Արցախի իշխանությունները չեն մեկնաբանում Լաչինի միջանցքը միակողմանի բացելու մասին Փաշինյանի հայտարարությունը
Այսօր՝ օգոստոսի 24-ին, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Կառավարության նիստը սկսեց այն հայտարարությամբ, թե իրեն հավաստի տեղեկություններ են հասել, որ ծրագրեր են մշակվում Լաչինի միջանցքը միակողմանի բացելու, Լեռնային Ղարաբաղից ելք թույլ տալու և մուտք թույլ չտալու վերաբերյալ։
Փաշինյանի հայտարարության մասին «Հետքը» մեկնաբանություն խնդրեց Արցախի նախագահի մամուլի խոսնակ Լուսինե Ավանեսյանից։ Նա ասաց, որ Արցախի կառավարությունը և իշխանությունները ոչ մի կերպ չեն մեկնաբանում Լաչինի միջանցքը միակողմանի բացելու մասին Փաշինյանի հայտարարությունը։
Հիշեցնենք՝ իր այսօրվա ելույթում Նիկոլ Փաշինյանը նշեց նաև, որ 2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից Լաչինի միջանցքի փակ լինելու պատճառով բազմաթիվ քաղաքացիներ չեն կարողանում վերադառնալ Արցախ, ևս 30 000-ը՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության հետևանքով։
«Մի շարք դրույթների չկատարումը շարունակաբար վկայում է, որ Ադրբեջանի հիմնական նպատակը Ղարաբաղի հայության էթնիկ զտումն է, Լեռնային Ղարաբաղից հեռացնելը՝ սովահարության, ռազմական օպերացիայի կամ այլ միջոցներով։ Մեր ունեցած տեղեկությունները վկայում են, որ Բաքուն շարունակաբար տորպեդահարում է Ստեփանակերտի հետ երկխոսությունը՝ փորձելով դրա պատասխանատվությունը դնել Լեռնային Ղարաբաղի վրա։ ՀՀ դիրքորոշումը շարունակում է մնալ նույնը։ Իրավունքներին ու անվտանգությանն առնչվող հարցերը պետք է հասցեագրվեն Բաքու-Ստեփանակերտ երկխոսության միջոցով՝ միջազգային մեխանիզմի շրջանակներում»,- նշեց վարչապետ Փաշինյանը։
2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից Արցախը գտնվում է շրջափակման մեջ։ 2023 թվականի ապրիլի 23-ին Ադրբեջանը փակել է Հակարիի կամուրջը, որը գտնվում է Արցախի ու Հայաստանի սահմանագծին: 2023 թվականի հունիսի 15-ից Ադրբեջանը արգելափակել է հումանիտար բեռների ներկրումը Արցախ։ 256 օր է Ստեփանակերտ-Գորիս մայրուղով Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել 710 բուժառու համապատասխան բուժում ստանալու նպատակով: Շրջափակման ընթացքում Ադրբեջանը հանրագումարային 189 օր ամբողջությամբ կամ մասնակիորեն ընդհատել է Հայաստանից Արցախ գազամատակարարումը, իսկ էլեկտրամատակարարումն ամբողջությամբ խափանված է արդեն 227 օր շարունակ։

Власти Арцаха не комментируют заявление Н.Пашиняна об одностороннем разблокировании Лачинского коридора
Премьер-министр Никол Пашинян на заседании правительства сегодня, 24 августа, заявил, что до них дошла достоверная информация о разработке плана по разблокированию Лачинского коридора в одностороннем порядке: выезд будет разрешен, въезд – нет.
Hetq.am попросил пресс-секретаря президента Арцаха Лусине Аванесян прокомментировать заявление премьер-министра Армении. Л.Аванесян отметила, что правительство и власти Арцаха никак не комментируют заявление Пашиняна об одностороннем разблокировании Лачинского коридора.
В своем выступлении Н.Пашинян также отметил, что многочисленные граждане не могут вернуться в Арцах из-за перекрытия Лачинского коридора 12 декабря 2022 г., еще 30 тысяч человек – из-за невыполнения п.7 Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 г.
“Невыполнение ряда положений свидетельствует о том, что главная цель Азербайджана – изгнать армян из Нагорного Карабаха путем этнической чистки, будь то посредством голода, военных действий или иными способами. Имеющаяся у нас информация свидетельствует о том, что Баку различными способами постоянно торпедирует диалог со Степанакертом, пытаясь переложить ответственность за это на Нагорный Карабах. Позиция Республики Армения остается неизменной: вопросы, связанные с правами и безопасностью армян Нагорного Карабаха, должны решаться посредством диалога Баку-Степанакерт в рамках международного механизма”,- отметил премьер Пашинян.
Арцах находится в блокаде с 12 декабря 2022 г. 23 апреля 2023 г. Азербайджан перекрыл мост Акари, который находится на границе между Арцахом и Арменией. С 15 июня 2023 г. Азербайджан заблокировал поставки гуманитарных грузов в Арцах. 256 дней при посредничестве и в сопровождении Международного Комитета Красного Креста по автотрассе Степанакерт-Горис из Арцаха в Армению с целью лечения было перевезено 710 пациентов. За время блокады Азербайджан полностью или частично перекрывал газоснабжение Арцаха в общей сложности 189 дней, а электроснабжение полностью прекращено уже 227 дней.