Միհրան Պողոսյանի հայտարարությունն ու «Մրգենի» ՍՊԸ-ի իրական շահառուի հայտարարագիրը հակասում են իրար
Մայիսի 17-ին ԱԱԾ-ն առանց մանրամասն տեղեկության հայտարարեց, որ Հայաստան է ներմուծվել 250 միլիոն եվրոյի 1 տոննա կոկաին։ Պատմությունը մեծ հնչեղություն ստացավ։
Առաջին հայտարարությունից որոշ ժամանակ անց՝ մայիսի 24-ին ԱԱԾ-ն տեղեկացրեց, որ 1 տոննա կոկաինի գործով հանրային քրեական հետապնդում է հարուցվել «Մրգենի» ընկերության ներմուծումների և գնման բաժնի պետի նկատմամբ։
Նույն օրը դեպքի վերաբերյալ հայտարարություն արեց նաեւ վարչապետ Փաշինյանը և ակնարկեց, որ կոկաինի հասցեատերը ԴԱՀԿ ծառայության նախկին պետ Միհրան Պողոսյանն էր. «Կոկաինի հասցեատերը բանանի ներկրմամբ զբաղվող ընկերություն է, որի սեփականատերը հետախուզման մեջ գտնվող նախկին պատգամավոր է»։
Մայիսի 27-ին Միհրան Պողոսյանն իր հերթին տեսանյութ տարածեց ՀՀ 1 տոննա թմրանյութ ներկրելու վերաբերյալ։
Պողոսյանն ասել էր հետևյալը. «...ստիպված եմ անդրադառնալ վերջին շրջանում մեծ աղմուկ բարձրացրած «Մրգենի» ՍՊԸ-ն, որի իրական շահառուն, սեփականատերը հանդիսանում եմ ես», ինչպես նաև՝ «...խնդրել եմ իմ բարեկամին՝ Լևոն Աթաջանյանին իր անունով բացել կազմակերպություն, անձամբ լինել տնօրեն, քանի որ ես ֆիզիկապես հնարավորություն չեմ ունեցել այդ ամենը կազմակերպել իմ անունով։ Ուզում եմ նշել, որ Լևոն Աթաջանյանը ոչ մի ֆունկցիոնալ պարտականություն կազմակերպությանում չի ունեցել և չի կատարել։ «Մրգենի» կազմակերպության գործունեությունն ամբողջությամբ կազմակերպվում և վերահսկվում է իմ կողմից, ամենօրյա ռեժիմով»։
Միհրան Պողոսյանի այս հայտարարությունը փաստացի հակասում է Իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրում «Մրգենի» ՍՊԸ-ի ներկայացրած իրական շահառուների (ԻՇ) վերաբերյալ հայտարարագրին, որում տեսնում ենք, որ որպես իրական շահառու նշված է Լևոն Աթաջանյանը։
«Հետքը» Արդարադատության նախարար Գրիգոր Մինասյանին հարցրել է՝ նախարարությունն այս հայտարարության վերաբերյալ որևէ վարույթ նախաձեռնե՞լ է, որևէ ստուգում իրականացրե՞լ է, թե՞ ոչ։
Մեր հարցմանն ի պատասխան՝ ստացել ենք ԱՆ իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի գործակալության պետ Տաթև Մկրտչյանի որոշումը վարչական վարույթ հարուցելու մասին։
Ըստ օրենսդրության՝ գործակալությունն իր նախաձեռնությամբ կամ դիմումի հիման վրա կարող է հարուցել վարույթ իրական շահառուների հայտարարագրման՝ օրենքով նախատեսված պահանջների պահպանումը ստուգելու նպատակով, իսկ խախտում հայտնաբերելու դեպքում՝ կիրառել օրենքով սահմանված վարչական պատասխանատվության միջոցներ:
Իրական շահառուների հայտարարագրում անզգուշությամբ սխալ կամ ոչ ամբողջական տվյալ ներկայացնելն առաջացնում է տուգանք՝ 30-100 հազար դրամի չափով:
Իսկ ԻՇ հայտարարագրում կեղծ տվյալներ ներկայացնելը կամ ներկայացման ենթակա տվյալները թաքցնելը պատժվում է տուգանքով՝ «առավելագույնը (հանցանք կատարած անձի ամսական եկամտի 35%-ը - խմբ.) տասնապատիկի չափով, կամ որոշակի պաշտոններ զբաղեցնելու կամ որոշակի գործունեությամբ զբաղվելու իրավունքից զրկելով, կամ ազատության սահմանափակմամբ՝ առավելագույնը մեկ տարի ժամկետով, կամ կարճաժամկետ ազատազրկմամբ՝ առավելագույնը երկու ամիս ժամկետով»:
Իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի գործակալությունը պետք է պարզի՝ «Մրգենի» ՍՊԸ-ն անզգուշությա՞մբ է սխալ ներկայացրել ԻՇ հայտարարագիրը, թե՞ կեղծ տվյալներ է ներկայացրել։
Ի դեպ, պետական մարմինն իրավասություն չունի ստուգելու ընկերությունների՝ ԻՇ մասին հայտարարագրերի իսկությունը մինչև դրանց հրապարակումը։
Վերջերս «Ժողովրդավարության հայկական ֆորումի» պանելային քննարկումներից մեկի ընթացքում Արդարադատության նախարարության Օրենսդրության զարգացման կենտրոն հիմնադրամի տնօրեն Տիգրան Դադունցը նշել էր, որ փորձագիտական մակարդակում մշակման փուլում է գտնվում Արդարադատության նախարարության հակակոռուպցիոն նոր ռազմավարությունը, որտեղ, ըստ նրա, նախատեսված են ռազմավարական ուղղություններ՝ կապված ռեգիստրի գործառույթները ուժեղացնելու հետ՝ թե՛ օրենսդրական, թե՛ ռեսուրսային առումով, որ Իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի գործակալությունը կարողանա ստուգել ընկերությունների ներկայացրած (իրական շահառուների վերաբերյալ-խմբ․) տվյալների արժանահավատությունը։
«Նախարարության ռեգիստրի գործառույթը դեռևս լինելու է այն, որ վարույթներով պարտադրի, որ բոլորը ներկայացնեն, վերջացնեն, և նոր դրանից հետո մտածենք դրանց արժանահավատությունը ստուգելու մասին»,-ասել էր նա։
Չնայած ԻՇ մասին հայտարարագիր ներկայացնելը պարտադիր է՝ կան ընկերություններ, որոնք չեն պահպանում սահմանված ժամկետներն ու դեռևս չեն ներկայացրել հայտարարագրերը։
Արդարադատության նախարարությանը նաև հարցրել էինք՝ արդյոք կան ընկերություններ, որոնք պատժվել են կեղծ ԻՇ հայտարարագիր ներկայացնելու համար։ Մեր այս հարցը նախարարությունը թողել է անպատասխան։
Հիշեցնենք՝ մայիսի 30-ին ԱԱԾ-ն հայտնել էր, որ «Մրգենի» ՍՊ ընկերության փաստացի սեփականատիրոջ՝ ԱԺ նախկին պատգամավոր, ԴԱՀԿ ծառայության նախկին պետ Միհրան Պողոսյանի, նույն ընկերության տնօրեն Լևոն Աթաջանյանի և պահեստապետ Ս.Գ-ի նկատմամբ հարուցվել էր հանրային քրեական հետապնդում։ Վերջիններիս նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրվել էր կալանքը, իսկ Միհրան Պողոսյանի նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում: «Մրգենի» ՍՊԸ-ն հիմնադրվել է 2018 թվականի հուլիսի 27-ին։ Ընկերության միակ սեփականատերն ու տնօրենը Ռուսաստանի քաղաքացի Լևոն Աթաջանյանն է։ «Մրգենի» ՍՊԸ-ի գրանցման հասցեն 2019-2020 թվականներին եղել է Երևանի Ռուբինյանց փողոցում, այն նույն հասցեում, որտեղ գրանցված է նաև ԴԱՀԿ ծառայության նախկին պետ, Միհրան Պողոսյանի հետ կապվող «Քեթրին Գրուպ» ընկերությունը, որին ժամանակին պատկանում էր Հայաստան բանանի ներմուծման մենաշնորհը։ |

Заявление Миграна Погосяна противоречит декларации реального бенефициара ООО “Мргени”
17 мая Служба национальной безопасности РА сообщила, что в Армению была доставлена одна тонна кокаина на общую сумму 250 млн евро. Эта новость вызвала широкий резонанс. Через несколько дней, 24 мая, СНБ заявила, что по делу об одной тонне кокаина возбуждено уголовное преследование в отношении начальника отдела импорта и закупок компании “Мргени”.
В тот же день премьер-министр Никол Пашинян намекнул на то, что адресатом получения кокаина был бывший начальник Службы принудительного исполнения судебных актов Мигран Погосян:  “Адресатом кокаина является компания по импорту бананов, принадлежащая объявленному в розыск бывшему депутату”.
В свою очередь Мигран Погосян 27 мая распространил видеозапись о доставке в Армению тонны кокаина. “…Вынужден коснуться вызвавшего в последнее время большой шум ООО “Мргени”, реальным бенефициаром и собственником которого являюсь я”,- заявил Погосян, добавив, что попросил своего друга Левона Атаджаняна открыть на его имя организацию, лично стать ее директором, поскольку сам он физически не в состоянии организовать все это на свое имя.
“Хочу отметить, что Левон Атадажанян не имел и не выполнял в организации какую-либо функциональную обязанность. Деятельность организации “Мргени” полностью организована и контролируется мной в каждодневном режиме”.
Это заявление М.Погосяна противоречит представленной в Государственный реестр юридических лиц декларации о реальных бенефициарах ООО “Мргени”, в которой реальным бенефициаром указан именно Левон Атаджанян.
Hetq.am обратился к министру юстиции Григору Минасяну с вопросом о том, инициировано ли какое-либо производство по данному заявлению и проведена ли проверка.
В ответ на наш запрос нам прислали решение начальника Агентства госреестра юридических лиц Минюста Татев Мкртчян о возбуждении административного производства.
По закону Агентство может по своей инициативе или на основании заявления возбудить производство с целью проверки выполнения предусмотренных законом требований декларирования реальных бенефициаров, а в случае выявления нарушения – применить установленные законом меры административной ответственности.
Указание по неосторожности неправильных или неполных данных в декларации реальных бенефициаров вызывает наказание в виде штрафа в размере 30-100 тысяч драмов. А представление ложных данных или сокрытие подлежащих представлению данных наказывается штрафом, либо лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью, либо лишением свободы на срок до одного года или краткосрочным лишением свободы до двух месяцев”.
Агентству госреестра юридических лиц надлежит выяснить, представило ли ООО “Мргени” неправильную декларацию РБ по ошибке или указало ложные данные.
Отметим, что государственный орган не имеет полномочий проверять подлинность деклараций реальных бенефициаров компании до их публикации.
Во время состоявшегося недавно панельного обсуждения, организованного Армянским форумом демократии, директор фонда “Центр развития законодательства” Министерства юстиции Тигран Дадунц отметил, что в стадии разработки находится новая антикоррупционная стратегия Минюста, в которой предусмотрены стратегические направления, связанные с усилением функций реестра как в законодательном, так и в ресурсном плане, что позволит Агентству госреестра юридических лиц проверять достоверность представленных компаниями данных (о реальных бенефициарах – ред.)
Несмотря на то, что представление декларации о реальных бенефициарах является обязательным условием, есть компании, которые не соблюдают установленные сроки и пока не предоставили эти декларации.
Мы также просили Министерство юстиции сообщить, были ли случаи наказания компаний, представивших ложные декларации РБ. Этот вопрос Минюст оставил без ответа.
30 мая СНБ сообщила о возбуждении общественного уголовного преследования в отношении фактического собственника ООО “Мргени”, бывшего депутата Национального Собрания, бывшего начальника Службы принудительного исполнения судебных актов Миграна Погосяна, директора той же компании Левона Атаджаняна и заведующего складом С.Г. Мерой пресечения в отношении указанных лиц применен арест, а Мигран Погосян объявлен в розыск.
ООО “Мргени” основано 27 июля 2018 г. Единственным собственником и директором компании является гражданин РФ Левон Атаджанян. В 2019-2020 гг. ООО “Мргени” было прописано в доме по улице Рубинянц в Ееване. По этому же адресу прописана и аффилированная с М.Погосяном компания “Кетрин Групп”, которой в свое время принадлежала монополия на импорт бананов.