«Ինձ անպատրաստ եմ զգում այստեղից գնալու համար․.. չեմ պատկերացնում ո՛չ գնալս, ո՛չ մնալս»
Երկու տարի Արցախի Մարտակերտի շրջանի Մոխրաթաղ գյուղում «Հայոց լեզու և գրականություն» դասավանդելուց հետո Աստղիկ Քեշիշյանը պատրաստվում է վերադառնալ տուն՝ Արարատի մարզի Լուսառատ գյուղ:
«Ես Արցախի նկատմամբ մի տեսակ մեղքի զգացում ունեի։ Մինչև 44-օրյա պատերազմն այստեղ չէի եղել: Որոշեցի՝ չի կարելի առանց ճանաչելու ասել, որ սիրում եմ, ու որ սերը պետք է հիմնված լինի ճանաչողության վրա»,- ասում է 24-ամյա Աստղիկը։
2020 թվականի 44-օրյա պատերազմից հետո Աստղիկ Քեշիշյանը «Դասավանդի՛ր, Հայաստան» ծրագրի շրջանակում տեղափոխվել է Արցախի Մոխրաթաղ գյուղ ու սկսել դասավանդել տեղի դպրոցում:
«Պատերազմից հետո բոլորը մտածում էին, որ կատարվածի մեջ յուրաքանչյուրը մեղքի իր բաժինն ունի, ու պետք է իրենք իրենց կյանքում մի բան փոխեն, որ երկրում էլ ինչ-որ բան փոխվի: Ես ուզում էի գալ Արցախ ոչ թե որպես զբոսաշրջիկ՝ մի քանի օր մնալ ու հետ գնալ, այլ այստեղ ապրել: «Դասավանդի՛ր, Հայաստան» ծրագիրը դիտարկել եմ որպես հնարավորություն՝ Արցախ գալու և Արցախում բնակվելու համար»,- պատմում է Աստղիկը։
Նա մասնագիտությամբ լրագրող է։ «Դասավանդի՛ր, Հայաստան» ծրագրին դիմել է կրթությունը ավարտելուց մեկ տարի անց: Ասում է՝ մինչև ծրագիրը սկսելը երեխաների հետ շատ չէր շփվել և դեռ պետք է նրանց հետ հաղորդակցման հմտություններ ձեռք բերեր:
«Իմ գյուղի՝ Լուսառատի երեխաներին ես չեմ ճանաչում։ Ծրագրի ընթացքում եմ այդ տարիքի երեխաներին սկսել բացահայտել ինձ համար՝ նաև հիշելով ինձ իրենց տարիքում: Իմ առաջին հանդիպումը երեխաների հետ շատ ոգևորված անցավ: Հիշում եմ իմ դասղեկական դասարանի աշակերտների մի քիչ ամաչկոտ, բայց համ էլ փայլուն ու պսպղացող աչքերը, որ երիտասարդ դասղեկ ունեն»,- պատմում է Աստղիկը։
Ասում է՝ մինչև աշխատանքի անցնելը վախենում էր, որ գուցե չկարողանա ուսուցիչ ու ընկեր լինելու միջև հավասարակշռությունը ճիշտ պահել։
«Բայց երկու տարվա մեջ չեղավ մի օր, որ դասարանի կառավարման խնդիր ունենամ կամ զգամ, որ իմ աշակերտներին պետք չէր այդքան ազատություն տալ ու հետները շատ ընկերական լինել: Հնարավոր է՝ մոտեցման հարց էլ է։ Երեք դասարաններում եմ դասավանդում, ու երեքում էլ, երեխաների ու դասարանի հետ պայմանավորված, ես լրիվ տարբեր ընկեր Քեշիշյաններ եմ: Գիտեմ, որ այն ձևով, որով մտնում եմ 9-րդ դասարան, նույն ձևով չեմ կարող լինել 11-րդ դասարանում: Տարիքային առանձնահատկությունները մեծ կապ ունեն»,- ասում է Աստղիկը:
Նրա խոսքով՝ մյուս դժվարությունն Արցախի բարբառը հասկանալն էր։ Պետք է մեկը միշտ «թարգմաներ» իր համար։
«Պետք է անընդհատ մեկին խնդրեի՝ բացատրեր, թե մյուսը ինչ է խոսում։ Բայց ժամանակի ընթացքում Արցախի բարբառը իմ ականջին լրիվ սովորական դարձավ։ Հիմա էլ զարմանում եմ՝ ո՞նց կարելի էր չհասկանալ»,- նշում է նա։
Մոխրաթաղի իր տան կենցաղային բոլոր հոգսերը մենակ է հոգում։ Ասում է՝ միաժամանակ տան կինն ու տղամարդն է։
«Այնքան ծիծաղելի էին այդ դժվարությունները։ Գյուղում եմ մեծացել, բայց վառարան վառել չգիտեի։ Մոխրաթաղ տեղափոխվելուց հետո առաջին տարվա ընթացքում հաճախ էր լինում, երբ վառելու անհաջող փորձերից հետո ամբողջ օրն այդպես էլ մնացել եմ ցուրտ տանը։ Այդ ժամանակ հաճախ էի հիվանդանում։ Հետո բակից սկսեցի փայտի չոր կտորներ հավաքել ու վառելու համար դրանք էի օգտագործում։ Երկրորդ տարում լրիվ պրոֆեսիոնալ էի դարձել, առանց սոլյարկա կարողանում էի վառել վառարանը։ Ճաշ պատրաստելն էլ ժամանակի ընթացքում սկսեցի։ Տեղափոխվելուս առաջին երկու ամիսը շոկոլադով էի սնվում, բայց հիմա ամեն օր ինչ-որ համով բան եմ պատրաստում։ Աշակերտներս կատակով ասում են՝ Քեշիշյանն արդեն տուն տանելու աղջիկ ա»,- պատմում է Աստղիկը։
«Դասավանդի՛ր, Հայաստան» ծրագրի շրջանակում Աստղիկը Մոխրաթաղում երկու աշակերտական ծրագիր է իրականացրել։ Առաջինը Մոխրաթաղի դպրոցի բակում մարզադաշտ կառուցելն էր, քանի որ գյուղում երեխաների համար ֆուտբոլ ու դաշտային այլ խաղերի տեղ չկար։ Վերջինը անվանել են «Մարզաթաղ»՝ «մարզադաշտ» ու «Մոխրաթաղ» բառերի խառնուրդից։
«Ծրագիրը արել ենք անցած տարվա 11-րդ դասարանի հետ։ Վեց աշակերտ էին: Այդպիսի ծրագրերի կարևորությունը ոչ թե այն է, որ գյուղում մարզադաշտ չկար, իսկ հիմա կա, այլ երբ աշակերտը ու պատանին տեսնում է, որ ինքը սեփական ուժերով, առանց ինչ-որ մեծ գումարների, առանց կառավարության աջակցության, կարող է ինքնուրույն փոխել մի բան իր համայնքում: Երբ դեռ նոր էինք սկսել աշխատանքները, մինչև ուշ ժամ մնում ու միասին աշխատում էինք: Հիմա մեկ-մեկ երեխաները դասին նստած պատուհանից նայում են ու ասում՝ էս մեր սարքածն ա, ու իրենց լավ են զգում»,- ասում է Աստղիկ Քեշիշյանը։
2023 թվականին Աստղիկը պայուսակների արտադրություն է նախաձեռնել Մոխրաթաղի իր աշակերտների հետ։ Էկո-պայուսակների վրա նկարում են ու Արցախի բարբառով գրություններ են գրում։
«Այս ծրագրի նպատակը Արցախի բարբառը հայտնի դարձնելն է ու երեխաների ստեղծագործ միտքը զարգացնելը։ Ուզում ենք ծրագիրը վերածել բիզնեսի։ Կարի մեքենա ենք պատվիրել, որ պայուսակները Ստեփանակերտից պատվիրելու կարիք չլինի»,- նշում է Աստղիկը։
13-ամյա Էլինան նույնպես միացել է պայուսակների արտադրության ծրագրին: Նկարում է պայուսակների վրա:
«Սև կտորի վրա սկզբում նկարում ենք յուղամատիտով, հետո գծանկարն ենք անում սպիտակ գույնով, որից հետո գունավորում ենք։ Իսկ սպիտակ կտորների վրա գծանկարը սովորական մատիտով ենք անում»,- պատմում է Էլինան։
Ներկա պահին 15 պատվեր ունեն, բայց պայուսակ չունեն: Սպասում են Ստեփանակերտից առաքման: Էլինան ասում է, որ մտածում են շորերի վրա նույնպես նկարներ ու բարբառով գրություններ անել: Արդեն ունեն այդպիսի մի քանի պատվերներ:
«Ընկեր Քեշիշյանը խոխոցը մեջին տարիքային տարբերություն չի տինում: Մեր ավագ դասարանների աշակերտները առաջ օզելիս չըն իլալ միզնհետ տեղ քինան, շփվին: Ինքը վեր եկալ ա, սկսալ ա հետաքրքիր խաղեր կազմակերպել, ուրախ միջոցառումներ: Ու եթե առաջ շենումը տանան տուս կիվող չիլալ, մհենգ առիթը պեց չընք թողում: Սկսալընք միզանա մեծերին նհետ շփվելը, ավելի նախաձեռնող տեռնալը, ու արդեն օզումընք շենումը մեր սեփական բիզնեսը ունենանք»,- ասում է Էլինան:
-Լյավնա՞ ընկեր Քեշիշյանը,- հարցնում եմ Էլինային:
-Վեր ասալս օզում մի քանի հարց տամ, վխեցալում, վեր կրլան չում խոսիմ, բայց ընկեր Քեշիշյանը ասալա կրլանս, ու ես հանգստացալում: Ինքը միշտ մեր կողքին ա: Ես գիդում, վեր ընկեր Քեշիշյանը քինա, հաստատ հինչ վեր պեն պակաս ա ինան: Առանց ընկեր Քեշիշյան ես էլ պատկերացնում չում մեզ,- ասում է նա:
Աստղիկը շրջափակումից մի քանի օր առաջ Երևանում էր, գնացել էր դեսպանատուն՝ թղթեր դասավորելու: 2023 թվականը պետք է ընտանիքով Եվրոպայում դիմավորեին, տոմսերը արդեն գնել էին:
«Մոխրաթաղ վերադառնալուց մեկ օր անց՝ դեկտեմբերի 12-ին, Լաչինի միջանցքը փակվեց: Մտածեցի՝ դե լավ, մի քանի ժամից կբացվի: Մի քանի օր առաջ էլ էին փակել ու նորից բացել: Բայց հաջորդ օրն էլ չբացվեց, դրա հաջորդն էլ: Այդպես մնացի առանց Հռոմ: Ամանորը դիմավորեցի Մոխրաթաղում»,- պատմում է Աստղիկը:
Ասում է շրջափակման առաջին օրերին այնքան առևտուր է արել, որ մինչև հիմա որոշ ապրանքներ մնացել են ու դեռ օգտագործում է:
«Ամենասկզբում էլ զգացի, որ երկար է տևելու շրջափակումը: Արածս առևտրի հետ աշակերտներս ամեն օր ինչ-որ տոպրակով ինձ հյուր էին գալիս, միրգ, չրեր, ձու էին բերում: Երբ իրենց տներում էր վերջանում, գալիս էին՝ ես էի իրենց բերածով հյուրասիրում»,- ասում է նա:
Աստղիկը նշում է, որ շրջափակումը սահմանափակել է իր ընտրության հնարավորությունը. եթե առաջ մտածում էր ծրագրի ավարտից հետո Ստեփանակերտում այլ աշխատանքի անցնելու և Արցախում մնալու մասին, ապա շրջափակման պայմաններում այդ տարբերակը չի դիտարկում:
«Այն ժամանակ մտածում էի՝ Ստեփանակերտում կապրեմ, տուն գնալը խնդիր չի լինի, երբ կարոտեմ՝ կգնամ, մի երկու օր կմնամ ու կվերադառնամ: Իսկ հիմա չգիտեմ՝ ինչ կլինի: Ծնողներիս համար էլ է շատ դժվար: Շատ-շատ եմ կարոտում իմ տունը ու իմ բնական միջավայրը: Միաժամանակ ինձ լրիվ անպատրաստ եմ զգում այստեղից հեռանալու համար: Չեմ պատկերացնում ո՛չ գնալս, ո՛չ էլ մնալս: Այս ամենով հանդերձ էլ պարզ չէ, ընդհանրապես, կստացվի՞ գնալ, թե՞ չէ»,- ասում է Աստղիկը։
-Ո՞վ է Աստղիկը հիմա՝ երկու տարի անց,- հարցնում եմ:
-Աստղիկը հիմա միանշանակ շատ ավելի ուժեղ մարդ է։ Շատ ավելի դժվարությունները հեշտությամբ հաղթահարող և արհեստականորեն դրանք չբարդացնող, որովհետև տեղից էլ շատ ավելի իրական խնդիրների է հանդիպել այս երկու տարվա ընթացքում։ Աստղիկը հիմա մարդ է, որ ինքն իրեն ավելի լավ է ճանաչում, քան երկու տարի առաջ։ Ինքն իրեն նոր կողմերից է բացահայտել, ու պարզել է, թե ինչքան շատ է սիրում երեխաներին,- պատասխանում է Աստղիկը։

“Я не готова уехать отсюда… Не могу ни уехать, ни остаться…”
Астхик Кешишян, которая два года преподавала армянский язык и литературу в селе Мохратах Мартакертского района Арцаха, собирается вернуться домой – в село Лусарат Араратской области Армении.
“Я испытываю чувство вины перед Арцахом. До 44-дневной войны я никогда не была здесь. Поэтому решила, что, не узнав, нельзя говорить, что любишь”,- утверждает 24-летняя Астхик.
После 44-дневной арцахской войны 2020 года она в рамках программы “Преподавай, Армения!” переехала в село Мохратах, где начала работать в местной школе.
“После войны все думали, что каждый имеет свою долю вины в случившемся, и нужно что-то изменить в своей жизни, чтобы в стране тоже произошли перемены. Мне хотелось приехать в Арцах не в качестве туриста, на несколько дней, а приехать жить. Программу “Преподавай, Армения!” я восприняла как возможность переехать в Арцах”,- говорит Астхик.
По специальности она журналист. В программу “Преподавай, Армения!” обратилась через год после окончания вуза. До этого опыта общения с детьми у Астхик не было. Тем не менее, первую встречу со своими учениками молодая учительница провела с большим воодушевлением. “Помню немного робкие, но в то же время блестящие глаза детей, довольных тем, что у них молодой классный руководитель”,- рассказывает моя собеседница.
До прихода в школу она боялась, что не сможет проявить качества настоящего учителя, стать для детей другом.
“Но за два года работы не было ни одного случая, чтобы я не смогла справиться с классом, и я ни разу не подумала о том что не надо было давать своим ученикам столько свободы или вести себя с ними по-товарищески”,- признается Астхик.
И все же одна трудность была – арцахский диалект, для понимания которого всегда требовался “переводчик”. “Однако со временем речь арцахцев стала полностью понятной, и сейчас я удивляюсь, как могла раньше не понимать этот диалект”,- говорит Астхик.
Все свои бытовые проблемы девушка решает сама: “Эти трудности могли вызвать смех, ведь я выросла в деревне, но не знала, как затопить печку”.
В первый год жизни в Арцахе Астхик часто не удавалось затопить печь, из-за чего в доме было холодно, и в результате девушка часто болела. На второй год Астхик настолько приспособилась, что могла затопить печь даже без солярки. Со временем она научилась также готовить. Первые два месяца после переезда питалась только шоколадом, но сейчас каждый день готовит что-нибудь вкусное. Ученики Астхик даже в шутку говорят, что она уже спокойно может выйти замуж.
В рамках программы “Преподавай, Армения!” Астхик осуществила в Мохратахе две ученические программы. Первой было строительство во дворе школы футбольного поля, где дети могут играть в футбол. “Программу реализовали вместе с шестью учениками 11-го класса. Важность таких программ не в том, что в селе появилось футбольное поле, а в том, что мальчишки убеждаются, что и без поддержки правительства, собственными силами они могут что-то изменить в своей общине. Когда мы только приступили к реализации этого проекта, то вместе оставались допоздна, работали. И сейчас, когда они иногда смотрят из окна на футбольное поле, то с гордостью говорят: “Мы сами его построили”,- рассказывает Астхик Кешишян.
В 2023 г. она вместе с учениками основала в Мохратахе производство экосумок с рисунками и надписями на арцахском диалекте. “Цель этого проекта –популяризировать арцахский диалект и развить у детей творческое воображение. Мы хотим превратить этот проект в бизнес. Уже заказали швейную машину, чтобы не привозить сумки из Степанакерте”,- отметила Астхик.
13-летняя Элина тоже участвует в производстве сумок, делает на них рисунки.
На сегодняшний день имеется уже 15 заказов, но сумок пока нет, ждут, когда привезут из Степанакерта. По словам девочки, появилась идея рисовать и делать надписи на арцахском диалекте также на платьях. Уже поступило несколько таких заказов.
За несколько дней до блокады Астхик была в Ереване, где должна была забрать бумаги из посольства: 2023-й год ее семья собиралась встретить в Европе, даже билеты были куплены.
“12 декабря, через день после возвращения в Мохратах, Лачинский коридор закрылся. Я подумала, что через несколько часов его откроют. До этого он тоже был заблокирован, но сразу же открылся. Однако дорога оставалась закрытой и на следующий день, и после этого. Так я не поехала в Рим и встретила Новый год в Мохратахе”,- говорит Астхик.
По словам девушки, в первые дни она накупила столько товаров, что до сих пор их использует. “Я с самого начала почувствовала, что блокада будет длиться долго. Каждый день мои ученики приходили ко мне в гости с пакетами, приносили фрукты, сухофрукты, яйца… Когда же у них что-то заканчивалось, то я их угощала тем, что они до этого принесли мне”,- говорит молодая учительница.
По ее словам, блокада ограничила для нее возможность выбора: если раньше думала, что по завершении программы найдет в Степанакерте другую работу и останется в Арцахе, то в условиях блокады такой вариант она уже не рассматривает.
“Я очень скучаю по своему дому, по своей привычной среде. В то же время я не готова уехать отсюда. Я не могу ни уехать, ни остаться... При этом еще неясно, получится ли вообще уехать”,- говорит Астхик.
“А какая Астхик сейчас, спустя два года?” – спрашиваю я свою собеседницу. “Сейчас Астхик однозначно более сильный человек, который легче преодолевает трудности и не усложняет их искусственно. Сейчас Астхик знает саму себя лучше, чем два года назад. Она открыла в себе новые качества и узнала, как сильно она любит детей”,- ответила Астхик Кешишян.