«ԱՄՆ-ն պետք է համարժեք արձագանքի Ալիևի հայտարարություններին»․ ԱԳՆ
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունն արձագանքել է ԱՄՆ պետդեպարտամենտի խոսնակի կողմից մայիսի 30-ին արված մամուլի հայտարարությանը.
«Հայկական կողմը մշտապես ողջունել է ԱՄՆ կողմից գործադրվող ջանքերը Հարավային Կովկասում խաղաղության, կայունության և անվտանգության հաստատման գործընթացում:
Կարծում ենք՝ մեր բոլոր գործընկերների համար ակնհայտ պետք է լինի, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում առանցքային են ինչպես Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա միմյանց տարածքային ամբողջականության և սահմանների անխախտելիության ճանաչումը, այնպես էլ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության հասցեագրումը: Ինչպես ընդգծել ենք ՀՀ ԱԳՆ մայիսի 29-ի հայտարարությամբ, Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության ճանաչումը չի կարող մեկնաբանվել որպես ԼՂ ժողովրդի դեմ էթնիկ զտումներ և ինքնիրավչություն իրականացնելու իրավասություն:
Անհնար է չնկատել, որ Ադրբեջանի նախագահի՝ մայիսի 28-ին արված հայտարարությունները ոչ միայն չէին առաջարկում արժանապատիվ լուծումներ վերոնշյալ խնդիրներին, այլև հստակ սպառնալիքներ էին պարունակում Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանության ու անկախության և Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի՝ իրենց հայրենիքում անվտանգ և արժանապատիվ ապրելու իրավունքի նկատմամբ, ինչի մասին հայկական կողմը բազմիցս ահազանգել է։
Կարծում ենք, որ Միացյալ Նահանգները, ելնելով ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների պաշտպանության իր իսկ դավանած արժեքներից և տարածաշրջանում երկարատև խաղաղության հաստատմանն ուղղված հանձնառությունից և ներգրավվածությունից, պետք է համարժեք արձագանքի այս հայտարարություններին՝ կանխելու Ադրբեջանի ղեկավարության՝ ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ծավալապաշտական քաղաքականությունը և Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ զտումների նկրտումները»,- ասվում է ԱԳՆ հայտարարությունում։

Yerevan Calls on U.S. to Condemn Aliyev's "Warmongering"
Armenia has called on the U.S. to condemn statements made by Azerbaijani President Ilham Aliyev on May 28 that Yerevan regards as “warmongering” and “genocidal threats” directed against Artsakh Armenians.
Aliyev on May 28 in the town of Lachin (Berdzor) called for the dissolution of Karabakh’s “separatist” local government and demanded that the demarcation of the Armenian-Azerbaijani border should be carried out on Baku's terms.
Armenia’s Foreign Ministry, on May 29, accused Baku of threatening to resort to force, making “genocidal threats” and "preparing the ground for more aggressive action against the population of Nagorno-Karabakh".
The ministry, in a statement today, says Armenia’s recognition of the territorial integrity of Azerbaijan cannot be interpreted as authority to carry out ethnic cleansing and arbitrariness against the people of Nagorno-Karabakh.
“We believe that the United States, based on its own values of democracy and human rights protection and its commitment and involvement in the establishment of lasting peace in the region, should adequately respond to these statements in order to prevent the expansionist policy of the Azerbaijani leadership towards the sovereign territory of the Republic of Armenia and attempts of ethnic cleansing in Nagorno Karabakh,” the statement reads.