Դուբայի տները չհայտարարագրած նախկին պաշտոնյաների մասին «Հետքի» հոդվածից հետո փողերի լվացման հատկանիշներով քրեական վարույթ է սկսվել
Քննչական կոմիտեն քրեական վարույթ է նախաձեռնել «Հետքի» հրապարակման հիման վրա, որում անդրադարձել էինք նախկին բարձրաստիճան 4 պաշտոնյաների եւ նրանց հարազատների կողմից Դուբայում ձեռք բերված, սակայն չհայտարարագրված անշարժ գույքին:
Խոսքը Երեւանի նախկին քաղաքապետ, տրանսպորտի եւ կապի նախկին նախարար Գագիկ Բեգլարյանի, նրա եղբոր՝ նախկին պատգամավոր (մինչ այդ էլ եղել է քաղաքաշինության փոխնախարար, ապա՝ Քաղշինպետկոմի նախագահի տեղակալ) Հակոբ Բեգլարյանի, ինչպես նաեւ նախկին պատգամավորներ Սամվել Ալեքսանյանի ու Հրանտ Դավթյանի մասին է: Ալեքսանյանի ու Դավթյանի չհայտարարագրված արաբական գույքի համասեփականատեր են նրանց կանայք: Անդրադարձել էինք նաեւ Հ. Դավթյանի եղբոր ձեռք բերած բնակարանին, չնայած վերջինս պաշտոնյա չի եղել:
Հարցն այն է, որ հայտարարագրման ենթակա տվյալ թաքցնելը Հայաստանում քրեորեն պատժելի արարք է համարվում 2017 թ. հուլիսից: Վերը նշվածներից միայն Գագիկ Բեգլարյանն է, որ վերջին անգամ հայտարարագիր է ներկայացրել 2017-ի փետրվարին, մյուսները շարունակել են հայտարարագրեր լրացնել 2017-ի հուլիսից հետո, երբ Քրեական օրենսգրքով (խոսքը նախկին օրենսգրքի մասին է) նախատեսվել է, որ առանձնապես խոշոր չափերով (1 մլն դրամը գերազանցող) գույքը հայտարարագրումից թաքցնելը պատժվում է 2-4 տարվա ազատազրկմամբ՝ առավելագույնը 3 տարով որոշակի պաշտոններ զբաղեցնելու կամ որոշակի գործունեությամբ զբաղվելու իրավունքից զրկելով կամ առանց դրա:
Այդուհանդերձ, Գագիկ Բեգլարյանն անցնում է մի քրեական վարույթով, որի նախաքննությունն իրականացնում է ԱԱԾ-ն: Այն, ըստ Գլխավոր դատախազության, առնչվում է Երեւանում եւ այլ բնակավայրերում առանձնապես խոշոր չափերով անշարժ գույք, այդ թվում՝ մանկապարտեզների շենք-շինություններ հափշտակելուն: 2022 թ. նոյեմբերին Գ. Բեգլարյանի նկատմամբ 27 դեպքով քրեական հետապնդում է հարուցվել, նրան մեղադրանք է առաջադրվել նախկին ՔՕ մի քանի հոդվածներով:
Նախկին պաշտոնյան անցնում է նաեւ Հակակոռուպցիոն դատարանում քննվող գործով: Գլխավոր դատախազությունը ցանկանում է դատարանի միջոցով բռնագանձել Գ. Բեգլարյանին, նրա կնոջը, որդուն ու դստերը պատկանող եւ, ըստ Դատախազության, ապօրինի ծագում ունեցող մեծածավալ գույքը:
Դատարանում քրեական գործով մեղադրյալ են Հրանտ Դավթյանն ու նրա որդին, որոնք, ըստ Դատախազության, ամբողջությամբ չեն հայտարարագրել Հայաստանում ունեցած իրենց գույքը: Գործը ներկայում գտնվում է Հակակոռուպցիոն դատարանում: Սրա հիմքում եղել է 2018-ի աշնանը «Հետքի» առաջին հրապարակումը Դուբայում հայ պաշտոնյաների ու մեծահարուստների ձեռք բերած գույքի մասին, որում եւս գրել էինք Հ. Դավթյանի մասին, սակայն այդ հոդվածում ներկայացված արաբական բնակարանը նա հայտարարագրել էր, փոխարենը թերացել էր հայաստանյան գույքի մասով:
Մեր երկրորդ հետաքննությունը ցույց է տվել, որ Հրանտ Դավթյանը նաեւ երկրորդ բնակարան ունի Դուբայում, որը, սակայն, չի հայտարարագրել: Սրա մասին հայ իրավապահները տեղեկություններ չեն ունեցել մինչեւ մեր հրապարակումը: Տեղեկություններ չեն եղել նաեւ վերոնշյալ մյուս նախկին պաշտոնյաների արաբական անշարժ գույքի մասին: Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում խոստովանել է գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը՝ նշելով, որ իրենք իրավական օգնության շրջանակներում նման տվյալներ չէին ստացել Արաբական Միացյալ Էմիրություններից: Բանն այն է, որ ապօրինի գույքի բռնագանձման գործով ՀՀ իրավապահները տեղեկություններ են ունեցել Բեգլարյաններին պատկանող արաբական ընկերության, բայց ոչ անշարժ գույքի մասին:
Գլխավոր դատախազությունից հետաքրքրվել էինք, թե մեր երկրորդ հրապարակումից հետո ինչ քայլեր են ձեռնարկվել, արդյոք իրավապահ մարմիններից որեւէ մեկում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ: Դատախազությունը փոխանցել է, որ «Հետքի» հոդվածն ուսումնասիրվել է իրենց մոտ, ապա ուղարկվել Քննչական կոմիտեի տնտեսական հանցագործությունների եւ մաքսանենգությունների քննության գլխավոր վարչություն՝ Քրեական դատավարության օրենսգրքի 173-րդ հոդվածի կարգով քրեական վարույթ նախաձեռնելու հարցը լուծելու համար:
ՔԴՕ 173-րդ հոդվածը սահմանում է, որ «զանգվածային լրատվության միջոցներում առերեւույթ հանցանքի մասին հրապարակված տեղեկությունները քննիչի համար կարող են քրեական վարույթ նախաձեռնելու առիթ լինել»: Այս դրույթի հիման վրա ՔԿ տնտեսական հանցագործությունների եւ մաքսանենգությունների քննության գլխավոր վարչությունում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ գործող Քրեական օրենսգրքի 296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով, այն է՝ փողերի լվացումը, որը կատարվել է առանձնապես խոշոր չափերով, պատժվում է 6-12 տարի ազատազրկմամբ: Այս դեպքում առանձնապես խոշոր չափ է համարվում 10 մլն դրամը գերազանցող գումարը:
Գլխավոր դատախազությունից նաեւ հայտնել են, որ ներկա պահին քրեական վարույթի շրջանակներում որեւէ անձի հանդեպ քրեական հետապնդում չի հարուցվել: Նախաքննությունը շարունակվում է:

Возбуждено уголовное производство по отмыванию денег на основании статьи Hetq.am о незадекларированной недвижимости в Дубае
Следственный комитет возбудил уголовное производство на основании статьи Hetq.am о приобретении бывшими высокопоставленными должностными лицами квартир в Дубае, которые, однако, вопреки требованию закона не были задекларированы.
Речь шла о бывшем мэре Еревана, бывшем министре транспорта и связи Гагике Бегларяне, его брате, бывшем депутате парламента (до этого бывшем заместителе министра градостроительства, а затем и бывшем заместителе председателя Госкомитета по градостроительству) Акопе Бегларяне, а также об экс-депутатах Национального Собрания Самвеле Алексаняне и Гранте Давтяне. В двух последних случаях совладельцами незадекларированных дубайских квартир бывших депутатов являются их жены. Мы также рассказали о покупке недвижимости братом Г.Давтяна, который, однако он не занимал какую-либо должность.
Дело в том, что с июля 2017 г. сокрытие подлежащих декларированию сведений является в Армении уголовно наказуемым деянием. Из вышеназванных бывших должностных лиц лишь Гагик Бегларян в последний раз представил декларацию в феврале 2017-го. Остальные продолжали декларировать свое имущество и доходы и после июля 2017 г., когда Уголовный кодекс уже предусматривал за сокрытие имущества в особо крупном размере (на сумму более 1 млн драмов) наказание в виде лишения свободы сроком от 2 до 4 лет, либо лишения права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью в течение максимум трех лет.
Тем не менее, Г.Бегларян проходит по уголовному делу, которое расследуется в Службе национальной безопасности. Согласно Генпрокуратуре, уголовное дело касается хищения недвижимости в особо крупных размерах в Ереване и других населенных пунктах. Речь идет, в частности, о зданиях детских садов. В ноябре 2022 г. в отношении Бегларяна было возбуждено уголовное преследование по 27 эпизодам, ему предъявлены обвинения по нескольким статьям УК РА.
Бывший высокопоставленный чиновник является также фигурантом дела, которое рассматривается в Антикоррупционном суде. Генпрокуратура намерена через суд конфисковать принадлежащее Г.Бегларяну, его жене, сыну и дочери имущество незаконного происхождения в крупном размере.
В Антикоррупционном суде рассматривается дело, обвиняемыми по которому являются Грант Давтян и его сын. Последние, по мнению Генпрокуратуры, задекларировали не все свое имущество в Армении. Дело было возбуждено на основании опубликованной осенью 2018 г. первой статьи Hetq.am о недвижимости, приобретенной в Дубае высокопоставленными армянскими чиновниками и олигархами. В этой статье также мы писали о Г.Давтяне, который задекларировал дубайскую квартиру, но не записал все данные о своем имуществе в Армении.
Наше второе расследование выявило наличие у Гранта Давтяна еще одной квартиры в Дубае, которая, однако, не была задекларирована. До этой публикации армянские правоохранители не располагали сведениями об указанной недвижимости. Не было у них информации и о дубайских квартирах перечисленных выше остальных должностных лиц. В этом призналась на брифинге генпрокурор Анна Вардапетян, отметившая, что они не получали в рамках правовой помощи соответствующие данные из Объединенных Арабских Эмиратов. Дело в том, что по делу о конфискации имущества незаконного происхождения правоохранители РА располагали сведениями о принадлежащей Бегларянам арабской компании, но не имели данных об их недвижимости.
Мы поинтересовались у Генпрокуратуры, какие шаги были предприняты после нашей второй публикации, инициировано ли уголовное производство в каком-либо правоохранительном органе. В ответе Генпрокуратуры сообщалось, что они изучили статью Hetq.am и передали ее в Главное управление по расследованию экономических преступлений и контрабанды Следственного комитета для возбуждения уголовного производства. В результате было возбуждено уголовное производство по статье об отмывании денег в особо крупном размере, которая предусматривает лишение свободы на срок от 6 до 12 лет (особо крупным размером считается сумма, превышающая 10 млн драмов).
Генпрокуратура также сообщила, что на данный момент уголовное преследование в отношении какого-либо лица не возбуждено. Предварительное следствие продолжается.