«Մեր աչքի առաջ Ալենին ծեծելով տարան ու գցեցին մեքենան»․ պատմում է դեպքի ականատեսը
Օգոստոսի 28-ին ադրբեջանական սահմանապահ ծառայություն իրականացնող անձինք առևանգել են Արցախից Հայաստան տեղափոխվող երեք ուսանողների՝ Ալեն Սարգսյանին, Վահե Հովսեփյանին և Լևոն Գրիգորյանին։
Ուսանողները տեղափոխվում էին ռուսական խաղաղապահ առաքելության ուղեկցությամբ։ Ժամը 13:00-ի սահմաններում տեղափոխվողները հասել են Լաչինի միջանցքում՝ Հակարի կամրջի մոտ տեղակայված ադրբեջանական անցակետ։ Ուսանողների խմբում տեղափոխվում էր նաև Սյուզաննա Մարգարյանը, որն ականատես է եղել 22-ամյա Ալեն Սարգսյանի առևանգմանը։
«Մինչև անցակետին մոտենալը մեքենաներում մոտ 3 ժամ սպասել ենք, որովհետև մաս-մաս էին բաց թողնում։ Մեր խմբում բոլորն ուսանողներ էին։ Հերթով մոտենում էինք, անձնագիրը ստուգում էին, որից հետո կարող էինք հատել անցակետը։ Ալենը նույնպես մոտեցավ անցակետի աշխատողին ու ցույց տվեց անձնագիրը։ Անունը ինչ-որ տեղ ստուգեցին ու անմիջապես մի կողմ քաշեցին։ Ասացին՝ մնացածին բաց թողեք, ինքը կասկածելի է։ Ալենը հարցրել է՝ ինչո՞ւ են իրեն մի կողմ քաշել, ինչի՞ վրա են կասկածում։ Բայց ադրբեջանցիները ոչինչ չէին պատասխանում։ Ալենը ուզում էր ազատվել իրենց ձեռքից ու գնալ ռուսների մոտ՝ օգնություն խնդրելու։ Իսկ ռուսները այդ պահին հաջորդ խմբին պետք է բերեին»,- պատմում է Սյուզաննան։
Ասում է՝ տղային չեն թողել ռուսների կողմը գնա ու սկսել են մարմնի տարբեր հատվածների հարվածներ հասցնել։
«Ավտոմատով գլխին ու ուսին էին խփում։ Մեր աչքի առաջ Ալենին ծեծելով տարան ու գցեցին մեքենան։ Նա գոռում էր։ Մինչև հիմա ձայնը ականջներիս մեջ է։ Այդ ընթացքում, ավտոմատով զինված ադրբեջանցիները շրջապատեցին մեզ։ Մոտ 40 հոգի էինք։ Մտածում եմ՝ շրջապատեցին, որ հանկարծ ինչ-որ բան չանենք, չմոտենանք Ալենին։ Մենք անզոր այնտեղ կանգնած էինք ու չգիտեինք ինչ անել»,- ասում է 21-ամյա Սյուզաննան։
Նրա խոսքով՝ ևս մեկ տղայի բռնեցին ու տարան անցակետի մոտ գտնվող սենյակ՝ հարցաքննելու, բայց ռուսների հետ բանակցությունից հետո նրան ավելի ուշ բաց թողեցին։ Ասում է՝ տղաներին շատ դժվար էին բաց թողնում։ Երբ նրանց մեքենան հատել էր անցակետը, որոշ ժամանակ անց իմացել են, որ ևս երկու հոգու՝ Վահե Հովսեփյանին ու Լևոն Գրիգորյանին նույնպես առևանգել են։
Երեք ուսանողների առևանգումից հետո, նույն օրը ժամը 17։00-ին հավաք էր կազմակերպվել Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակում: Հավաքի մասնակիցները պահանջում էին Արցախի իշխանություններից քայլեր ձեռնարկել ուսանողներին հետ բերելու համար:
«Այսօր՝ բլոկադայի ամենասուր օրերին, երբ միաժամանակ դեռ Վագիֆ Խաչատրյանի հարցը լուծված չէ, մեր ուսանողները Երևան գնալու ճանապարհին առևանգվել են: Մենք այստեղ հավաքվել ենք՝ հասկանալու համար, թե ինչ ենք ձեռնարկում, որպեսզի նման դեպքեր չլինեն, ինչ ենք ձեռնարկում, որպեսզի մեր երեխաներն այսօր կամ լինեն այստեղ՝ Արցախում, կամ Երևանում: Մեր պահանջը ներկայացրել ենք Արցախի նախագահին: Այն է՝ ԱԺ արտահերթ նիստ հրավիրել ու քննարկել հարցը Արցախում ռուսական խաղաղապահ առաքելության ղեկավարի մասնակցությամբ»,- ասում է հավաքի մասնակից Նարինե Գրիգորյանը:
Նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հանդիպել էր հավաքի մասնակիցներին ու հայտարարել, որ ԱԺ արտահերթ բաց նիստ կհրավիրեն միայն հաջորդ օրը՝ օգոստոսի 29-ին: Հավաքի մասնակիցները հրաժարվել են տուն գնալ ու պահանջել են հարցը քննարկել նույն օրը: Ավելի ուշ Ազգային ժողովում հրավիրվեց ընդլայնված խորհրդակցություն, որը տևեց մինչև ուշ երեկո։ Նախագահ Արայիկ Հարությունյանը խորհրդակցության ավարտից հետո հանդիպեց ժողովրդի հետ ու ասաց, որ առավոտյան լավ լուր կհայտնի առևանգված ուսանողների ծնողներին։ Հաջորդ օրը ծնողները հեռախոսով խոսել են տղաների հետ։ Սակայն, նրանք դեռ անազատության մեջ են։
Ադրբեջանի գլխավոր դատախազությունը հայտնել է, որ տղաները 10 օր կմնան բանտում, որից հետո կարտաքսվեն Հայաստան։ Ավելի վաղ ադրբեջանական ԶԼՄ-ները հայտնել էին, որ երեք հայ երիտասարդները ձերբակալվել են՝ նախկինում մի տեսանյութում ադրբեջանական դրոշի վրա քայլելու պատճառով։

“На наших глазах Алена, избивая, увели и бросили в машину…”
28 августа сотрудники азербайджанской пограничной службы похитили направлявшихся из Арцаха в Армению трех студентов – Алена Саргсяна, Ваге Овсепяна и Левона Григоряна.
Студенты ехали в сопровождении российских миротворцев. Около 13:00 они доехали до азербайджанского контрольно-пропускного пункта, размещенного у моста Акари в Лачинском коридоре. В группе ехавших в Армению студентов была и Сюзанна Маргарян, которая стала очевидцем похищения 22-летнего Алена Саргсяна.
“До приближения к КПП нам пришлось почти три часа ждать в машинах, так как людей пропускали группами. В нашей группе были только студенты. Мы по очереди подходили, предъявляли паспорта для проверки, после чего проходили через КПП. Ален тоже подошел к сотруднику пропускного пункта и показал паспорт. Его имя где-то проверили и сразу отвели в сторону, после чего заявили: “Остальных пропустите, этот вызывает подозрения”. Ален спросил, почему его отвели в сторону, в чем его подозревают, но азербайджанцы ничего не ответили. Ален попытался вырваться из их рук, чтобы пойти к русским за помощью, но те в этот момент доставляли следующую группу”,- рассказывает Сюзанна.
По ее словам, Алену не разрешили пойти в сторону русских и начали наносить удары по различным частям тела. “Автоматом били по голове, в плечо. На наших глазах Алена, избивая, увели и бросили в машину. Он кричал. Его крик до сих пор у меня в ушах… В это же время нас окружили вооруженные автоматами азербайджанцы. Их было человек сорок. Мне кажется, нас окружили, чтобы мы ничего не предприняли, не бросились на помощь Алену. Мы стояли абсолютно беспомощные и не знали, что делать”,- говорит 21-летняя Сюзанна.
По ее словам, на КПП задержали еще одного парня, которого отвели на допрос в специальную комнату. Однако после переговоров с русскими его позже отпустили. Парней вообще отпускали с большим трудом, отметила девушка.
Через некоторое время после того, как автомобиль, в котором находилась Сюзанна, проехал через КПП, стало известно, что азербайджанцы похитили еще двух ребят – Ваге Овсепяна и Левона Григоряна.
После похищения трех студентов в тот же день в 17։00 на площади Возрождения в Степанакерте был организован митинг, участники которого потребовали от властей Арцаха предпринять шаги для освобождения ребят.
“Сегодня, когда мы переживаем самые трудные дни блокады, когда еще не решен вопрос возвращения Вагифа Хачатряна, похитили ехавших в Ереван наших студентов. Мы собрались здесь, чтобы понять, что предпринять, чтобы не допустить повторения подобных случаев, что предпринять, чтобы сегодня наши дети были или в Арцахе, или в Ереване. Мы предъявили президенту Арцаха требование: созвать внеочередное заседание Национального Собрания и обсудить вопрос с участием руководителя российской миротворческой миссии в Арцахе”,- заявила участница митинга Нарине Григорян.
Встретившийся с митингующими президент Арцаха Араик Арутюнян заявил, что открытое внеочередное заседание парламента будет созвано только завтра, 29 августа. Люди отказались расходиться по домам, потребовав обсудить вопрос в этот же день.
Позже в Национальном Собрании было созвано расширенное совещание, которое длилось до позднего вечера. По его завершении президент Арутюнян встретился с участниками митинга и сказал, что утром сообщит родителям похищенных студентов хорошую новость. На следующий день родители поговорили по телефону с сыновьями, которые, однако, пока находятся под арестом.
Генпрокуратура Азербайджана сообщила, что арцахские студенты останутся под арестом десять дней, после чего будут экстрадированы в Армению. Ранее азербайджанские СМИ сообщили, что трое молодых армян были задержаны из-за старого видео, в котором они топчут азербайджанский флаг.