Երասխի գործարանի ուղղությամբ կրակոցները ՊՆ-ն հրադադարի ինտենսիվ խախտում չի համարում
Այսօր՝ օգոստոսի 28-ին, Երասխի մետալուրգիական գործարանը հաղորդագրություն տարածեց, ըստ որի՝ օգոստոսի 25-ից 27-ը ադրբեջանական զինուժը բարձր ինտենսիվությամբ, աննախադեպ քանակի՝ 60 կրակոց է արձակել Երասխում կառուցվող գործարանի ուղղությամբ՝ թիրախավորելով նաև բանվորների կացարանը:
«Շարունակում են նույն զինատեսակներից կրակել։ Շաբաթ օրն ունեցել ենք գրեթե 60 կրակոց, կրակում են աշխատողների կացարանի վրա, որը, կարելի է ասել, նորություն է, որովհետև հիմնականում արտադրական կամ աշխատանքային պրոցեսների ժամանակ են կրակում, հիմա արդեն՝ էն շենքերի վրա, որտեղ մարդիկ են»,- «Հետք»-ին ասաց գործարանի տնօրեն Տիրան Հակոբյանը։
Նրա խոսքով՝ վնասվել են շենքի պատուհանները, մարդկանց շրջանում տուժածներ չկան։ Այսօր կրակոցներ չեն եղել։
Այն հարցին, թե ինչու Պաշտպանության նախարարությունը չի հաղորդում նշված դեպքի մասին՝ Հակոբյանն առաջարկեց դիմել ՊՆ-ին։
«Անհնար է տեղյակ չլինեն կրակոցներից, ամբողջ գյուղն է տեղյակ։ Նենց ցածր չի, որ չլսեն։ Զորքերն առաջնագծում էդ ամեն ինչը տեսնում և վավերագրում են»,- ասաց նա։
«Հետքը» կապ հաստատեց Պաշտպանության նախարարության մամուլի խոսնակ Արամ Թորոսյանի հետ՝ փորձելով ճշտել, թե ինչ տեսակի զենքերից է հակառակորդը կրակել, և ինչու ՊՆ-ն հաղորդագրություն չի տարածել։
«Հրադադարի ինտենսիվ խախտումների մասին ՊՆ-ն պաշտոնական հաղորդագրություն է տարածում»,- ասաց Թորոսյանը՝ հորդորելով մեկնաբանություն ստանալ գործարանից։
Մեր ճշտող հարցին՝ ինչո՞ւ ՊՆ-ն չի հայտնել այս դեպքի մասին՝ Թորոսյանը կրկին պատասխանեց. «ՊՆ-ն հրադադարի ինտենսիվ խախտումների պարագայում պաշտոնական հաղորդագրություն տարածում է»։
«Այս դեպքում չի՞ եղել խախտում»,- կրկին հարցրինք խոսնակին։
«Ես մեկնաբանեցի»,- պատասխանեց Արամ Թորոսյանը։
Հիշեցնենք, որ Արարատի մարզի Երասխ գյուղում կառուցվում է հայ-ամերիկյան մետալուրգիական գործարան, որտեղ կվերամշակվեն և կարտադրվեն սև մետաղներ, ամրաններ, անկյունակներ և խողովակներ։
Ադրբեջանը պարբերաբար կրակում է գործարանի ուղղությամբ՝ պահանջելով դադարեցնել շինաշխատանքները։ ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարությունն էլ հայտնում է՝ Երասխի գործարանի շինաշխատանքները դադարեցնելու Ադրբեջանի պահանջի համար որևէ հիմք առկա չէ։

Обстрел завода в Ерасхе Минобороны не считает интенсивным нарушением режима прекращения огня
Сегодня, 28 августа, представители строящегося в Ерасхе металлургического завода сообщили о том, что с 25-го по 27-е августа вооруженные силы Азербайджана обстреливали завод с беспрецедентной интенсивностью, произведя до 60 выстрелов. Было обстреляно также здание, в котором проживают рабочие.
“Стреляют из одних и тех же видов оружия. В субботу было произведено почти 60 выстрелов. Обстреляли также здание, где живут рабочие, что является новостью. Ранее стрельба производилась в основном во время производственных или рабочих процессов. Сейчас уже стреляют по постройкам, где находятся люди”,- рассказал Hetq.am директор завода Тиран Акопян.
По его словам, повреждены окна здания, пострадавших нет. Вопрос о том, почему Министерство обороны не сообщило о произошедшем, Акопян предложил адресовать самому ведомству. “Невозможно, чтобы они не знали о выстрелах, об этом знает все село. Находящиеся на передовой войска все видят и фиксируют”,- отметил директор.
Hetq.am связался с пресс-секретарем Минобороны Арамом Торосяном, чтобы уточнить, из каких видов оружия стрелял противник и почему МО не распространило сообщение о произошедшем.
“Министерство обороны распространяет сообщения об интенсивных нарушениях режима прекращения огня”,- сказал Торосян, порекомендовав получить разъяснения у представителей завода.
На уточняющий вопрос, почему МО не сообщило об этом инциденте, Торосян еще раз заявил: “Минобороны распространяет официальное сообщение в случае интенсивного нарушения режима прекращения огня”.
“А в этом случае интенсивного нарушения не было?” – еще раз уточнили мы. “Я уже прокомментировал”,- ответил Арам Торосян.