Վրացահայ գեղանկարիչ Թենգիզ Միկոյանց. «Ես վրացերեն եմ մտածում, բայց սիրտս ու հոգիս հայի են»
Վարդագույնի ու նարնջագույնի հաստ շերտերի տարածական անորոշության մեջ, մաստիխինի կտրուկ, բայց թեթև ու սահուն շարժումներով տարածվում է անապատի այրող ավազի շականակագույնը, այնուհետև մուգ կապույտի ու կարմրի երանգներն են հայտնվում: Նկարչի թիկունքում կանգնած նայում եմ նույն պատկերին՝ գյումրվա հին սալաքարերը դեռ պահպանած փողոցում սովորական մի տուն է՝ խամրած տուֆի շարվածքով: Թերևս հենց այդ պահից սկսած էլ գծվում է սահմանը գեղանկարչի և հասարակ մահկանացուի միջև. նա տեսնում է ավելին կամ անըմբռնելին՝ գունաձևաչափական այս տիրույթում:
Վրացահայ գեղանկարիչ Թենգիզ Միկոյանցի հետ առաջին հանդիպումը 2022թ․-ի նոյեմբերին էր, Գյումրիում՝ «Մինասի գույներով նկարիչների միջազգային 9-րդ պլեների» շրջանակում, հաջորդ հանդիպումն արդեն 2023թ․-ի մայիսին էր, Թբիլիսիում: Թենգիզը հայերեն խոսում է վրացական առոգանությամբ, երբեմն անցնում ռուսերենի՝ միտքն առավել սահուն ներկայացնելու համար: Ծնվել է 1964թ․-ին Վրաստանի Շիդա Քարթլիի մարզի Խաշուրի քաղաքում, Սերգեյ և Ասյա Միկոյանների ընտանիքում: Միջնակարգ կրթությունը ստացել է Խաշուրիի ռուսական դպրոցում: Այդ տարիներին հայկական դպրոցներ գործում էին միայն Թբիլիսիում և Բաթումիում:
«Խաշուրիում, եթե հայկական եկեղեցի լիներ, անպայման կիրակնօրյա հայկական դպրոց կգործեր, և ես էլ հիմա հայերեն գրել-կարդալ կիմանայի: Որտեղ եկեղեցի, այնտեղ՝ հայկականություն: Վերջերս անընդհատ մտածում եմ հայերեն տառերը սովորելու մասին, բայց երևի չստացվի՝ տարիքիս հետ կապված,- Թենգիզը մի քանի րոպե լռում է, հետո շարունակում,- գիտե՞ս, իրականում մենք Սուրամի գյուղում ունեցել ենք հայկական եկեղեցի, բայց հետո այն մեզնից վերցրին ու դարձրին վրացական»: Թենգիզը խոսում է 18-րդ դարում Սուրամիում կառուցված Սուրբ Գևորգ եկեղեցու մասին: 20-րդ դարասկզբին եկեղեցու հիմնանորոգման համար տեղի հայերը դիմում են իշխանություններին, սակայն մնում են անպատասխան: Իսկ որոշ ժամանակ անց եկեղեցին պարզապես վերցնում են հայերից և հանձնում վրաց ուղղափառ եկեղեցուն:
«Իմ պապն ու տատը գաղթականներ են, մեկը՝ Էրզրումից, մյուսը՝ Մուշից: Շատ էի սիրում հորական տատիս, ումից էլ ժառանգել եմ բնավորությանս հիմնական գծերը: Արևհատ (Արևակ) տատս 3 տարեկան է եղել, երբ թուրքերը Մուշում կոտորել են հայերին: Նա որբացել է ու որբահավաքությամբ զբաղվող մարդկանց շնորհիվ հայտնվել Ամերիկայում: Մի քանի տարի ապրել է ամերիկյան որբանոցում: Եվ երբ հարցրել են, թե հայ երեխաներից ովքեր կցանկանան որդեգրվել հայկական ընտանիքի կողմից, տատս ձեռք է բարձրացրել: Նրան որդեգրել են Սոչիում բնակվող Մադիլյանները: Նոր ընտանիքում երեխաներ չկային, պետք է որ ողջ սերը ուղղվեր որդեգիր զավակին, սակայն տատս այդպես էլ չի հարմարվել նոր ընտանիքին, հատկապես, որ որդեգրելուց հետո մայրացուն երեխաներ է ունեցել: Հետո նրան՝ 16-17 տարեկան աղջնակին, ամուսնացնում են Ախալքալաքից մեկի հետ՝ առանց սիրո: Ամուսնությունն անհաջող էր՝ մշտական ստորացումներ, անմարդկային վերաբերմունք և տատս ստիպված է լինում փախչել տնից: Այդպես նա հայտնվում է Խաշուրիում: Տատս չէր սիրում պատմել իր մասին: Ինչ էլ գիտեմ, հորիցս եմ լսել»,- ասում է Թենգիզը:
Երկրորդ ամուսնու՝ Ղուկասի հետ հանդիպումը Խաշուրիի կայարանում է եղել: Երիտասարդ հավաքարարը չի կարողացել անտարբեր անցնել հեկեկացող գեղեցկուհու կողքով: Նրանց հանդիպումը ճակատագրական է եղել: Ղուկասն ինքն էլ մեծ ցնցում էր ապրել: Վրացական գյուղում, որտեղ ապրելիս է եղել, թուրքերը բռնաբարել էին կնոջը, վերջինս խելագարվել էր, հետո մահացել՝ որբ թողնելով երկու փոքրիկին՝ Շալիկոյին ու Մարուսին: Արևհատը սիրող մայր է դառնում որդեգիր երեխաների համար: Համատեղ ամուսնությունից ծնվում են ևս երեքը, որոնց թվում էր Սերգեյը՝ Թենգիզի հայրը:
Անցնում է որոշ ժամանակ և Արևհատին տեղեկություն է հասնում, որ հայրը ողջ է, ապրում է Շիրակի մարզի Սառնաղբյուր գյուղում և, որ իր ազգանունը Վարդանյան է: Արևհատը գալիս է Հայաստան, հանդիպում հորը: Այս հանդիպման մանրամասները հարազատները չեն պահպանել, թեպետ կինն ինքն էլ շատ բան չի պատմել: Թենգիզը հիշում է՝ հայրն ասում էր, որ Սառնաղբյուրում պապական տուն կա, բայց իրենց պետք չէ:
- Իսկ «ց»-ը տառը ե՞րբ է ավելացել ազգանվանդ,- հարցնում եմ՝ ենթադրելով, որ էրզրումցի գաղթական հայը դժվար թե ի սկզբանե կրեր «Միկոյանց» ազգանունը:
-Իմ ծնվելուց հետո,- Թենգիզը բերանի անկյունով թեթև ժպտում է, բայց միայն դա չէ: Ես ծնված օրվանից երկու անուն ունեմ՝ Սեյրան և Թենգիզ: Հայրս անչափ սիրելիս է եղել քրոջ տղային, ում անունը Թենգիզ էր, և երբ ծնվել եմ, որոշել է, որ պիտի նույն անունը կրեմ: Տատս իմացել է, շատ է ջղայնացել, ասել է՝ թոռիս անունը պիտի Սեյրան լինի, բայց մինչև ինքը եկել է, ծննդականում արդեն Թենգիզ են գրած եղել ու էդպես չեն փոխել: Ինձ Խաշուրիում Սեյրան գիտեն: Որ Թենգիզ հարցնեք, չեն իմանա՝ ում մասին է խոսքը: Զարմանալի բան է կյանքը, հայերի համար ես այդպես էլ Թենգիզ մնացի, վրացիների համար՝ Սեյրան: Երբ Թիֆլիսում տեխնիկում էի ընդունվում, անունս հարցրին, ես էլ անձնագիրս տվեցի, իսկ այնտեղ գրած էր Թենգիզ: Մի անգամ եղբայրս եկել էր ակադեմիա, ինձ էր փնտրում, թե բա՝ ինձ Սեյրանն է պետք: Իսկ ինձ Թբիլիսիում ոչ ոք այդ անունով չգիտեր: Հետո գլխի է ընկնում, ասում է՝ Թենգիզին կանչեք... ա՜, Թենգո՜, բա ասա, որ Թենգոյին ես ուզում:
Թենգիզը կրկին դադար է վերցնում: Ես հիշեցնում եմ լեզվամտածողության մասին իմ նախորդ հարցը: Թենգիզը կկոցում է աչքերն ու գլխով անում.
-Ես վրացերեն եմ մտածում, բայց սիրտս հայի է: Իմ հոգին ու մտքերը Հայաստանի հետ են, բայց եթե նորից հարկ լիներ ընտրել, թե որտեղ ապրեմ, դարձյալ Թբիլիսին կընտրեի:
Թենգիզից բացի՝ Միկոյանցների ընտանիքում ևս երկու արու զավակ էր մեծանում՝ Դավիթը և Պատան: Երեք եղբայրներից արվեստագետի ուղին ընտրում է միայն Թենգիզը:
- Ձեր ընտանիքում որևէ մեկը կապ ունե՞ր արվեստի որևէ ճյուղի հետ:
- Հայրս: Ինքը նկարում էր, պարում էր, փողային գործիքների վրա էր նվագում: Ես, ճիշտն ասած, ուզում էի նվագել․ ջութակ էի սիրում, բայց դա այդպես էլ երազանք մնաց: Ես չսովորեցի ջութակ նվագել, քանի որ ծնողներս այն չէին կարող գնել, թանկ էր: Հետո փակվեց Խաշուրիում գտնվող երաժշտական գործիքների խանութը, նրա հետ էլ իմ ջութակ նվագելու երազանքի դռները կողպվեցին: Եվ մի օր ձեռքս վերցրի վրձինը: Կարծում եմ՝ հորս գեներն են, որ արթանացան միայն ինձ մոտ ու ճիշտն ասած, բավական ուշ...
- Ու՞շ... որքա՞ն ուշ: Եթե չեմ սխալվում, Պոլ Գոգենն ու Անրի Մատիսը սկսել են նկարել 30-ից հետո:
- Հա, բայց այն ժամանակ ես այդ մասին չգիտեի, որ մխիթարվեի իմ ուշ նկարելու համար,- Թենգիզը ծիծաղում է,- 15-16 տարեկանից եմ սկսել նկարել, իսկ սովետի ժամանակ դա «ուշ» տարիք էր համարվում:
- Այդ տարիքում երբ սիրահարվում են, սկսում են կամ երգել, կամ բանաստեղծություններ գրել, դուք սկսել եք նկարել,- նկատում եմ ես,- ի՞նչ է, չլինի սիրահարվել էիք:
- Այո, այո... կար նման բան, դա էլ իր հերթին,- զրուցակցիս դեմքին կրկին ժպիտ է գծագրվում,- բայց քո մեջ պիտի այդ մղումը լինի: Կարծում եմ՝ պարելու, երգելու, նկարելու ցանկության կայծը պետք է քո մեջ լինի, որ մի օր բռնկվի: Օրինակ, ինձ կարող են ասել՝ Թենգի՛զ, մի հատ կաղամբ նկարի: Եթե քո մեջ չկա կաղամբ նկարելու ցանկություն, դու դա չես էլ անի: Իսկ եթե կա... որովհետև ես կարող եմ այդ կաղամբն այնպես նկարել, որ քո հոգին փառավորվի: Սա է նկարչի իրական կոչումը:
Դպրոցն ավարտելու շեմին մասնագիտության հարցն արդեն իսկ որոշված էր և բանակից վերադառնալուց հետո ընդունվում է Թբիլիսիի Մ. Թոիձեի անվան գեղարվեստի ուսումնարան, որտեղ սովորում է երկու տարի: Բարձրագույն ակադեմիական կրթություն ստանալը հաջորդ քայլն էր: Թենգիզը պատմում է, որ ուներ ընտրության հնարավորություն՝ սովորելու Սանկտ Պետերբուրգի գեղարվեստի ակադեմիայում:
«Այնպես էր ստացվել, որ ես ծանոթացել էի Լենինգրադի գեղարվեստի ակադեմիայի ռեկտորի հետ, ունեի նրա հրավերն ու հեռախոսի համարը, պետք էր ընդամենը հասնել Պիտեր: Քեռիս այնտեղ էր ապրում, երբ իմացավ, սկսեց փնթփնթալ, թե ինչ եմ կորցրել այդ ցուրտ ու խոնավ քաղաքում: Ես շատ երիտասարդ էի, մտածեցի՝ երևի ճիշտ է ասում, ինչու՞ գնամ, հասնեմ այդ ցուրտ քաղաք, երբ տաք Թբիլիսում էլ կարելի է սովորել: Չգիտեմ, մտածում եմ՝ եթե այն ժամանակ համառեի ու գնայի Լենինգրադ, հիմա այնտեղ ապրելիս կլինեի,- նկատում է Թենգիզը,- բայց դե եղածն եղած էր, ընդունվեցի Թբիլիսիի գեղարվեստի ակադեմիայի դիզայնի բաժինը: Չեմ ուզում հիմա խոսել, թե ինչու՞ ոչ գեղանկարչության, այդպես ստացվեց: Ես էլ մտածեցի՝ ոչինչ, թող ընդունվեմ, հետո բաժինս կփոխեմ: Բայց դա էլ չարեցի ու ակադեմիան ավարտեցի որպես դիզայներ»:
Թենգիզն ասում է, որ դիզայների աշխատանքն առավել կոնկրետություն ու կարգապահություն է պահանջում, իսկ իր կոչումը գեղանկարչությունն է: «Ես կարող եմ երեք օր նկարել, հինգ օր քնել: Նկարել էն, ինչ ես եմ ուզում, նկարել այնպես, ինչպես ես եմ տեսնում․ սա է արվեստագետի ազատությունը, որ պատվիրատուի քմահաճույքից կախված՝ անձին չի կարող հասու լինել,- բացատրում է Թենգիզը,- ես կարող եմ տունը զրոյից վերցնել և ողջ դիզայնն անել, չէ՞ որ ի վերջո դիպլոմով դա է իմ մասնագիտությունը, բայց դրա փոխարեն կգնամ մեկ անգամ էլ Հավլաբարը նկարելու: Երբ որոշեցի, որ դիզայնով չեմ զբաղվելու, ինձ համոզում էին, որ տուն ձևավորելով ավելի շատ փող կաշխատեմ: Բայց կյանքն իմ պարագայում այլ բան ապացուցեց: 90-ականների այդ դժվար տարիներին ընտանիքս հենց նկար վաճառելով եմ պահել: Իմ երեք տղաները մեծացել ու կրթություն են ստացել արվեստի գործերի վաճառքից ստացված գումարներով»:
- Որտեղի՞ց ես վերցնում այդ վառ, նեոնային-էլեկտրիկ գույները, երբեմն՝ անիրական, բայց անչափ տաք,- հարցնում եմ։
- Թբիլիսիից: Նա է ինձ տալիս այդ գույները, նաև էն, որ հայ եմ՝ ծիրանագույնն իմ գեների մեջ է: Թբիլիսին շատ ջերմ քաղաք է: Հնարավոր չէ ապրել այստեղ ու այլ գույներով նկարել: Ես քաղաքն առաջին անգամ տեսել եմ երեկոյան, երբ արդեն վառվում էին լույսերն ու սիրահարվել ընդմիշտ:
- Որքան նկատել եմ, դիմանկարներ չես անում, դրա փոխարեն քաղաքային պատկերներն են գերակշռում, ինչու՞...
- Մարդիկ անշնորհակալ են,- Թենգիզը կրկին ծիծաղում է,- նկարում ես, չեն հավանում, ասում են՝ նման չէ ինձ, իսկ ես այդ կերպ եմ տեսնում: Տարիներ առաջ մի դեպք եղավ, դրանից հետո որոշեցի, որ մարդկանց չեմ նկարելու: Կիսանդրու պատվեր էի ստացել: Ես գեղանկարչությանը զուգահեռ նաև քանդակով էի զբաղվում: Երբ պատրաստ էր պատվերն ու եկավ վճարելու ժամանակը, այդ մարդու հարազատները սկսեցին քննարկել, որ նման չէ, որ ինքը չէ և այլն: Եղբայրս բնավորությամբ շատ տաքարյուն է, նա պարզապես վերցրեց ու կոտրեց քանդակը: Այդ ժամանակից էլ որոշեցի, որ մարդկանց չեմ նկարելու: Տունը, փողոցը, ծառը, իրենք չեն բողոքում, չեն գալիս ասեն՝ ինչի՞ ես ինձ կրեմային վարդագույնի երանգներով պատկերել, ախր ես սև եմ: Շատ եմ սիրում կոլաժներ անել: Մեծ կտավների վրա եմ սիրում աշխատել՝ տարածականությունն ինձ գրավում է:
Թենգիզի կինը՝ Նինոն (Գանա), ևս նկարչուհի է, և ինչպես Թենգիզը (Սեյրան), ունի երկու անուն: Ծանոթացել են 1993թ․-ին ու ամուսնացել: Միկոյանցները երեք տղաների են մեծացրել՝ վերջին երկուսը երկվորյակ են: Զրուցակիցս ասում է, որ շատ կուզեր տղաներին հայկական անուններով կոչել, սակայն կնոջ հետ ընտրել են Արթուր, Ալեքսանդր, Սերգեյ անունները, որովհետև վրացական իրականությունն այլ բան է թելադրում: «Երկվորյակ տղաներիցս մեկը հորս անունն է կրում՝ Սերգեյ, բայց դե ինչքան էլ ուզեի, չէի կարող պապիս անունով կոչել որևէ մեկին: Դժվար կլիներ Ղուկաս անունով ժամանակակից Վրաստանում ճանապարհ հարթել: Բացի դրանից՝ նրանց մտածողությունն էլ ավելի վրացական է: Ես մի երազանք ունեմ, որ հարսներս հայ լինեն, բայց երևի դա էլ չիրականանա»,- Թենգիզը տխրում է:
Նկարիչների միջավայրում մեծացած տղաներից և ոչ մեկը չեն գնացել ծնողների ճանապարհով: «Ոչինչ, թոռներդ կնկարեն,- հուսադրում եմ զրուցակցիս,- տարածված խոսք կա չէ՞, ասում են՝ «Բնությունը հանգստացել է զավակների վրա», այդպես շատ է լինում, դու միակը չես: Թենգիզը ժպտում է՝ նկատելով, թե մինչև թոռները դեռ պետք է համոզի տղաներին ամուսնանալ: Երազում է, որ աշխարհում խաղաղություն լինի, Արցախը՝ մայր հայրենիքի հետ, ընտանիքներում առողջություն, խաղաղություն և հաջողություն: Հայաստան գոնե տարին մեկ անգամ գալիս է թե անձնական նախաձեռնությամբ, թե պլեներների մասնակցելու նպատակով: Անգամ թումանյանական շարք ունի արած: Սիրով է հիշում Արցախում կազմակերպված սիմպոզիումը 2021թ․-ին: Վերջին այցը Հայաստան անցած տարի նոյեմբերին էր: Վրացի երեք գեղանկարիչների հետ մասնակցեցին Գյումրիում «Արդինի» հիմնադրամի կազմակերպած աշնանային պլեներին ու տպավորված վերադարձան Վրաստան:
Եվ վերջում, մի քանի բլից հարց, որպես մեր զրույցի ամփոփում.
- Ի՞նչ է Հայաստանը քեզ համար:
- Հայաստանն իմ նախնիների հողն է, արյան կանչը, հավատը, լեզուն: Սիրում եմ հատկապես Լոռին՝ այդ տարածաշրջանի բնությունն ու եկեղեցիները:
- Ի՞նչ է Թբիլիսին քեզ համար:
- Ամեն ինչ: Նա ինձ տվել է տուն, ընտանիք, մասնագիտություն:
- Որտե՞ղ կուզեիր լինել Հայաստանում, որ դեռ չես եղել:
- Շատ տեղերում չեմ եղել, բայց կուզեի հատկապես Խոր Վիրապ գնալ ու Տաթև:
Հ․գ․- 2005 թվականից Թենգիզ Միկոյանցն անհատական ցուցահանդեսներ է կազմակերպել Երեւանում, Թբիլիսիում, Մոսկվայում, Սանկտ Պետերբուրգում եւ Տյումենում։ Նրա գործերն ընդգրկված են Միացյալ Նահանգների, Մեծ Բրիտանիայի, Գերմանիայի, Իտալիայի, Ֆրանսիայի, Վրաստանի եւ բազմաթիվ այլ երկրների տարբեր մասնավոր հավաքածուներում։ 2011թ. ՀՀ Սփյուռքի նախարարությունը նկարչին պարգևատրել է «Արշիլ Գորկի» մեդալով, որը շնորհվում է կերպարվեստի, գեղանկարչության, քանդակագործության, գծագրության արվեստը տարածելու և Սփյուռքում հայկական արվեստը ճանաչելի դարձնելու գործում ներդրում ունենալու համար:

Грузинский художник с армянскими корнями Тенгиз Микоянц: “Я думаю по-грузински, но у меня сердце и душа армянина”
В пространственной неопределенности толстых слоев розового и оранжевого, резкими, но в то же время легкими движениями мастихина по полотну растекается светло-желтый цвет обжигающего песка пустыни, затем появляются оттенки темно-синего и красного... Стоя за спиной художника, смотрю на изображение: обычный дом из потускневшего туфа на гюмрийской улице с сохранившимися на ней старыми каменными плитами. Пожалуй, начиная именно с этого момента обозначается граница между художником и простым смертным: в этом диапазоне художник видит нечто большее или просто невообразимое.
Первая встреча с грузинским художником с армянскими корнями Тенгизом Микоянцем состоялась в ноябре 2022 года в Гюмри, в рамках организованного для молодых художников 9-го международного сбора на пленэре “Цвета Минаса”. Следующая встреча была уже в мае 2023-го в Тбилиси. Тенгиз говорит на армянском с грузинским акцентом, иногда переходит на русский, чтобы более плавно выразить мысль. Родился он в 1964 году в городе Хашури региона Шида Картли, в семье Сергея и Аси Микоян. В те годы армянские школы действовали только в Тбилиси и Батуми.
“Если бы в Хашури была армянская церковь, то обязательно действовала бы армянская воскресная школа, и я бы сейчас мог читать и писать на армянском языке. Где церковь, там армянскость. В последнее время я постоянно думаю о том, что нужно выучить армянские буквы, но из-за возраста, наверное, уже не получится”. Тенгиз на несколько минут замолкает, потом продолжает: “Знаешь, в действительности в селе Сурами у нас была армянская церковь, но потому ее у нас отняли и превратили в грузинскую”. Тенгиз говорит о построенной в 18-ом веке в Сурами церкви святого Геворка. В начале 20-го века местные армяне обратились к властям с просьбой восстановить церковь, однако никакого ответа не получили. А спустя некоторое время церковь у армян отняли и передали грузинской православной церкви.
“Мои дедушка и бабушка были беженцами из Эрзрума и Муша. Я очень любил бабушку со стороны отца, от которой и унаследовал основные черты своего характера. Бабушке Ареват (Аревак) было три года, когда турки вырезали в Муше армян. Она стала сиротой, но благодаря людям, которые собирали оставшихся без родителей детей, бабушка очутилась в Америке. Несколько лет она жила в американском детском доме. А когда армянских детей спросили, кто хочет, чтобы их усыновили армянские семьи, моя бабушка подняла руку. Ее удочерили проживавшие в Сочи Мадиляны. В новой семье детей не было, и казалось, что новые родители должны были всю свою любовь дарить удочеренной девочке, Однако моя бабушка не прижилась в этой семье, тем более, что после удочерения у ее мачехи родились дети. В 16-17 лет бабушку выдали замуж за жителя Ахалкалака, которого она не любила. Замужество оказалось неудачным. Из-за постоянных унижений и бесчеловечного отношения бабушка вынуждена была убежать из дома. Так она оказалась в Хашури. Бабушка не любила рассказывать о себе. И то, что я знаю, я слышал от своего отца”,- сказал Тенгиз.
Со вторым мужем, Гукасом, Ареват познакомилась на станции в Хашури. Молодой уборщик не смог равнодушно пройти мимо рыдавшей красавицы. Их встреча стала судьбоносной. Гукас сам пережил страшное потрясение. В грузинском селе, где он жил, турки изнасиловали его жену, которая после этого сошла с ума, а потом умерла, оставив сиротами двух малолетних детей – Шалико и Марусю. Ареват стала для них любящей матерью. В этом браке родились еще трое детей, в том числе отец Тенгиза Сергей.
Спустя некоторое время Ареват узнала о том, что ее отец жив, живет в селе Сарнахбюр Ширакской области и что ее фамилия Варданян. Она приехала в Армению, встретилась с отцом. Подробности этой встречи родственники не запомнили, да и сама Ареват многое не рассказала. Тенгиз помнит слова отца о том, что в Сарнахбюре у них есть дом деда, но он им не нужен.
“А когда к вашей фамилии прибавилась буква “ц”?” – спрашиваю Тенгиза, полагая, что бежавший из Эрзрума армянин вряд ли носил фамилию Микоянц.
“После моего рождения,- улыбнувшись уголком рта, ответил Тенгиз. – Однако это не единственная моя особенность. Со дня рождения у меня два имени – Сейран и Тенгиз. Мой отец очень любил сына своей сестры, которого звали Тенгиз. И когда я родился, он решил, что я должен носить это же имя. Когда бабушка узнала об этом, она очень рассердилась и заявила, что ее внука должны звать Сейран. Но, не дождавшись прихода бабушки, в метрике записали Тенгиз. В Хашури меня знают как Сейрана. Если спросите Тенгиза, не поймут, о ком идет речь. Жизнь удивительная штука: для армян я так и остался Тенгизом, а для грузин я Сейран. Когда в Тбилиси я поступал в техникум, меня спросили, как меня зовут. Я протянул им паспорт, а там было написано Тенгиз.
Однажды брат приехал в академию, искал меня, сказал, что ему нужен Сейран. А в Тбилиси меня никто по этому имени не знал. Потом он догадался и попросил позвать Тенгиза. “А, Тенго. Ну так бы и сказал, что тебе Тенго нужен…”
Тенгиз вновь замолкает. Я напоминаю ему свой предыдущий вопрос о языковом мышлении. Он щурит глаза и кивает: “Я думаю по-грузински, но моя душа и мысли с Арменией. Однако если бы мне вновь пришлось выбирать, где жить, я бы опять выбрал Тбилиси”.
В семье Микоянц, кроме Тенгиза, росли еще двое сыновей – Давид и Пата. Из трех братьев путь, связанный с искусством, выбрал только Тенгиз.
- В вашей семье кто-то имел отношение к искусству?
- Отец. Он рисовал, танцевал, играл на духовых инструментах. Я, честно говоря, хотел играть на скрипке, очень любил этот инструмент, но моя мечта так и осталась мечтой. Я не научился играть на скрипке, так как родители не могли ее купить, она стоила дорого. Потом магазин музыкальных инструментов в Хашури закрылся, а с его закрытием отпала и моя мечта стать скрипачом. И вот в один из дней я взял в руки кисть. Мне кажется, гены отца проснулись только у меня и, честно говоря, довольно поздно…
- Поздно? Насколько поздно? Если не ошибаюсь, Поль Гоген и Анри Матисс начали рисовать после 30-ти.
- Да, но тогда я об этом не знал, чтобы не переживать из-за того, что поздно увлекся рисованием,- смеется Тенгиз. – Я начал рисовать в 15-16 лет, а в советское время это считалось уже “поздним” возрастом.
- Когда в этом возрасте влюбляются, то или начинают петь, или писать стихи, а ты стал рисовать. Может, влюбился? – спрашиваю я.
- Да, было такое,- улыбаясь, говорит мой собеседник. – Но в человеке должно быть стремление, желание танцевать, петь, рисовать, должна быть искра, которая однажды вспыхнет. Например, мне могут сказать: Тенгиз, нарисуй капусту. Но если в тебе нет желания рисовать капусту, ты ее не нарисуешь. А если есть… Я могу нарисовать эту капусту так, что душа запоет. В этом и состоит истинное призвание художника.
К окончанию школы вопрос выбора специальности уже был решен, и после возвращения из армии Тенгиз поступил в Тбилисское художественное училище имени М.Тоидзе, где проучился два года. Следующим шагом стало получение высшего академического образования. У Тенгиза была возможность учиться в Санкт-Петербургской академии художеств. “Получилось так, что я познакомился с ректором Ленинградской академии художеств, получил от него приглашение, записал номер телефона, и оставалось только поехать в Питер. А там жил мой дядя, и когда он узнал об этом, то начал ворчать – мол, что ты потерял в холодном сыром городе, если можешь учиться в теплом Тбилиси. “Не знаю, если б я настоял на своем и поехал в Ленинград, возможно, я сейчас жил бы там,- говорит Тенгиз. – Но произошло то, что произошло. Я поступил на факультет дизайна Тбилисской академии художеств. Не хочу сейчас говорить о том, почему не на отделение живописи, так получилось... Тогда я думал, что поступлю, а потом сменю факультет, но не сделал этого и окончил академию как дизайнер”.
По словам Тенгиза, работа дизайнера требует максимальной конкретики и дисциплины, между тем его призвание – живопись. “Я могу три дня рисовать и пять дней спать. Рисовать то, что хочу, рисовать так, как я вижу – вот та свобода художника, которая из-за капризов заказчика недоступна личности,- объясняет Тенгиз. – Я могу взять квартиру и сделать весь дизайн с нуля, ведь это моя специальность. Но вместо этого могу еще раз нарисовать Авлабар. Когда я решил, что не буду заниматься дизайном, меня начали убеждать, что оформление дома более прибыльная работа. Однако в моем случае жизнь доказала обратное. В трудные 90-е годы я содержал семью именно благодаря продаже картин. Трое моих сыновей выросли и получили образование на средства, вырученные от продажи произведений искусства”.
-Где ты берешь эти яркие, неновые цвета, иногда нереальные, но чрезвычайно теплые? – спрашиваю Тенгиза.
-В Тбилиси, это он мне дает эти цвета, а еще помогает то, что я армянин – абрикосовый цвет в моих генах. Тбилиси очень теплый город. Невозможно жить здесь и рисовать другими цветами. Впервые я увидел город вечером, когда уже зажигались огни, и влюбился навсегда.
-Я заметила, что ты не рисуешь портреты. Вместо этого превалируют изображения города. Почему?
-Люди неблагодарны,- Тенгиз вновь смеется. – Рисуешь, а им не нравится, говорят, что не похожи, а я их вижу именно такими. Несколько лет назад произошел случай, после которого я решил не рисовать людей. Я получил заказ на создание бюста (параллельно с живописью я занимался также скульптурой). Когда заказ был готов и пришло время платить за работу, родственники этого человека начали обсуждать, говорить, что не похож, что это не он и так далее. Брат мой по характеру очень вспыльчивый. Он просто взял и разбил бюст. Вот тогда я решил, что не буду изображать людей. Дома, улицы, деревья не жалуются, не спрашивают, почему я нарисовал их в кремовых, розовых тонах, ведь они черного цвета. Очень люблю делать коллажи. Люблю работать на больших полотнах – пространственность меня очень привлекает.
Жена Тенгиза (Сейрана) Нино (Гана) тоже художница, и у нее, как и у мужа, два имени. Они познакомились и поженились в 1993 году. Микоянцы вырастили трех сыновей, младшие двое – близнецы. Тенгиз говорит, что очень хотел бы назвать сыновей армянскими именами, но вместе с женой выбрали имена Артур, Александр, Сергей, так как грузинская реальность диктует другое. “Один из мальчиков-близнецов носит имя моего отца – Сергей. Но как бы мне ни хотелось, я не смог бы назвать кого-то из них именем своего деда. В современной Грузии трудно прокладывать себе дорогу, если тебя зовут Гукас. Кроме того, у них грузинское мышление. У меня есть мечта – хочу, чтобы мои невестки были армянками, но и она, наверное, не сбудется…”- с грустью говорит Тенгиз.
Никто из сыновей, выросших в среде художников, не пошел по стопам родителей. “Ничего, внуки будут рисовать, - обнадеживаю моего собеседника. – Есть же выражение “природа на детях отдыхает”. Так часто бывает, ты не единственный”. Тенгиз улыбается, отмечая, что до появления внуков еще нужно убедить сыновей жениться. Мечтает, чтобы в мире царил мир, чтобы Арцах был с матерью-Родиной, чтобы семьи были здоровы, успешны, жили в согласии. Как минимум раз в год Тенгиз приезжает в Армению – или по собственной инициативе, или для участия в пленэрах. У него даже есть туманяновский цикл. С большой любовью вспоминает симпозиум, организованный в 2021 г. в Арцахе. В последний раз он приезжал в Армению в ноябре прошлого года. Вместе с тремя грузинскими художниками Тенгиз принял участие в осеннем пленэре, организованном в Гюмри фондом “Ардини”. В Грузию вернулись с большими впечатлениями.
В заключение нашей беседы задаю Тенгизу несколько блиц-вопросов.
- Что для тебя Армения?
- Армения – земля моих предков, зов крови, вера, язык. Особенно люблю Лори – природу и церкви этого региона.
- Что для тебя Тбилиси?
- Тбилиси для меня все. Он дал мне дом, семью, специальность.
- Где бы ты хотел побывать в Армении, где еще не был?
- Я не был во многих местах, но особенно хотел бы посетить Хор Вирап и Татев.
P.S. С 2005 года Тенгиз Микоянц организовывал персональные выставки в Ереване, Тбилиси, Москве, Санкт-Петербурге, Тюмени. Его работы хранятся в частных коллекциях в США, Великобритании, Германии, Италии, Франции, Грузии и многих других странах.
В 2011 г. Министерство диаспоры РА наградило художника медалью “Аршил Горки”, которая вручается за вклад в дело распространения и популяризации армянского изобразительного искусства (живописи, скульптуры, графики) в диаспоре.