստատել է հանրաքվեի միջոցով և մինչ օրս չի հրաժարվել իր անկախությունից և նման մտադրություն չունի։ «Եթե ոմանց թվում է, որ կարող են Եվրոպաներում կամ Ասիաներում նստել ու որոշել Արցախի կարգավիճակը, չարաչար սխալվում են։ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը չի կարող հրաժարվել սեփական անկախությունից։ Լեռնային Ղարաբաղի ապագան որոշվում է այսօր, բարեբախտաբար, հենց Ղարաբաղում։ Առանց Ղարաբաղին հարցնելու չի կարելի նրա վզին փաթաթել ինչ-որ կարգավիճակ»,- նշում է Պետրոսյանը։
Արցախի Ազգային ժողովի Արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վահրամ Բալայանն էլ կարծում է, որ իր պայքարում Արցախը մենակ է մնացել։
«90-ական թվականների գործը Արցախի ժողովուրդը պետք է շարունակի։ Այսօրվա մեր հիմնական ռեսուրսը ժողովուրդն է։ Կարծում եմ, որ հայ ժողովուրդը այդ ներուժը հազարամյակներ շարունակ ունեցել է։ Իհարկե, չպետք է նաև անտեսել դիվանագիտական աշխատանքը։ Միաժամանակ չպետք է դադարենք աշխատել Հայաստանում ապրող հայերի հետ։ Առանց նրանց շատ դժվար կլինի խնդիրները լուծել։ Այս պահին մենք պետք է հայ ժողովրդի աջակցությունը զգանք։ Այսօր Հայաստանի իշխանությունների վերաբերմունքը հակաարցախյան է, պարտվողական է, և սա լավ տեղ չի հասցնելու։ Իհարկե, նրանք մտածում են, որ դրանով ինչ-որ կերպ անվտանգ կդարձնեն Հայաստանը, բայց դա այդպես չէ։ Արցախը Հայաստանի անվտանգության կարևոր բաղադրիչներից մեկն է։ Կորցնելով Արցախը՝ Հայաստանը չի կարող անվտանգ լինել։ Դրա մասին են խոսում նաև այն տարածքների մասին ունեցած հավակնությունները, որ այսօր ունի Ադրբեջանը։ Ադրբեջանի գործողությունները իմ ասածը փաստող գործողություններ են»,- ասում է Վահրամ Բալայանը։
Ազգային ժողովի «Արդարություն» խմբակցության ղեկավար Դավիթ Գալստյանի խոսքով՝ այն, ինչ այսօր անում է Նիկոլ Փաշինյանը բանակցություններում, չի բխում հայկական կողմի շահերից, և հակասում է 1992 թվականի Գերագույն խորհրդի որոշումներին։
«Սա ապացուցում է, որ Նիկոլ Փաշինյանի ցանկացած ստորագրած նմանատիպ փաստաթուղթ լեգիտիմ չի լինելու և չի ընդունվելու հայ ժողովրդի կողմից։ Օրենքի ամբողջ խստությամբ նա պատասխանատվություն է կրելու իր ոչ լեգիտիմ գործողությունների համար։ Նա պետք է սա հասկանա ու զերծ մնա նման արկածախնդրությունից»,- հավելեց ընդդիմադիր խմբակցության պատգամավորը։

“Азербайджан – не та страна, с которой в настоящий момент можно заключить договор о мире” – депутат НС Арцаха
Встречи Пашиняна и Алиева дают людям какие-то надежды, которые, однако, в конечном счете не сбываются, сказал руководитель фракции “Единая Родина” Национального Собрания Республики Арцах Марсель Петросян.
Напомним, что по инициативе председателя Европейского совета Шарля Мишеля 14 мая в Брюсселе состоялась встреча премьер-министр Армении Никола Пашиняна и президента Азербайджана Ильхама Алиева, в ходе которой стороны подтвердили признание территориальной целостности друг друга.
“После 44-дневной войны мы убедились, что Азербайджан – не та страна, с которой в настоящий момент можно заключить договор о мире. Азербайджан сегодня заявляет одно, а на следующий день делает прямо противоположное. Азербайджан не выполнил ни одну из договоренностей от 9 ноября 2020 года и до сих пор не понес за это ответственность. Если эти договоренности остались висеть в воздухе, то о каком договоре с Азербайджаном можно говорить. Мы можем говорить с Азербайджаном только в том случае, если будут выполнены все договоренности от 9 ноября. Только в этом случае будет сделан положительный шаг к установлению взаимного доверия”,- сказал Марсель Петросян.
По словам депутата, Арцах утвердил свою независимость путем проведения референдума и до сих пор не отказался от своей независимости и такого намерения не имеет. “Если кому-то кажется, что статус Арцаха можно определить сидя в Европе или Азии, то он глубоко ошибается. Народ Нагорного Карабаха не хочет отказываться от своей независимости. Будущее Нагорного Карабаха решается сегодня и, к счастью, именно в Карабахе. Не спросив Карабах, нельзя навязывать ему какой-либо статус”,- подчеркнул М.Петросян.
А председатель постоянной комиссии по внешним отношениям Национального Собрания Арцаха Ваграм Балаян считает, что в своей борьбе Арцах остался один.
“Народ Арцаха должен продолжить дело, начатое в 90-х годах. Наш сегодняшний основной ресурс – это народ. Я думаю, что армянский народ имел этот потенциал на протяжении тысячелетий. Разумеется, не следует игнорировать и дипломатическую работу. В то же время нельзя прекращать работать с живущими в Армении армянами. Без них будет очень трудно решить проблемы. На данный момент мы должны чувствовать поддержку армянского народа. Сегодняшнее отношение властей Армении носит антиарцахский, пораженческий характер, что до добра не доведет. Конечно, они думают, что таким образом обеспечат безопасность Армении, но это не так. Арцах – один из важнейших компонентов безопасности Армении. Потеряв Арцах, Армения не сможет обеспечить свою безопасность. Об этом свидетельствуют сегодняшние притязания Азербайджана на территории”,- сказал В.Балаян.
По словам лидера оппозиционной парламентской фракции “Справедливость” Давида Галстяна, то, что сегодня делает на переговорах Никол Пашинян, не вытекает из интересов армянской стороны и противоречит принятым в 1992 году решениям Верховного Совета.
“Это доказывает, что ни один подписанный Пашиняном аналогичный документ не будет легитимным и не будет принят армянским народом. За свои нелегитимные действия он будет нести ответственность по всей строгости закона. Он должен это понимать и воздерживаться от подобной авантюры”,- подчеркнул Д.Галстян.