Ովքե՞ր են վտանգում Լաստիվերի ջրվեժը
Տավուշի մարզի Ենոքավան գյուղից 3 կմ հեռավորությամբ Խաչաղբյուր գետի վրա է գտնվում Լաստիվերի ջրվեժը: Ջրվեժին շատ մոտ է նաև Լաստիվերի երկհարկ քարանձավը: Թե քարանձավը, թե ջրվեժը արդեն քանի տարի է` գրավում են տեղացի և արտերկրացի զբոսաշրջիկներին: Դրանք տեսնելու համար բազմաթիվ զբոսաշրջիկներ հաղթահարում են դժվարանցանելի անտառային արահետը:
Ենոքավանի գյուղացիները և իջևանցիները, սակայն, մտահոգված են, որ զբոսաշրջիկներին այդչափ գրավող Լաստիվերի ջրվեժը կարող է վերանալ, քանի որ ոմանք որոշել են Խաչաղբյուր գետի և դրա վտակների վրա փոքր հիդրոէլեկտրակայաններ կառուցել:
Գետահովիտ գյուղում «Էներջի կոկ» ՍՊԸ-ն Աղստև գետի Պաղջուր (նույն Խաչաղբյուր) վտակի վրա արդեն իսկ գործարկում է 1.2 մգվտ հզորությամբ «Խաչաղբյուր» փհէկը: ՍՊԸ-ի սեփականատեր է գրանցված Սեւադա Քոքոբելյանը: Նա «Ազատ դեմոկրատներ» կուսակցության առաջնորդ», «Ժառանգության» ցուցակով պատգամավոր ընտրված Խաչատուր Քոքոբելյանի որդին է:
2011-ի մայիսին «Քարեվարդ» ՍՊԸ-ն նույնպես ստացել է «Խաչաղբյուր-2» փհէկ կառուցելու լիցենզիա` Աղստև գետի Պաղջուր վտակի վրա մոտ 3 մգվտ հզորությամբ կայանի համար: «Քարեվարդ» ՍՊԸ-ի սեփականատերերից է Արարատ Վլադիմիրի Քոքոբելյանը` Տավուշի մարզի Աչաջուր գյուղից: Արարատ Քոքոբելյանը նույնպես Խաչատուր Քոքոբելյանի ազգականն է` հորեղբոր որդին:
Մեկ այլ ընկերություն ևս` «ԱԹՎԱ» ՍՊԸ-ն, 2011-ին ստացել է Սղստև գետի Պաղջուր վտակի վրա «Խաչաղբյուր-3» և «Խաչաղբյուր-4» փհեկեր կառուցելու ջրթույլտվություններ, սակայն Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը դեռ լիցենզիա չի տրամադրել այս ընկերությանը: «ԱԹՎԱ» ՍՊԸ-ն գրանցված է Վիոլետա Ջանազյանի և Թովմաս Ղուլյանի անվամբ: Թովմաս Ղուլյանը «Ջրմուղկոյուղու» նախկին գլխավոր տնօրեն, Հայաստանի տարածքային կառավարման նախարարության ջրային տնտեսության պետական կոմիտեի նախագահի խորհրդական Արբեն Ղուլյանի որդին է, Վիոլետա Ջանազյանը` Արբեն Ղուլյանի կինը:
«Ես պաշտոնապես ասում եմ, որ Ենոքավանի այդ ջրվեժի շրջակայքում որևէ բան չի կառուցվելու: Ջրվեժը 1200 նիշի վրա է, իսկ մեր հէկերը ավելի բարձր են` 1400 նիշի վրա են, որը որևէ առնչություն չունի դրա հետ»,- մեզ հետ զրույցում վստահեցրեց Արբեն Ղուլյանը:
«ԱԹՎԱ» ՍՊԸ-ն դեռևս փոքր հէկերի նախագիծ չունի, ամեն ինչ նախնական փուլում է: Ա. Ղուլյանի խոսքով` հէկերի կառուցումը այս տարվա բան չէ, քանի որ նույնիսկ այդ տարածքներ հասնելու մեքենայի ճանապարհ չկա, անհնար է այնտեղ շինանյութ հասցնելը: Նախնական տվյալներով` Ա. Ղուլյանը իր հէկերը Սև քար և Ենոքավանի գյուղերի վարչատարածքում է կառուցելու:
«Ես ավելի շատ մտահոգված եմ, որովհետև ես պետական աշխատող եմ, չեմ թույլ տա այդպիսի բան, ուղղակի տեղում ուսումնասիրություններ չեն արվել: Ես մասնագետներին ուղարկել եմ այնտեղ, հիմա նորից են գնալու, որպեսզի ուսումնասիրեն ողջ տեղանքը. սկզբունքը հետևյալն է` բացառել նման տիպի բաները»,- ասաց Ա. Ղուլյանը:
Արբեն Ղուլյանը իր հէկերը նախատեսել էր կառուցել, ինչպես արդեն նշեցինք, Խաչաղբյուր գետի և դրա Աղբղա վտակի վրա: Սակայն հնարավոր է մեկը կառուցի. «Էդ որ Լաստիվերը հանվում է, արդեն հզորություն չի մնում, նենց որ մեկից մենք կարող ենք հրաժարվել»,- ասաց նա:
Իսկ այն, որ Քոքոբելյանները մտադիր էին Խաչաղբյուր գետի վրա 3 փհէկ կառուցել, հաստատել է Վաչիկ Քոքոբելյանը դեռևս 2009-ին` aysor.am-ի հետ զրույցում: Վաչիկ Քոքոբելյանն էլ Խաչատուր Քոքոբելյանի հարազատ եղբայրն է: Խաչատուր Քոքոբելյանի հետ զրուցել չհաջողվեց, նրա բջջային հեռախոսահամարն անհասանելի էր:
Թե հստակ որտեղ են կառուցվելու Քոքոբելյանների հէկերը, դեռ հայտնի չէ: Ենոքավանի համայնքապետ Անդրանիկ Չիբուխչյանը խուսափում է այս հարցով հստակ պարզաբանումներ տալ: Ընդամենը ասաց, որ հէկերը Լաստիվերին մոտ չեն լինի, մեկը` ներքևում, մնացածները շատ վերև ու անջատեց հեռախոսը: Այնուհետև գյուղապետի հեռախոսահամարը երկար ժամանակ անհասանելի էր, ավելի ուշ` միացված, բայց չէր պատասխանում մեր զանգերին:

Малые ГЭС крупных чиновников-5. Кто ставит под угрозу Ластиверский водопад?
Ластиверский водопад находится на реке Хачахбюр, которая протекает в трех километрах от села Енокаван (Тавушская область). Недалеко от водопада имеется и двухъярусная пещера. Вводопад и пещера уже несколько лет привлекают как местных, так и иностранных туристов.
Однако жители Енокавана и города Иджевана обеспокоены тем, что столь привлекающий любителей путешествий Ластиверский водопад может исчезнуть, поскольку кое-кто решил построить на реке Хачахбюр малые гидроэлектростанции.
ООО "Энерджи кок" уже несколько лет эксплуатирует построенную на притоке Пахджур реки Агстев малую ГЭС "Хачахбюр", мощность которой 1,2 мгВт. Компания зарегистрирована на имя Севады Кокобеляна, сына лидера партии "Свободные депутаты" Хачатура Кокобеляна, избранного в парламент по пропорциональному списку партии "Наследие".
В мае 2011 г. ООО "Каревард" также получило лицензию на строительство малой ГЭС "Хачахбюр-2" на притоке Пахджур. Одним из владельцев этой компании является Арарат Кокобелян из села Ачаджур Тавушской области. Последний приходится тому же Хачатуру Кокобеляну двоюродным братом.
Еще одная компания – ООО "АТВА" в 2011 г. получила разрешение на строительство на притоке Пахджур малых ГЭС "Хачахбюр-3" и "Хачахбюр-4". Однако Комиссия по регулированию общественных услуг пока не предоставила лицензию этой компании. ООО "АТВА" зарегистрировано на имя Виолетты Джаназян и Товмаса Гуляна. Гулян – бывший гендиректор организации "Водоканал" и сын советника председателя Госкомитета водного хозяйства министерства территориального управления РА Арбена Гуляна, а Виолетта Джаназян – жена А.Гуляна.
"Я официально заявляю, что в окрестностях водопада, около села Енокаван ничего не будет построено. Водопад находится на отметке 1200, а наши ГЭС будут расположены выше – на отметке 1400",- сказал в беседе с нами Арбен Гулян.
У компании "АТВА" пока нет проекта ГЭС, все находится на предварительной стадии, так что в этом году строительство не начнется, так как к этой территории даже дорога не проложена, говорит Арбен Гулян.
"Я беспокоюсь больше, чем кто-либо, поскольку я государственный служащий и не могу позволить что-либо подобное. Я направил туда специалистов, чтобы они изучили всю местность. Принцип работы состоит в том, чтобы исключить подобные вещи",- заверил А.Гулян.
Как мы уже отметили, Арбен Гулян намерен построить свои ГЭС на реке Хачахбюр и на ее притоке Агбха. Однако не исключено, что будет построена лишь одна ГЭС.
А то, что Кокобеляны собираются построить на Хачахбюре три малые ГЭС, еще в 2009 г. в интервью aysor.am подтвердил Вачик Кокобелян, родной брат Хачатура Кокобеляна. Побеседовать с лидером "Свободных демократов" нам не удалось – его мобильный был вне зоны доступа.
Пока неизвестно, где конкретно будут построены ГЭС Кокобелянов. Руководитель администрации Енокавана Андраник Чибухчян избегает комментариев по этому вопросу. Он лишь сказал, что ГЭС не будут сооружены рядом с Ластивером, и отключил телефон. После этого Чибухчян перестал отвечать на наши звонки.