Ադրբեջանը Հայաստանին է վերադարձրել հայ ուսանողներին
Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը հայտնում է, որ սեպտեմբերի 7-ին՝ ժամը 17:45֊ի սահմաններում, ադրբեջանական կողմը վերադարձրել է օգոստոսի 28-ին ռուսական խաղաղապահ զորակազմի ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան տեղափոխվելիս առևանգված և ապօրինի ազատազրկված ուսանողներ Ալեն Սարգսյանին, Վահե Հովսեփյանին և Լևոն Գրիգորյանին։
Տեղեկությունը հաստատում է նաեւ Հայաստանի Ազգային անվտանգության ծառայությունը՝ նշելով, որադրբեջանական կողմը ՀՀ ԱԱԾ սահմանապահ զորքերին է փոխանցել «արգելանքի վերցված Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչներ՝ Ալեն Նելսոնի Սարգսյանին (ծնվ. 05.07.2001թ.), Լևոն Ժիրայրի Գրիգորյանին (ծնվ. 17.05.2003թ.) և Վահե Ջանբուլաթի Հովսեփյանին (ծնվ. 12.06.2003թ.)»։
Հիշեցնենք, որ նրանք առեւանգվել էին օգոստոսի 28-ին ադրբեջանական սահմանապահ ծառայություն իրականացնող անձանց կողմից, Հակարի կամրջի մոտ տեղակայված ադրբեջանական անցակետից։ Ստորեւ՝ Գեղամ Ստեփանյանի ֆեյսբուքյան գրառումն այդ մասին։
Տղաների փոխանցումը հայկական կողմին տեղի է ունեցել ռուս խաղաղապահների մասնակցությամբ Հակարիի կամրջի մոտ։ Նրանք տեղափոխվել են Հայաստանի Հանրապետություն։
Ալեն Սարգսյանի, Վահե Հովսեփյանի և Լևոն Գրիգորյանի առևանգման մանրամասների, Ադրբեջանի կողմից կամայական և ապօրինի ազատազրկման ընթացքում նրանց նկատմամբ վերաբերմունքի և առողջական իրավիճակի մասին Արցախի ՄԻՊ հաստատության կողմից կիրականացվի ուսումնասիրություն։
Քաղաքացիական անձանց՝ մասնավորապես Վագիֆ Խաչատրյանի, Ռաշիդ Բեգլարյանի, Ալեն Սարգսյանի, Վահե Հովսեփյանի և Լևոն Գրիգորյանի առևանգումն ու կամայական ազատազրկումը, Ադրբեջանի կողմից կեղծ և շինծու քրեական գործերի հարցումը աներկբա փաստում են, որ Հակարիի կամրջի մոտ տեղակայված ադրբեջանական անօրինական անցակետը ուղիղ և անհերքելի սպառնալիք է Արցախի քաղաքացիական բնակչության ֆիզիկական գոյության և հիմնարար իրավունքների պաշտպանության համար։
Այսպես կոչված անցակետը վեր է ածվել ադրբեջանական հանցավոր կամայականությունները սպասարկելու գործիքի, որով ադրբեջանցիների կողմից կամայական կերպով առևանգվում և ազատությունից զրկվում են քաղաքացիական անձինք, շրջափակման մեջ է պահվում 120 000 բնակչություն՝ զրկված հումանիտար հասանելիությունից և մարդու տարրական իրավունքների պաշտպանության հնարավորությունից։

Азербайджан вернул Армении трех армянских студентов
7 сентября около 17:45 азербайджанская сторона вернула похищенных 28 августа при переезде из Арцаха в Армению в сопровождении российских миротворцев и незаконно лишенных свободы студентов Алена Саргсяна, Ваге Овсепяна и Левона Григоряна. Об этом сообщил Защитник прав человека Арцаха Гегам Степанян.
Эту информацию подтвердила также Служба национальной безопасности Армении, отметив, что азербайджанская сторона передала пограничным войскам СНБ РА “взятых под арест жителей Нагорного Карабаха Алена Нельсоновича Саргсяна (род.05.07.2001 г.), Левона Жирайровича Григоряна (род. 17.05.2003 г.) и Ваге Джанбулатовича Овсепяна (род.12.06.2003 г.).
Напомним, что трое студентов были похищены 28 августа служащими азербайджанской пограничной службы с установленного у моста Акари азербайджанского контрольно-пропускного пункта.
“Передача ребят армянской стороне состоялась с участием российских миротворцев у моста Акари. Они доставлены в Республику Армения. Офис Защитника прав человека Арцаха изучит детали похищения Алена Саргсяна, Ваге Овсепяна и Левона Григоряна, обращения с ними в период их незаконного ареста, состояние здоровья.
Похищение и лишение свободы Азербайджаном гражданских лиц, в частности Вагифа Хачатряна, Рашида Бегларяна, Алена Саргсяна, Ваге Овсепяна и Левона Григоряна, возбуждение сфальсифицированных уголовных дел свидетельствуют о том, что установленный у моста Акари незаконный азербайджанский контрольно-пропускной пункт представляет собой прямую угрозу физическому существованию гражданского населения Арцаха, защите его основополагающих свобод.
Так называемый КПП превратился в инструмент обслуживания преступного азербайджанского произвола, с помощью которого азербайджанцы похищают и лишают свободы гражданских лиц, держат в блокаде 120-тысячное население, лишенное гуманитарной доступности и возможностей защиты элементарных прав человека”,- написал на своей странице в Фейсбуке ЗПЧ Арцаха Гегам Степанян.