Համաժողովրդական հանրահավաք Ստեփանակերտում՝ Լաչինի միջանցքի ապաշրջափակման պահանջով
Այսօր՝ հուլիսի 14-ի առավոտյան ժամը 9:00-ից, Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակում մեկնարկել է համաժողովրդական անժամկետ հանրահավաքը։
215-րդ օրն է՝ փակ է Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը։ Հունիսի 15-ից էլ Ադրբեջանն արգելել է նաև հումանիտար փոխադրումները։ Գրեթե 1 ամիս Արցախը սպառում է իր ներքին պաշարները։
Ելույթ ունեցավ Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը, որն իր խոսքում շեշտեց, որ Արցախի ժողովրդի 7 ամսվա շրջափակումը հասել է օրհասական կետի, երբ լրջագույնս վտանգված է 120 000 մարդու կյանք։ «Մի ամբողջ ժողովրդի գլխին կախված են գոյաբանական սպառնալիքներ, որոնք անհերքելի են և ընդգծված։ Գտնվելով ամբողջական շրջափակման մեջ մեր ժողովուրդը կանգնել է թերսնուցման, սովի, Ադրբեջանի կողմից անթաքույց իրականացվող էթնիկ զտման, բռնի հպատակեցման և ցեղասպանության անհերքելի իրական սպառնալիքի ներքո»,- նշեց նա։
Գեղամ Ստեփանյանը կոչով դիմեց նաև միջազգային հանրությանը, նշելով, որ անտարբերությունը հավասարազոր է մեղսակցության։
Ելույթներ հնչեցին նաև ռուսերենով և անգլերենով։
Ելույթ ունեցավ նաև Արցախի պետական նախարար Գուրգեն Ներսիսյանը։ Վերջինս նշեց, որ Արցախի ժողովրդի ֆիզիկական գոյությունը վտանգված է։
«Յուրաքանչյուր վաղվա օրը լինելու է էլ ավելի ծանր ու դժվար, այսօր արդեն իսկ կան բազմաթիվ առողջապահական խնդիրներ, բազմաթիվ համայնքներ հաջորդաբար զրկվում են խմելու ջուր ունենալու հնարավորությունից։ Ստեփանակերտից դուրս ապրող հայրենակիցներից շատերի համար շրջկենտրոնների հետ միակ կապը հեռախոսազանգն է։ Շուշիի շրջանի մեր բնակիչները դարձել են պատանդ»,- ասաց նա։
Պետական նախարարը հայտնեց, որ հանրահավաքն անժամկետ է։ Ակցիայի մասնակիցները երթով շարժվեցին դեպի Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի Ստեփանակերտի  գրասենյակ, որից հետո ուղևորվելու են Արցախում ռուսական խաղաղապահ ուժերի տեղակայման վայր, ապա նորից կվերադառնան Վերածննդի հրապարակ։

В Степанакерте состоялся общенародный митинг с требованием разблокировать дорогу
Сегодня, 14 июля, в 9:00 на площади Возрождения в Степанакерте начался бессрочный общенародный митинг.
Уже 215 дней закрыта единственная дорога, связывающая Арцах с Арменией, а с 15 июня Азербайджан запретил также гуманитарные перевозки. Арцах почти месяц использует свои внутренние запасы.
Выступивший на митинге Защитник прав человека Арцаха Гегам Степанян подчеркнул, что семимесячная блокада народа достигла критической точки – под серьезной угрозой оказались жизни 120 тысяч людей. “Над целым народом нависла неопровержимая экзистенциальная угроза. Находясь в полной блокаде, наш народ столкнулся с реальной угрозой недоедания, голода, открыто осуществляемой Азербайджаном этнической чистки, насильственного подчинения и геноцида”,- заявил Г. Степанян.
Обращаясь к международной общественности, омбудсмен подчеркнул, что безразличие равносильно соучастию в преступлении.
На митинге выступил и госминистр Арцаха Гурген Нерсисян. Он заявил, что физическое существование народа Арцаха находится под угрозой.
“Каждый последующий день будет труднее и тяжелее предыдущего. Уже сегодня имеются многочисленные проблемы в сфере здравоохранения, многие общины друг за другом лишаются возможности получать питьевую воду. Живущие за пределами Степанакерта наши соотечественники могут связываються с райцентрами только по телефону. Наши жители Шушинского района стали заложниками”,- отметил Г.Нерсисян, подчеркнув, что митинг будет бессрочным.
Затем участники акции организовали шествие к степанакертскому офису Международного Комитета Красного Креста, оттуда направились к месту дислокации российских миротворческих сил и вновь вернулись на площадь Возрождения.